Volleybal is een sport die niet alleen bekend staat om zijn dynamiek en teamwork, maar ook om de vele getalenteerde en aantrekkelijke speelsters die het veld betreden. Dit artikel belicht enkele van de mooiste volleybal dames die Nederland rijk is, en werpt een blik op hun carrières, prestaties en persoonlijke verhalen. We duiken in de wereld van het Nederlandse volleybal, van de tweede divisie tot internationale successen, en vieren de diversiteit en passie die deze sport te bieden heeft.
Een Afscheid en Nieuwe Beginnen
De afgelopen zomer markeerde een belangrijk moment voor Kirsten Knip, een ervaren speelster van de TeamNL Volleybaldames. Na vele jaren haar tijd en energie in het volleybal te hebben gestoken, merkte ze dat het steeds moeilijker werd om langere tijd gescheiden te zijn van haar vriend, vrienden en familie. "Ik merkte dat het ‘normale’ leven steeds meer begon te trekken," aldus Knip. Al voor de Spelen van Parijs stond vast dat dit haar laatste seizoen bij de nationale ploeg zou worden. Ze besloot nog één keer alles te geven om de Spelen te halen, maar accepteerde dat het goed was als dat niet zou lukken.
Een Indrukwekkende Carrière van Kirsten Knip
Kirsten Knip, 32 jaar oud, heeft een indrukwekkende carrière achter de rug. Ze kwam in totaal 302 keer uit voor de TeamNL Volleybaldames. Haar eerste wedstrijd voor de nationale ploeg speelde ze eind mei 2012 tijdens een vriendschappelijke ontmoeting met Frankrijk in Weert. In 2013 maakte Knip deel uit van de ploeg die deelnam aan het Europees Kampioenschap in Duitsland. Twee jaar later, in 2015, veroverde ze zilver tijdens het EK in eigen land, een prestatie die ze in 2017 in Azerbeidzjan evenaarde. Ook tijdens de EK’s van 2019, 2021 en 2023, waar Nederland een bronzen medaille won, was Knip onderdeel van de selectie. Naast verschillende EK’s was Knip ook actief op de WK’s van 2014 in Italië en 2018 in Japan.
Knip speelde haar laatste interland voor de TeamNL Volleybaldames tijdens de Volleyball Nations League (VNL) tegen Zuid-Korea. Ze herinnert zich de volle stadions en het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus als magische momenten. "Het gevoel om wedstrijden te mogen spelen voor het Oranjepubliek en samen het Wilhelmus te zingen is magisch," zegt Knip. Ze herinnert zich nog goed hoe deze traditie ontstond tijdens de voorrondes van het EK van 2015 in Apeldoorn, toen het publiek steeds luider meezong met het Wilhelmus, wat zorgde voor kippenvelmomenten. Sportief gezien bewaart Knip de mooiste herinneringen aan het WK van 2018 in Japan, waar de TeamNL Volleybaldames een knappe vierde plaats behaalden. "Op dat WK hebben we volle bak gepresteerd. Daar werden ieders kwaliteiten optimaal benut. Op die manier zijn we boven onszelf uitgestegen."
Ondanks haar successen was er ook een haat-liefdeverhouding met het Nederlands team. In 2016 viel ze op het laatste moment af voor de Olympische Spelen in Rio de Janeiro, en in 2022 werd ze niet geselecteerd voor het WK in eigen land. Afgelopen zomer kreeg ze vlak voor de Spelen in Parijs te horen dat ze niet bij de definitieve selectie zat. Dit was de derde keer dat er een groot beroep werd gedaan op haar incasseringsvermogen. "Ik kan niet ontkennen dat de laatste jaren een klein smetje vormen op mijn interlandcarrière. Ik wilde kijken wat er nog uit te halen viel en dat is uiteindelijk wat tegengevallen." Toch focust Knip zich op het positieve en kijkt ze liever terug naar haar gloriejaren, met name de periode 2017/2018 met het Nederlands Team dat onder andere bestond uit Lonneke Slöetjes en Yvon Beliën.
