In de hockeywereld, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond (KNHB), is er een duidelijke structuur in de competities. Deze structuur omvat zowel standaardteams als reserveteams, en het is belangrijk om het verschil tussen deze twee te begrijpen. Dit artikel biedt een gedetailleerde uitleg van de verschillen tussen de reserve en normale klasse in hockey, waarbij de competitie indeling, de speelgerechtigdheid en andere relevante aspecten worden belicht.
Competitiestructuur van de KNHB
De KNHB organiseert competities op zowel landelijk (bondscompetities) als regionaal (districtscompetities) niveau. Bondscompetities overstijgen de grenzen van de districten, terwijl districtscompetities binnen de grenzen van een district worden gespeeld. In beginsel dient elke vereniging met een standaard heren- en damesteam deel te nemen aan de bondscompetitie.
Standaardteams versus Reserveteams
Het standaardteam is het eerste team van een vereniging, en wordt beschouwd als het beste team. Bijna alle eerste teams spelen in de standaardklassen, tenzij een vereniging te zwak is voor de laagste standaardklasse en in een zeer lage reserveklasse moet inschrijven. Alle andere teams van een vereniging worden aangeduid als reserveteams.
Indeling van Klassen
Hieronder volgt een overzicht van de indeling van de klassen bij de junioren en senioren:
Junioren (van hoog naar laag):
- Landelijk
- Super A/Super B/IDC
- Topklasse
- Sub-topklasse
- 1e klasse
- 2e klasse
- 3e klasse
- 4e klasse
- 5e klasse
- 6e klasse
Senioren, Eerste teams (van hoog naar laag):
- Hoofdklasse
- Promotieklasse (geïntroduceerd vanaf seizoen 2018-2019)
- Overgangsklasse
- 1e klasse
- 2e klasse
- 3e klasse
- 4e klasse
Senioren, Reserveteams (van hoog naar laag):
- Res. Hoofdklasse
- Res. Overgangsklasse
- Res. 1e klasse
- Res. 2e klasse
- Res. 3e klasse
- Res. 4e klasse
- Res. 5e klasse
Promotie en Degradatie
In de reserveklassen kunnen teams promoveren en degraderen, net als in de standaardklassen. Echter, reserveteams (met uitzondering van Jong Twente, Jong PSV en Jong Ajax) komen nooit in een standaardklasse uit.
Lees ook: Een diepgaande blik op de historische prestaties van het Duitse Dames Hockeyteam.
Poule-indeling en Wedstrijdprogramma's
De KNHB maakt de poule-indelingen van de bondscompetities bekend. De standaardteams, de hoogste reserveteams en de beste 30+ en 45+ teams in de districten Noord-Holland, Zuid-Holland en Midden Nederland (Regio West) weten wie ze komend seizoen als tegenstander treffen. De indeling van de poules voor de standaardteams in de Vierde Klasse is nog onder voorbehoud, omdat hier vaak nog wijzigingen plaatsvinden.
De wedstrijdprogramma’s voor de standaardteams in de Promotie-, Eerste, Tweede en Derde Klasse worden uiterlijk medio augustus gepubliceerd. De speeldata voor de (jongste) jeugd, senioren en 30+ en 45+ competities zijn eerder bekendgemaakt. Ook de speeldata voor de Tulp Hoofdklasse, Promotieklasse, Overgangsklasse en Eerste Klasse zijn bekend, waarbij de eerste speelronde in de Tulp Hoofdklasse gepland staat in het weekend van 14 en 15 september.
Invallersregels en Speelgerechtigdheid
De KNHB heeft regels opgesteld met betrekking tot invallen om de wedstrijden in goede banen te leiden. Deze regels zijn bedoeld om competitievervalsing te voorkomen en een eerlijk spel te waarborgen.
Algemene Richtlijnen voor Invallen
- Principe: Eerste teams hebben in principe voorrang bij het lenen van spelers.
- Lijnen: Er wordt altijd eerst gekeken naar teams binnen dezelfde lijn. Als er geen spelers uit dezelfde lijn beschikbaar zijn, mogen spelers uit de lijn daaronder gevraagd worden.
- Opleidingsteams: Opleidingsteams vallen in bij de 1e teams uit de betreffende lijn. Als er in dezelfde lijn geen mogelijkheden in een opleidingsteam zijn, dan kan een beroep worden gedaan op andere teams binnen dezelfde lijn en anders op het 1e team uit de lijn een leeftijdscategorie lager.
- Verplichtingen: Het is verplicht voor de opleidingsteams om een speler af te staan om in te vallen bij de 1e teams. De opleidingsteams lenen dan weer uit de breedte teams die ook hierin verplicht zijn een speler aan de opleidingsteams af te staan.
- Klasseverschil: Invallers kunnen komen uit teams die in dezelfde of een lagere klasse spelen, of maximaal 1 klasse hoger. De KNHB beschouwt een klasseverschil van meer dan 1 klasse tussen de invaller en het team waarin hij invalt als competitievervalsing.
- Leeftijd: Invallers kunnen ook uit een jongere leeftijdscategorie komen.
Procedure voor het Regelen van Invallers
Het regelen van invallers wordt gedaan door de coaches onderling en moet worden afgestemd met de lijncoördinator. Coaches dienen te vermijden dat er pas op het laatste moment geschoven moet worden met spelers en handelen meteen als er zich een tekort dreigt voor te doen. Als coaches eerder in de week al op de hoogte zijn van mogelijke uitval of een mogelijk tekort aan spelers, ontwikkelen ze in samenwerking met coaches van andere teams een “what-if” scenario.
