Rugby Nieuws: Van Talent tot Titels en Tragisch Afscheid

Het rugbyseizoen zit vol verrassingen, talentontwikkeling, en soms ook verdriet. Van jonge spelers die vol vertrouwen een nieuw seizoen tegemoet zien, tot clubs die strijden om de landstitel, en van innovatieve manieren om de sport te beoefenen tot de tragische dood van een rugby-icoon, de rugbywereld staat nooit stil. Dit artikel biedt een overzicht van de meest recente ontwikkelingen en nieuwsfeiten in de Nederlandse en internationale rugbywereld.

Talent in Opkomst en Club Ambitie

Jonge talenten bij RFC Haarlem kijken vol vertrouwen naar het nieuwe seizoen. De club zet in op de ontwikkeling van deze spelers, in de hoop dat ze in de toekomst een belangrijke rol kunnen spelen. Ook bij DIOK zijn de ambities hooggespannen. Coach Marshall Milroy gelooft in een top vier-plek. Of die ambitie realiteit kan worden, zal de tijd leren.

Strijd om de Landstitel

De Haagsche rugbyclub heeft voor de vijftiende keer in de historie de landstitel veroverd. Dat mag verrassend genoemd worden, want tegenstander RRC won alle duels tot nu toe dit jaar. Eerder in het seizoen leek RRC nog ongeslagen op weg naar een tweede landstitel, maar de Haagsche rugbyclub wist hen dus te verslaan. DIOK zat in een thriller tegen de oude club van coach Marshall Milroy, maar verloor nipt. Op 7 september 2025 speelde DIOK een wedstrijd tegen titelkandidaat RRC en was dicht bij een stunt. Eerdere berichten spraken ook al van een nipte overwinning voor DIOK op RRC.

Bij de dames pakten de Rugbysters AAC de achtste landstitel na een zege op RUST. Twee try's en een geslaagde conversie in de eerste helft waren genoeg voor AAC om voor de tweede keer in drie jaar landskampioen te worden. Blue Babes en RC 't Gooi pakken in een hoosbui de nationale rugbytitels. De finale van de play-offs in de ereklasse zijn bij de vrouwen gewonnen door Blue Babes en bij de mannen door RC 't Gooi.

Rugby en Maatschappij

Naast de sportieve prestaties, speelt rugby ook een rol in de maatschappij. Zo komt rugby samen met volleybal en handbal op het nieuwe beachveld in Valkenswaard. Rugbyclub The Smugglers krijgt extra geld voor een nieuwe accommodatie, wat de club in staat stelt om verder te groeien en meer mensen te bereiken. In Alkmaar was winkelcentrum De Mare het feestelijke epicentrum van straattheater en clubpromotie, waar ook rugbyclubs zich presenteerden. Verder is er de verhuizing van Rugbyclub West-Friesland in zicht. De Rugbyclub verhuist naar een nieuw complex VSV.

Lees ook: Opkomst van rugby in Papoea-Nieuw-Guinea

Er is ook aandacht voor de veiligheid in de sport. Er is discussie over wat een veilige club is voor iedereen en hoe dit te bereiken. Het begint bij de voordeur, aldus een artikel.

Internationale Ontwikkelingen

Op internationaal niveau zijn er ook ontwikkelingen. Zo is de Nederlander Pieterse verkozen tot president van de Europese rugbybond. De Franse rugbyers pakken voor de zevende keer de eindzege in de Six Nations. Fransman Thomas Ramos wordt topscorer aller tijden van zijn land. België bleek een maatje te groot voor de Nederlandse rugbyers, waardoor ze geen WK hebben gehaald.

Eerder in het seizoen hielden de rugbyers met een ruime zege op Duitsland zicht op de eerste WK-deelname ooit. Nederland versloeg in het Europe Championship Duitsland met 38-9 en kon zich over twee weken plaatsen voor het WK-kwalificatietoernooi in een wedstrijd tegen België of Zwitserland. De rugbyers deden met een recordzege op Zwitsers goede zaken voor het WK-kwalificatietoernooi. Nederland won met 73-0 van Zwitserland en plaatste zich voor het WK-kwalificatietoernooi. Het is de grootste zege ooit voor Nederland. De kans op een direct WK-ticket voor de rugbyers was vervlogen na een nederlaag tegen Georgië. De Nederlandse rugbyers bogen diep voor Spanje in de strijd om een WK-ticket. Nederland verloor zijn eerste duel in het Europe Championship, het tweede niveau in Europa. Spanje was thuis met 53-24 te sterk.

