Turkije heeft zich de afgelopen jaren ontwikkeld tot een absolute wereldtopper in het damesvolleybal. Dit resulteerde in 2023 in het winnen van zowel de Nations League als het Europees Kampioenschap. De Turkse volleybalsters, ook wel bekend als de 'Sultans van het net', hebben met hun flitsende spel en strijdlust een ongekende populariteit verworven in eigen land. Toch gaat deze populariteit niet zonder controverse, met name vanuit conservatieve hoek.
De Opkomst van een Topland
Turkije is de nummer drie van de wereldranglijst en heeft zich de laatste tien jaar ontwikkeld tot een wereldtopper. Hoewel dit nog niet heeft geleid tot medailles op WK's en Olympische Spelen, laat de ploeg van de Italiaanse coach Daniele Santarelli zich nadrukkelijk gelden op het Europese toneel. In 2023 won Turkije de Europese titel in Brussel, een prestatie die in Turkije groots werd gevierd.
Santarelli heeft als coach een behoorlijke staat van dienst. Hij volgde in Turkije Giovanni Guidetti op en had ook al de Kroatische en Servische ploeg onder zijn hoede. Met dat team werd hij in 2022 wereldkampioen.
Sleutelspelers in het Turkse Team
Een van de sterspelers in de Turkse ploeg is Ebrar Karakurt. De 24-jarige passer/loper wordt vooral gevreesd om haar aanvalskracht. Dat geldt ook voor de evenoude Melissa Teresa Vargas, de tot Turkse genaturaliseerde Cubaanse. Een andere opvallende verschijning is Zehra Günes, de middenblokkeerder.
Vargas was cruciaal in het behalen van de Europese titel in 2023. In de finale tegen Servië scoorde ze maar liefst 41 punten en werd ze uitgeroepen tot Most Valuable Player. Haar komst naar het Turkse team heeft een enorme boost gegeven aan de aanvalskracht van de ploeg.
Lees ook: Historisch overzicht Turkije - Bulgarije
Culturele Controverse
De populariteit van de Turkse volleybalsters is niet zonder controverse. Vooral vanuit conservatieve, anti-lhbti-hoek klinkt er kritiek. Dit komt mede door speelsters zoals Ebrar Karakurt, die openlijk lesbisch is. Nadat ze in 2021 een foto van zichzelf met haar toenmalige vriendin op Instagram plaatste, ontketende dit een storm aan haatberichten op sociale media en afkeurende reacties uit islamistische hoek.
De islamistische krant Akit noemde het team "een schande voor de natie" en beschuldigde Karakurt ervan een "homoseksuele leefstijl op te dringen, die indruist tegen de waarden van de Turkse samenleving". Ook de korte broekjes die de volleybaldames dragen, werden bekritiseerd.
Ondanks deze kritiek zijn de steunbetuigingen aan Karakurt en het team overweldigend. De meeste Turken maken zich niet druk om de privélevens van de volleybalsterren en zien hen juist als rolmodellen en symbolen van de strijd voor meer vrijheid in Turkije.
Turkije op de Olympische Spelen
De Turkse volleybalsters hebben zich gekwalificeerd voor de Olympische Spelen in Parijs 2024. Ze zitten in poule C, samen met Italië, Nederland en de Dominicaanse Republiek. De wedstrijden tegen Italië en Turkije worden gezien als zware uitdagingen, terwijl de wedstrijd tegen de Dominicaanse Republiek cruciaal is om door te komen naar de kwartfinales.
In de aanloop naar de Spelen speelde Nederland in de Nations League tegen Turkije, maar verloor in drie sets. Desondanks is een plek bij de laatste acht nog steeds haalbaar. Het team is jong en relatief onervaren, maar heeft laten zien dat het in staat is om tegenstand te bieden aan toplanden zoals Turkije.
Lees ook: EK Voetbal: Een Overzicht
Toekomstperspectief
Het Turkse damesvolleybal heeft een rooskleurige toekomst. De ploeg is jong, talentvol en heeft met Daniele Santarelli een ervaren coach aan het roer. De gewonnen Europese titel in 2023 is een belangrijke mijlpaal en geeft de ploeg vertrouwen voor de komende jaren.
Ondanks de culturele controverse rondom het team, is de populariteit van het damesvolleybal in Turkije enorm gegroeid. Steeds meer meisjes dromen ervan om in de voetsporen te treden van de 'Sultans van het net' en te strijden tegen de patriarchale cultuur die sport niets voor meisjes vindt.
Nederland vs. Turkije
Nederland heeft in het verleden wisselende resultaten behaald tegen Turkije. Op het EK 2023 wist Nederland in de strijd om het brons van Italië te winnen, maar tegen Turkije is het vaak lastig. Tijdens de Olympische Spelen in Parijs 2024 zal Nederland het in de poulefase opnemen tegen Turkije.
De Nederlandse ploeg bestaat uit ervaren krachten zoals Celeste Plak en Anne Buijs, maar ook uit jongere talenten. De veranderde rol van Laura Dijkema, die nu in de technische staf zit, is een belangrijke wijziging ten opzichte van het EK vorig jaar.
Ondanks de zware tegenstand in de poule, heeft Nederland zeker kans om door te dringen tot de kwartfinales. Een goede voorbereiding en een sterke teamprestatie zijn essentieel om de topteams zoals Turkije en Italië te verslaan.
Lees ook: Het EK Honkbal: Een Terugblik