Hockeytraining voor de Jeugd: Oefeningen en Tips voor een Succesvolle Training

Trainen in tijden van corona, hockeyend Nederland doet het al maandenlang nu de competities stilliggen. Maar hoe zorg je er nou voor dat die trainingen niet saai worden, zeker voor de jeugd? Een goede hockeytraining omvat verschillende aspecten, van balbeheersing en passing tot tactische patronen en het afronden op de goal. Door een diversiteit aan oefeningen aan te bieden, kunnen trainers ervoor zorgen dat alle vaardigheden van de spelers worden aangescherpt en dat de training interessant blijft.

Het Belang van Gevarieerde Hockey Oefeningen

Hockey is een dynamische sport die een combinatie vereist van technische vaardigheden, tactisch inzicht en fysieke conditie. Om een hockeyteam succesvol te trainen, is het essentieel om over een gevarieerde en uitdagende reeks oefeningen te beschikken. Deze oefeningen moeten niet alleen leerzaam zijn, maar ook leuk en motiverend voor de spelers.

Oefeningen voor de B-Jeugd

Verboom wordt door de spelers die onder hem trainen of hebben getraind geroemd om zijn leerzame en boeiende trainingen. Hieronder volgen enkele voorbeelden van oefeningen die geschikt zijn voor de B-jeugd, met de nadruk op techniek, snelheid en tactisch inzicht.

Oefening 1: Handelingssnelheid

Het doel van deze oefening is het trainen van de handelingssnelheid. De bal moet door het poortje waarvan de lampjes aan staan. Op het moment dat de bal het poortje passeert, gaan de lampjes van een ander poortje aan. ‘De ene keer is dat links voor je, de andere keer is dat rechts voor je, soms sta je met je rug verkeerd ingedraaid. Dus je moet een soort pre-scanning, het voorbereiden van je volgende actie. Het leuke aan dit soort oefeningen is dat de jongens zelf uiteindelijk de bewegingen door gaan krijgen. ‘We gieten het ook weleens in een wedstrijdvorm’, tipt de coach. ‘Dan heb ik een app en kan ik precies zien wie als eerste tien lampjes heeft weggespeeld. 15,7 seconden is het record.’ Heb je als club dit systeem niet in bezit? Aansluitend een oefening waarbij de speler twee ballen onder controle moet houden. Je hebt een bal die je in de breedte van het ene naar het andere flappertje speelt en een bal die je tegelijkertijd in de diepte richting de balk passt. ‘Als ik alleen een bal heb en honderd keer die bal op en neer haal, wil dat nog niet veel zeggen. In een wedstrijd moet de speler ook de omgeving scannen en overzicht hebben. Op het moment dat de spelers de oefening onder de knie hebben, is het de taak van de trainer om een extra oefening te creëren. ‘Ik zou de afstand groter kunnen maken, zowel in de lengte als in de breedte.

Oefening 2: Anticiperen en Connectie Zoeken

Je loopt met je gezicht richting de gekleurde pionnen. Vlak voordat je bij de pionnen bent aangekomen, roept de speler die de bal gaat passen ‘oranje of wit’. Aan die kant wordt de bal gespeeld. De ontvanger neemt de bal aan, draait snel om, om vervolgens connectie te zoeken met de man van wie je de bal hebt gekregen of met één van de aanvallers die voorin vrijlopen. ‘Het komt voor dat diegene die de bal aanspeelt, de bal niet terugverwacht’, stipt Verboom aan. ‘Die persoon heeft dan niet naar voren gekeken voordat hij de bal krijgt. Dat werkt in een wedstrijd ook niet. Hij moet dan al weten waar die spitsen staan en er al contact mee hebben gehad. Daar haalt Verboom meteen het probleem van de ‘coronatrainingen’ aan. ‘Je kunt die timing van interceptie en de keuze wanneer je doortrekt of de bal terughaalt, moeilijk simuleren wanneer iedereen op afstand moet blijven en er geen tegenstanders lopen.

