Michael van Praag en het Nederlands Basketbal: Een Korte Samenwerking

Michael van Praag, een bekende naam in de Nederlandse sportwereld, zou de nieuwe voorzitter van de Nederlandse Basketball Bond (NBB) worden. Echter, hij heeft zich teruggetrokken uit deze positie. Dit artikel belicht de korte periode waarin Van Praag in beeld was bij de NBB, de redenen voor zijn terugtrekking en de gevolgen hiervan voor de bond.

De Aangekondigde Benoeming

Eind september 2023 werd Michael van Praag gepresenteerd als de enige kandidaat voor het voorzitterschap van de NBB. De Algemene Vergadering zou op 25 november over zijn aanstelling stemmen. Met zijn jarenlange ervaring in de sportwereld, onder andere als voorzitter van Ajax en de KNVB, werd hij gezien als een aanwinst voor de basketbalbond. De NBB hoopte dat Van Praag met zijn ervaring en netwerk de groei van de sport verder zou kunnen stimuleren.

De Onverwachte Terugtrekking

Nog geen twee maanden later, in november 2023, maakte Van Praag bekend dat hij zich terugtrok als kandidaat-voorzitter. Hij stuurde een brief naar de Algemene Vergadering van de NBB om hen op de hoogte te stellen van zijn besluit. De reden voor zijn terugtrekking was de situatie bij Ajax, waar hij voorzitter is van de Raad van Commissarissen. Hij realiseerde zich dat deze functie meer tijd en aandacht vereiste dan hij aanvankelijk had ingeschat.

Van Praag verklaarde dat hij een ‘zichtbare voorzitter’ wilde zijn, maar dat zijn agenda dit simpelweg niet toeliet. Hij voelde zich genoodzaakt om zijn oude club, waar hij al bijna 35 jaar betrokken is, niet in de steek te laten. "Ik kan mijn club niet in de steek laten. Daar loop ik al bijna 35 jaar rond. Ik zat er veertien jaar in het bestuur", aldus Van Praag. Hij betreurde zijn besluit, maar was ervan overtuigd dat het de juiste keuze was. "Ik trek me met pijn in mijn hart, maar ook met een gerust hart, terug als kandidaat-voorzitter bij de NBB. Ondanks dat ik de NBB eerder mijn woord gaf dan Ajax, heeft mijn club mij simpelweg harder nodig dan de basketbalbond."

Reactie van de NBB

De NBB reageerde teleurgesteld op het besluit van Van Praag. Algemeen directeur Maarten Hoffer gaf aan dat de bond in hem een zeer geschikte voorzitter zag die de harde groei van de basketbalsport een verdere boost had kunnen geven. "Wij begrijpen Michaels keuze, maar betreuren die natuurlijk. We zagen in hem een zeer geschikte voorzitter die de harde groei van onze sport een verdere boost had kunnen geven. Michael kent overheden, gemeentes en andere bonden als geen ander. Door samen met hen aan een plan te werken had hij bijvoorbeeld mee kunnen helpen voldoende accommodaties te realiseren die onze groeiende wachtlijsten kunnen laten verdwijnen."

Lees ook: Ontdek de topteams in de Praagse competitie

Hoffer benadrukte echter dat de werkzaamheden en focuspunten van de bond niet zouden veranderen. "Wij gaan door met waar we de afgelopen jaren succesvol mee bezig zijn geweest." Door het terugtreden van Van Praag kwam de NBB tijdelijk zonder voorzitter te zitten. De statuten van de bond schrijven voor dat de voorzitterstaken in dat geval worden overgenomen door het zittend bestuur.

Michael van Praag: Een Overzicht van Zijn Carrière

Michael van Praag is een bekende naam in de Nederlandse sportwereld met een indrukwekkende carrière. Hij begon zijn carrière in 1963 als KNVB scheidsrechter en stond zestien jaar lang op het veld. Vanaf 1980 ging hij als ondernemer aan de slag en verkocht hij Duty Free electronica artikelen op Schiphol en 10 andere internationale luchthavens. Tot 2006 was hij aan het bedrijf verbonden.

In 1989 werd hij voorzitter van AFC Ajax, waarmee hij in de voetsporen van zijn vader Jaap van Praag trad. Onder zijn leiding beleefde Ajax glorietijden, met als hoogtepunt het winnen van de Champions League in 1995. In de tussentijd raakte hij bij kleding- en schoenenmerk O’Neill betrokken. Van 1998 tot 2007 was hij daar voorzitter van de Raad van Commissarissen. In 2003 nam hij afscheid als voorzitter van Ajax om als voorzitter van de Raad van Commissarissen van de Eredivisie CV aan de slag te gaan.

In 2008 werd hij Bondsvoorzitter van de KNVB en lid van het Executive Committee van de UEFA. Vanaf 2000 vervulde hij daar overigens al verschillende functies. Zo was hij jarenlang voorzitter van de Club Competitions committee en nu opnieuw van de Stadion en Veiligheidscommissie. Twee jaar lang was hij ook voorzitter van de UEFA European taskforce, die de contacten tussen de UEFA en Brussel onderhield. Hij is lid van the Board van Team Marketing, de organisatie die voor de UEFA de rechten van de Championsleague en de Europaleague verkoopt. Hij maakte in 2014 indruk in de voetbalwereld om als enige op te staan tegen FIFA voorzitter Blatter, die hij adviseerde zich niet meer kandidaat te stellen. Hiermee werd hij een van de uitdagers van Blatter.

Naast zijn functies in de sportwereld is Van Praag ook actief in het bedrijfsleven. Hij was negen jaar voorzitter van de Raad van Commissarissen bij kledingmerk O’Neill en vervulde hij verschillende posities bij de UEFA. Op dit moment is hij voorzitter van de Nederlandse Sportraad, Vice voorzitter van de UEFA en lid van het bestuur van de Johan Cruyff Foundation.

Lees ook: De Sportieve Kant van Praag

In april 2016 is bij Koninklijk Besluit de Nederlandse Sportraad opgericht. Deze Raad adviseert de Minister en de Regering over de organisatie van de belangrijke sportevenementen die op de Nederlandse sportkalender staan.

Van Praag als Spreker

Michael van Praag is niet alleen een ervaren sportbestuurder, maar ook een veelgevraagd spreker. Hij weet als geen ander de link te leggen tussen het bedrijfsleven en de topsport. Zijn presentaties zijn boeiend en leerzaam, en hij deelt graag zijn ervaringen en anekdotes. Van Praag is een uitstekende dagvoorzitter die elke bijeenkomst goed kan leiden en aan elkaar kan praten, dwarsverbanden kan leggen en kan analyseren. In zijn presentaties kan hij door zijn ervaring als Sportbestuurder en entrepreneur boeiend aangeven wat het bedrijfsleven van de sport zou kunnen opdoen en vice versa. Dat hij bijzonder veel bijzondere anekdotes heeft, spreekt voor zich.

Lees ook: Ontdek het ijshockey schema van Praag

tags: #van #praag #basketbal