Ter Leede, een voetbalvereniging met een rijke historie, is mede bekend geworden vanwege de vrouwenafdeling, die tot de beste van het land mag worden gerekend. Dit artikel duikt in de prestaties van Ter Leede in de KNVB Beker door de jaren heen, met speciale aandacht voor de successen en memorabele momenten.
De Vroege Jaren en de Opkomst van het Damesvoetbal
Op 30 april 1930 werd Ter Leede opgericht in een mandenmakerij te Sassenheim. De clubkleuren, rood en geel, werden gekozen uit het gemeentewapen. In april 1976 begon Ter Leede met damesvoetbal, wat een groot succes werd. Vanaf 1981 speelden de dames altijd op het hoogste amateurniveau.
Begin 2016 bestond het vrouwenvoetbal - dat ooit begon als damesvoetbal - 40 jaar. Ter Leede was destijds één van de eerste verenigingen met een vrouwenafdeling in de regio. In de beginjaren werd er extra getraind om conditie op te doen op de imitatieduinen waar nu de Schiphollijn loopt! Na een paar jaar werd de hoogste afdeling - de zogenaamde interregionale afdeling- van het dames voetbal bereikt. Dit betekende wel tweemaal in de week trainen. ’s Zomers werd er getraind op de - toen al - hobbelige ijsbaan en ’s winters op een soort gravel of wat er voor door ging. De reisduur naar uitwedstrijden was wel één uur. Tegenwoordig lachen wij hierom! Reizen naar IJzendijke, Limburg, Groningen zijn heel gewoon.
De Eerste Bekerwinst en Europees Avontuur
In 1992 won Ter Leede voor de eerste keer de KNVB-beker voor vrouwen. Dit was een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de club. Toen kwam het jubileumjaar 2000-2001. In dat jaar behaalde Ter Leede het algeheel kampioenschap van Nederland en de landelijke beker. Hiermee werd de vijf jaar durende hegemonie van Saestum doorbroken. Dat betekende Europa in!
De vrouwen van Ter Leede waren ook het eerste Nederlandse vrouwenvoetbalteam dat aan een Europees toernooi deelnam, de UEFA Women’s Cup 2001/02. Ter Leede had de eer één van de voorronden van de UEFA Women’s cup bij de voetbalclub in Sassenheim te organiseren. De dames werden verdienstelijk 2e in de groepsfase en herhaalde dat in 2003/04. Ook in het seizoen 2002-2003 werd Ter Leede algemeen kampioen van Nederland. De UEFA Womens Cup kwam voor de tweede keer naar Ter Leede. Seizoen 2003-2004: algemeen kampioen van Nederland met deelname aan de voorronde van de UEFA Womens Cup.
Lees ook: Terugblik op Toernooi Ter Leede
Successen in de Super Cup en Hoofdklasse
In 2004 werd er voor de eerste keer gestreden om de Super Cup voor vrouwen tussen de landskampioen en bekerwinnaar. Deze wedstrijd en die in 2007 hebben onze dames gewonnen. Sinds de start van de Eredivisie in 2007/08 werd er alleen nog gestreden om het kampioenschap van de Hoofdklasse en deze hebben wij in 2008/09 en 2009/10 wederom gewonnen. Ondanks dit verlies werd in zowel seizoen 2008-2009 als 2009-2010 het kampioenschap van de hoofdklasse (hoogst mogelijke op amateurniveau) behaald! In 2010/2011 werd de Topklasse voor vrouwen opgericht en ook op dit niveau kampioen geworden!
De KNVB Beker in 2022: Kwartfinale tegen PSV
Op zaterdag 12 maart stond Ter Leede in de kwartfinale van de KNVB Beker tegenover het Eredivisie Vrouwen team van PSV. Ter Leede hoopte op steun uit de regio en daarbuiten voor deze belangrijke wedstrijd. Op dat moment lag de focus op de kwartfinale wedstrijd van de KNVB Beker tegen het Eredivisie Vrouwen team van PSV! Zij zijn samen met Ajax en de combinatie met het CTO Amsterdam & Eindhoven een vrouwenteam begonnen waarin Ajax al twee keer in de beker finale heeft gestaan.
