De Nederlandse hockeycompetitie kent een rijke structuur, van lokale competities tot landelijke competities, allemaal georganiseerd door de KNHB (Koninklijke Nederlandse Hockey Bond). Dit artikel geeft een overzicht van de regels en competitiestructuur rondom de play-offs in het landelijke hockey, inclusief de jeugdcompetities en de Tulp Hoofdklasse.
Competitiestructuur en Indeling
De Nederlandse hockeycompetitie is onderverdeeld in bonds- en districtscompetities. Bondscompetities, ook wel landelijke competities genoemd, overschrijden de grenzen van de districten, terwijl districtscompetities binnen de grenzen van een district blijven. De KNHB legt de speeldata voor de bondscompetities vast in de speeldagenkalender, en de verenigingen plannen de wedstrijden in op tijd en veld.
In principe dient elke vereniging met een standaard heren- en damesteam deel te nemen aan de bondscompetitie. Verenigingen die deelnemen aan de door de competitieleiding georganiseerde competities, moeten een bindende opgave verstrekken van de namen van de spelers die in het eerste team zijn ingedeeld.
Jeugdcompetities
De landelijke Topklasse en subtopklasse voor O18- en O16-jeugd starten op zaterdag 7 september 2024 met een voorcompetitie. De O18-jeugd speelt de voorcompetitie tot en met zaterdag 12 oktober 2024, waarna in de herfstvakantie een herindeling plaatsvindt. De reguliere competitie voor de O18-jeugd start op zaterdag 2 november 2024. De O16- en O14-jeugd spelen de voorcompetitie tot en met zaterdag 23 november 2024, met een herindeling in de winterstop. Hun reguliere competitie begint op zaterdag 8 maart 2025.
Play-offs in de Tulp Hoofdklasse: Een Nieuw Tijdperk
Traditioneel werden de play-offs om de landstitel in de Tulp Hoofdklasse gespeeld in een best-of-three-systeem. Dit seizoen is er echter gekozen voor een ander format, wat de dynamiek van de wedstrijden aanzienlijk verandert.
Lees ook: Europees voetbal via de play-offs
Het Nieuwe Format Uitgelegd
In het nieuwe systeem hoeft niet elke wedstrijd in de play-offs tot een winnaar te leiden; een gelijkspel is nu ook mogelijk. De uitslagen van de heen- en returnwedstrijd worden bij elkaar opgeteld, vergelijkbaar met de knock-outfase van de Champions League, Europa League en Conference League. Belangrijk is dat uitdoelpunten hierbij niet dubbel tellen.
Om te bepalen wie een play-offserie wint, wordt na de tweede wedstrijd een ranglijst opgesteld. Deze ranglijst is gebaseerd op achtereenvolgens:
- Wedstrijdpunten
- Doelsaldo
- Doelpunten voor
Voorbeelden:
- Team A wint wedstrijd 1 met 1-0 van Team B en speelt wedstrijd 2 gelijk met 1-1. Team A heeft hierdoor 4 wedstrijdpunten en Team B 1. Team A wint de serie.
- Team A wint wedstrijd 1 met 7-0 en verliest wedstrijd 2 met 5-0. Team A en B hebben beide 3 wedstrijdpunten. Team A wint de serie vanwege een beter doelsaldo.
- Team A en team B spelen beide wedstrijden gelijk, 1-1 en 2-2. Alles is hierdoor gelijk, elk team heeft 2 wedstrijdpunten en een doelsaldo van 3-3. In dit geval zouden er waarschijnlijk shoot-outs volgen om een winnaar te bepalen, hoewel de exacte regels hiervoor niet expliciet in de verstrekte informatie staan.
Impact van het Nieuwe Systeem op Tactiek en Spel
Het nieuwe systeem heeft een aanzienlijke invloed op de tactiek en de benadering van wedstrijden. Waar voorheen een ruime nederlaag in de openingswedstrijd nog te repareren was door de volgende twee duels te winnen, is dat nu niet meer het geval. Een kleine achterstand in de eerste wedstrijd kan nu minder snel leiden tot een alles-of-niets-poging om shoot-outs te vermijden.
