Na een korte vakantieperiode zijn de competities in verschillende sporten weer in volle gang. Korfbal, handbal en basketbal staan centraal, met belangrijke wedstrijden en ontwikkelingen in diverse klassen. Dit artikel biedt een overzicht van de recente wedstrijduitslagen, de stand van zaken in de competities en blikt vooruit op de komende speelrondes.
Korfbal: KVZ ’23 Dichtbij Kampioenschap
Alle korfbalteams zijn weer in actie gekomen na de vakantie. Met nog twee wedstrijden te gaan, kunnen de korfballers van KVZ ’23 volgende week in eigen huis kampioen worden. Voor de meeste andere clubs is er nog werk aan de winkel.
KVZ ’23 ligt op koers voor het kampioenschap in de 1e Klasse. Hekkensluiter Oosterkwartier kon daar ook niets aan veranderen. KVZ ’23 had geen moeite met Oosterkwartier.
In de Korfbal League speelde KZ in de Koog tegen LDODK, dat 3e stond. Er werd met klein verschil verloren. KZ behoudt de 6e plaats in de Korfbal League met veertien punten. Groen Geel staat met achttien punten 3e in de League 2. Tegen AWDTV, dat 4e staat, liep de ploeg uit Wormer wel schade op. Roda staat 3e en ontving de nummer zes in de 2e Klasse en won. Furore staat 5e en verloor dit weekend van Sparta. In de 3e Klasse was er een Zaanse derby in Oostzaan: OKV op bezoek bij Zaandam Zuid, eerder dit seizoen.
Met drie Zaanse clubs in de Ereklasse (smullen) en zonder het opgeheven Zaandam Zuid (niet leuk) begon voor de Zaanse korfballers het veldseizoen weer. Dat leverde gelijk een mooie derby op tussen het gepromoveerde KVZ ’23 en KZ. De punten gingen mee naar Koog aan de Zaan. Het seizoen is ook bij KVZ ’23 van start.
Lees ook: Korfbalstatistieken: Ruben Zwaan
Handbal: HV Zaanstreek op Weg naar Boven
De heren van Zaanstreek staan 9e en bezochten de hekkensluiter Aristos. Daar konden ze eens flink uithalen. ‘Bij Aristos is het altijd afwachten wat je tegenover je krijgt en zij begonnen ook met goede moed. Tot 3-3 bleef het in balans maar vanaf dat moment kregen we meer grip en speelden we ze op tempo kapot. Doordat een groot deel van de kansen werd afgemaakt stond het met rust 9-22. Heren HV Zaanstreek bedanken meegereisd publiek na een wedstrijd in 2024. De dames van HV Zaanstreek begonnen aan het nieuwe veldseizoen.
Basketbal: The Windmills Strijden in de Middenmoot
De basketballers van The Windmills staan 9e. Met nog zes wedstrijden te gaan namen ze het zondag in sporthal Zaanstad Zuid op tegen de nummer vier uit Beverwijk. The Windmills, Zaans basketbal.
Overige Sporten
Naast korfbal, handbal en basketbal was er ook actie in andere sporten. De honkballers van Cromtigers uit Assendelft gingen na een korte stop in augustus weer verder met het seizoen. Deze zaterdag werd er verloren van Boekaniers. Coach Just van Heems zag twee aan elkaar gewaagde ploegen. Aanvallend waren Tygo Kerkhoff (3 uit 3), Randy Groenland (3 uit 5), Teun Dekker (3 uit 6) en Noa Breddels (2 uit 4) goed op dreef. Odiz Frogs speelde zondag een uitwedstrijd. Na het kampioenschap en de promotie van het afgelopen seizoen begonnen de Kraaien dames in Driebergen-Rijsenburg aan het nieuwe seizoen. Deze primeur in de 3e Klasse leverde net geen punten op.
Er staat nog iets op de agenda. Een maandagavondwedstrijd voor de heren van ZV de Ham.
Competitiereglementen en Organisatie
Het competitiehandboek, vastgesteld door het Bondsbestuur, bevat tekst en uitleg over diverse reglementaire zaken welke haar borging vinden in met name het Reglement van Wedstrijden. Deze versie van het competitiehandboek is van toepassing op seizoen 2025-2026 en loopt van 1 juli 2025 tot en met 30 juni 2026. De verantwoordelijkheid voor de organisatie van de competities ligt bij het bondsbestuur. Op het bondsbureau is het team competitie ingericht, waar beroepskrachten de competitie in goede banen leiden.
