De Rugby World Cup, een vierjaarlijks hoogtepunt van internationale rugbycompetitie, brengt de beste nationale teams ter wereld samen in een strijd om de prestigieuze Webb Ellis Cup. Teams zoals Nieuw-Zeeland (All Blacks), Zuid-Afrika (Springbokken), Engeland en Australië (Wallabies) strijden om de titel van wereldkampioen. Het toernooi is meer dan alleen een sportevenement; het is een viering van de rugbysport en de waarden die het vertegenwoordigt: teamgeest, discipline, respect en passie.
De Vroege Jaren en de Opkomst van een Wereldwijd Fenomeen
Hoewel de Rugby World Cup pas in 1987 voor het eerst werd gehouden, kent de sport zelf een lange en rijke geschiedenis. Volgens een bekende legende is rugby in 1823 begonnen toen William Webb Ellis, leerling van Rugby School in Engeland, tijdens een wedstrijd de bal oppakte en ermee naar de overkant van het veld rende. Het groepsgewijs achter een bal aanlopen waarbij de tegenstander fysiek mag worden afgestopt stamt uit de Middeleeuwen. Met name in Zuid-Frankrijk werden zomerspelen georganiseerd tussen dorpen waarbij een voorwerp, meestal een zak gevuld met hooi, op het marktplein van het andere dorp moest worden gebracht. Hierbij waren vrijwel geen regels behalve dat er geen gewonden mochten vallen. Na afloop werden er vaak ceremonieën gehouden en festivals. Begin 19e eeuw werden dergelijk wedstrijden ook tussen (kost)scholen gehouden waarbij de regels voor de wedstrijd door de leerlingen afgesproken. De regels konden sterk verschillen, bijvoorbeeld of de bal gedragen mocht worden of alleen geschopt. Pas in 1845 werd een aantal regels op papier gezet door leerlingen van Rugby School. De sport won aan populariteit en in 1863 werd in Londen de Football Association opgericht. De doelstelling van deze bond was om duidelijke regels op te stellen voor de nog steeds vele varianten van “football”. Tijdens de vijfde vergadering stelde een van de aangesloten clubs, Blackheath Rugby Club, dat lichamelijk contact en moed kenmerkend waren voor de sport en dus behouden moesten blijven. Toen Blackheath niet in staat bleek deze elementen in de spelregels te behouden, verliet de club de FA, samen met alle gelijkgezinde clubs. De behoefte aan een wereldkampioenschap rugby groeide gestaag, en uiteindelijk werd in 1987 het eerste toernooi georganiseerd in Nieuw-Zeeland en Australië.
De Rugby World Cup van 1995: Een Symbool van Verzoening in Zuid-Afrika
Een van de meest memorabele edities van de Rugby World Cup is ongetwijfeld die van 1995, gehouden in Zuid-Afrika. Dit toernooi had een enorme symbolische waarde, omdat het het eerste grote sportevenement was dat in het land werd georganiseerd na het einde van de apartheid. Zuid-Afrika werd na een lange periode van internationale isolatie weer toegelaten tot de wereldranglijst.
Xander deelde zijn persoonlijke ervaringen over deze periode: “We gaan terug naar 1995. Ik ben net in Zuid-Afrika aangekomen waar ik 5 jaar ga wonen en ik val met mijn neus in de boter. Het is Mei en het wereldkampioenschap rugby is begonnen. Rugby staat in Zuid-Afrika voor de volkssport onder de Afrikaners, de blanke bevolking, Het draagt een rijke historie van apartheid met zich mee en het is het eerste toernooi waaraan Zuid-Afrika weer mee kan doen en uit het isolement kan treden dankzij president Mandela die dan aan de macht is.”
Het gastland, onder leiding van de charismatische president Nelson Mandela, greep de kans om de natie te verenigen door middel van sport. Mandela liet aan heel Zuid-Afrika zien dat ze wel samen konden werken, dat bijvoorbeeld door middel van sport, ze samen voor iets konden gaan en in dezelfde richting konden kijken. De Springbokken, het nationale rugbyteam, speelden een cruciale rol in dit proces.
