Moeten Jeugdleiders KNVB Lid Zijn? Een Uitgebreide Gids

Voor een vereniging is het van essentieel belang dat alle jeugdspelers, van de jongste O6 tot de oudere O19, de kans krijgen zich optimaal te ontwikkelen. Dit vereist een gedeelde visie en aanpak binnen de vereniging, vastgelegd in een jeugdvoetbalbeleidsplan met een doorlopende leerlijn, specifiek uitgewerkt voor elke leeftijdscategorie.

Het Belang van een Doorlopende Leerlijn

Vanaf ongeveer acht jaar oud beginnen kinderen belangrijke sociale vaardigheden te ontwikkelen, zoals samenwerken en het aangaan van relaties. Dit is cruciaal binnen een teamsport als voetbal. Ze tonen ook steeds meer onafhankelijkheid, uiten hun eigen mening en nemen meer verantwoordelijkheid. Een doorlopende leerlijn zorgt ervoor dat trainers zich bewust zijn van de omstandigheden waaronder spelers optimaal kunnen groeien en gemotiveerd blijven.

De coach speelt hierbij een sleutelrol en moet zorgen voor:

  • Voldoende structuur
  • Een positieve benadering
  • Individuele aandacht: gezien en gekend worden
  • Ruimte voor eigen initiatief en zelf keuzes maken
  • Succesbeleving mogelijk maken

Deze begeleiding, met de doorlopende leerlijn als leidraad, is essentieel omdat jeugdspelers op voetbaltechnisch, tactisch en sociaal-emotioneel vlak grote ontwikkelingen doormaken. De leerlijn biedt trainers/coaches op elke leeftijd houvast.

Inrichting van de Doorlopende Leerlijn: Veiligheid, Plezier en Ontwikkeling

Bij het inrichten van een doorlopende leerlijn is het belangrijk om stil te staan bij cruciale vragen:

Lees ook: Hockeykeepers en de veranderende spelregels

  • Wanneer voelen jeugdspelers zich veilig binnen de vereniging?
  • Wanneer beleven spelers plezier aan het voetballen?
  • Wanneer kunnen spelers zich optimaal ontwikkelen?

Een jeugdspeler bevindt zich bij de vereniging, net als op school, in een andere omgeving dan thuis. Hij of zij ontmoet andere personen met een begeleidende rol: de trainer, coach of begeleider. Het is belangrijk dat een jeugdspeler weet wat er van hem of haar verwacht wordt, welke regels er gelden en wat wel en niet mag. Structuur en duidelijke afspraken zijn essentieel. Een veilige omgeving betekent ook dat kinderen fouten mogen maken. Ze moeten nog veel leren, niet alleen over voetbal, maar ook over hoe je met elkaar omgaat.

Plezier in het voetballen komt voort uit een veilige basisomgeving, een positieve benadering en succeservaringen. Een positieve benadering betekent dat de jeugdspeler positief gestimuleerd wordt in alles wat hij of zij doet en complimenten krijgt voor de inzet. Succesbeleving ontstaat wanneer een speler merkt dat oefening en inzet leiden tot verbetering en dat dit gezien en erkend wordt.

Jeugdspelers ontwikkelen zich optimaal in een veilige omgeving waar ze plezier beleven en de ruimte krijgen om zelf dingen uit te proberen en keuzes te maken. Om te kunnen voetballen en presteren, hebben spelers voetbaltechnische, tactische én sociale vaardigheden nodig. Sociaal gedrag is gedrag dat gericht is op anderen; het kunnen uitvoeren en toepassen van sociaal wenselijke handelingen zijn sociale vaardigheden.

Praktische Zaken en Team Afspraken

Naast de pedagogische aspecten, zijn er ook veel praktische zaken die geregeld moeten worden. Denk aan de verantwoordelijkheid voor kleding en materiaal binnen de vereniging. Ook zijn er praktische teamafspraken nodig over:

  • Op tijd komen, afmelden en vervoer
  • Gebruik van kleding, ballen en andere materialen
  • Voetbalafspraken (wisselbeleid, doelen)
  • Gedragsafspraken: hoe gaan we met elkaar om?

KNVB-Lidmaatschap voor Jeugdleiders: De Regels

De vraag of jeugdleiders KNVB-lid moeten zijn, is relevant voor de organisatie van een voetbalvereniging. Niet zelf spelende leiders, trainers en scheidsrechters moeten lid zijn van de KNVB. Een vereniging zal hen daarom moeten inschrijven bij de KNVB, maar ze hoeven zelf geen contributie te betalen.