De Nederlandse rugbysters speelden gelijk in het eerste WXV-duel, waardoor het WK-ticket nog binnen handbereik was. De Nederlandse rugbysters waren op jacht naar een WK-ticket en vonden dat ze daar thuis hoorden. De rugbyers bezorgden Frankrijk de eerste gouden medaille en onttronden tweevoudig kampioen Fiji in de finale.

Tragisch Nieuws en Afscheid

Er was ook tragisch nieuws te melden. Nederlands rugbytalent Buskens (20) is omgekomen bij een auto-ongeluk in Frankrijk. De Nederlander werd in november nog Europees kampioen onder 20. Hij speelde in Frankrijk. Ook Ierse zakenman en oud-rugbyspeler Tony O'Reilly (88) is overleden. O'Reilly was decennialang een van de belangrijkste Ierse zakenmensen. In 1994 werd hij de eerste Ierse miljardair.

Lees ook: Complete Gids Rugby Jeugd

Recentelijk is Duncan Forsyth overleden, erelid van een niet nader genoemde vereniging. Hij was al een coachende scheidsrechter voordat dat gemeengoed werd, onder het motto “voorkomen is beter dan fluiten”, en hij wist “lastige” wedstrijden steeds in goede banen te leiden met zijn gevoel voor humor. Na zijn actieve periode als scheidsrechter was Duncan nog vaak langs de velden te vinden als scheidsrechtercoach en beoordelaar. Hij heeft jarenlang een belangrijke bijdrage geleverd aan de Amsterdam Sevens.

Rugby en Corona

De coronapandemie heeft ook zijn impact gehad op de rugbywereld. Er zijn verschillende maatregelen genomen om de verspreiding van het virus tegen te gaan.

Minister Ernst Kuipers van VWS heeft aangekondigd stapsgewijs verdere ruimte te bieden voor publiek en horeca op sportaccommodaties. Iedereen mag binnen en buiten sporten. Sportwedstrijden zijn toegestaan. Publiek bij wedstrijden is toegestaan, onder voorwaarden. Per 18 en 25 februari komt er meer ruimte voor publiek en horeca op sportaccommodaties.

Per vrijdag 18 februari kan de horeca op sportaccommodaties open tot 01.00 uur. Tussen 05.00 uur en 01.00 uur mag er publiek aanwezig zijn bij amateursport (wedstrijden en trainingen), professionele sportwedstrijden en topcompetities. Het coronatoegangsbewijs (CTB) blijft tot 25 februari gelden voor de binnensport vanaf 18 jaar en bij de buitensport voor de voorzieningen binnen. Er zijn uitzonderingen voor vrijwilligers en mensen die beroepsmatig op sportaccommodaties aanwezig moeten zijn. Eenmaal binnen is een bezoekersnorm, placering, het dragen van mondkapjes en de 1,5 meter afstandsregel niet meer verplicht. Op plekken met meer dan 500 mensen binnen is een vaste zitplaats wel verplicht en geldt het advies voor het dragen van een mondkapje bij verplaatsing (voor iedereen van 13 jaar en ouder). Bij professionele sportwedstrijden is het CTB voor binnen- en buitensport verplicht voor iedereen van 13 jaar en ouder en geldt het advies voor het dragen van een mondkapje bij verplaatsing (voor iedereen van 13 jaar en ouder). Op 25 februari gelden overal de normale openingstijden en vervalt ook de CTB-plicht op plaatsen waar minder dan 500 mensen bijeen zijn.

Het kabinet heeft de maatregelen in de strijd tegen verspreiding van het coronavirus per 26 januari verder versoepeld. Voor de sport betekent dit onder andere dat de competities kunnen worden hervat, publiek onder voorwaarden weer welkom is en dat de horeca op sportaccommodaties, ook onder voorwaarden, open mag tot 22.00 uur ’s avonds. De anderhalve meter afstandsregel blijft wel van kracht waar die de sportbeoefening niet in de weg staat en geldt ook voor en na het sporten. Het publiek moet die afstandsregel eveneens in acht te nemen. Een coronatoegangsbewijs (CTB) is verplicht voor publiek bij amateursport binnen vanaf 18 jaar en voor publiek bij professionele sportwedstrijden (Topcompetitie - Ereklasse) binnen en buiten vanaf 13 jaar. Als het publiek een vaste zitplaats heeft, mag een locatie (zowel binnen als buiten) zoveel plaatsen benutten als kan met de 1,5-meter-regel (1/3 capaciteit). En binnen maximaal 1.250 bezoekers hebben. Publiek moet om uiterlijk 22.00 uur de sportaccommodatie weer verlaten.