Vroeger moest elke wedstrijd in de play-offs leiden tot een winnaar. Een 2-1 achterstand in het eerste duel drie minuten voor tijd betekende vroeger meestal het naar de kant halen van de keeper. Een wanhoopspoging om shoot-outs uit het vuur te slepen. Nu is de kans een stuk kleiner dat in de openingswedstrijd voor een alles-of-niets-poging wordt gekozen.
Terugblik: Play-offs in 2014 met Vergelijkbaar Systeem
De vorige keer dat voor dit systeem werd gekozen, was bij de play-offs in 2014. Dat leverde vooral bij de vrouwen enkele opvallende uitslagen op. Amsterdam won de eerste halve finalewedstrijd met 2-1 van Den Bosch, maar dat bleek niet genoeg voor een plek in de finale. SCHC won in 2014 de tweede finalewedstrijd met 2-1 van Den Bosch. Dat was echter niet genoeg voor de eerste landstitel in de clubgeschiedenis, na het 4-2 verlies een dag eerder.
Lees ook: Jeugd Hockey Play-offs: Tijdschema
Kampioenschappen en Play-off Data
In mei en juni 2025 vindt de ontknoping plaats van seizoen 2024-2025 en wordt in de verschillende categorieën gestreden om het Nederlands Kampioenschap. Alle play-offseries worden gespeeld over 2 wedstrijden.
Overige Competities en Evenementen
Naast de reguliere competities organiseert de KNHB diverse andere evenementen en competities, waaronder:
- Bekercompetities: Sinds seizoen 2016-2017 is er een bekercompetitie voor verenigingen, zoals de Silver Cup voor herenteams en de Gold Cup voor standaardteams uit de Hoofdklasse, Promotieklasse en Overgangsklasse.
- Dames Masters Competitie: In de districten Noord-Holland, Zuid-Holland en Midden Nederland wordt een Dames Masters-competitie aangeboden, om dames van verschillende leeftijden de mogelijkheid te geven om op hun eigen niveau te hockeyen.
- Trimhockey: Trimhockey is bedoeld voor mensen met weinig of geen hockeyervaring, die op een ontspannen manier willen hockeyen. Er worden trimhockeycompetities georganiseerd in verschillende districten, zowel door de KNHB als door vrijwilligers.
- Hockey7: Voor mensen die doordeweeks willen hockeyen, organiseert de KNHB de Hockey7 competitie op donderdag- of vrijdagavond. Teams van zeven spelen op een half veld, zonder keeper en scheidsrechters.
- Dames Door de Week Competitie: Deze competitie wordt gespeeld op donderdagmiddag/avond in District Zuid en op dinsdagochtend in District West.
Reglementen en Procedures
De KNHB heeft diverse uitgangspunten en reglementen opgesteld om de competities in goede banen te leiden.
Speelgerechtigdheid
Om speelgerechtigd te zijn, moeten verenigingen en spelers aan bepaalde voorwaarden voldoen. Verenigingen zijn verplicht om te zorgen dat al hun leden ook lid zijn van de KNHB. Er zijn specifieke regels voor speelgerechtigdheid in de Hoofdklasse, Promotieklasse en Play-Offs tussen de Promotieklasse en Overgangsklasse.
Opleidingsteams
Verenigingen kunnen een team aanwijzen als opleidingsteam, meestal heren 2 (H2) of dames 2 (D2). Spelers die op de teamopgave van heren 1 (H1) of dames 1 (D1) staan, mogen ook uitkomen voor het opleidingsteam.
Lees ook: Regels en structuur van de landelijke hockey play-offs
Competitiemaatregelen
Als een vereniging, speler of begeleider zich niet aan de regels houdt, kan de KNHB maatregelen opleggen, zoals punten in mindering brengen of een geldboete.
tags: #play #off #wedstrijden #hockey #regels