FC Hilversum: Een Eeuw van Groen-Witte Glorie en Uitdagingen

FC Hilversum, een club met een rijke historie, heeft gedurende haar bestaan vele hoogte- en dieptepunten gekend. De club, liefdevol "de FC" genoemd door de oudere supporters, is altijd een toonaangevende vereniging in het Gooi geweest. Dit artikel duikt in de geschiedenis van deze club, van de oprichting tot de recente ontwikkelingen.

Van Voorwaarts naar FC Hilversum: De Vroege Jaren

Op 30 augustus 1906 werd door een groep jonge mensen een voetbalclub opgericht onder de naam Voorwaarts. De eerste twee jaar bestonden de activiteiten uit het spelen van vriendschappelijke wedstrijden. In 1908 sloot men zich aan bij de Utrechtse Provinciale Voetbalbond (de U.P.V.B.), die nu opereert onder de naam KNVB afdeling Utrecht. In 1912 promoveerde Sparta naar de 3e klasse van de Nederlandsche Voetbal Bond (toen nog niet Koninklijk) en moest de naam worden gewijzigd omdat er al een Sparta in Rotterdam bestond.

Betaald Voetbal en Terugkeer naar de Amateurs

Na een minder succesvolle periode in het Betaald Voetbal (1955-1968), waarin men in het seizoen 1961/1962 zelfs promotie afdwong naar de 1e divisie, keerde de vereniging terug naar de rijen der amateurs. In 1980 bereikte Hilversum de Hoofdklasse, maar in 1984 degradeerde de club naar de 1e klasse en in 1986 zelfs naar de 2e klasse van de KNVB.

Heropleving en Successen in de Jaren '90 en 2000

In 1990 promoveerden de Groen Witten weer naar de 1e klasse en ging men op voor het hoogste. Dat lukte echter pas in 1998. Na een afwezigheid van 15 seizoenen acteerde de club weer op het hoogste niveau. Ook won het keurkorps de Districtsbeker. Het tweede seizoen was wat minder en eindigde de club in de middenmoot. Maar de "FC" toonde veerkracht en won het seizoen daarop de "DUBBEL". Promotie werd via de na-competitie bereikt en tevens werd de Districtsbeker West 1 voor de 2e keer gewonnen. Een unieke prestatie!

Het seizoen 2002/2003 verliep anders dan gedacht. Voetballend niet de mindere, maar gebrek aan scorend vermogen. Na een jaar in de Hoofdklasse te hebben gespeeld degradeerde FC Hilversum weer naar de 1e klasse. Seizoen 2003/2004 verliep bijzonder spannend. Helaas op de slotdag lieten wij het in en tegen Velsen afweten. Voor groot feest zorgde echter wel ons tweede elfal. In het seizoen 2004/2005 toonde de "FC", onder leiding van trainer-coach Karel Bonsink, wederom veel veerkracht. Na 2 jaar in de 1e klasse werd weer teruggekeerd naar het hoogste niveau van Zondag amateurvoetbal; de Hoofdklasse.

Lees ook: Ontdek de rijke historie van het zaalvoetbal

Het 100-jarig Jubileum en de Jaren Daarna

Het 100-jarig bestaan van FC Hilversum op 30 augustus 2006 was een grootse gebeurtenis. Het eeuwfeest werd in stijl georganiseerd en gevierd. Er was onder andere een reünie, waar veel oud-leden en spelers naar Sportpark Crailoo kwamen om gezamenlijk oude herinneringen op te halen. Een druk bezochte receptie en de jubileumuitgave "EEN EEUW GROEN WIT" waren hoogtepunten. Dit jubileumboek, een schoonheid van een uitgave, vond gretig aftrek bij de leden en sportliefhebbers.

Helaas verliep voetbal seizoen 2006-2007 teleurstellend en eindigde Karel Bonsink en ons keurkorps op de 12e plaats, en na p/d wedstrijden degradeerden wij weer naar de 1e klasse. Maar de FC toonde veerkracht en tijdens seizoen 2007-2008 werden de Groen Witten ongeslagen kampioen! De jeugdafdeling werd steeds groter en de club keek uit naar een kunstgrasveld.

Recente Jaren en de Overstap naar Zaterdagvoetbal

In het seizoen 2009 - 2010 draaiden de Groen Witten uitstekend mee in de Hoofd-klasse A. FC Hilversum eindigde op de 3e plaats en plaatste zich automatisch voor de TOPKLASSE! Opnieuw werd de trainingsarbeid van Hoofdtrainer Karel Bonsink (10e seizoen) beloond.

