World Cup Kwalificatie Toernooi Regels: Een Overzicht

Het World Cup Kwalificatie Toernooi (WCKT) is een cruciaal evenement in de schaatswereld, waar de startbewijzen voor de eerste World Cups van het seizoen worden verdeeld. Dit toernooi, dat plaatsvindt in Thialf, Heerenveen, is een belangrijke krachtmeting waarin schaatsers hun zomerse voorbereidingen kunnen verzilveren en zich kunnen kwalificeren voor internationale wedstrijden.

Wat staat er op het spel?

Tijdens het World Cup Kwalificatie Toernooi strijden schaatsers om tickets voor de World Cups. De startbewijzen worden vergeven voor de World Cups in Nagano, Japan (22-24 november), Beijing, China (29 november - 1 december), Calgary, Canada (24-26 januari) en Milwaukee, Verenigde Staten (31 januari - 2 februari).

Op vrijwel elke individuele afstand liggen er vijf tickets klaar voor de snelste vijf rijders. Een uitzondering hierop vormen de 10 kilometer voor mannen en de 5 kilometer voor vrouwen, die enkel in Calgary worden verreden. De twee best geklasseerde schaatsers van het WCKT kwalificeren zich automatisch voor deze afstanden. De resterende drie plaatsen worden toegewezen op basis van de World Cup-ranglijst en het startrecht in de A-groep. De 500 meter wordt tweemaal verreden tijdens het WCKT; de snelste tijd is bepalend voor de klassering.

Programma en Onderdelen

Het toernooi omvat een breed scala aan afstanden en disciplines, waardoor het een veelzijdig evenement is voor zowel schaatsers als toeschouwers. Gedurende het weekend staan ook twee teamonderdelen op het programma: de mass start en het NK Team Pursuit. De uitslagen kunnen Rintje Ritsma helpen bij het samenstellen van zijn selectie, maar uiteindelijk bepaalt de bondscoach wie tijdens de World Cups op deze onderdelen start. Ook de samenstellingen van de teamsprint en de mixed gender relay vallen onder zijn verantwoordelijkheid.

Een overzicht van het programma:

  • Vrijdag 8 november:
    • 18:00: 5.000m mannen
    • 20:00: 1e 500m mannen
    • 20:40: 1.500m vrouwen
    • 21:44: 2e 500m mannen
  • Zaterdag 9 november:
    • 14:10: 3.000m vrouwen
    • 15:29: 1e 500m vrouwen
    • 16:13: 1.500m mannen
    • 17:16: 2e 500m vrouwen
    • 18:00: Daikin Marathon Cup 4
  • Zondag 10 november:
    • 12:05: 10.000m mannen
    • 14:11: 5.000m vrouwen
    • 15:27: 1.000m vrouwen
    • 16:22: 1.000m mannen
    • 17:11: Mass Start vrouwen & mannen
    • 18:22: Daikin NK Ploegenachtervolging vrouwen & mannen

Programma is onder voorbehoud van wijzigingen.

Lees ook: Gids voor Rugby World Cup tickets

Opzet van het Toernooi

Het World Cup Kwalificatie Toernooi duurt drie dagen en omvat tien individuele afstanden, met vijftig startbewijzen op het spel. De massastart is een onderdeel met speciale regels. Op elke afstand zijn er vijf tickets voor de eerste twee World Cups (Stavanger, Heerenveen) te vergeven. De snelste schaatsers zullen normaal gesproken aanspraak maken op deze startbewijzen. Echter, de selectiecommissie van de KNSB mag ingrijpen. Mocht één van de kanshebbers op internationale prijzen zich niet plaatsen voor de wereldbeker - bijvoorbeeld vanwege een val, diskwalificatie of ziekte - kan die aangewezen worden. Voor de mass start en ploegenachtervolging gelden er speciale regels. Bondscoach Rintje Ritsma bepaalt wie er op die teamonderdelen zullen schaatsen tijdens de World Cups. Tijdens het WCKT wordt er wel een mass start gereden, maar die is dus niet doorslaggevend. De twee rijders op de mass start en de drie van de ploegenachtervolging kunnen per wereldbeker verschillen.