Lees ook: Scheenbeschermers voor Hockey: Comfort en Veiligheid

VOG: Een Veilige Sportomgeving

Sinds 2015 vraagt VRC aan iedere actieve vrijwilliger en medewerker een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG). Een VOG is een verklaring van het ministerie van Veiligheid en Justitie die aantoont dat iemands gedrag in het verleden geen bezwaar vormt voor de functie die hij of zij gaat uitoefenen, bijvoorbeeld het werken met minderjarigen bij een sportvereniging.

Het is van groot belang dat iedereen, met name minderjarigen en kwetsbare groepen, in een veilige omgeving kan sporten. Sportverenigingen, en ook sportbonden, hebben de plicht om maatregelen te nemen die seksuele intimidatie kunnen voorkomen. De VOG is een van deze maatregelen. Het verplicht stellen van een VOG geeft meer zekerheid over het verleden van bijvoorbeeld (nieuwe) trainers, leiders of verzorgers en vermindert de kans dat personen die eerder in de fout zijn gegaan met kinderen, een functie bij de sportvereniging kunnen uitoefenen.

Door als vereniging of bond een VOG te verlangen van iedereen die in zijn functie in aanraking komt met kinderen of kwetsbare groepen, laat je zien dat je de veiligheid van je leden serieus neemt. Naast de VOG zijn er ook andere maatregelen die genomen kunnen worden om de kans op seksuele intimidatie te verkleinen.

VRC wil het maximale doen om een veilig klimaat binnen de club te houden en vraagt niet alleen aan de personen die met minderjarige leden werken een VOG, maar aan alle vrijwilligers die binnen VRC op structurele basis actief zijn. Het gaat o.a. om: bestuursleden, commissieleden, sectieleiders, trainers, teamleiders, scheidsrechters, medewerkers voor materialen, accommodatie -en onderhoudsmedewerkers, bar- en keukenmedewerkers en secretariaat medewerkers. VRC heeft zich voor de VOG-aanvragen aangemeld bij het NOCNSF. Om in aanmerking te komen voor de regeling gratis VOG, heeft VRC aan het NOSNSF moeten laten zien dat ze een breder preventief beleid voeren. Onderdeel van dit beleid is o.a. het aanstellen van twee Vertrouwenscontactpersonen (VCP).

Teamindeling en Lidmaatschap bij VRC

VRC heeft ervoor gekozen om per team één leider en één trainer KNVB-lid te maken. De leider is meestal ook de teammanager en zorgt voor het invullen van het digitale wedstrijdformulier in de wedstrijdzaken app. Overige stafleden worden verenigingslid. Wil je toch KNVB-lid worden? Dan kun je niet-spelend lid worden voor een bepaald bedrag.

Lees ook: Ontdek de betekenis achter de naam Kampong

De Rol van de Jeugdleider: Taken en Verantwoordelijkheden

Leider zijn van een jeugdteam is een belangrijke en leuke taak. Het helpt de vereniging enorm met je inzet. Voetbalervaring is niet vereist. De contactpersoon binnen het jeugdbestuur zal uitleggen hoe de vereniging met jeugdvoetbal omgaat, met de nadruk op de ontwikkeling van spelers en het vergroten van het spelplezier.

Taken van een jeugdleider:

  1. Voetbal.nl Account: Registreer je bij voetbal.nl en installeer de voetbal.nl app op je telefoon. Via de app vind je het programma van je team, de uitslagen en de stand. Je ontvangt ook meldingen over gewijzigde aanvangstijden of locaties van wedstrijden.
  2. Pupillenveld en Spelregels: De pupillen van O8 tot en met O12 spelen op aangepaste velden die afgezet worden met zachte dopjes. Als leider regel je dat een paar ouders dit even doen. Ken de afmetingen van de velden en de spelregels. Informatie hierover is te vinden in de commissiekamer en op de pupillenvoetbalsite van de KNVB.
  3. Communicatie met Ouders: Als leider ben je voornamelijk teammanager en communiceer je met ouders. Je maakt een wasschema voor de shirts en een rijschema voor het vervoer naar uitwedstrijden.
  4. Contact met de Tegenstander en de Scheids: Stel je voor de wedstrijd voor aan de leiders van de tegenstander en vertel eventueel op welk veld jullie spelen. Geef de scheidsrechter een hand en bedank hem na afloop.
  5. Limonade in de Rust: Bij thuiswedstrijden geef je de leiders van de tegenstander in de rust limonade en bekertjes.
  6. De Kleedkamer Schoon: Als leider ben je verantwoordelijk voor het schoon achterlaten van de kleedkamer.
  7. De Uitslag Doorgeven: De uitslag en de namen van de teamleden worden doorgegeven via de wedstrijdzaken app.
  8. Wedstrijd Verplaatsen: In overleg is het mogelijk een wedstrijd te verplaatsen naar een andere dag.
  9. Na de Training: Ruim na de training de trainingsdoeltjes op.
  10. Spelregelbewijs: Een speler die 17 jaar wordt, moet in het bezit te zijn van een spelregelbewijs.

