KNVB Afgelastingen bij Sneeuw en Andere Weersomstandigheden: Een Complete Gids

De vraag "Wordt de wedstrijd afgelast of gaat hij door?" spookt door de hoofden van voetballers en supporters wanneer de weergoden zich van hun meest onvoorspelbare kant laten zien. Kou, regen, sneeuw, ijzel; de winter kan roet in het eten gooien en ervoor zorgen dat wedstrijden worden afgelast. Maar hoe weet je nu zeker of jouw wedstrijd doorgaat of niet? Dit artikel biedt een overzicht van de factoren die een rol spelen bij KNVB afgelastingen, en hoe je op de hoogte kunt blijven.

Wanneer Wordt Een Wedstrijd Afgelast?

Het is teleurstellend als je de hele week naar een wedstrijd hebt uitgekeken en deze wordt afgelast. In veel gevallen beslist de vereniging zelf of een wedstrijd doorgaat. De meest voorkomende redenen voor een afgelasting zijn:

  • Te lage temperatuur: Het is te koud om te voetballen, wat een risico vormt voor de gezondheid van de spelers.
  • Wateroverlast: Er ligt te veel water op het veld, waardoor het onbespeelbaar wordt.
  • Sneeuw: Er ligt teveel sneeuw op het veld.
  • Bevroren velden: De velden zijn bevroren, wat gevaarlijk is voor de spelers en de kwaliteit van het veld aantast.
  • Gladde velden door rijp: Door rijp kunnen de velden glad worden. Tevens kan rijp zeer schadelijk voor de velden zijn.

Algehele Afgelasting door de KNVB

Naast beslissingen op verenigingsniveau, kan de KNVB ook een algehele afgelasting afkondigen. Dit betekent dat er in een heel district, een complete categorie, of zelfs in heel Nederland niet gevoetbald wordt.

Tijdschema voor Communicatie:

  • Zaterdagwedstrijden: Uiterlijk vrijdagavond om 20.00 uur wordt bekendgemaakt welke wedstrijden zaterdag zijn afgelast. In uitzonderlijke gevallen kan dit op zaterdag om uiterlijk 6.00 uur gebeuren.
  • Zondagwedstrijden: Uiterlijk zaterdagavond om 20.00 uur, in uitzonderlijke gevallen uiterlijk zondagochtend 6.00 uur.

Deze communicatie verloopt via Teletekst en, indien nodig, via de persvoorlichting met overige media. Tevens zullen de eigen communicatiemiddelen van de KNVB worden gebruikt.

Categorie A en B: Wat Betekent Dat?

De KNVB maakt onderscheid tussen categorie A en B, wat relevant is bij algehele afgelastingen. De indeling voor seizoen 2019/’20 (hoewel specifiek voor dat seizoen, geeft het een indicatie) is als volgt: Voor seizoen 2024-2025 omvat categorie A bij Leonidas-W team 1 en team 2. Alle overige teams behoren tot categorie B.

Lees ook: Maatschappelijke betrokkenheid in het amateurvoetbal: een onderzoek.

Categorie A (Seizoen 2019/’20):

  • Mannen veldvoetbal standaard: Tweede divisie tot en met de vijfde klasse (met een individuele afgelastingsregeling per speelveld voor de Tweede en Derde divisie).
  • Mannen veldvoetbal reserve: Hoofdklasse tot en met de reserve derde klasse.
  • Vrouwen veldvoetbal: Eredivisie vrouwen tot en met derde klasse.
  • JO19, JO17, JO15, JO13: Eredivisie tot en met Hoofdklasse.
  • De JO13-2 t/m JO15-1 van "De Betrokken Spartaan".

Categorie B (Seizoen 2019/’20):

  • De teams die spelen in de overige klassen, inclusief alle meiden junioren/pupillen die uitkomen in de meidencompetitie.
  • Alle Academy teams van "De Betrokken Spartaan".
  • De Betrokken Spartaan teams.

Bij een algehele afgelasting wordt er onderscheid gemaakt tussen categorie A en categorie B. Wedstrijden uit de categorie A dienen altijd voorrang te krijgen op wedstrijden uit de categorie B.

De Rol van de Wedstrijdsecretaris en Scheidsrechter

Wanneer het niet om een algehele afgelasting gaat, is de wedstrijdsecretaris van de vereniging verantwoordelijk voor het doorgeven van de afgelasting. Dit gebeurt via de KNVB Wedstrijdzaken-app. De wedstrijdsecretaris kan dit doen voor alle leeftijdscategorieën vanaf één dag voor de wedstrijd. Op de wedstrijddag zelf kan de scheidsrechter de beslissing nemen en dit in de app aangeven.