Bekende Namen en Huidige Status
Ter Leede was, samen met Saestum, de grondlegger van vele Oranje internationals waaronder Claudia van den Heiligenberg, Petra Hogewoning, Daphne Koster en uiteraard Sarina Wiegman. Maar ook speelsters zoals Jill Wilmot, Kitty Susan, Renate Jansen en Arlette Almeide zijn door gegroeid naar topspeelster in Nederland. Lavinia Poku maakte de overstap van Ter Leede naar Telstar Vrouwen, met o.a. Het eerste elftal van de herenselectie speelt in de Derde Divisie Zaterdag en het eerste elftal van de vrouwenselectie speelt in de Topklasse! De Roodgelen, zoals onze bijnaam luidt, zijn een voetbalbegrip in de Duin- en Bollenstreek vanwege de vriendelijke en warme sfeer van onze vereniging.
Kitty Susan en de Bekerfinale met ADO Den Haag
Zelf won ze de KNVB Beker een paar jaar terug al eens met ADO Den Haag. En laat dat nou net zaterdag de tegenstander van Ter Leede zijn in de kwartfinale van de TOTO KNVB Beker Vrouwen. “Fifty-fifty”, schat captain Kitty Susan de kansen in van de enige nog overgebleven amateurclub. De gedachten van Kitty Susan (25) gaan dezer dagen met enige regelmaat terug naar haar periode bij ADO Den Haag. De middenvelder speelde 2,5 jaar in het groen en geel, voor ze terugkeerde bij Ter Leede. "Mooie jaren, vooral die eerste twee onder leiding van Sarina Wiegman", vertelt ze met een grote glimlach. “Ik heb de beker gewonnen en in de Champions League gespeeld. “Ik kwam in een heel jong team terecht omdat Ajax in dat jaar een vrouwenteam oprichtte en daar een heel aantal speelsters van ADO naar toe verkasten.”Ik heb de beker gewonnen en in de Champions League gespeeld. Hoe mooi is dat? Hooggespannen waren de verwachtingen dan ook niet in de residentiestad, maar door de gewonnen landstitel een jaar eerder mocht de piepjonge groep onder leiding van toenmalig coach Wiegman wel deelnemen aan de Champions League. “Een geweldige ervaring”, herinnert Susan zich. “Vooral de uitwedstrijd bij FC Rossiynaka uit Moskou. Thuis verloren we met 1-4 omdat we te veel ontzag hadden, uit wonnen wij met 1-2. Misschien had er wel meer in gezeten, maar al met al was het een ervaring om nooit meer te vergeten.”
Maar het hoogtepunt van het seizoen moest nog komen. Al vroeg bleek een nieuwe landstitel een brug te ver, waardoor de club besloot alle pijlen te richten op het bekertoernooi. Het resulteerde in een plek in de finale tegen FC Twente. “Twee weken voor de bekerfinale kregen we nog voetballes”, herinnert Susan zich. “Dat was ook een goede ploeg hoor, met allemaal spelers die nu het hart vormen van het Nederlands elftal; Sari van Veenendaal, Anouk Dekker, Sherida Spitse en Shanice van de Sanden. Maar kansloos bleek ADO bepaald niet in de finale. “Het werd 1-1 in de reguliere speeltijd, daarna werd het verlengen en volgden er penalty’s. Daar waren wij al weken op aan het oefenen.” En dat sorteerde effect. “Wij wonnen die penaltyserie en dus de beker. In de twee seizoenen die volgden, werd die prestatie niet meer geëvenaard. Het vertrek van Wiegman voorafgaand aan het derde seizoen zorgde eveneens voor een vervroegd vertrek van Susan zelf. “Er was een hoop gedoe in de eerste seizoenshelft, daarom heb ik toen besloten om in de winterstop te vertrekken. Spijt heb ik daar nooit van gehad ook al betekende dat een einde van mijn profcarrière. Maar als ik nu een oud-ploeggenote als Lineth Beerensteyn zie spelen in Oranje, denk ik er wel eens na over wat ik had kunnen bereiken ja.”