Lees ook: Homoseksualiteit en korfbal
Verenigingen moeten veel administratieve handelingen doen om de diverse competities goed te kunnen laten verlopen. Om bepaalde zaken op tijd gereed te hebben is het noodzakelijk “deadlines” te stellen. Overschrijding van deze deadlines heeft tot gevolg dat er boetes of andere sancties kunnen worden opgelegd. Reglementair is vastgelegd voor welke overtredingen boetes kunnen worden opgelegd en hoe hoog deze boetes zijn. Alle boetes worden uitgedrukt in een hoeveelheid rekeneenheden: een rekeneenheid is een vast bedrag dat jaarlijks op de Bondsraad wordt vastgesteld.
De competities zijn verdeeld over drie rubrieken: topkorfbal, de A-categorie en de B-categorie. Per competitie doen alle verenigingen de opgave van het aantal teams dat aan de competitie zal gaan deelnemen. Deze opgave vindt plaats binnen de module teaminschrijvingen in Sportlink Club. De verenigingen geven aan of de teams ingedeeld dienen te worden in het topkorfbal, de A-categorie of de B-categorie van de gemengde- of damescompetitie. De indeling van het topkorfbal en hogere klassen van de A-categorie zal pas plaatsvinden wanneer de desbetreffende teams hiertoe het recht hebben verworven op grond van de promotie- en degradatieregeling van de daaraan voorafgaande veld- of zaalcompetitie. Standaardteams worden automatisch ingedeeld in de standaard klassen van de Ereklasse en A-categorie conform de promotie-/degradatieregeling van de voorgaande veld- of zaalcompetitie. Een vereniging kan bij de opgaven de keuze maken om een standaardteam in te delen in de B-categorie.
Zondagverenigingen, waarvan teams als zaterdagteam moeten worden ingedeeld, of omgekeerd, dienen dit op te geven wanneer de opgave anders is dan die van de lopende competitie. Indien er in een categorie één team een combinatieteam is, dan zijn alle teams van de samenwerkende verenigingen in die leeftijdscategorie combinatieteams. Samenwerkingen kunnen per team aangevraagd worden. Op het veld is de speellocatie leidend. Combinatieteams spelen in principe in tenue eerstgenoemde verenigingen. Combinatieteams mogen echter ook spelen in tenue tweede genoemde vereniging of een afwijkend “derde” tenue. In combinatieteams mogen leden van beide verenigingen uitkomen. Hierbij wel rekening houdend met de speelgerechtigdheid. Overige correspondentie gaat in principe ook naar de vereniging waaronder combinatieteam is aangemaakt in Sportlink of naar beide verenigingen.
Promotie en Degradatie
In de promotie- en degradatieregeling zijn “wildcards” opgenomen. Naast promotie en degradatie op grond van eindklasseringen kan een vereniging een wildcard aanvragen voor een niveau waarop het op grond van de prestaties geen recht op heeft, indien van toepassing. Na publicatie van de indelingen worden opengevallen plaatsen door terugtrekken, of wat voor andere reden dan ook, in de A-categorie niet meer aangevuld door teams uit een onderliggende klasse. Indien door het terugtrekken, of om wat voor andere reden dan ook, na publicatie van de indelingen, maar voor publicatie van het definitieve programma, een poule in de A-categorie bij de senioren uit minder dan zeven teams bestaat zal deze poule zo mogelijk worden aangevuld tot minimaal zeven teams. Een team uit een andere poule van dezelfde klasse wordt dan in deze poule ingedeeld. In het topkorfbal wordt een poule altijd gecomplementeerd. De indelingen in de B-categorie gaan op basis van de ideale mix tussen de sterkte indicatie, reisafstanden en leeftijden. De sterkte indicatie wordt berekend aan de hand van de opgegeven spelers in Sportlink Club.
