EK Volleybal Mannen: Nederland tegen Duitsland in de Achtste Finale

Van 28 augustus tot en met 16 september vindt het EK volleybal voor mannen plaats. Nederland heeft zich geplaatst voor de achtste finale en treft daarin Duitsland. Dit belooft een spannende wedstrijd te worden, gezien de recente ontmoetingen en de historie tussen beide landen.

Duitsland op het EK: Een Terugblik

Duitsland neemt voor de vijfentwintigste keer deel aan een EK. Hun meest succesvolle deelname was in 2017 in Polen, waar ze de finale bereikten, maar na vijf sets verloren van Rusland. In 1991 (eigen land) en 1993 (Finland) grepen ze net naast de medailles en werden vierde. Tijdens het laatste EK in 2021 eindigde Duitsland als zesde, één plek onder Nederland. In de achtste finale won Duitsland van Bulgarije (3-1), maar in de kwartfinale verloren ze van Italië (0-3), de uiteindelijke winnaar.

Duitsland opende het toernooi in Perugia, in het PalaEvangelisti, met een wedstrijd tegen Estland. Deze wedstrijd werd gemakkelijk gewonnen met 3-0. Ook de wedstrijd tegen Zwitserland werd zonder veel moeite gewonnen. Na de wedstrijden in Perugia verhuisde de poule naar Ancona, waar Duitsland meer weerstand ondervond. Tegen België werden de eerste twee sets verloren, maar de Duitsers toonden veerkracht en wonnen de wedstrijd alsnog in vijf sets. Een wedstrijd later moesten ze hun meerdere erkennen in Servië (1-3 verlies). De laatste groepswedstrijd tegen Italië werd opnieuw een vijfsetter, maar ditmaal kon Duitsland de wedstrijd niet naar zich toe trekken.

Onderlinge Balans: Nederland vs. (West-)Duitsland

Nederland en (West-)Duitsland hebben 95 keer tegen elkaar gespeeld, waarvan vijf keer op een EK. De eerste EK-ontmoeting was in 1991 in Duitsland, waar Nederland met 3-0 won. Nederland behaalde brons tijdens dat EK, terwijl Duitsland buiten de prijzen viel. De laatste EK-ontmoeting was in 2019 in Apeldoorn, waar Nederland met 1-3 verloor in de achtste finale.

In aanloop naar dit EK oefenden Nederland en Duitsland verschillende keren tegen elkaar in Luxemburg. De laatste officiële wedstrijd werd gewonnen door Nederland tijdens de afgelopen editie van de VNL.

Lees ook: Volleybal: Alles over winnen

Nederland op het EK: Voorbereiding en Verwachtingen

Nederland is ingedeeld in een poule met Montenegro, Polen, Tsjechië, Denemarken en Noord-Macedonië. De eerste wedstrijd werd gespeeld in Skopje tegen Montenegro. Nederland staat momenteel tweede in poule D achter Polen en heeft met twee overwinningen al een grote stap gezet richting de achtste finale.

Achtste Finales: Opzet en Locatie

Aan het EK nemen 24 landen deel, verdeeld over 4 poules van 6. De top 4 van elke poule plaatst zich voor de achtste finales. De vier organiserende landen (Nederland, België, Frankrijk en Slovenië) spelen sowieso tot en met de kwartfinale in eigen land. De achtste finales starten op 8 september in Bologna.

Voor de achtste finales in Apeldoorn worden per wedstrijd aparte tickets verkocht. De halve finales worden gespeeld in Ljubljana (Slovenië) en Parijs (Frankrijk).

Nederlands Beachvolleybal op het EK U22 in Baden, Oostenrijk

Naast het EK voor de senioren, was er ook een EK U22 in Baden, Oostenrijk. Veerbeek/Hogenhout wonnen overtuigend van Schotland (2-0) en Oostenrijk (2-0). Ook in het derde duel stonden Veerbeek/Hogenhout geen set af. Als poulewinnaar plaatsten ze zich rechtstreeks voor de achtste finale. Tegenstanders daarin waren Knoblochova/Petrikova uit Tsjechië. In die achtste finale kwam er een eind aan de NL-deelname. Tsjechië bleek met 21-19 en 21-16 net dat beetje beter. Sonneville/Groenewold kenden een goed begin van het EK. Tegen Bytyqi/Fetahu uit Kosovo werd met gigantisch verschil gewonnen (21-3, 21-8). In hun tweede duel hadden ze drie sets nodig tegen het Letse duo Šalkovskis/Jaundžeikars. Setstanden 15-21, 21-15 en 15-9. Skuletic/Arambasic uit Servië was daarin de te kloppen ploeg. Met vlag en wimpel werd dit duo aan de kant gezet via twee keer 21-12, waarmee de achtste finale bereikt was. Daarin moesten ze het opnemen tegen Czachorowski/Lejawa uit Polen, die een vlotte zege over het Nederlandse duo behaalden.

