Overtreding Regels KNVB Beker: Een Compleet Overzicht

Voetbal is een sport die draait om passie, teamwork en natuurlijk, regels. De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB) zorgt ervoor dat alle voetbalwedstrijden in Nederland op een eerlijke en geordende manier verlopen. Dit artikel biedt een uitgebreid overzicht van de regels en overtredingen binnen de KNVB beker, inclusief de bijbehorende straffen en procedures.

Het Tuchtbeleid van de KNVB

Wanneer een speler een rode kaart ontvangt en deze op het wedstrijdformulier wordt genoteerd, treedt het tuchtbeleid van de KNVB in werking. Veel verenigingen accepteren de straffen die door de KNVB worden opgelegd en volgen de beslissingen van de scheidsrechter. De straf is meestal een schorsing, vaak in combinatie met een boete.

Gele en Rode Kaarten: Wanneer Worden Ze Gegeven?

De scheidsrechter heeft de autoriteit om te bepalen wat wel en niet is toegestaan tijdens de wedstrijd, inclusief het geven van gele en rode kaarten.

Gele Kaarten

Een speler die een onbesuisde overtreding maakt, zonder rekening te houden met het gevaar of de gevolgen voor de tegenstander, kan een officiële waarschuwing ontvangen in de vorm van een gele kaart. Deze wordt vermeld op het wedstrijdformulier (mDWF). Twee gele kaarten in één wedstrijd resulteren in een veldverwijdering, oftewel rood. Een speler die twee waarschuwingen in één wedstrijd ontvangt, is automatisch uitgesloten voor de eerstvolgende wedstrijd in dezelfde categorie.

Registratiecategorieën voor Waarschuwingen

Er zijn vijf categorieën waarin waarschuwingen worden geregistreerd:

Lees ook: Opzettelijke overtredingen: regels en gevolgen

  1. Competitiewedstrijden (inclusief beslissingswedstrijden).
  2. Promotie- en degradatiewedstrijden (nacompetitie), play-offwedstrijden of wedstrijden ter opvulling van open plaatsen.
  3. Bekerwedstrijden.
  4. Eredivisie Cup Vrouwen wedstrijden.
  5. Overtredingen van teamofficials in alle bindende wedstrijden.

Sinds het seizoen 2020/'21 kunnen ook teamofficials waarschuwingen ('gele kaart') ontvangen voor, tijdens en na een wedstrijd.

Registratiestaffels in het Amateurvoetbal

De KNVB hanteert staffels voor het registreren van gele kaarten, wat kan leiden tot schorsingen. Deze staffels verschillen per type wedstrijd:

Reguliere Competitie

Aantal registratiesAantal wedstrijden uitsluiting
51
71
91
Enz. (steeds +1)1

Elke vijfde, zevende, negende en volgende registratie binnen één seizoen leidt tot uitsluiting voor de eerstvolgende competitiewedstrijd of een daarmee samenhangende wedstrijd.

Promotie- of Degradatiewedstrijden/Play-offs

Aantal registratiesAantal wedstrijden uitsluiting
21
41
Enz. (steeds +1)1

Elke tweede, vierde en daaropvolgende registratie leidt tot uitsluiting voor de eerstvolgende competitiewedstrijd of een daarmee samenhangende wedstrijd.

Bekercompetitie

Aantal registratiesAantal wedstrijden uitsluiting
21
41
Enz. (steeds +1)1

Elke tweede, vierde en volgende registratie leidt tot uitsluiting voor de eerstvolgende bekerwedstrijd. Als de registratie volgt uit de laatste bekerwedstrijd, geldt de uitsluiting voor de eerstvolgende bekerwedstrijd in het nieuwe seizoen.

Lees ook: Alles over IJshockey Regels

Eredivisie Cup Vrouwen

Aantal registratiesAantal wedstrijden uitsluiting
21
41
Enz. (steeds +1)1

Elke tweede, vierde en volgende registratie leidt tot uitsluiting voor de eerstvolgende wedstrijd van de Eredivisie Cup. Als de registratie volgt uit de laatste wedstrijd van de Eredivisie Cup, geldt de uitsluiting voor de eerstvolgende wedstrijd van de Eredivisie Cup in het nieuwe seizoen.