Lees ook: Van rugby naar media: JayJay Boske

Voor de binnensport is vanaf 18 jaar een coronatoegangsbewijs (CTB) vereist, bij de buitensport geldt dat voor de voorzieningen binnen. Er zijn uitzonderingen voor vrijwilligers en mensen die beroepsmatig op sportaccommodaties aanwezig moeten zijn. Mondkapjes zijn verplicht voor personen vanaf 13 jaar op binnensportlocaties, behalve tijdens het sporten, en voor binnenfaciliteiten van buitensportlocaties.

Het kabinet heeft de vanaf 19 december geldende maatregelen in de strijd tegen de verspreiding van het coronavirus met ingang van 15 januari 05.00 uur versoepeld. Eerder die week kwam er al meer ruimte voor de jeugd om langer buiten te sporten, nu komt er op buitensportlocaties ook meer ruimte voor 18-plussers en gaan ook de deuren voor de binnensport onder voorwaarden weer open. De versoepelingen gaan per zaterdag 15 januari om 05.00 uur in.

Trainingen en oefenwedstrijden kunnen dus doorgaan met de daarbij geldende regels. Rugby Nederland adviseert om de momenten in de weekenden en overdag, wanneer er nog geen competitie plaatsvindt, te benutten voor trainingen.

Voor de binnen- en buitensport gelden geen restricties meer voor wat betreft openingstijden en groepsgrootte, al dient er wel rekening te worden gehouden met de anderhalve meter afstandsregels die verplicht is als die de sportbeoefening niet in de weg staat. Voor de binnensport is vanaf 18 jaar wel een coronatoegangsbewijs (CTB) vereist, bij de buitensport geldt dat voor bepaalde voorzieningen binnen. Kleedkamers, douches en toiletten zijn open. Mondkapjes zijn verplicht voor sporters vanaf 13 jaar op binnensportlocaties, behalve tijdens het sporten, en voor binnen faciliteiten van buitensportlocaties. Onderlinge wedstrijden zijn toegestaan binnen eigen clubverband. Het trainen met clusterteams is toegestaan.

De berichtgeving van het demissionaire kabinet kondigde aan dat jongeren tot en met zeventien jaar vanaf volgende week dinsdag 11 januari tot 20.00 uur buiten mogen sporten. Alle overige maatregelen blijven van kracht zoals eerder benoemd in de update van 20 december 2021 met de daarbij geldende protocollen. Voor volwassenen vanaf 18 jaar is buiten sporten toegestaan met maximaal 2 personen op 1,5 meter afstand, exclusief trainer/instructeur. De trainer/instructeur mag zich ook op 1,5 meter afstand slechts op één tweetal richten en mag zich dus niet verplaatsen van tweetal naar tweetal; Jeugd tot en met 17 jaar kan buiten sporten en onderlinge wedstrijden spelen op de eigen club; zij hoeven daarbij geen 1,5 meter afstand te houden. Trainen met clusterteams is toegestaan. Er wordt geen competitie gespeeld buiten het eigen clubverband. Wat betreft de leeftijdscategorieën hanteren we de teams waarin je speelt. Speel je bij de senioren? Dan geldt 18+ voor jou. Speel je bij de Colts?

De sport kreeg te maken met nog strengere maatregelen, nu het kabinet zaterdag 18 december bekend heeft gemaakt per zondag 19 december een harde lockdown in te voeren. De vanaf 19 december geldende maatregelen blijven tot en met in ieder geval vrijdag 14 januari 2022 van kracht. Het besluit over het verdere verloop van de competitie (exclusief ereklasse) en de wedstrijden zal in januari volgen als er meer informatie bekend is. Eventuele wijzigingen in e-rugby en de seizoensplanning worden daarna meegenomen.

Voor volwassenen vanaf 18 jaar is buiten sporten toegestaan met maximaal 2 personen op 1,5 meter afstand, exclusief instructeur; Jeugd tot en met 17 jaar kan buiten sporten en onderlinge wedstrijden spelen op de eigen club; zij hoeven daarbij geen 1,5 meter afstand te houden. Wat betreft de leeftijdscategorieën hanteren we de teams waarin je speelt. Speel je bij de senioren? Dan geldt 18+ voor jou. Speel je bij de Colts? De horeca op sportaccommodaties is gesloten en wedstrijden zijn alleen toegestaan in topsportcompetities, zonder publiek. Buiten in de openbare ruimte sporten is ook na 17.00 uur, onder voorwaarden, toegestaan. Het clubhuis en alle binnen ruimten blijven dicht. Vergaderingen (ALV, bestuur en commissies) moeten online plaatsvinden. Dit geldt ook voor opleidingen.