Planning en Wedstrijdwijzigingen
In het voorjaar wordt het competitieschema voor het daaropvolgende seizoen gepubliceerd. In het competitieschema wordt aangegeven welke weekenden als competitieweekenden zijn aangemerkt, welke als inhaalweekenden en welke als vrije weekenden. De wedstrijden worden door het KNKV in concept gepland, waarna de verenigingen hun thuiswedstrijden kunnen plannen op hun accommodatie op de tijd van hun voorkeur, rekening houdend met onderstaande richttijden. Het KNKV neemt deze tijden in principe over, maar mag hier beargumenteerd van afwijken. Er wordt rekening gehouden met reistijd en voorbereidingstijd bij het vaststellen van wedstrijden door het KNKV in de A- en B-categorie.
Lees ook: Hoeveel calorieën verbrand je met korfbal?
Wanneer een vereniging (of beide verenigingen) op een ander aanvangsuur willen spelen en/of de speeldatum willen veranderen kan daartoe een verzoek worden ingediend. Beide verenigingen zijn verplicht de wijziging door te geven met behulp van de wijzigingsmodule in Sportlink Club. Indien er wordt voldaan aan de voorgaande punten wordt de verplaatsing van de wedstrijd zonder meer goedgekeurd. Zaalcompetitie: 16 maart 2026. Bij het opnieuw vaststellen van een wedstrijd die niet is gespeeld zoals bedoeld in artikel 34 lid 1 onder a t/m f van het Reglement van Wedstrijden is de thuisspelende vereniging verantwoordelijk voor het regelen van een accommodatie. In het eerstvolgende weekend dat volgens de jaarplanning mogelijk is. Op een doordeweekse avond indien geen inhaalweekenden meer beschikbaar zijn.
Indien beide teams bij een wedstrijd voor de 1e of 2e keer niet opkomen wordt de wedstrijd vastgesteld op de veldaccommodatie/in de zaalaccommodatie van het thuisteam. Een vereniging kan wensen indienen met betrekking tot de planning van de te spelen competitiewedstrijden.
Accommodatie-eisen
Er wordt onderscheid gemaakt tussen veldaccommodaties te gebruiken voor de veldcompetitie en zaalaccommodaties, te gebruiken voor de zaalcompetitie. Verenigingen hebben voor zowel de veld- als zaalcompetitie de verplichting om al dan niet eigen terreinen en binnensportaccommodaties beschikbaar te stellen voor het spelen van de thuiswedstrijden op basis van Reglement van Wedstrijden artikel 15. Conform lid 2 van dit artikel moet aan de eisen van NOCNSF worden voldaan. Korfbalaccommodaties moeten voldoen aan de voorschriften van NOCNSF/KNKV betreffende sportfunctionaliteit, bruikbaarheid en duurzaamheid. Elke korfbalaccommodatie wordt bij ingebruikneming voor wedstrijden namens het Bondsbestuur gekeurd en gecertificeerd.
De verenigingen geven per omgaande door aan het bondsbureau of er mutaties zijn in het aantal en type velden welke er beschikbaar zijn en de afmetingen die deze velden hebben voor het spelen van de competitie. Veldkorfbal wordt gespeeld op de standaardafmeting voor achttallenwedstrijden, zoals vastgelegd in §1.2 van de officiële spelregels. Op kunstgrasvelden aangelegd na 2014 dienen in alle gevallen de wedstrijdvelden uitgevoerd te worden met ingesneden belijning en mag er niet met losse lijnen worden gespeeld.
Speelschema en Speelnummers
Een noodzakelijk gegeven bij de inhuur is het speelschema en het speelnummer in de poule dat aan een vereniging is toegewezen. In het speelschema wordt bepaald welke speelnummers op welk moment tegen elkaar spelen en welk speelnummer een thuiswedstrijd speelt. Het KNKV bepaalt de speelnummers, die aan de diverse teams worden toegekend. Verenigingen kunnen met betrekking tot de toekenning van speelnummers van de diverse teams verzoeken indienen bij het bondsbureau. Er wordt naar gestreefd om het eerste en tweede team hetzelfde speelnummer te geven. Tevens wordt nagestreefd om een evenwichtig “thuis-” en “uit-programma” te maken.
Competitie 2.0
Competitie 2.0 wordt met ingang van het seizoen 2025-2026 ingevoerd. Dat betekent dat er dingen veranderen. Plezier, uitdaging en ontwikkeling staan hierbij centraal. We helpen de verenigingen graag om de veranderingen soepel te laten verlopen. Zodat de technische commissies geïnformeerd aan de slag kunnen met de teamindeling voor het nieuwe seizoen.
tags: #wedstrijduitslagen #korfbal #2e #klasse