Arno van Zwam, een naam die onlosmakelijk verbonden is met het Nederlandse voetbal, heeft een indrukwekkende carrière achter de rug als keeper en keeperstrainer. Zijn reis begon in het kleine dorpje Beneden-Leeuwen en leidde hem langs diverse clubs in Nederland, Japan en het Midden-Oosten. Dit artikel duikt in de hoogtepunten en belangrijke momenten van zijn loopbaan.
Jeugd en Vroege Carrière
Arno van Zwam werd in 1969 geboren in Beneden-Leeuwen. Hij koestert warme herinneringen aan zijn jeugd in Maas en Waal, waar hij graag viste in de Strang en vaak op de sportvelden te vinden was. Hij had talent voor zowel badminton als voetbal, maar koos uiteindelijk voor een carrière in het voetbal.
Na het afronden van de MAVO op 16-jarige leeftijd vertrok hij naar Sittard om aan het CIOS te studeren. Zijn plaatsgenoot Anton Janssen, die destijds bij Fortuna Sittard speelde, tipte zijn club over de talentvolle keeper. Dit leidde tot een contract bij Fortuna Sittard, waar Van Zwam vanaf 1992 acht seizoenen zou blijven en meer dan 200 wedstrijden zou spelen.
Doorbraak bij Fortuna Sittard
Hoewel hij al op jonge leeftijd naar Limburg verhuisde om de CIOS te doen, duurde het even voordat Van Zwam doorbrak bij Fortuna Sittard. De eerste jaren was Ruud Hesp de onbetwiste nummer één. Pas na het vertrek van Hesp in 1994 kreeg Van Zwam onder trainer Pim Verbeek de kans om te spelen.
Van Zwam greep zijn kans en werd al snel een vaste waarde in het team. Hij maakte zijn debuut tegen Heracles en zou de volgende 34 wedstrijden in de basis staan. In dat seizoen werd Fortuna Sittard, verrassend genoeg, kampioen van de Eerste Divisie. Van Zwam was met slechts 27 tegendoals de minst gepasseerde keeper van dat seizoen.
Lees ook: Essentiële keepersuitrusting
De jaren daarna ontwikkelde Fortuna Sittard zich onder leiding van Bert van Marwijk tot een stabiele middenmoter in de Eredivisie. Het team behaalde successen zoals een 1-3 overwinning op Feyenoord in 1997 en een 1-3 overwinning op Ajax in 1999. Ook bereikte Fortuna de halve finale van de beker, waarin ze PSV versloegen. Hoewel de bekerfinale uiteindelijk verloren ging, was dit voor Van Zwam sportief gezien een van de beste periodes uit zijn leven.
Avontuur in Japan bij Júbilo Iwata
In 2000 besloot Van Zwam een avontuur aan te gaan in Japan bij Júbilo Iwata. Oud-trainer Hans Ooft, die inmiddels in Japan werkte, haalde hem over om naar de club te komen. Van Zwam twijfelde aanvankelijk, maar besloot de kans te grijpen.
De overstap naar Japan was een hectische periode. Van Zwam moest snel zijn huis verkopen, zijn gezin verhuizen en zich aanpassen aan een nieuwe cultuur. Toch werd hij warm onthaald door de club en kreeg hij alle steun die hij nodig had.
Bij Júbilo Iwata werd Van Zwam al snel een belangrijke speler. Hij bereikte in zijn eerste jaar de finale van de Aziatische Champions League en werd in 2001 zelfs opgenomen in de J-League Best XI als doelman van het jaar. In 2002 werd hij met Júbilo Iwata kampioen van Japan. Ook won hij in 2003 de Emperor's Cup.
Ondanks de successen in Japan veranderde de situatie voor Van Zwam vanaf 2002. Hij moest steeds vaker zijn plaats afstaan aan een jonge keeper van de club. Dit leidde tot frustraties en discussies. Uiteindelijk besloot Van Zwam in 2003 terug te keren naar Nederland.
