Patrick Roest: Terugkeer naar het IJs en de Weg naar Herstel

Na een moeilijke periode vol fysieke tegenslagen en teleurstellingen, maakt de Nederlandse topschaatser Patrick Roest zich op voor een nieuw seizoen. De 29-jarige Roest, meervoudig wereldkampioen allround, blikt terug op een zware periode, maar kijkt vol goede moed vooruit naar de uitdagingen die voor hem liggen. Dit artikel schetst een beeld van Roests recente ervaringen, zijn herstelproces en zijn ambities voor de toekomst.

Een Moeizame Periode

Het seizoen 2024-2025 was voor Patrick Roest een seizoen om snel te vergeten. Al vroeg in het seizoen werd hij geplaagd door problemen met een verstandskies, wat hem dwong de World Cup Kwalificatietoernooi over te slaan en niet deel te nemen aan de eerste wereldbekers. Deze fysieke tegenslag had een grote impact op zijn prestaties en motivatie.

"Waar zijn collega's uitzwermden over de hele wereld voor wedstrijden, was Roest vooral moe," zo werd zijn situatie omschreven. Hij reed slechts een handvol wedstrijden, waarbij hij merkte dat hij er zichzelf geen plezier mee deed, en de schaatsfans nog veel minder. Op 11 februari 2025 besloot hij dan ook om het seizoen vroegtijdig te beëindigen.

Roest beschrijft deze periode als een "horrorfilm van een verloren schaatscampagne". Hij kon niet meer de stappen zetten die hij voor ogen had en voelde zich sarcastisch uitgelachen door demonen die hem van alle kanten belaagden. In de meest donkere dagen dacht hij terug aan zijn jonge jaren, waarin het om genieten draaide, zonder druk, verwachtingen of het idee dat schaatsen zijn agenda het jaarrond zou bepalen.

De Weg Terug

Na de teleurstellende winter nam Roest de tijd om te herstellen en zich te richten op het nieuwe seizoen. Hij keerde terug naar zijn roots in Lekkerkerk, waar hij op de boerderij van zijn familie werkte. "Alle dagen om kwart over zeven uit mijn bed, mijn vader helpen op stal," vertelt Roest. Deze periode op de boerderij gaf hem de kans om fysiek en mentaal op te laden.

Lees ook: Patrick de Koning: Een hockeylegende uit Zoetermeer

Daarnaast zocht Roest de afwisseling in het fietsen. Hij ging twee keer naar Spanje om te fietsen, de eerste keer met zijn zus en de tweede keer met zijn vriend Peter Michael. "We reden elke dag minimaal drie uur, een heerlijke manier om aan de basis te werken en op te bouwen naar de serieuzere trainingsmaanden," aldus Roest.

Inmiddels is Roest weer volop in training. Hij heeft een trainingskamp in Collalbo (Italië) achter de rug, waar hij vooral heeft gefietst en geskeelerd. "’n Fijne plaats om te trainen, waardoor ik minder problemen heb met het fietsen," zegt Roest. Hij merkt dat het wielrennen de laatste tijd beter gaat dan in de afgelopen jaren, wat het plezier aanzienlijk verhoogt.

Eerste Training op het IJs

Op de laatste dag van juni stond Patrick Roest voor het eerst sinds lange tijd weer op het ijs in de Heerenveense schaatstempel Thialf. "Ik lig lekker op de bank", meldt Roest (29), net een uurtje terug van zijn eerste ijstraining. Hoewel hij niet direct een "fameus gevoel" had, was hij blij om weer rondjes te kunnen rijden.

Roest gaf aan dat hij van tevoren de eerste training spannend vond. "Toen ik aan het schaatsen was, heb ik er ook helemaal niet meer over nagedacht, m’n ding gedaan en op de techniek gefocust. Dat was best fijn." Hij heeft zich vooral gericht op de techniek, omdat hij zo lang niet op de ijzers heeft gestaan en niet op die manier in de hoeken heeft gezeten.