Teamofficials

Aantal registratiesAantal wedstrijden functieontzegging
41
81
Enz. (steeds +1)1

Elke vierde, achtste en volgende registratie leidt tot functieontzegging voor de eerstvolgende wedstrijd.

Twee Waarschuwingen in één Wedstrijd voor Teamofficials

Als een teamofficial twee waarschuwingen krijgt in een wedstrijd, wordt hem/haar het recht ontzegd om bij de eerstvolgende wedstrijd zijn/haar functie uit te oefenen. Deze waarschuwingen worden niet op de staffel geregistreerd.

Tijdstrafregeling in Categorie B

In de categorie B van het veldvoetbal geldt een tijdstrafregeling. De scheidsrechter is verplicht deze tijdstrafregeling toe te passen. Tijdstraf kan niet worden opgelegd aan teams die uitkomen in de categorie A van het veldvoetbal.

  1. Voor de competities van O13 en O14 categorie B en MO13 categorie A geldt een tijdstraf van 5 minuten. Voor de competities vanaf O15 en ouder geldt een tijdstraf van 10 minuten.
  2. Het toezicht op de speler aan wie tijdstraf is opgelegd, is in handen van de scheidsrechter. Hij houdt ook de tijd bij en noteert de naam van de speler aan wie tijdstraf is opgelegd. Als de tijdstraf om is, mag na een teken van de scheidsrechter de speler het speelveld vanaf de zijlijn weer betreden. Dit mag alleen tijdens een onderbreking, dat wil zeggen als de bal niet in het spel is.
  3. Een speler moet zich op het moment dat hij een tijdstraf ontvangt ophouden buiten het speelveld, doch binnen de omrastering van het speelveld, in een door de scheidsrechter aan te geven gebied.
  4. De tijdstraf gaat in bij het hervatten van het spel. Als de scheidsrechter de tijd stilzet, staat ook de tijdstraf stil.
  5. Een tijdstraf wordt opgelegd wanneer een speler een overtreding begaat waarvoor een waarschuwing wordt gegeven, de scheidsrechter geeft dit aan door de speler de gele kaart te tonen. Tijdstraffen kunnen alleen opgelegd worden aan de spelers (inclusief doelverdedigers) die op dat moment aan de wedstrijd deelnemen, dus niet aan de wisselspelers of gewisselde spelers. De speler aan wie tijdstraf is opgelegd, blijft onder de rechtsbevoegdheid van de scheidsrechter.
  6. Een speler, aan wie tijdstraf is opgelegd, kan gedurende zijn tijdstraf niet worden vervangen.
  7. Indien aan de aanvoerder van een team tijdstraf is opgelegd, moet zijn taak gedurende de tijdstraf aan een andere speler worden overgedragen. Hij mag ook geen toelichting aan de scheidsrechter vragen op de genomen beslissingen.
  8. Een speler die een tweede waarschuwing ontvangt in dezelfde wedstrijd krijgt de rode kaart en zal een tweede tijdstraf krijgen. De speler mag daarna niet verder deelnemen aan de wedstrijd. De speler mag worden vervangen door een wisselspeler aan het eind van de tweede tijdstraf als het team van de speler nog niet het maximum aantal wisselspelers en/of wisselmogelijkheden heeft bereikt.
  9. Indien een wisselspeler een waarschuwing krijgt, volgt geen registratie na de wedstrijd. Bij een tweede waarschuwing als wisselspeler of speler, wordt de rode kaart getoond en mag hij helemaal niet meer deelnemen aan de wedstrijd.
  10. Indien een teamofficial een waarschuwing krijgt, hoeft deze niet geregistreerd te worden. Bij een tweede waarschuwing in dezelfde wedstrijd wordt de rode kaart getoond en dient de teamofficial het speelveld en de directe omgeving te verlaten. Het wegzenden wordt door de scheidsrechter apart bij de aanklager van het betreffende district gemeld.
  11. Als een doelverdediger tijdstraf krijgt opgelegd, dan moet een andere speler zijn plaats als doelverdediger innemen. De als doelverdediger optredende veldspeler zal door het aantrekken van afwijkende kleding als doelman herkenbaar moeten zijn.
  12. Als een speler zijn tijdstraf van 5/10 minuten niet kan volmaken, omdat de rust aanbreekt, dan zal hij het resterende gedeelte van de tijdstraf in de tweede helft dienen te ondergaan; dit geldt ook voor de verlenging. Als een speler zijn tijdstraf van 5/10 minuten niet kan volmaken, omdat het einde van de tweede helft is bereikt en sprake is van een verlenging, dan zal hij het resterende gedeelte van de tijdstraf direct aan het begin van de verlenging dienen te ondergaan. Is de tijdstraf van een speler nog niet om bij het einde van de wedstrijd, wordt hem de rest kwijtgescholden.
  13. Indien een speler zijn tijdstraf van 5/10 minuten niet kan volmaken omdat de wedstrijd wordt gestaakt, dient hij het restant te ondergaan vanaf de spelhervatting. Dit betekent dat, indien de wedstrijd alsnog uitgespeeld dient te worden op een later tijdstip, de betreffende speler aan wie een tijdstraf was opgelegd niet aan het restant van de wedstrijd mag deelnemen totdat de volledige tijdstraf is uitgezeten. Mocht deze speler niet meer aan de wedstrijd meedoen, dient een andere speler zijn tijdstraf uit te zitten.
  14. Als het aantal spelers vanwege het aantal tijdstraffen onder de 7 daalt, moet de wedstrijd worden gestaakt. Het betreffende team is dan schuldig aan het staken van de wedstrijd.
  15. Spelers die de tijdstraf nog niet volledig hebben ondergaan bij het starten van de strafschoppenserie, mogen wel aan de strafschoppenserie deelnemen.