Lees ook: Nederlandse hockey schoonheden
Een Familie van Volleyballers
Knip begon pas op 10-jarige leeftijd met volleyballen. Haar ouders wilden dat ze niet zomaar in de ‘familie-business’ zou stappen. Haar vader, Wim, is oud-international, en haar twee oudere zussen, Karen en Ellen, volleybalden ook. "Ik wilde heel graag volleyballen, maar van m’n ouders moest ik eerst ontdekken wat ik zelf wilde. Ze zeiden: tot je tiende ga je andere sporten beoefenen. Ik ging op turnen, streetdance en hiphop. Maar toen ik tien was had ik zoiets van: ‘mag ik nu eindelijk volleyballen?!’." Niet lang na haar tiende verjaardag volgden de eerste trainingsuren bij Madjoe.
Een Reis door Europa
Al op jonge leeftijd verhuisde Knip naar Papendal. Ze speelde in Nederland bij HAN Volleybal, TVC Amstelveen, Kindercentrum Alterno Apeldoorn en Sliedrecht Sport. In 2014 vertrok ze naar Frankrijk om bij Istres Province Volley te gaan spelen. Daarna volgden in Duitsland Rote Raben Vilsbiburg en Ladies in Black in Aken. In 2019 maakte ze de overstap naar het Roemeense Volei Alba Blaj, dat uitkomt in de Champions League. Halverwege haar eerste seizoen in Roemenië deed corona zijn intrede. Na zes jaar in het buitenland te hebben gespeeld, keerde Knip terug naar Nederland waar ze terechtkwam bij Sliedrecht, het team waarvoor ze het laatst in Nederland uitkwam. Na een half seizoen Sliedrecht maakte Knip opnieuw de stap naar het buitenland. In de Franse hoofdstad kwam ze een seizoen uit voor Stade Français Paris Saint-Cloud om vervolgens de oversteek te maken naar Rote Raben, de Duitse club waar ze zeven seizoen eerder ook al speelde.
Het Nieuwe ‘Normale’ Leven
Na een seizoen in Duitse dienst keerde Knip afgelopen seizoen terug in Nederland. Bij Draisma Dynamo deelde ze haar opgedane kennis en ervaring met een jonge groep meiden. Dat zal ze dit seizoen blijven doen. Daarnaast oriënteert ze zich op haar maatschappelijke carrière. Al tijdens haar topsportcarrière rondde Knip de opleiding ‘Sport, Bewegen en Gezondheid’ af. "Ik wil via mijn sociale kanalen mijn volgers meenemen in de zoektocht naar een nieuwe invulling van mijn leven. Een onderwerp dat vaak onderbelicht blijft in de topsport." Op dit moment denkt ze aan een loopbaan in de evenementenbranche. "Maar dat zou zomaar kunnen veranderen.. haha!"
Naast de zoektocht naar een baan geniet Knip met volle teugen van een leven waarin vrije tijd ineens bestaat. "Ik heb binnenkort weer een bruiloft. Daar kan ik nu makkelijker naartoe." Ook is er ruimte voor een nieuwe hobby: tennis. "Mijn vriend (Stefan Scheenstra) is tennisleraar dus dat was een kort lijntje. De eerste ervaringen zijn goed bevallen. Zo goed dat ik mij inmiddels heb ingeschreven bij een tennisschool van een vriend van Stefan, want om nu tennisles te krijgen van mijn vriend lijkt mij niet zo’n groot succes.."
Andere Mooie Volleybal Dames in de Spotlight
Naast Kirsten Knip zijn er nog vele andere volleybal dames die de aandacht verdienen. Hieronder een overzicht van enkele van deze talentvolle en aantrekkelijke speelsters:
Lees ook: De keeper met de hak
- Yvon Beliën: Yvon staat graag in het middelpunt van de aandacht en is een keyplayer in het midden van het veld. Ze kan daarnaast aardig een balletje serveren.
- Nika Daalderop: Speelde eerst ook beachvolleybal, maar staat sinds 2015 in de basis van het Nederlands elftal.
- Maret Grothues: Deze prachtige chick is al sinds 2015 aanvoerder van het Oranje-team.
- Celeste Plak: Een knappe krullenbol die kneitergoed is in smashen, mede dankzij haar lengte van 1,90 m.
- Juliët Lohuis: Speelt pas sinds kort voor het nationale team, maar weet desondanks te shinen als middenblokker.
- Myrthe Schoot: Speelt al een aardig tijdje onder de Nederlandse vlag, deed mee aan de Olympische Spelen in Rio en heeft haar eigen coaching agency opgezet.