Lees ook: De beste voetbal trainingsspullen voor jonge voetballers

Oefening 3: Slalom en Afronden

In de oefening zitten veel slalom-vormen, die snelheid moet worden uitgevoerd. ‘Daarna wordt er een goede pass verwacht, anders moet de oefening opnieuw’, vertelt assistent-trainer Van de Loo. Er volgt opnieuw een slalom, waarbij de spelers alleen hun forehand mogen gebruiken. Op hetzelfde moment maakt een aanvaller in de diepte een in-out, om vervolgens de bal op doel af te ronden. Van de Loo: ‘We proberen de jongens zoveel mogelijk te triggeren. ‘Als er helemaal geen elementen aanhangen, is het voor de jongens ook veel minder uitdagend. Op het moment dat we een competitie binnen een training organiseren, merk je dat jongens tot het uiterste gaan om te winnen. De dag na de training krijgen ze van ons de uitslagen.

Aanvullende Oefeningen en Spelletjes

Naast de bovenstaande oefeningen zijn er talloze andere mogelijkheden om de trainingen leuk en uitdagend te maken. Denk aan:

  • Balcontrole oefeningen: Leuke hockey oefening voor balcontrole voor de f-jeugd is bijvoorbeeld het ballen smokkelen. Speelsgewijs zijn de kinderen bezig om hun balcontrole te verbeteren. Niet alleen voor de jongste-jeugd zijn er oefeningen voor de balcontrole, maar ook voor de oudere hockey teams.
  • Scoren: Wij kennen geen hockey(st)er die het niet leuk vindt om af te ronden op de goal. Jij als trainer vraagt je dan ook af hoe kan je het scoringsvermogen verhogen van jouw hockey team. Welke oefening heb jij nou nodig voor jouw hockey team? Hoe hou je het leuk en uitdagend om af te ronden op de goal?
  • Hockey spelletjes: Hockey spelletjes zijn er voor alle leeftijden. Er zijn verschillende soorten en maten te vinden in hockey spelletjes. Waar je bij de F-jeugd heel speels bezig bent, kan je een vergelijkbare spel ook toepassen bij de A-jeugd. Let er wel op dat je het spel zo aanpast dat die ook leuk en uitdagend is voor de oudere spelers.

Tips voor Trainers

  • Maak oefeningen op maat: Je hebt een leuke hockey oefening gevonden, maar hij past niet bij het team dat jij traint? Hoe kan het nou dat bij de training van het ene team de oefening wel werkt en bij het andere team werkt de oefening niet? Wij bij top-hockey.nl begrijpen heel goed dat iedere team anders is en dat iedere oefening op maat gemaakt moet worden per team. Maak gebruik van onze hockey oefeningen tool om jouw oefening aan te passen, zodat die aansluit bij het team dat jij traint.
  • Pas het TRAD-principe toe: Met het TRAD-principe kan je een hockey oefening makkelijker of moeilijker maken door te variëren met A) Tempo B) Richting C) Afstand of D) Druk.
  • Zorg voor een goede warming-up: Een leuke hockey warming-up oefening begint met een bal en stick. Al spelenderwijs worden de kinderen warm en maken ze heel veel balcontacten. Afwisseling is belangrijk. Zorg er dan ook voor dat je regelmatig met een nieuwe warming-up oefening komt.
  • Betrek de spelers: Vraag feedback van je hockey team. Wat vond je team er nou eigenlijk van? Vraag het ze, veel spelers weten heel goed wat ze leuk vinden en met die informatie kan jij aan de slag.
  • Varieer de trainingen: Naast jou op het veld staat altijd die leuke trainer die van iedere training een feestje maakt. De hockey oefeningen zijn iedere week anders en de speelsters gaan met stappen vooruit. Dit wil jij natuurlijk ook, maar hoe maak jij nou die leuke en uitdagende hockey oefening voor jouw team? top-hockey.nl biedt jou de mogelijkheden om zelf je oefening te maken.

Conditie en Blessurepreventie

Een goede voorbereiding op het nieuwe sportseizoen vermindert niet alleen de kans op blessures (zie ook deel I), je wordt er ook beter, sneller en fitter van.