Een speler kan slechts eenmaal per wedstrijd een tijdstraf krijgen, waarbij de scheidsrechter de gele kaart toont. Een tijdstraf duurt tien minuten (vijf minuten voor pupillen).

Lees ook: Meer informatie over lichte overtredingen in rugby

Rode Kaarten

Bij handelingen met buitensporige inzet en ernstig wangedrag toont de scheidsrechter een directe rode kaart. De betreffende speler moet direct het veld verlaten. Na de wedstrijd wordt de rode kaart vermeld op het wedstrijdformulier, waarna de scheidsrechter antwoord geeft op specificatievragen over de overtreding.

Procedure na een Rode Kaart

Op basis van de vermelding en de antwoorden volgt meestal een schikkingsvoorstel voor de speler. De aanklager kan ook besluiten tot verder onderzoek of de zaak direct voor te leggen aan de tuchtcommissie.

Niet Speelgerechtigd

Een speler die een directe rode kaart ontvangt voor, tijdens of na een bindende wedstrijd, is voor geen enkel team speelgerechtigd tot en met de dag waarop zijn team de eerstvolgende bindende wedstrijd heeft gespeeld. Dit geldt niet als de aanklager amateurvoetbal de tuchtzaak seponeert of de tuchtcommissie de speler vrijspreekt.

Bindende Wedstrijden

Bindende wedstrijden omvatten:

  1. Competitie en daarmee samenhangende wedstrijden.
  2. Nederlandse voetbalbekers.
  3. Kampioenschappen van Nederland.

De club en speler zijn zelf verantwoordelijk voor de naleving van deze regel.

Reikwijdte van Uitsluitingen

Uitsluitingen als gevolg van overtredingen in het veldvoetbal gelden niet voor futsal en omgekeerd, tenzij het tuchtrechtelijk orgaan anders beslist. Uitsluitingen naar aanleiding van overtredingen in competitiewedstrijden gelden ook voor bekerwedstrijden en omgekeerd, tenzij anders beslist.