Nederlandse Teams in Actie: Een Overzicht

Verschillende Nederlandse teams hebben gestreden voor een plek in de achtste finales, zowel bij de mannen als bij de vrouwen.

Lees ook: Alles over zand sokken en volleybal

Mannen

  • Boermans/De Groot: Boekten een overtuigende zege op de Engelse broers Joaquin en Javier Bello en eindigden als poulewinnaars, waardoor ze direct doorstroomden naar de achtste finales.
  • Brouwer/Van de Velde: Verliezen van de Zweedse Olympisch kampioenen David Åhman en Jonatan Hellvig in de strijd om poulewinst. Via de tussenronde bereikten ze de achtste finales na een overwinning op het Portugese team Pedrosa/Campos.
  • Immers/Penninga: Verliezen in de strijd om poulewinst tegen Adrian Heidrich en Jonathan Jordan uit Zwitserland. Via de tussenronde bereikten ze de achtste finales na een overwinning op de Tsjechen Sepka en Sedlak.

Vrouwen

  • Bröring/Van Driel: Wonnen de Nederlandse clash tegen Konink/Poiesz met 2-0 (21-18, 28-26) en plaatsten zich voor de achtste finales.
  • Stam/Schoon: Hadden een moeizame start, maar herpakten zich en wonnen van het Oostenrijkse duo Plesiutschnig/Schützenhöfer met 1-2 (21-19, 12-21, 9-15).
  • Piersma/Bekhuis: Verloren van het Duitse duo Ludwig/Lippmann met 2-0 (21-16, 21-19).
  • Van Driel/Bekhuis: Wisten hun zenuwen te bedwingen in een driesetter tegen Kylie Neuschaeferova en Marie-Sara Stochlova uit Tsjechië. Na een sterke eerste set (21-16) en een ruime nederlaag in de tweede (11-21) toonden ze karakter in de beslissende set (15-9) en veroverden zo een plek in de achtste finale. Daarmee haalde Bekhuis voor het eerst in haar carrière de laatste zestien op een EK.
  • Konink/Schoon: Wonnen in twee sets (12-21, 19-21) van de Zwitserse Tanja Hüberli, winnares van olympisch brons, en haar nieuwe partner Leona Kernen.
  • Sonneville/Piersma: Het lukte Noa Sonneville en Brecht Piersma niet om een plek bij de laatste zestien te bemachtigen. Na een gewonnen eerste set (17-21) moesten zij in drie sets buigen voor de Poolse tegenstanders Lunio en Ciezkowska (21-15, 15-5). Het duo, dat niet onder Beach Team Nederland valt, sluit het toernooi af op een gedeelde zeventiende plaats.

Programma Achtste Finales (Voorbeelden)

Hieronder enkele voorbeelden van het programma van de achtste finales (let op: dit is mogelijk niet het volledige of actuele programma):

  • Vrouwen:
    • Klinger, D./Klinger, R. (AUT) - Konink/Schoon
    • Vergé-Dépré A./Vergé-Dépré Z. (SUI) - Van Driel/Bekhuis
    • Hladun/Lazarenko - Stam/Schoon
    • Hermannova/Stochlova - Bröring/Van Driel
  • Mannen:
    • Boermans/De Groot - Henning/Wüst (GER)
    • Heidrich/Jordan (SUI) - Brouwer/Van de Velde
    • Åhman/Hellvig (SWE) - Immers/Penninga

Kijken naar het EK Volleybal: Live Streams en Uitzendrechten

In Nederland zijn de uitzendrechten van het EK Volleybal in handen van Ziggo Sport. Ziggo zendt alle wedstrijden van het Nederlandse team uit. Deze wedstrijden kunnen ook gestreamd worden via Ziggo GO. Als de stream van Ziggo GO in het buitenland geblokkeerd wordt, kan een VPN gebruikt worden om toegang te krijgen tot de livestream. Surfshark wordt aangeraden als VPN-provider.

Lees ook: Alles over Vrije Ruimte Volleybal

tags: #ek #volleybal #mannen #achtste #finale