Vanaf nu zal Roest waarschijnlijk twee keer per week op het ijs staan. Zodra hij naar Inzell gaat (7-20 juli), zal dat vaker zijn. Hij benadrukt dat het belangrijk is om eerst uren te maken, bijvoorbeeld op de fiets, om nog echt door te trainen. "Dus we kunnen niet gelijk echt fulltime gaan schaatsen, want je kunt niet al die uren op het ijs wegrijden."

Lees ook: Activiteiten en prestaties VALTO

Ambities en Verwachtingen

Hoewel Roest nog niet op het niveau is waar hij wil zijn, merkt hij dat hij iedere week stappen zet. Hij begint in Thialf eigenlijk pas aan zijn seizoen. Roest voelt zich inmiddels fit. "Ik ben niet ziek, voel me goed, maar ben niet in vorm. Ik wil gewoon graag racen."

Bij de NK allround zijn in schaatstempel Thialf plaatsen te verdienen voor de Europese kampioenschappen. Dat zal in de ogen van Roest al een hele strijd worden. "Als ik me niet plaats voor het EK? Dan is dat niet anders. Dan gaan we doelen verzetten. Je hoopt op een klein wonder dat je mee kan strijden om de winst. Alleen zal dat lastig worden. Ik wil het nu niet zien als weggooiseizoen. Ik wil er nog het beste van maken. Ik heb alleen nog niet het niveau dat ik normaal zou hebben."

Roest beseft dat het lastig zal worden om dit seizoen al grote successen te behalen, maar hij wil er nog het beste van maken. Hij wil graag weer mooie dingen laten zien en strijdlustig zijn. "Ik hoef niet alleen wereldkampioen te worden en de rest van het seizoen niks te presteren. Ik wil elk weekend wat moois laten zien, strijdlustig zijn."

De Olympische Droom

Een van de weinige prijzen die nog ontbreekt op de erelijst van Patrick Roest is een gouden medaille op de Winterspelen. "Ik mis die gouden medaille, zo kijken andere mensen ernaar," zegt Roest. Hij benadrukt echter dat hij al heel blij is met wat hij heeft bereikt en er alles aan doet om wel dat olympisch goud te winnen.

Roest erkent dat het behalen van olympisch goud geen vanzelfsprekendheid is. "In Beijing ben ik twee keer verslagen door Nils van der Poel (vijf en tien kilometer, red.), niet de minste tegenstander. Ik win graag goud, alleen heb je dat niet in de hand omdat er veel goede schaatsers zijn."

Lees ook: Bekerfinale Den Haag - Heerenveen

Hij ziet de concurrentie op de vijf kilometer als een grote uitdaging. "Zo is er Vladimir Semirunnii, Sander Eitrem die het hele jaar goed reed, Davide Ghiotto, Chris Huizinga. Het niveau is de laatste vijftien jaar qua dichtheid niet zo hoog geweest. Dat maakt het over acht maanden heel spannend. Het enige dat we kunnen doen is er iets heel moois van maken."

Geen Spijt van Overstap naar Reggeborgh

Ondanks de moeilijke periode heeft Patrick Roest geen spijt van zijn overstap naar Team Reggeborgh in 2022. "Regelmatig wordt me deze vraag gesteld. Dan denk ik: heb je niet naar de resultaten gekeken? Ik ben twee keer wereldkampioen op de vijf kilometer geworden."

Roest is ervan overtuigd dat hij bij Reggeborgh de juiste omgeving heeft om zijn doelen te bereiken. Hij werkt goed samen met zijn coach Robin Derks en voelt zich gesteund door het team.

Onder de Zes Minuten

Een van de doelen die Roest zichzelf heeft gesteld, is om de magische grens van zes minuten op de vijf kilometer te doorbreken. "Dat zou ik absoluut willen. Het blijft echter lastig," zegt Roest.

Hij heeft wedstrijden in Salt Lake City gereden waarin hij heel goed is geweest, maar de omstandigheden moeten ook meewerken. "Je kunt iets willen, maar de natuur moet ook meewerken. Om in Thialf onder de zes minuten te eindigen, moeten de omstandigheden héél bijzonder zijn."

tags: #Patrick #Roest #schaatser