Uitzonderingen
- Geen Reëel Tekort: Als een team ondanks blessures nog beschikt over 13 inzetbare spelers, dan bepaalt de coach van het ‘uitlenende’ team of en wie er wordt uitgeleend.
- Zwaarwegende Argumenten: Het principe “hoger team gaat altijd voor” wordt verlaten in geval van zwaarwegende argumenten voor het ‘uitlenende’ team, zoals een beslissende wedstrijd, wedstrijden van belang voor bovenstaande plaatsen in de poule of een dreigende degradatie. Bovendien moet altijd rekening worden gehouden met de “noodzaak” van uitleen.
Verantwoordelijkheden van Coaches
Coaches moeten, binnen de gestelde regels, meewerken aan een verzoek van een ander team of lijncoördinator om invalspelers te regelen. Als een speler uit een ander team invalt, mag dit niet ‘ten koste’ gaan van de spelers die in dat team zitten.
Lees ook: De evolutie van hockey: een gedetailleerde analyse
Speeltijd en Wisselbeleid
In de D-teams speelt elk kind evenveel. In bijzondere gevallen, bijvoorbeeld in een beslissingswedstrijd of -fase, kan een coach hiervan afwijken, maar dit moet dan worden uitgelegd aan de spelers. Vanaf de C-teams heeft de coach meer ruimte om met zijn team het beste resultaat te behalen, maar het is nog steeds wenselijk dat elke speler evenveel speelt. Verschil in speelsterkte is geen reden om onevenredig te wisselen. Coaches moeten gewetensvol omgaan met dit wisselbeleid.
De coaches van de 1e teams vanaf de D-lijn hebben meer ruimte om op basis van speelsterkte te wisselen en de sterkste spelers niet te wisselen. Zowel in de D1 als C1 geldt dat elke speler minimaal 70% van de wedstrijd speelt en in B1 en A1 minimaal 50% van de wedstrijd. Het is niet de bedoeling dat kinderen niet of nauwelijks worden opgesteld en altijd reserve zijn.
Overige Competities en Initiatieven
Naast de reguliere competities biedt de KNHB ook andere vormen van hockey aan, zoals trimhockey en Hockey7.
Trimhockey
Trimhockey is een ontspannen manier van hockeyen voor mensen met weinig of geen hockeyervaring. Er worden trimhockeycompetities georganiseerd in verschillende districten, zowel door de KNHB als door vrijwilligers. Deze competities zijn vaak gemengd (dames en heren) en vinden plaats op doordeweekse avonden.
Hockey7
Hockey7 is een competitie die gespeeld wordt in teams van zeven op een half veld zonder keeper en scheidsrechters. Deze competitie is bedoeld voor mensen die graag willen (blijven) hockeyen, maar voor wie de weekenden lastig zijn. De wedstrijden worden gespeeld op donderdag- of vrijdagavond.
Lees ook: Een overzicht van de carrière van Chloe Hockey en haar bijdrage aan het Nederlandse hockey.
Dames Masters Competitie
Binnen de Bondscompetitie wordt in de districten Noord-Holland, Zuid-Holland en Midden Nederland een Dames Masters-competitie aangeboden. Deze competitie is bedoeld voor dames van 30 jaar en ouder en biedt een competitieve omgeving met speelsters van vergelijkbare leeftijd.
Jeugdhockey bij Leonidas: Een Voorbeeld
Leonidas is een hockeyclub waar kinderen al vanaf 4 jaar kunnen beginnen met hockeyen in de Hockeyschool. Na de Hockeyschool stromen de kinderen door de verschillende lijnen van de (jongste) jeugd, zoals de Funkey Beren (4-5 jaar), de Benjamins (6 jaar) en de E-teams (7 jaar).
Jeugdteams en Trainingen
Leonidas heeft 36 jeugdteams die competitie spelen. Naast trainingen en wedstrijden worden er jeugdtoernooien, gezellige teamuitjes, hockeyfeesten en leerzame clinics georganiseerd. De eerste teams van een lijn zijn de selectieteams en trainen 3 keer per week, terwijl de overige teams (veelal) 2 keer per week trainen.
G-Hockey
Leonidas biedt ook G-hockey (parahockey) aan voor kinderen, jongeren en jong-volwassenen met een verstandelijke of lichamelijke beperking. Er zijn 3 G-hockey teams die meedoen aan de regionale G-competitie.
Senioren en Veteranen
Bij Leonidas zijn ook senioren en veteranen van harte welkom. Er zijn veel mogelijkheden om op eigen niveau met plezier te hockeyen. Ook biedt Leonidas trimhockey aan voor degenen die op een meer vrijblijvende manier willen sporten en borrelen.
Reglementen en Procedures van de KNHB
De KNHB heeft diverse reglementen en procedures opgesteld om de competitie goed te laten verlopen. Deze omvatten onder meer regels over speelgerechtigdheid, afgelastingen, dispensaties en competitiemaatregelen.
Speelgerechtigdheid
Om speelgerechtigd te zijn, moeten verenigingen en spelers aan een aantal voorwaarden voldoen. Verenigingen zijn verplicht om te zorgen dat al hun leden ook lid zijn van de KNHB. Alle leden die de vereniging bij de KNHB aanmeldt als spelend lid, zijn speelgerechtigd.
Competitiemaatregelen
Als een vereniging/speler/begeleider zich niet aan de regels houdt, kan de KNHB daarvoor maatregelen opleggen. Deze maatregelen kunnen bestaan uit punten in mindering brengen in de stand van een team en/of een geldelijke boete.