Het demissionair kabinet heeft in de strijd tegen de verspreiding van het coronavirus maatregelen aangekondigd voor de sport, om het aantal contactmomenten te beperken. De sinds 28 november 2021 geldende maatregelen blijven tot en met in ieder geval vrijdag 14 januari 2022 van kracht. Trainingen en oefenwedstrijden kunnen doorgaan met de daarbij geldende regels tussen 5.00 en 17.00 uur. Rugby Nederland adviseert om de momenten in de weekenden of overdag, wanneer geen competitie plaatsvindt, te benutten voor trainingen. Zodat, ook vanuit het oogpunt van player welfare, de competitie snel en verantwoord hervat kan worden als er weer meer mogelijk is.

Voor alle binnen- en buitensportaccommodaties geldt een sluitingstijd tussen 17.00 en 05.00 uur. Publiek is niet toegestaan bij trainingen en wedstrijden. Bij sporten op binnensportlocaties is voor sporters vanaf 18 jaar een coronatoegangsbewijs (CTB) vereist. Voor de buitensport geldt dat alleen voor de binnenruimtes van de sportlocatie (zoals kleedkamer, toilet, bestuurskamer, sportkantine) en het buitenterras. Let op: er is een uitzondering voor personen die beroepsmatig of bedrijfsmatig werkzaamheden verrichten; zij zijn generiek uitgezonderd van de CTB verplichting. Denk hierbij aan trainers, coaches, strikt noodzakelijke rijouders en verenigingsfunctionarissen, arbitrage, alle vrijwilligers. In alle CTB-plichtige ruimten op de sportaccommodatie is de 1,5 meter afstand verplicht en geldt bij verplaatsing een mondkapjesplicht. In de sportkantine en op het terras gelden vaste zitplaatsen. Iedereen boven de 18 jaar is verplicht de 1,5 meter afstandsregel in acht te nemen tot andere volwassenen en tot kinderen ouder dan 13 jaar. Jeugd van 13 tot 18 jaar hoeft onderling geen afstand te houden en kinderen jonger dan 12 ook niet tot elkaar en tot volwassenen. De 1,5 meter afstand houden is niet verplicht als dit de sportbeoefening in de weg staat.

Rugby Nederland heeft besloten de competitie van alle klassen, met uitzondering van DeGiro Ereklasse Heren en Dames, af te gelasten voor de weekenden van 11/12 en 18/19 december. Het advies is om deze weekenden te gebruiken voor training, zodat de competitie wanneer dit mogelijk is vlot en veilig herstart kan worden. Iedereen mag binnen en buiten sporten, sportlocaties zijn echter gesloten tussen 17.00 en 5.00 uur. Wedstrijden kunnen alleen doorgaan met de daarbij geldende regels, zoals bijvoorbeeld de topcompetities (ereklasse).

Uitzondering op het sluiten van sportlocaties zijn trainingen en wedstrijden voor sporters in topcompetities. De competitie in de Ereklasse Dames & Heren zal doorgaan zoals gepland volgens de seizoensplanning. Aanvullende informatie volgt via de Technisch Directeur; Competitiewedstrijden van alle overige klassen Senioren & Jeugd worden gespeeld tot en met het weekend van 4/5 december. Dit zijn de reguliere- en inhaal wedstrijden (ook de wedstrijden van afgelopen weekend die nog opnieuw moeten worden ingepland). Wedstrijden die niet gespeeld worden in het weekend van 4/5 december, worden behandeld volgens het VWW 2021-2022 en de Aanvullende Bepalingen VWW 2021-2022; De overige klassen Senioren & Jeugd (CJC) zullen geen competitiewedstrijden spelen (zoals deze gepland staan in e-rugby) in de weekenden van 11/12 en 18/19 december; De GTBM-planning wordt vanuit de districten georganiseerd en kan in onderling overleg doorgang vinden. Omdat ook hier trainingen veelal weg zullen vallen, adviseert Rugby Nederland om intensiteit en duur van de activiteiten aan te passen, bijvoorbeeld door de TBM-toernooien te vervangen door onderlinge wedstrijden met een oefenkarakter; Een besluit over het verloop van de competitie en de wedstrijden zal in de komende weken volgen. Trainingen en oefenwedstrijden kunnen doorgaan met de daarbij geldende regels tussen 5.00 en 17.00 uur. Rugby Nederland adviseert om de momenten overdag en in de weekenden, wanneer geen competitie plaatsvindt, te gebruiken voor trainingen. Op veel clubs zijn de voorbereidingen voor seizoen 2021-2022 inmiddels gestart. De trainingen zijn begonnen en de eerste oefenwedstrijden en pre-season toernooien zijn al gespeeld.