Strafcodes en Gevolgen van Rode Kaarten

De KNVB hanteert verschillende strafcodes met eigen straftoemetingen. Een rode kaart kan uitsluiting voor meerdere wedstrijden tot gevolg hebben. De Handleiding Tuchtzaken Amateurvoetbal geeft inzicht in de gevolgen van een specifieke rode kaart.

Interne Straffen Kenbaar Maken

Een speler kan niet alleen door de KNVB, maar ook door de eigen vereniging worden bestraft. Een vereniging kan besluiten een speler voor een aantal wedstrijden niet op te stellen. Het is belangrijk dat deze interne straf kenbaar wordt gemaakt aan de KNVB, zodat er rekening mee kan worden gehouden en dubbele bestraffing wordt voorkomen.

Voorbeeld van Interne Straf

Een speler beledigt een tegenspeler en krijgt een directe rode kaart. De vereniging besluit de speler voor drie wedstrijden uit te sluiten en maakt dit kenbaar aan de aanklager. De aanklager, op de hoogte van de interne straf, bepaalt de ingangsdatum van de straf op de dag dat de interne straf is ingegaan.

Richtlijnen voor Straftoemeting

Voor gele kaarten gelden de straftoemetingen zoals weergegeven in de tabellen voor reguliere competitie, bekercompetitie en promotie-/degradatiecompetitie/play-offs. Deze staffels gelden zowel voor veldvoetbal als voor de landelijke competities futsal.

Uitsluitingen die worden opgelegd naar aanleiding van een competitiewedstrijd, een daarmee samenhangende wedstrijd of een bekerwedstrijd gelden voor de genoemde categorie wedstrijden. Uitsluitingen in het veldvoetbal zijn niet van toepassing op futsal en omgekeerd, tenzij het tuchtrechtelijk orgaan anders beslist.

Een met de competitie samenhangende wedstrijd is een promotie- en degradatiewedstrijd/play-offwedstrijd, maar ook een beslissingswedstrijd voor promotie, degradatie of periodekampioenschap en een kampioenswedstrijd.

Kosten van Registraties en Veldverwijderingen

Overtredingen van de spelregels leiden tot sancties van de KNVB, waarbij aan elke rode of gele kaart een geldboete en eventueel een schorsing is verbonden. In de B-categorie elftallen levert een eerste gele kaart een tijdstraf op van 10 minuten. Na een directe rode kaart is een speler automatisch geschorst voor de eerstvolgende wedstrijd.

KNVB Strafmaatregelen en Geweld

Sinds 2005 heeft de KNVB de regels voor alle vormen van geweld en wangedrag aangescherpt, met als doel het geweld op en rond het voetbalveld terug te dringen.

Sancties bij Overtredingen

Overtredingen van de spelregels kunnen leiden tot sancties die worden opgelegd door de KNVB. Aan iedere verstrekte rode of gele kaart verbindt de KNVB een geldboete en (eventueel) een schorsing.

Jeugdspelers en Tijdstraffen

Bij jeugdspelers is aan een gele kaart een directe tijdstraf verbonden. Pupillen krijgen vijf minuten, junioren tien minuten. Een tweede gele kaart in dezelfde wedstrijd leidt tot een rode kaart en uitsluiting voor de rest van de wedstrijd, maar deze wordt niet gemeld bij de KNVB.

Meldingen en Schorsingen

Ook zonder kaart kan een scheidsrechter een incident melden bij de KNVB, en derden kunnen eveneens meldingen doen. De KNVB is rechtlijnig in het opleggen van straffen en hanteert een zero-tolerance beleid. Het dreigen met geweld wordt zwaar bestraft, vaak met een schorsing van een jaar.

Openstaande Uitsluitingen en Nieuw Seizoen

Wanneer iemand nog een uitsluiting van het vorige seizoen heeft staan, wordt deze meegenomen naar het komende voetbaljaar. Iedereen begint het seizoen met nul gele kaarten, zowel in de beker als reguliere competitie.

Uitsluiting na een Directe Rode Kaart

Wie nog een uitsluiting heeft staan vanuit een rode kaart uit vorig seizoen, mag in de eerste wedstrijd(en) van het nieuwe seizoen niet meedoen. Een uitsluiting na een directe rode kaart geldt voor alle bindende wedstrijden.