Hoe Kom Je Achter Een Afgelasting?

De wedstrijdsecretaris van jouw vereniging maakt de afgelastingen in de meeste gevallen bekend. Zodra dit is ingevoerd, is de melding zichtbaar op Voetbal.nl. Als je de wedstrijd volgt via je favorieten, ontvang je automatisch een pushbericht met de mededeling dat de wedstrijd is afgelast. Dit geldt voor wedstrijden van teams O8 en ouder.

Andere manieren om op de hoogte te blijven:

  • Voetbal.nl: Check de website of de wedstrijd is afgelast.
  • Leider/Trainer/Coach: Neem bij twijfel contact op met jouw eigen leider, trainer of coach.
  • Teletekst: Kijk op TT pagina 603 bij langdurig slecht/gevaarlijk weer of twijfel bij een wedstrijd. Hier staat of er een "algehele afgelasting West II" is (alle wedstrijden van zowel alle A als B categorieteams zijn dan afgelast) of een "afgelasting categorie West II categorie B" (alle wedstrijden van B categorieteams zijn dan afgelast).
  • Voetbalassist app: Voor thuiswedstrijden wordt een afgelasting zo snel mogelijk doorgegeven via de Voetbalassist app (bij "Afgelastingen").
  • Website/Kantine van de tegenstander: Bij uitwedstrijden en/of toernooien ben je afhankelijk van het tijdstip van afgelasten door de betreffende vereniging. Kijk bij twijfel voor vertrek zelf op hun site of bel zelf naar de kantine van betreffende vereniging.

Afgelastingen bij Futsal en Calamiteiten

Hoewel het bij futsal minder vaak voorkomt, kunnen (weers)omstandigheden leiden tot een algehele afgelasting. Denk hierbij aan zeer zware storm, ijzel, sneeuw en/of mist, in combinatie met een waarschuwing via radio en televisie van politie, KNMI of ANWB.

Ook calamiteiten kunnen een reden zijn voor algehele afgelasting. Onder calamiteiten verstaan we:

Lees ook: KNVB-overschrijvingen: Een complete gids

  • (Plotseling) overlijden van een lid van het Koninklijk Huis.
  • Andere waarschuwingen van de overheid via de media om zoveel mogelijk thuis te blijven.

Kosten bij Afgelasting

Bij algehele of gedeeltelijke afgelasting vallen de eventueel door verenigingen gemaakte kosten onder het gebruikelijke wedstrijdrisico en deze worden derhalve niet vergoed.

Specifieke Situaties en Protocollen

Sommige verenigingen, zoals SV Westfriezen, hebben specifieke protocollen voor het keuren van kunstgrasvelden bij bepaalde weersomstandigheden. Deze protocollen bepalen hoe te handelen bij weersomstandigheden die het bespelen van de velden onmogelijk maken. De velden kunnen alleen worden gekeurd door daartoe aangewezen personen.

Belangrijke punten uit het protocol van SV Westfriezen:

  • Indien de velden zijn afgekeurd is het complex gesloten en zijn de velden verboden terrein.
  • Er zal nooit worden teruggekomen op een genomen besluit om velden al dan niet (af) te keuren voor een bepaald dagdeel.
  • Indien de velden zijn besneeuwd is het verboden de velden te betreden. Dit heeft meerdere redenen. Ten eerste zorgt de sneeuw voor een natuurlijke beschermlaag van de kunstgras vezels en de infill kurk vezels. Als men de velden toch bij sneeuw betreedt zal de toplaag afbreken en kan hierdoor onherstelbaar worden beschadigd. Tevens duurt bij betreding van de velden bij sneeuw het ontdooiproces aanzienlijk langer.
  • Bij sneeuwval tijdens een wedstrijd is het de verantwoording van de scheidsrechter i.o.m. de aanvoerders om tot afgelasting over te gaan.
  • Bij incidentele droge vorst kunnen de velden tot -4 nog steeds bespeeld worden. Bij langdurige vorst die in de grond zit bevriest de gehele toplaag, door toch de velden te betreden zal hetzelfde gebeuren als bij sneeuw. De toplaag raakt hierdoor zo beschadigd dat dit niet ten goede komt van de kunstgrasmat.
  • Door hevige (stort)regen kan het gebeuren dat het drainagesysteem het regenwater niet kan verwerken. Hierdoor ontstaan er plassen op het kunstgras. Dit soort oorzaken is niet tot moeilijk van te voren in te schatten. Hierdoor ligt de verantwoordelijkheid op zaterdag en zondag bij het dienstdoend TC/Bestuurslid en bij de scheidsrechters die de aanvoerders informeren.
  • Bij een buitentemperatuur boven de 30 graden kan de kunstgras temperatuur oplopen tot 45 graden! Coaches/trainers (en evt. arbitrage op wedstrijddagen) zullen altijd op de wedstrijd -of trainingsdag zelf de omstandigheden bekijken.