Voor het toelaten van publiek gelden op dit moment de regels van placering (vaste zitplaats en 1,5 meter afstand). Als de concrete situatie dat niet mogelijk maakt, is staan op een afgebakende plek met in acht neming van 1,5 meter afstand ook mogelijk. Voor publiek geldt ook de verplichting van registratie en gezondheidscheck. Kleedkamers en douches mogen worden gebruikt. Met een eenduidige inrichting en slimme gedragsmaatregelen is het voor mensen eenvoudig om coronamaatregelen op te volgen.

De sport gaat verder open, heeft het kabinet vrijdagavond bekendgemaakt. Per 5 juni volgt, mits de dalende trend van de coronacijfers doorzet, de derde stap in de versoepeling van de maatregelen die momenteel gelden tegen de verspreiding van het coronavirus. Per 5 juni mogen volwassenen binnen en buiten weer sporten in groepen van maximaal vijftig personen en zonder de verplichte 1,5 meter afstand bij sporten waarbij dat voor de beoefening van de sport niet haalbaar is. Groepslessen zijn weer toegestaan. Ook zijn wedstrijden weer toegestaan, binnen en buiten. De jeugd tot en met 17 jaar mag per 5 juni weer in competitieverband uitkomen, vanaf 18 jaar mogen er alleen onderlinge wedstrijden tussen sporters van de eigen club worden gespeeld. In beide gevallen is nog geen publiek toegestaan.

We hanteren de teams waarin je bent gestart dit seizoen. Speelde je bij de senioren? Dan geldt 18+ voor jou. Speelde je voor de Colts? Kleedkamers en douches mogen weer open. Binnen moet iedereen een mondkapje dragen, tijdens het sporten mag deze af. Het geüpdatete protocol Verantwoord Sporten en de FAQ is te vinden op www.nocnsf.nl. Dit protocol gaat uit van de per 5 juni 2021 geldende landelijke maatregelen. De verruiming van de maatregelen heeft geen effect op de eerder vastgestelde voorwaarden en maatregelen voor de topcompetities. Speel je onder het protocol van de nationale selectie van de Oranjeheren en/of het protocol van de topsportcompetities dan mag je niet mengen met andere groepen, en dus ook niet trainen en/of wedstrijden spelen met andere teams binnen je club. Dit is ongeacht je leeftijd.

Het kabinet drukt de ‘pauzeknop’ niet in en daarmee gaan de aangekondigde versoepelingen van de coronaregels woensdag 19 mei in. Daarmee wordt de tweede stap in het heropeningsplan gezet, inclusief versoepelingen voor de binnen- en buitensport. Voor de sport houden de versoepelingen onder meer in dat personen vanaf 27 jaar buiten weer in groepsverband mogen sporten, op anderhalve meter en in een maximale groepsgrootte van dertig personen. De groep tot 26 jaar mocht al buiten sporten, zonder afstand te houden. Daarnaast is publiek nog steeds niet toegestaan met uitzondering van de pilot ‘Testen voor toegang’ onder strikte voorwaarden.

Voor iedereen vanaf 27 jaar geldt dat sporten buiten weer in groepsverband mag op 1,5 meter afstand en in een maximale groepsgrootte van dertig personen. Wedstrijden zijn nog steeds niet toegestaan. Voor jongeren en jongvolwassenen tot en met 26 jaar is sporten buiten in teamverband en wedstrijden onderling met teams van eigen club toegestaan. Trainen met clusterteams is toegestaan. Er dient echter wel een keuze gemaakt te worden: Je traint óf met jouw clusterteam bij één vereniging, of bij jouw eigen vereniging. Met het gevolg dat je maar op één vereniging traint en/of wedstrijden speelt.

Overige Nieuwsfeiten

Er zijn nog enkele andere nieuwsfeiten te melden. Zo is er een rugby speler gestraft voor een crypto ponzi - een schokkende zaak! Verder is er een combinatie van rugby en basketbal op een paard.

In het dagelijks leven kan Scott (25) 'vrij weinig', maar als rugbyer voelt hij zich heel waardevol. Captain Lucas de Waaij van RFC Haarlem zei na een dik verlies: 'Normaal spelen we tegen Dukes altijd 'fifty-fifty'. DIOK-coach was uit nood zelf maar binnen de lijnen: 'Als ze me nodig hebben, sta ik altijd voor het team klaar. RFC Haarlem won in de slotfase bij Hoek van Holland. Er was dit jaar een jubileum: 50 JAAR DAMES RUGBY! Er waren drie uit drie voor rugbyers van DIOK. RFC Haarlem was niet opgewassen tegen de koploper.

tags: #rugby #wedstrijden #nieuws