Seizoen 2010-2011 verliep in de TOPKLASSE niet zoals verwacht. Het spelen in de topklasse is het hoogst haalbare en speel je tegen verenigingen uit District West 2, District Oost, District Zuid 1 en 2. FC Hilversum heeft altijd zo hoog mogelijk willen spelen.

Halverwege het seizoen werd aangegeven dat de club stopte met het voetballen op niveau op de zondag! Door de recessie hadden de clubs in het algemeen veel minder te besteden. Mede door de ontstane situatie heeft het bestuur na rijp beraad besloten om het voetballen op zondag na 107 jaar te verlaten! Uiteraard heeft dat consequenties gehad voor de selectie groep en de staf.

Lees ook: Zaalvoetbalvereniging lidmaatschap

Vanaf seizoen 2006-2007 begon FC Hilversum met voetbal op de zaterdag! Na de festiviteiten n.a.v. ons 100-jarig bestaan in 2006, geeft het HB, via voorzitter Henk van den Berg, gehoor en toestemming om ook met seniorenteams op de zaterdag te gaan spelen. FC Hilversum 1 start in de 5e klasse West 1. Het bestuur gaat op zoek naar een nieuwe hoofdtrainer en voorzitter Dirk Reijers deelt mede dat Kai Meeuwsse onze selectie gaat trainen en begeleiden. Seizoen 2011-2012 verloopt goed in de 4e klasse en wij promoveren weer naar de 3e klasse * 2012-2013 3e klasse * 2013-2014 3e klasse.

Het bestuur onder leiding van voorzitter Bob Luza trekt oud speler Rick Schipper uit Bussum en oud trainer Henk Puijk aan. Henk Puijk gaat ons 2e elftal trainen, en dat is een goede zaak. Rick heeft jaren in ons keurkorps op niveau gespeeld. Als hoofdtrainer bij SDO in Bussum heeft Rick heel veel succes gehad, bracht SDO van de 4e klasse naar de 1e klasse.

Bekende Spelers en Trainers

FC Hilversum heeft in haar lange bestaan vele bekende spelers en trainers gehad. In de jaren vijftig/zestig stak Hans Akkerman er boven uit. Daarna brak Gerard Hogenbirk door en was net 18 toe hij al in het 1e mee mocht spelen. Na FC Hilversum getransfereerd naar Elinkwijk, en nog gespeeld voor D.W.S. Bekende keepers waren o.a. Hannie Coster, Cees van Maaren en Dick Schuurman.

Uiteraard heeft FC Hilversum nog een aantal getalenteerde jeugdspelers opgeleid die ook betaald voetbal hebben gespeeld: Niet alleen Gerard Hogenbirk, maar ook:Bertus Mensert o.a. De Graafschap - DoetinchemRon van Oosterom o.a. Heracles - AlmeloTon Witbaard o.a. FC Utrecht.

Onder leiding van hoofdtrainer Karel Bonsink zagen wij dat FC Hilversum wederom voetballend één van de smaakmakers is geweest in de hoofdklasse… Na 26 wedstrijden en met 41 punten eindigde wij op 9e plaats… Leonidas uit Rotterdam werd kampioen en promoveert naar de Topklasse.

Lees ook: Klassen en competities dameszaalvoetbal

Huidige Status en Toekomst

FC Hilversum blijft een club met een rijke traditie en een belangrijke rol in het Gooise voetbal. De club heeft de overstap naar het zaterdagvoetbal gemaakt en hoopt daar een nieuwe bloeiperiode te beleven. Met een groeiende jeugdafdeling en een betrokken achterban kijkt FC Hilversum vol vertrouwen naar de toekomst.

Het Gooise Voetballandschap: Een Overzicht

Naast FC Hilversum zijn er nog andere voetbalverenigingen in Hilversum en omgeving. Martin Langhout geeft een overzicht van het Gooise voetballandschap:

  • Verdwenen Verenigingen: D.O.S.V., Donar, Gooische Boys, Hilversumsche Boys, Radiostad, E.M.M., De Zebra’s, Oranje Leeuwen, Actif, Hoogerheide, S.I.O.S en Ministerpark, Limvio, LVV en Sperwer.
  • Huidige Verenigingen: BZC’13, O.S.O, HC & FC Victoria 1893, SV Olympia’25, SC ’t Gooi , VV Altius, FC Hilversum en VV Wasmeer.

Langhout beschrijft de situatie bij verschillende clubs en concludeert dat niet alle verenigingen een duidelijke visie en technisch plan hebben. Hij vraagt zich af wat een eventuele fusie tussen de Berensteinse verenigingen voor meerwaarde zou hebben.

tags: #zaalvoetbal #fc #old #boys #geschiedenis