Voorbereiding op het Seizoen

Sowieso moet je je lichaam aan het einde van het seizoen een PAAR weken rust geven met veel ontspanning en relaxte activiteiten als wandelen, fietsen en zwemmen. Dat is de ultieme start voor het nieuwe seizoen. Neem als richttijd voor deze milde inspanning toch wel 45 minuten per dag.

Conditietraining

Algemene conditie: een hockeyer moet toch wel een uurtje kunnen joggen. Pak dit na je eerste weken relatieve rust weer op. Twee maal per week is hierbij prima. Je moet er net niet bij kunnen praten. Je ademhaling staat in het teken van de inspanning. Bij voorkeur intervallen toepassen. Je begint met bijvoorbeeld 4 x 15 minuten en bouwt dit door de weken heen op naar steeds kortere intervallen (meer hockeyspecifiek!). De volgende stappen zijn aanbevelenswaardig: 2 weken 4 x 15 minuten, 2 weken 6 x 10 minuten, 2 weken 10 x 6 minuten, 2 weken 20 x 3 minuten. De intensiteit (hoe hard hol je) bouw je gelijk op met het korter worden van de intervallen. Als rust tussen de inspanning door hanteer je 2 minuten stevig wandelen.

Lees ook: Effectieve voetbaltrainingen

Sprint en Kracht

Sprint en explosieve kracht: hockey is een sprint- en krachtsport. Start minimaal 4 weken voor aanvang van het seizoen weer met deze activiteiten. Na afloop van je conditietraining kun je met 10 minuten extra oefening oersterk worden en snelle hockeybenen krijgen. Neem een veilig en rustig stuk wegdek en trek ongeveer 9 sprints met telkens 30 seconden rust tussendoor. De lengte van de sprints dienen veel variatie te hebben. De range mag liggen tussen de 5 seconden en de 20 seconden. We vinden de extreem korte sprints erg belangrijk, deze mogen op 100% inzet. Daarnaast is het doen van vertesprongen, hoogtesprongen en wisselsprongen een mooie methode om je spieren heel erg explosief te houden. Doe van elk van de drie maximaal 10 achtereenvolgende sprongen per trainingssessie.

Coretraining

Coretraining, alias rompstabiliteitstraining. De kracht en zeker het vermogen, wat staat voor kracht x snelheid, van elke actie komt uit het centrum van je lichaam. Neem de tijd om wat extra aandacht te besteden aan het buik- en rugspierencorset. Ook meteen handig voor op het strand! Richting het hockeyseizoen is het belangrijk je schuine buikspieren hockey klaar te maken. Deze oefeningen doe je vanzelfsprekend niet liggend maar staand in de actieve hockeyhouding (hopelijk doen de rivalen wel de liggende voorbereiding). Symmetrische rotaties met 5 kilo: doe deze oefening 3 x 1 minuut lang. Hockeyrotatie met 5 kilo: maak maximaal 10 herhalingen.

Blessurepreventie

Goed te weten dat bovenstaande adviezen en oefeningen in acht genomen kunnen worden als je recent geen blessure hebt gehad maar wel weet dat de sport, in dit geval hockey, bepaalde blessures met zich mee brengt. Dit heet primaire preventie. Indien je de laatste maanden een (wellicht hockey gerelateerde) blessure hebt gehad volstaat deze richtlijn niet. In deze situatie dient de blessure in kaart gebracht te worden om adequaat behandeld te kunnen worden. Dit betreft een secundair blessurepreventief traject. In dit geval óf als je op dit moment nog geblesseerd bent neem dan gerust contact met ons op voor een blessure-analyse en/of revalidatie op maat.