Uitsluiting na Gele Kaarten

Uitsluitingen na ontvangst van meerdere gele kaarten zijn gekoppeld aan de desbetreffende competitie (competitie óf beker).

Veldvoetbal en Futsal

Uitsluitingen in het veldvoetbal zijn niet van toepassing op futsal en omgekeerd, tenzij het tuchtrechtelijk orgaan gelet op de ernst van de overtreding anders beslist. Dit staat dan specifiek benoemd bij de opgelegde staf in de toegezonden brief van de afdeling tuchtzaken.

Overige Verboden

Het is verboden om voor, tijdens en na de wedstrijd vuurwerk, fakkels en/of rookpotten af te steken. Als er toch sprake is van het afsteken van vuurwerk, fakkels en/of rookpotten kan elk lid van de KNVB hiervan aangifte doen bij de aanklager.

Het is verboden om voorwerpen op het veld te gooien. Als er voorwerpen op het veld worden gegooid, dan geldt het advies aan de scheidsrechter om de wedstrijd te onderbreken en tijdelijk te staken en met beide teams, assistent-scheidsrechters en 4e official naar de kleedkamers te gaan. Als de wedstrijd vervolgens wordt hervat en er opnieuw voorwerpen op het veld worden gegooid, dan geldt het advies aan de scheidsrechter om de wedstrijd opnieuw te onderbreken en vervolgens definitief te staken.

Het is verboden om het veld te betreden tijdens de wedstrijd en op het moment dat de spelers en arbitrage nog op het veld aanwezig zijn. Als een supporter op het veld komt, dan geldt het advies aan de scheidsrechter om het spel te onderbreken en tijdelijk te staken en met beide teams, assistent-scheidsrechters en 4e official naar de kleedkamers te gaan. Als de wedstrijd vervolgens wordt hervat en er opnieuw een supporter op het veld komt, dan geldt het advies aan de scheidsrechter om de wedstrijd opnieuw te onderbreken en vervolgens definitief te staken.

Bij een overtreding op bovenstaande maatregelen word je van het sportpark verwijderd en volgen er juridische stappen. Voor overtredingen op al het bovenstaande geldt ook: je brengt de club hiermee ernstige schade toe. Zowel imagoschade, maar ook materiële schade. Daarbovenop komt ook nog eens een boete van de KNVB die in de duizenden euro’s oploopt voor elk incident.

Interne Zaken en de Commissie Veiligheid en Gedrag

Naast de regels van de KNVB, kunnen er binnen een vereniging situaties ontstaan die niet direct onder de aandacht van de KNVB komen. Dit kan variëren van incidenten tijdens trainingen of in de kleedkamer tot wangedrag rondom een wedstrijd. Om deze interne zaken aan te pakken, hebben sommige verenigingen een intern tuchtreglement en een speciale commissie. Het bestuur van een vereniging hecht doorgaans veel waarde aan sportiviteit en veiligheid, niet alleen voor spelers en staf, maar ook voor scheidsrechters.

Openstaande Uitsluitingen Bekijken

Een vereniging kan openstaande uitsluitingen van spelers in Sportlink Club nakijken onder het tabblad ‘Uitsluitingen en Schorsingen’. Let op dat je het vorige seizoen selecteert. Deze staat automatisch op het vorige seizoen. Ook straffen van spelers die zijn overgeschreven van een andere vereniging zijn te zien in Sportlink Club.

Tarieven voor Gele en Rode Kaarten

De KNVB hanteert tarieven voor gele en rode kaarten, die door de vereniging aan de betreffende speler kunnen worden doorbelast. Een voorbeeld van de tarieven voor het seizoen 2025-2026:

KaartmomentSeniorenJunioren/Pupillen
1e t/m 4e geel€ 19,60€ 9,00
5e geel€ 34,60€ 19,60
6e geel€ 19,60€ 9,00
7e geel€ 34,60€ 19,60
Rode kaart€ 34,60€ 19,60

tags: #overtreding #regels #knvb #beker