Lees ook: Humphrey Mijnals in Oranje
Terugkeer naar Nederland bij NAC Breda
In de zomer van 2003 keerde Arno van Zwam terug naar Nederland en tekende hij een contract bij NAC Breda. Door een blessure van Gabor Babos kwam Van Zwam direct in de basis te staan. Hij speelde een aantal wedstrijden in de UEFA Cup en werd al snel een publiekslieveling.
Bij NAC Breda kon Van Zwam zich niet alleen op het keepen richten. Hij was ook betrokken bij de jeugdopleiding en gaf keeperstraining. Daarnaast mocht hij meedenken over de wedstrijdtactieken en spelers motiveren.
Carrière als Keeperstrainer
Na zijn actieve carrière als keeper begon Arno van Zwam aan een loopbaan als keeperstrainer. Hij was in deze functie actief bij diverse clubs en organisaties, waaronder:
- NAC Breda
- ADO Den Haag
- Het Nederlands elftal
- Maccabi Haifa (Israël)
- Verenigde Arabische Emiraten (nationaal team)
In zijn rol als keeperstrainer werkte Van Zwam samen met bekende trainers zoals Bert van Marwijk, Henk ten Cate, Fred Rutten, Guus Hiddink en Danny Blind. Hij droeg bij aan de ontwikkeling van talentvolle keepers en de successen van de teams waar hij werkzaam was.
Heden en Toekomst
Tegenwoordig woont Arno van Zwam op Cyprus met zijn partner. Hij bezoekt Nederland enkele keren per jaar om zijn familie te zien en naar de wedstrijden van zijn sportende zoons te kijken. Hoewel hij momenteel geen vaste baan heeft, staat hij open voor nieuwe avonturen in de voetbalwereld. Hij combineert het liefst zijn werk met het wonen op Cyprus.
Lees ook: De nasleep van het ongeluk: een analyse
Keepersacademie Keepstrong
Naast zijn carrière als professioneel keeper en keeperstrainer, is Van Zwam betrokken bij de ontwikkeling van jonge keepers via initiatieven zoals Keepersacademie Keepstrong. Deze academies richten zich op het bieden van hoogwaardige trainingen aan jeugdkeepers, waarbij alle aspecten van het keepen aan bod komen. Ze bieden een compleet programma aan waarin de techniek van ‘het aanvallen van de bal’ centraal staat. Dit is een andere manier van keepen waarbij je niet meer passief wacht tot de bal komt, maar zelf de bal aanvalt, wat een specifieke technische, fysieke en tactische aanpak vereist.
Keepersacademie Keepstrong biedt onder andere een 25-weekse keeperscursus voor jeugdkeepers tot 18 jaar, waarin alle aspecten van het keepen aan de orde komen. Daarnaast organiseren ze clinics, lezingen, een zomerstage en een jaarlijkse Keeperspromotiedag. Het team van professionele keepertrainers zorgt voor een samenhangend en motiverend programma waarmee jonge keepers grote stappen vooruit kunnen zetten. In de afgelopen jaren zijn diverse cursisten geselecteerd door clubs uit het betaalde voetbal en voor KNVB-districtsselecties.
Leones: De Basis van zijn Carrière
Een belangrijk onderdeel van Arno van Zwam's achtergrond is zijn connectie met s.v. Leones, de voetbalvereniging uit Beneden-Leeuwen. Hier begon zijn voetbalcarrière, en de club heeft een speciale plek in zijn hart. Leones heeft een rijke historie en heeft door de jaren heen vele talentvolle spelers voortgebracht, waaronder Anton Janssen, die ook een belangrijke rol in Van Zwam's carrière speelde door hem te introduceren bij Fortuna Sittard.
Leones heeft door de jaren heen verschillende successen gekend, van het spelen in de Eerste Klasse van de ICVB in de jaren '30 tot het bereiken van de Hoofdklasse in de jaren '80. De club heeft ook een sterke jeugdopleiding en damesafdeling. Van Zwam volgt nog steeds de verrichtingen van Leones en DSZ, de club waar zijn ouders de kantine beheerden. Hij kent elk grassprietje op de velden in Boven-Leeuwen, zoals hij zelf lachend zegt.