Trainingsaanpassingen

Senioren vs. Jeugdtrainingen

Hockey training voor senioren verschillen uiteraard met het hockey trainingen voor jeugd teams. Bij een senioren training wordt verwacht dat zij zeker 80% van de trainingstijd bezig kunnen zijn met het trainen van technische en tactische vaardigheden. Dat wil niet zeggen dat er tijdens de hockey trainingen voor senioren geen ruimte is voor spellen en ontspanning. Ontdek op top-hockey talloze oefeningen en trainingen voor senioren. Bij een jeugd hockey training is het belangrijk om rekening te houden met het hockey team dat jij voor je hebt staan. Geef jij een zelfde training aan een c-jeugd en een a-jeugd team? Een hockey training voor de d-jeugd vraagt veel meer afwisseling tussen spel en doelgericht trainen, waar je bij een a-jeugd training al meer kan focussen op de tactische ontwikkeling. Over het algemeen ben je tijdens een d-jeugd hockey training veel meer bezig met de technische ontwikkeling. Hockey is een sport met veel draaien, wenden en keren.

Variabelen bij het Maken van een Training

Hockey trainingen zijn er in verschillende soorten en maten. Bij het maken van een hockey training is het nodig om rekening te houden met de omvang het team, de grote van het team, de ruimte op het veld, de opkomst en andere variabelen. Een aantal veelgestelde vragen die wij van jullie krijgen, lees je hier beneden. Een voorbeeld is hoe kan jij nou je training op het laatste moment nog aanpassen, omdat er te weinig spelers op de training komen? Staat jouw vraag er nou niet tussen?

Lees ook: Verbeter je zaalvoetbalspel met deze oefeningen

Veelgestelde Vragen over Trainingen

  • Hoe bouw ik een hockey training op? Een goede hockey training begint altijd met een warming-up waarbij de spelers met bal en stick bezig zijn. Daarna is het tijd voor de kern van de training, zoek een oefening waarin ze iets nieuws leren en een oefening die ze eerder hebben gedaan (herhaling). Sluit de oefening af met een spelvorm.
  • Weinig spelers? Er zijn maar 4 personen komen opdagen tijdens mijn hockey training, wat kan ik het beste doen? Op top-hockey.nl zijn er meerdere hockey oefeningen die geschikt zijn voor 4 personen.
  • Warm weer? Het is erg warm weer. Hoe pas ik mijn hockey training daar op aan? Bij warmte of ander extreem weer is het belangrijk om jouw hockey training aan te passen. Bij warm weer zou jij als trainer er voor kunnen kiezen om het tempo van de oefeningen te verlagen, ook is het mogelijk om de afstanden kleiner te maken en las natuurlijk veel meer drink pauzes in tijdens jouw hockey training.
  • Training Herhalen? Mijn vorige training verliep er goed. Kan ik dit de eerst volgende training nog een keer doen? Ja dat kan altijd. De kunst van een hockey training zit hem in herhaling. Hoe meer herhaling hoe eerder zij een bepaalde techniek gaan leren. Hou er wel rekening mee dat het herhalen van een hockey training saai kan zijn. Probeer tijdens iedere hockey training altijd een blok in te bouwen voor iets nieuws.
  • Geen geschikte training? Ik kan geen geschikte training vinden voor mijn hockey team, hebben jullie nog een suggestie? Er zijn talloze hockey trainingen te vinden op top-hockey.nl. Kan je jouw hockey training niet vinden? Ga zelf aan de slag en combineer verschillende hockey oefeningen voor tijdens een training.
  • Team opdelen? Hoe kan ik mijn team opdelen in meerdere groepen tijdens een training? Hoe ouder het hockey team is hoe makkelijker het is om een groep zelf aan het werk te zetten. Zorg er altijd voor dat ze een ‘bekende’ oefening doen, zodat ze makkelijk zelf aan de slag kunnen gaan. Ben jij trainer van een jonger team, dan is het handig om een assistent-trainer te regelen. Dit hoeft niet iemand te zijn met hockey ervaring. Zet jouw assistent-trainer aan het werk met een leuk spelvorm die het team al eerder heeft gedaan. Sta je er alleen voor tijdens jouw hockey training? Bij het opdelen van je team in groepen sta jij zelf altijd bij de belangrijkste oefening en zorg je ervoor dat je alle spelers van jouw team kan zien.

tags: #training #hockey #b #jeugd #oefeningen