Affiniteit, Organisatie en een Positieve Instelling

Voor een jeugdleider zijn een aantal zaken van belang, zoals: affiniteit met kinderen en sport, enig organisatietalent, tact en een positieve instelling. Vooral het laatste punt is bij de allerjongsten van groot belang. Spelvreugde en persoonlijke ontwikkeling staan bovenaan. De jeugdleiders en trainers komen onder leiding van het jeugdbestuur een paar maal per seizoen bij elkaar om voor te bereiden en te evalueren.

Afspraken met Ouders/Verzorgers

Als leider van een jeugdvoetbalteam is het verstandig om aan het begin van het voetbalseizoen een aantal goede en duidelijke afspraken te maken met de spelers en met de ouders/verzorgers. Betrek ouders/verzorgers bij het nakomen van deze afspraken, want ze hebben rondom het voetbalteam ook hun verantwoordelijkheden. Maak aan het begin van het seizoen een wedstrijd- , vervoers-, was- en kantineschema. Zorg dat je ruim op tijd aanwezig bent voor de wedstrijd en verlang dit ook van je spelers. Bij afgelastingen door een tekort aan spelers neem je contact op met de leider van de tegenstander om een alternatieve datum te bespreken.

Tijdens de Wedstrijden

Bij de pupillen is het zaak om iedere speler ongeveer evenveel speeltijd te geven. Dit kan heel eenvoudig, want het is toegestaan om continue door te wisselen met spelers. Elke speler moet weten wat het inhoud om keeper te zijn, dus alle spelers zijn bij toerbeurt keeper. Bij de oudere jeugd wordt er overgegaan op vaste keepers. In de rust zal de thee of limonade verzorgd worden door de kantinedienst. Houd rekening met het feit dat pupillenwedstrijden vaak door wat oudere jeugd worden gefloten. Benader deze jeugdscheidsrechters op een redelijke en rustige manier zodat ook zij plezier houden in hun hobby. Neem in dit verband ook uw eigen spelers in bescherming door in geval van een grove overtreding of aanmerkingen op de leiding uw speler naar de kant te halen of te wisselen.

Vanaf de D-pupillen is de inzet van een assistent-scheidsrechter noodzakelijk. In principe spelen alle E- en F-pupillen 7 tegen 7. Het dringende advies is echter om met niet meer dan 8 spelers te spelen. Meer spelers geeft een slechte veldverdeling en verder komen de kinderen te weinig aan de bal. Indien er sprake is van een open wond, vraag dan aan een ouder/verzorger, of hij/zij de speler naar de doucheruimte kan begeleiden om de wond schoon te spoelen. Er zijn EHBO-trommels aanwezig in de bestuurskamer.

Indien er na afloop van een wedstrijd van de E- en F-pupillen geen andere wedstrijd uit deze leeftijdscategorie volgt, dan dienen de doeltjes door de volwassenen opgeruimd te worden. Na de wedstrijd wordt er natuurlijk door alle spelers gedoucht. Als iedereen klaar is met douchen, dan wordt de kleedkamer aangeveegd. Tot slot is het ook de taak van een leider, dat al zijn spelers weer veilig thuis komen.

Administratieve Aandachtspunten / SPORTLINK

Vanaf de D-pupillen moet er een digitaal wedstrijdformulier worden ingevuld. Dit digitaal wedstrijdformulier en alle andere gegevens van de spelers is te vinden in Sportlink. Het invullen van het digitaal wedstrijdformulier dient uiterlijk 15 minuten voor aanvang van de wedstrijd te gebeuren. De formulieren worden beschikbaar gesteld door de thuisspelende club. Na afloop moet het formulier ondertekend worden door de scheidsrechter en geparafeerd door de aanvoerders of leiders. Het is de taak van de leider, om er op toe te zien dat het formulier volledig wordt ingevuld.

De Rol van het Jeugdbestuur

De jeugd coördinator(en) is (zijn) verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van alle jeugdelftallen. Hij/zij is voor u de vraagbaak op allerlei gebied.

Afgelastingen en Trainingen

Algehele afgelastingen worden via teletekst en de daarvoor bestemde app bekend gemaakt. Het trainingsschema van de teams wordt aan het begin van het seizoen bepaald en geplaatst op de internetsite. De trainingen worden, met uitzondering van de selectieteams, verzorgd door vrijwilligers.

tags: #moeten #jeugdleiders #KNVB #lid #zijn