- Lonneke Sloetjes: Hoewel ze gestopt is met topvolleybal, verdient ze zeker een plekje in deze lijst vanwege haar indrukwekkende carrière.
- Laura Dijkema: Deze sportieve blondine is mega populair op Instagram en staat bekend om haar talent en schoonheid.
- Britt Bongaerts: Nog zo'n knappe blondine die door Polen is weggekaapt, maar altijd onderdeel blijft van het Nederlandse nationale team.
Volleybal in de Tweede Divisie: Passie en Diversiteit
De tweede divisie in het Nederlandse volleybal is een competitie vol passie en diversiteit. Het is een niveau dat door ieder sportminded persoon met wilskracht, inzet en veel trainen gehaald kan worden. De tweede divisie is een springplank voor speelsters die talentvol zijn en de juiste mentaliteit hebben, maar ook een uitvalsbasis voor speelsters die een stapje terug willen doen maar nog wel actief willen blijven in het volleybal. Deze veelzijdigheid, de warboel van diversiteit, complexiteit van individu en generatieverschillen, maakt het spelen in de tweede divisie zo interessant.
Een trainer coach van Sudosa - Desto dames 2 beschrijft hoe de speelsters elkaar trainen, ervaringen uitdelen, elkaar ondersteunen en één gezamenlijk doel nastreven. Nadat het team vorig jaar bijna alles had gewonnen in de derde divisie en promoveerde naar de tweede divisie, veranderde de samenstelling van het team. Sommige speelsters werden naar Dames 1 geschoven, gingen studeren of konden elders nog hoger spelen. Ondanks deze veranderingen blijft het team streven naar persoonlijke, team- en verenigingsdoelen.
De Jeugd Heeft de Toekomst: Talenten in Sliedrecht
In Sliedrecht wordt er hard gewerkt aan de toekomst van het volleybal. Een jonge speelster vertelt over haar ervaringen bij Volleybalvereniging Capelle Nieuwerkerk, waar ze op haar zevende begon. Eigenlijk wilde ze liever dansen of paardrijden, maar volleybal bleek een goede keuze. "Volleybal ziet er misschien makkelijk uit, maar het is een tactische en technische sport. Je probeert tegenstanders uit hun spel te halen en ondertussen zet je je eigen techniek in om zo gevaarlijk mogelijk te worden."
Ze begon als passer/loper, maar stapte in 2014 over naar Sliedrecht Sport en werd daar opgeleid tot spelverdeelster. Ze heeft getraind bij het Regionaal Training Centrum (RTC) en meegedaan aan het Acht Landentoernooi in Italië en kwalificatie voor het EK. Een ander hoogtepunt was het winnen van het Nederlandse Kampioenschap met de jongens. Het team heeft als doel kampioen worden en de speelster droomt ervan om in dames 1 van Sliedrecht te spelen en ooit in het buitenland te volleyballen.
De Volleyball Nations League Keert Terug naar Nederland
Komende zomer is Omnisport Apeldoorn opnieuw het decor van een groots internationaal sportevenement. De Volleyball Nations League keert in 2025 namelijk terug naar Nederland! Na succesvolle edities in 2018, 2019 en 2023 nemen de TeamNL Volleybaldames het van woensdag 9 tot en met zondag 13 juli 2025 opnieuw op tegen de beste teams ter wereld. De VNL en Nederland hebben samen een rijke historie. Omnisport was al eerder gastheer van de VNL in 2018 en 2019. Toen namen de TeamNL Volleybaldames het onder meer op tegen Brazilië, Italië en Servië. In 2023 verwelkomde Nederland ook de VNL voor mannen, toen in Rotterdam. Aankomend jaar keert het toernooi terug naar Omnisport Apeldoorn en dat belooft wederom een sportief hoogtepunt te worden.
Lees ook: De mooiste korfbalgoal ooit?
Het deelnemersveld van de editie van 2025 is imponerend. Zowel de regerend Europees, wereld- als Olympisch kampioen maken hun opwachting in Apeldoorn. Naast de TeamNL Volleybaldames verschijnen de volgende landen aan de start: Italië, Turkije, Servië, België en Tsjechië. De TeamNL Volleybaldames openen de Volleyball Nations League op woensdag 9 juli tegen Turkije. De daaropvolgende dagen nemen zij het achtereenvolgend op tegen België, Tsjechië en Italië.