Lees ook: Šimeks momenten bij DWDD
De Springbokken bereikten de finale, waarin ze het opnamen tegen de favoriet, Nieuw-Zeeland. De wedstrijd was een zenuwslopende thriller, die uiteindelijk door Zuid-Afrika met 15-12 werd gewonnen.
Xander vervolgt: “In die finale gebeurt er eigenlijk een wonder want Zuid-Afrika wint. Op dat moment was iedereen al door het dolle heen. Alle Afrikaners, alle witte mensen, maar het echte moment kwam pas toen Mandela op kwam met een Springbok-cap op en samen met de captain van Zuid-Afrika, Francois Pienaar, een juich gebaar maakte en de cup uitreikte. Op dat moment zag ik de blanke mensen echt in tranen uitbarsten. Ik keek mee op een heel groot scherm en ik kon het niet vatten. Ik kon de emotie van de overwinning bevatten, maar dat niet. Toen ik er naar vroeg, zeiden ze: “Dit is het moment geweest waarop we echt beseften dat Mandela niet uit is op wraak.” Toen ik om me heen keek, kreeg ik kippenvel. Elke keer als ik naar die film Invictus kijk, die 15 jaar later uitkwam, gebeurt het me weer.”
Het Ellispark Stadium in Johannesburg was het decor voor het wereldkampioenschap rugby in 1995, maar voor nog zoveel meer dat jaar. Bij de uitreiking na de finale, kwam Nelson Mandela de Web Ellis Cup onder luid gejuich overhandigen aan aanvoerder Francois Pienaar. Hij was gekleed in een shirt van het nationale team, met het nummer van Pienaar. Nelson Mandela werd geboren in Mvezo en groeide op in de Oost-Kaap. In 1944 sloot hij zich aan bij het ANC en keerde hij zich openlijk tegen de apartheid. Toen de regering in 1960 het ANC verbood begon Mandela een militaire tak: ‘de speer van de natie’. Van 1964 tot 1982 verbleef Mandela in de gevangenis (celnummer 46664) op Robbeneiland, een eiland voor de kust van Kaapstad dat omringd wordt door ijskoud water en een koude zeestroom. Vluchten was dan ook onmogelijk. Mandela groeide uit tot een levende legende en keerde zich vanuit de gevangenis tegen de apartheid. Er werd ook een film gemaakt over Mandela’s leven. “Invictus” vertelt het indrukwekkende verhaal van Mandela en hoe hij samen met Francois Pienaar de natie samenbracht. Het is gebaseerd op het boek “Playing the Enemy: and the game that made a nation” van John Carlin.
De overwinning van Zuid-Afrika in 1995 was meer dan alleen een sportieve triomf; het was een krachtig symbool van verzoening en eenheid in een land dat lange tijd verdeeld was door apartheid.
De Verspreiding van Rugby naar Nieuwe Gebieden
Naast de traditionele rugbymachten zoals Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Australië en Engeland, heeft de Rugby World Cup ook bijgedragen aan de verspreiding van de sport naar nieuwe gebieden.
Lees ook: Terugblik op De Wereld Draait Door
Een voorbeeld hiervan is Japan, dat in 2019 de Rugby World Cup organiseerde. Het WK Rugby werd de negende Rugby World Cup en zal gehouden worden vanaf 20 september tot 2 november 2019 in Japan. Het is de eerste keer dat het toernooi in Azië gehouden wordt en ook de eerste keer dat het evenement plaatsvindt buiten het traditionele kerngebied van de sport. De Japanners zijn er razend enthousiast over en zullen er alles aan doen om het WK Rugby 2019 tot een succes te maken. De openingswedstrijd van de 2019 Rugby World Cup vindt plaats in het Tokyo Stadium (Ajinomoto Stadium) in Chōfu, en de laatste wedstrijd vindt plaats in het International Stadium Yokohama in Kanagawa. Deze locaties werden aangekondigd in september 2015 door het organisatiecomité van Japan. Vijftien teams hebben momenteel hun plaats in het 2019-toernooi veiliggesteld. Daarbij zijn er de drie beste teams in elk van de vier poules van de Rugby World Cup 2015 die zichzelf automatisch kwalificeren voor het volgende toernooi. Japan eindigde als derde in Poule B tijdens de Rugby World Cup 2015 en eindigde zo in een kwalificerende positie - maar vanwege het gastheerschap van het toernooi, was Japan verzekerd van kwalificatie voor het toernooi voordat de Rugby World Cup 2015 plaatsvond. De overige acht plekken worden bepaald door regionale slots en cross-regionale play-offs.