Kanshebbers en Afwezigen

De afwezigheid van Femke Kok, wereldkampioene op de 500 meter, vanwege het CMV-virus, opent deuren voor andere schaatssters. Rijdsters als Marrit Fledderus, Dione Voskamp en Isabel Grevelt hopen van deze kans gebruik te maken. Ook Jutta Leerdam, die met nieuwe schaatsschoenen rijdt, en Suzanne Schulting, die terugkeert na een enkelblessure, zijn kanshebbers op de 500 meter.

Op de lange afstanden is het de vraag wie de dominantie van Irene Schouten kan doorbreken. Joy Beune, vorig jaar wereldkampioene op de 5 kilometer, is een belangrijke kandidaat. Marijke Groenewoud heeft aangegeven zich meer op de langebaan te willen richten, met een focus op de 1500 en 3000 meter.

Bij de mannen is de 1000 meter traditioneel een zeer competitieve afstand. Jenning de Boo en Tim Prins lieten vorig jaar een sterke ontwikkeling zien; kunnen zij deze lijn doortrekken? Ook gevestigde namen als Kjeld Nuis, Hein Otterspeer, Joep Wennemars, Tijmen Snel en Merijn Scheperkamp dingen mee naar de vijf beschikbare World Cup tickets.

Op de 10 kilometer zal Patrick Roest zich meten aan de onofficiële toptijd van Davide Ghiotto (12.26,30). Het wordt interessant om te zien hoe Roest presteert in zijn eerste 10 kilometer van het seizoen.

Lees ook: De beste momenten van het WK Rugby

Nieuwe Schaatschoenen en Persoonlijke Keuzes

Jutta Leerdam heeft dit jaar een zoektocht is begonnen naar andere schaatsschoenen, met het oog op de Winterspelen van volgend jaar. Daar wil ze op haar best zijn. De schoenen boven het ijzer zijn voor schaatsers belangrijk om kracht over te brengen op het ijs. In Thialf reed Leerdam daarom met hardere schoenen. "De slappere schoen was heel comfortabel, maar daarbij had ik veel krachtsverlies. Vandaar dat ik een hardere schoen wilde. En nu kijken of ik meer kracht kwijt kan, dat zou leuk zijn." Leerdam had naar eigen zeggen nog een "testmomentje" nodig om te kijken of de nieuwe schoenen ook op snelheid werken. "En het begint steeds beter te voelen. Ik ben er nog niet honderd procent over uit, maar ik denk dat ik er wel op blijf rijden nu." Op de eerste 500 meter klokte ze 37,67. "Dat is een goed teken. Het gaat steeds beter. Ik had dit jaar tot nu toe 38,0 als snelste tijd. Dat ik er nu vier tienden vanaf rij, is best goed." In de tweede omloop was ze nog een tandje sneller: 37,50.

Blessures en Terugkeer

Ook Schulting heeft te maken met enkelklachten en focuste zich daarom de afgelopen weken vooral op de langebaan. "Mijn enkel doet het op dit moment heel goed op de langebaan, op de shorttrack iets minder." Dat betekent niet dat Schulting zich de rest van het seizoen ook vooral op de langebaan toelegt. "Het ligt eraan hoe mijn enkel zich gaat ontwikkelen op de shorttrack. Volgende week gaan we weer testen en uitproberen." Met haar enkelblessure gaat het de goede kant op, liet Leerdam weten. "We weten was het is en hoe we het moeten oplossen. Soms schiet het er net voor een wedstrijd in en dat is lastig, maar vandaag was dat niet zo. Zonder last van mijn enkel rij ik technisch een stuk stabieler, heb ik meer controle."

Hoe kun je het volgen?

Er zijn nog enkele tickets te verkrijgen voor het World Cup Kwalificatietoernooi. Alle wedstrijden zijn live te volgen via de stream van de NPO. Op schaatsen.nl/live zijn alle wedstrijden te volgen, net als bij de NPO op televisie. Alle lotingen en uitslagen vind je op deze pagina. Via schaatsen.nl en de social media kanalen blijft men op de hoogte van het laatste nieuws, interviews en uitslagen.

Lees ook: Alles wat je moet weten over de wereld ranking voor mannenhockey.

tags: #world #cup #kwalificatie #toernooi #regels