Lees ook: Toernooi Ter Leede: Een historische terugblik
Ter Leede tegen ADO Den Haag: Een Nieuwe Uitdaging
Met Ter Leede keert Susan aanstaande zaterdag terug in het stadion waar ze haar grootste sportieve successen beleefde. “Het zou supergaaf zijn als we met Ter Leede kunnen stunten en ten koste van ADO de halve finales kunnen bereiken. Ik geloof ook echt dat dat mogelijk is, zo groot is het gat niet tussen de bovenste teams uit de Topklasse en de onderste teams uit de Eredivisie.” Dat we de kwartfinales hebben bereikt is al een mooie prestatie. Als we de halve finales zouden halen, zou dat helemaal geweldig zijn. Die woorden worden gesteund door de prestatie in de vorige ronde, toen Ter Leede met 4-1 te sterk was voor Excelsior Barendrecht, de hekkensluiter van de Eredivisie. “Bekerwedstrijden zijn wedstrijden op zich. Een club uit de Eredivisie moet winnen, wij hebben die druk niet. Zij moeten het spel maken, terwijl wij kunnen reageren. Natuurlijk, ADO heeft een iets betere ploeg, maar ik denk dat we een goede kans maken. Tegen PSV, Ajax of FC Twente is dat een ander verhaal, maar met de clubs uit de onderkant van de Eredivisie kunnen wij ons prima meten.”Of ze er stiekem wel eens van droomt om de beker nog een keer in de lucht te houden? Susan lacht. “Nou, dat gaat wel heel ver. Dat we de kwartfinales hebben bereikt is al een mooie prestatie.
Ter Ladies: Steun voor het Vrouwenvoetbal
Al jarenlang spelen de Ter Leede Vrouwen op landelijk niveau. Om zich te kunnen handhaven aan de top van het nationale amateur Vrouwenvoetbal en om voor jonge en talentvolle speelsters een aantrekkelijke club te blijven, moet Ter Leede zich blijven ontwikkelen. Om deze reden is enkele jaren geleden Ter Ladies opgericht. Ter Ladies staat voor een groep mensen die het Vrouwenvoetbal bij Ter Leede in hun hart hebben gesloten en door hun financiële bijdrage aan de Ter Ladies hun steentje bijdragen om het Vrouwenvoetbal in Sassenheim aan de top te houden. Door corona hebben de activiteiten de laatste tijd helaas op een laag pitje gestaan maar met ingang van het nieuwe seizoen willen wij de Ter Ladies nieuw leven inblazen. Draagt u het Vrouwenvoetbal bij Ter Leede een warm hart toe en wilt u meewerken aan het aan de top houden van het vrouwenvoetbal bij Ter Leede, dan nodigen wij u uit om lid te worden van Ter Ladies. Iedereen kan lid worden, jong en oud! Als lid steunt u het Vrouwenvoetbal bij Ter Leede met een bijdrage vanaf 50 euro per jaar. - Uitnodiging voor een "Meet & Greet" op een aantal wedstrijddagen in het seizoen. Naast het bijwonen van een aantrekkelijke thuiswedstrijd bent u dan welkom om samen met de Vrouwenselectie, staf en sponsoren een hapje en een drankje te nuttigen. Bent u enthousiast geworden en mogen wij op uw steun rekenen? Aanmelden kan via dit formulier. Wilt u meer informatie?
Jeugdopleiding en Vrijwilligers
Met ruim 40 teams en de "Club van Uk tot A" timmert de jeugdafdeling van Ter Leede ook behoorlijk aan de weg. Het jeugdvoetbal begint al op zeer jonge leeftijd bij de Ukken, waar kinderen vanaf 5 jaar (en soms nog jonger) spelenderwijs de eerste beginselen van het voetbalspel leren. Via de Euro League, waar onze youngsters al kunnen wennen aan het echte werk, stromen de spelers door naar het reguliere KNVB jeugdvoetbal. Het huidige ambitieniveau van alle standaard jeugdteams is de Hoofdklasse. Een team van gediplomeerde trainers werkt daar hard aan. Natuurlijk bestaat onze club niet uitsluitend uit voetballers, maar is er een groot team van vrijwilligers zoals het accommodatieteam, de kantinebezetting, teambegeleiders, scheidsrechters en vele anderen door de week en in het weekend in de weer om alles op rolletjes te laten verlopen. Is uw nieuwsgierigheid gewekt? Lees dan verder voor meer informatie of meld je aan als lid via keuze Lid worden
op de homepage!
Lees ook: Maatschappelijke betrokkenheid in het amateurvoetbal: een onderzoek.