Marcel Joost: Een Overzicht van Honkbalstatistieken en Invloed

Marcel Joost is een naam die onlosmakelijk verbonden is met de geschiedenis van het Nederlandse honkbal. Hoewel specifieke, gedetailleerde statistieken over zijn carrière soms versnipperd zijn, is zijn invloed en de erkenning die hij genoot overduidelijk. Dit artikel duikt in de context van Joost's carrière, belicht door de prestaties van anderen en de tijdsgeest van het honkbal in Nederland.

De Context: Honkbal in Nederland

In Nederland is honkbal een sport met een rijke historie, waarin individuele prestaties vaak worden gekoesterd en vastgelegd in statistieken. In een sport die zich bij uitstek leent om de vedetten in statistieken te vangen, hebben honkballers door de jaren heen records gevestigd en verbroken, waarmee ze hun stempel drukten op de sport.

Records en Erkenning

Het breken van records is een belangrijk onderdeel van de sport. Zo nam Dirk van 't Klooster ooit records af van Marcel Joost. Van 't Klooster zei: "In mijn ogen was dat een grote. Ik ben er wel trots op dat ik hem voorbij ben".

Shaldimar Daantji's Evenaring

Een indicatie van Joost's impact is de vermelding van het evenaren van een hoofdklasserecord door Shaldimar Daantji. Daantji evenaarde eerder dit seizoen een hoofdklasserecord met zijn zevende driehonkslag. Hij werd, na Marcel Joost, Robert Eenhoorn, Elton Wilson en Johnny Balentina, de vijfde speler die dit aantal in één seizoen wist te bereiken. Dit feit illustreert dat Joost's prestaties dienden als maatstaf voor latere generaties spelers.

Bart Volkerijk: Een Tijdgenoot

Bart Volkerijk, een tijdgenoot van Marcel Joost, speelde 21 seizoenen hoofdklasse honkbal voor het eerste team van ADO en is daarmee één van de zeven spelers met 500 of meer wedstrijden in de hoofdklasse, die allemaal werden gespeeld voor één vereniging. Met ADO beleefde hij zowel hoogte- als dieptepunten. In 1992 was er een landskampioenschap, in 1993 veroverde ADO in het Italiaanse Rimini de Europa Cup, maar er was ook tweemaal degradatie, maar Volkerijk bleef zijn club altijd trouw. Tijdens het Europees Kampioenschap van 1975 in het Spaanse Barcelona zat Bart Volkerijk voor het eerst bij de selectie het nationale honkbalteam en nam als international daarna nog negenmaal deel aan een Europees Kampioenschap, waarvan er drie werden gewonnen. Verder nam Volkerijk deel aan de Olympische Spelen van 1988 in Zuid-Korea en daarna volgde wereldwijd nog 21 grote toernooien. In 1991 nam Volkerijk afscheid als international, waarna hij voor zijn bijzondere loopbaan het Bondsonderscheidingsteken van de KNBSB ontving.

Lees ook: Het verhaal van Marcel Balkestein: een diepgaand portret

Volkerijk maakte ook deel uit van het team waarin Jakoba debuteerde in Oranje. Zijn teamgenoten in zijn eerste toernooi waren Judsel Baranco, Gerard Blacquiere, Frank Bos, Tonny Cohen, Ron Giroldi, Bill Groot, Gerlach Haldeman, Harm Horeman, Jan Hijzelendoorn, Marcel Joost, Roel Klaassen, Robert Knol, Marcel Kruyt, Paul Smit, Ronald Stoovelaar, Charles Urbanus, Thijs Vervaat, Bart Volkerijk, Eric de Vries en Haitze de Vries.

Jacky Jakoba: Een Legende

Een andere speler wiens carrière parallel loopt met die van Marcel Joost is Jacky Jakoba. Jakoba, die voornamelijk als derde honkman actief was, speelde tussen 1981 en 1994 in elf seizoenen in de hoogste afdeling voor zes verschillende teams. Hij werd een legendarische speler en zorgde in 1984 voor een record toen hij 24 homeruns sloeg. De infielder was ook acht jaar een waardevolle speler van het Nederlands Honkbal Team.

Jakoba debuteerde in Oranje in juli 1984 en nam toen deel aan zijn eerste internationale toernooi, de Haarlemse Honkbal Week. Zijn teamgenoten in zijn eerste toernooi waren Judsel Baranco, Gerard Blacquiere, Frank Bos, Tonny Cohen, Ron Giroldi, Bill Groot, Gerlach Haldeman, Harm Horeman, Jan Hijzelendoorn, Marcel Joost, Roel Klaassen, Robert Knol, Marcel Kruyt, Paul Smit, Ronald Stoovelaar, Charles Urbanus, Thijs Vervaat, Bart Volkerijk, Eric de Vries en Haitze de Vries. De ploeg stond onder leiding van Manager Harvey Shapiro.

Tijdens zijn eerste Wereldkampioenschap in 1984 in Cuba was Jacky Jakoba de beste slagman van het Nederlands Team en leverde een paar prima bijdragen. In de openingswedstrijd tegen Chinese Taipei in Estadio Guillermo Moncada in Santiago de Cuba, verraste Nederland met een 3-2 overwinning. Met een 1-0 achterstand draaide Oranje het duel om dankzij een RBI-double van Bill Groot en een puntscorende honkslag van Jakoba. In Estadio General Calixto García in Holguín verloor Nederland met 4-2 van Italië. Dankzij een 2-run homerun van Roberto Bianchi nam Italië een 2-0 voorsprong in de eerste inning, maar Nederland kwam langszij toen ook Jakoba een 2-run homerun sloeg in de derde slagbeurt.

Lees ook: IJshockeycarrière Slagmolen

Lees ook: Marcel van Roosmalen: een analyse

tags: #Marcel #Joost #honkbal #statistieken