Algemene Informatie Veldkeuring

Het is moeilijk om precies aan te geven bij welke omstandigheden wordt overgegaan tot afkeuring van de velden. Daarnaast dient rekening te worden gehouden met meerdere uitgangspunten en factoren die van invloed kunnen zijn op de veldkeuring. Het is dan ook belangrijk om de velden, en zeker de “zwakkere” plekken van de velden, te kennen om tot een zo goed mogelijke beslissing te komen.

Uitgangspunten veldkeuring:

Afgelastingen zijn gebaseerd op twee primaire uitgangspunten:

  1. Het waarborgen van de veiligheid van de spelers: De veiligheid van spelers komt met name in gevaar bij bijvoorbeeld gladde velden en onweer. Richtlijn hiervoor is dat gestaakt dient te worden indien de tijd tussen flits en donder minder dan 10 seconden bedraagt.
  2. De conditie van de velden: Dit is met name van toepassing bij (veelvuldige) regen. Indien het speelveld volledig verzadigd is, kan een veld al na één wedstrijd behoorlijk worden beschadigd. Een speelveld is verzadigd indien het grondwaterniveau dusdanig hoog is, dat dit tot bijna aan de oppervlakte komt. Dit kan ook voorkomen als er (nog) geen plassen op het veld staan. Het is dan ook niet voldoende om een keuring uitsluitend uit te voeren op basis van de zichtbare staat van de velden. Ernstige beschadiging leidt ertoe dat het veld nog gevoeliger zal worden voor afgelastingen. Dit kan ook het geval zijn bij opdooiende velden. Doordat de ondergrond nog bevroren is, kan het gras eraf worden gespeeld. Dit is niet direct zichtbaar na een wedstrijd of training, maar vaak pas enkele dagen later.

Naast bovenstaande primaire uitgangspunten, zijn er nog andere in overweging te nemen:

Lees ook: Scheidsrechter niet aanwezig? Dit zijn de stappen

  1. Onnodige afgelastingen voorkomen: Iedereen wil graag zo vroeg mogelijk weten of een training of wedstrijd wordt afgelast. Helaas kan een vroege afgelasting (bijvoorbeeld een dag van tevoren) maar zelden worden gemeld. Als het al voorkomt dat een wedstrijd al de dag van tevoren wordt afgelast, gaat het vaak om extremere weersomstandigheden, waarbij de KNVB overgaat tot een algehele afgelasting. Hoe langer van tevoren de keuring plaats vindt, hoe onnauwkeuriger de beslissing zal zijn. Bovendien gelden er vanuit de KNVB voorwaarden voor het afgelasten van wedstrijden.
  2. Zorgdragen voor tijdige afgelastingen: Om een onnodige gang naar het voetbalveld te voorkomen, wordt (bij wedstrijden) uitgegaan van de geschatte vertrektijd van de bezoekende teams. Het is dus altijd zaak om een dusdanig tijdstip te kiezen dat dit niet te dicht, maar ook niet te ver van het aanvangstijdstip ligt. Op de ochtend van de wedstrijddag kan een nauwkeuriger besluit worden genomen dan de dag voorafgaand.

Factoren die de veldkeuring beïnvloeden:

  • Temperatuur van de ondergrond
  • Stand (en kracht) van de wind
  • Grondwaterpeil
  • Infiltratiesnelheid/doorlatendheid van het veld

Keuringen:

  • Weekendkeuringen: De keuring vindt zowel op zaterdag als zondag plaats door een afgevaardigde van de vereniging, in principe is dit de (wedstrijd)secretaris. Het tijdstip van de keuring is over het algemeen een uur tot anderhalf uur vóór de eerste wedstrijd. Afhankelijk van de uitkomst van de keuring, kan worden besloten dat een herkeuring plaats zal vinden. Het is daardoor ook mogelijk dat ochtendwedstrijden worden afgelast en middagwedstrijden toch door kunnen gaan, of vice versa. In zeer uitzonderlijke gevallen kan al de avond vooraf worden overgegaan tot (gedeeltelijke) afgelasting. Dit zal uitsluitend worden besloten in overleg met de consul.
  • Weekkeuringen: Voor trainingen en doordeweekse oefenwedstrijden worden de velden gekeurd door de wedstrijdsecretaris. Er wordt geprobeerd de keuring daar waar mogelijk in de middag al uit te voeren, tussen 14:00 en 15:00 uur. Dit lukt echter niet altijd, maar het doel is om de keuring tijdig te laten plaatsvinden, in principe uiterlijk om 17:00 uur.

Uiteindelijke beslissing:

Voor officiële wedstrijden wordt het besluit om over te gaan tot afgelasting genomen door de afgevaardigde van de vereniging. Bij Leonidas-W is dit de (wedstrijd)secretaris. Indien een veld in principe als bespeelbaar wordt beoordeelt, kan een wedstrijd bij slecht weer alsnog worden afgelast door de scheidsrechter.

Indien wordt besloten dat de velden bespeelbaar zijn, kan een trainer en/of (jeugd)leider voor een training of oefenwedstrijd ook zelf overgaan tot afgelasting. Bij competitie- en bekerwedstrijden is dit niet toegestaan.

Gedeeltelijke afgelasting:

De beslissing voor afgelasting wordt gemaakt per veld. Het kan dus voorkomen dat slechts (een deel van) één veld wordt afgekeurd. Indien een veld wordt afgekeurd voor wedstrijden, mag dit ook niet worden gebruikt voor trainingen. Indien op een doordeweekse avond een gedeeltelijke afgelasting plaatsvindt, worden trainingen afgelast of verschoven.

Bij een gedeeltelijke afgelasting dienen bepaalde wedstrijden voorrang te krijgen op andere wedstrijden. Hierbij wordt onder andere gekeken naar de categorie van een wedstrijd (categorie A of B), of er eventueel nacompetitie kan volgen en het aantal achterstallige wedstrijden van de thuisspelende teams. Het tijdstip van aanvang van een wedstrijd mag op de wedstrijddag niet meer worden gewijzigd. Wedstrijden uit de categorie A dienen altijd voorrang te krijgen op wedstrijden uit de categorie B.

Weertypen en Afgelastingen

  • Afgelastingen bij regen: Afhankelijk van de regenval, en in combinatie met de overige weersomstandigheden, wordt beslist of een veldkeuring en eventuele afgelasting noodzakelijk is. Afgelasting door regenval zal uitsluitend plaatsvinden als het veld dusdanig vochtig of drassig is, dat speelschade aan het veld niet te voorkomen is. Door combinaties in weersomstandigheden (denk aan wind) kan het zijn dat een of meer velden slechts gedeeltelijk worden afgelast. De slechte delen van een veld, bijvoorbeeld de doelgebieden, zullen sneller worden afgekeurd bij regenval.
  • Afgelastingen bij onweer: De voorspelling van mogelijk onweer een aantal uur van tevoren is vrijwel nooit een reden om direct tot afgelasting over te gaan. Onweer komt vaak snel opzetten. In de praktijk zal het er meestal op neerkomen dat een training of wedstrijd gestaakt dient te worden. Richtlijn hiervoor is dat gestaakt dient te worden indien de tijd tussen flits en donder minder dan 10 seconden bedraagt.
  • Afgelastingen bij winterse omstandigheden: Bij winterweer zijn er meerdere factoren die een rol spelen. Denk hierbij aan sneeuw, vorst en meer.

Verantwoordelijkheid van Ouders

Ouders zijn ten alle tijde zelf verantwoordelijk om te achterhalen of een wedstrijd en/of toernooi en/of training is afgelast.

Criteria voor Afgelasting

Het criteria voor afgelasting is dat de weers- en/of veldomstandigheden geen ernstig gevaar voor de spelers en/of de kwaliteit van het veld mogen gaan opleveren. Denk hierbij aan sneeuw, ijsvorming, storm, bliksem, extreme en langdurige regenval, te lage gevoelstemperaturen, grasvelden te drassig etc. Een regenbui is dus niet per definitie afgelasting want de meeste teams trainen op kunstgras, de spelers hebben een regenjas en er zijn niet echt veel gevallen bekend van blessures door nat worden.

tags: #knvb #afgelastingen #sneeuw