De organisatie van de Rugby World Cup in Japan was een groot succes en heeft de populariteit van de sport in het land aanzienlijk vergroot.
De Rugby World Cup in Nederland
Hoewel Nederland geen traditionele rugbymacht is, wint de sport ook hier aan populariteit. De eerste rugbyclub in Nederland was HFC uit Haarlem, opgericht in 1879 door Pim Mulier. De club koos vier jaar later echter voor voetbal. In 1918 werd de Delftsche Studenten Rugby-Club opgericht (nu de oudste rugbyclub van Nederland), binnen een paar jaar gevolgd door studentenclubs in Amsterdam en Groningen. In 1920 werd de Nederlandse Rugby Bond opgericht. De sport raakte echter in financiële problemen en in 1923 werd de rugbybond weer opgeheven. In deze jaren bleef de DSR-C de rugbysport levend houden met wedstrijden tegen Heidelberg (Duitsland) en andere buitenlandse teams. Ook werden er door Delft veel oefenwedstrijden gespeeld tegen en in andere steden. In deze tijd werd weer een aantal clubs geformeerd (Eindhoven, Hilversum, Amsterdam]) en in 1932 werd op initiatief van DSR-C, Hilversum en Amsterdam de eerste interland tegen Duitsland gespeeld. De NRB maakte daarna een doorstart en groeide langzaam maar zeker. In Nederland wordt rugby niet alleen door heren gespeeld maar sinds 1975 ook door dames. Tijdens het eerste lustrum van rugbyclub Wageningen werd een wedstrijd georganiseerd voor de vrouwelijke aanhang.
Er zijn verschillende rugbyclubs in Nederland die een belangrijke rol spelen in de groei van de sport. Een van deze clubs is Rugbyclub The Vets in Valkenswaard. VALKENSWAARD - Het Rugby Wereldkampioenschap, ook wel bekend als de Rugby World Cup, is het hoogtepunt van internationale rugbycompetitie. Deze club, opgericht in 1982, heeft een rijke geschiedenis en een sterke lokale aanhang. Als je ooit de kans wilt hebben om rugby van dichtbij te ervaren en echte rugby’ers te ontmoeten, dan is Rugbyclub The Vets in Valkenswaard the place to be. Het clubhuis op sportpark den Dries aan de Pastoor Heerkensdreef is de perfecte plek om samen te komen met medefans, te genieten van de wedstrijden op een groot scherm, en in gesprek te gaan met ervaren spelers en enthousiaste supporters. Of je nu al een doorgewinterde rugbyfan bent of gewoon nieuwsgierig bent naar de sport, deze club biedt een vriendelijke en gastvrije omgeving waar iedereen welkom is. Op zondag 15 oktober is het clubhuis wederom geopend voor het samen kijken naar de halve finale van het WK. Iedereen is vanaf 16:00 welkom om onder het genot van een drankje te genieten van de mooie rugbysport!
Daarnaast zijn er initiatieven zoals Rugbyclub Spakenburg die proberen de interesse in de rugbysport te vergroten door bijvoorbeeld het verspreiden van speelschema's en het organiseren van WK poules. Rugbyclub Spakenburg brengt vandaag dit WK in alle Spakenburgse huiskamers door de verspreiding van een A2-poster (bekostigd door een aantal trouwe sponsors en gedrukt door De Bunschoter) met daarop het complete speelschema. Rugbyclub Spakenburg wil op deze manier de interesse in de rugbysport vergroten en hoopt hierdoor nieuwe leden te werven.
Lees ook: Wie is de beste voetballer?
De Rugby World Cup van 2023 in Frankrijk
Het WK rugby wordt dit jaar van 8 september tot en met 28 oktober gespeeld in Frankrijk. Titelverdediger is Zuid-Afrika, dat in 2019 in de finale in Japan Engeland versloeg met 32-12.
De Rugby World Cup 2023 belooft weer een spektakel te worden, met de beste teams ter wereld die strijden om de felbegeerde Webb Ellis Cup.
tags: #wereld #cup #rugby #geschiedenis