Leuke Voetbal Oefeningen voor de Jeugd

Voetbaltraining geven staat aan de basis van het trainersvak. Natuurlijk zijn de wedstrijden het beste meetmoment, maar juist op het trainingsveld maakt een goede trainer het verschil. Leuke spelvormen kunnen als verfrissing werken voor je trainingen. Wanneer bijvoorbeeld jouw team een inkak-momentje heeft dan komt een leuke spelvorm goed van pas.

Wat maakt een goede voetbaltraining?

Een goede voetbaltraining voldoet in grote lijnen aan de volgende aandachtspunten: ontwikkel de speelwijze, in wedstrijdechte vormen, waarin spelers veel herhalingen maken en zich steeds moeten aanpassen aan wisselende omstandigheden.

  1. Ontwikkel de speelwijze. Voetbaltraining geven is eigenlijk niets anders dan spelers overtuigen van de manier van spelen waar je als technische staf in gelooft. Natuurlijk kun je ook je speelwijze overbrengen in wedstrijdbesprekingen, tijdens individuele gesprekken en met wedstrijdbeelden. Maar voetbaltrainingen blijven hiervoor toch het meest geschikte middel, omdat spelers hetgeen er gevraagd wordt ook echt zelf ervaren. Wil je met je team kort in de mandekking spelen? Zie je graag de wisselpass terug in de opbouw? Wil je dat er veel vroege voorzetten worden gegeven? Vraag je van de verdediging dat ze op het juiste moment de diepte eruit halen? Maak dit dan trainbaar in de voetbaltraining en zorg dat deze accenten vaak terugkomen.

  2. Zorg voor wedstrijdechte vormen. Voetbaltraining is het continu verbeteren van de koppeling tussen perceptie en actie. Elke voetbalactie bestaat uit waarnemen (perceptie), analyseren, beslissen en uitvoeren (actie). Dat is waarin je ze wilt ontwikkelen. Oftewel: je wilt niet alleen dat ze voetbalacties goed uitvoeren (zoals een voorzet op maat) maar ook de juiste keuzes maken (het kiezen van het meest geschikte moment voor de voorzet) op basis van de informatie die ze verzamelen (kijken of de bezetting voor de goal in orde is voordat je een voorzet geeft). In een pass- en trapvorm of een kap- en draaivorm tussen pylonen door maken spelers niet of nauwelijks keuzes. Ze zijn vooral bezig met de uitvoering van passes en dribbels en niet met ‘op welk moment doe ik wat?’ Zo’n voetbaltraining is dan ook niet echt wedstrijdecht. Ze kunnen wel een ander doel dienen (zoals de spieren opwarmen) maar om echt beter te leren voetballen, is het effectiever om trainingsvormen te kiezen die dichter bij de wedstrijdsituatie liggen.

    Hoe maak je een vorm wedstrijdecht?

    Lees ook: Handbalprestaties verbeteren (jeugd)

    • Bouw weerstand in (van tegenstanders)
    • Zorg voor richting in de vorm (één kant op spelen)
    • Maak winnen en verliezen mogelijk (een puntentelling)
  3. Laat de spelers veel herhalingen maken. Het geheim van een goede voetbaltraining zit ‘m in het isoleren van het voetbalgedrag dat je wilt terugzien. Hoe vaker elementen uit de speelwijze terugkomen in een voetbaltraining, hoe sneller het team stappen maakt. Een partijspel 11:11 op een heel veld is weliswaar wedstrijdecht, maar de accenten die je wilt terugzien komen niet vaak terug. Het beïnvloeden van 22 spelers op een veld van ruim 600 vierkante meter is simpelweg erg lastig. Om beter te worden in mandekking, de wisselpass, vroege voorzetten of het opsluiten als laatste linie moeten juist dié elementen heel vaak terugkomen. Door verkleinde vormen te verzinnen waarin dit centraal staat, komen spelers heel vaak in die situatie terecht. Ze worden telkens uitgedaagd om keuzes te maken en oplossingen te verzinnen en nemen die ervaring mee naar wedstrijden.

  4. Zorg voor veel variatie. De mens is een geboren aanpasser. Steeds meer trainers kiezen voor een voetbaltraining met steeds nieuwe regels, methodische stappen, extra weerstanden, andere ballen en wisselende ondergronden. Spelers kunnen een oefening niet op de automatische piloot uitvoeren, maar moeten zich steeds aanpassen aan de situatie. De gedachte hierachter is dat ook in de wedstrijd geen situatie gelijk is. Door het denkvermogen van spelers te verbeteren, gaan ze uiteindelijk beter handelen. Ze leren om sneller oplossingen te verzinnen in alle situaties waarin ze zich bevinden. Wie op de automatische piloot traint, bereikt dit effect veel minder snel. Een voorbeeld van een type trainingsvorm waarin veel variatie zit, is een positiespel dat overgaat in een afwerkvorm.

Aandachtspunten voor lager niveau

Ben je trainer op een lager niveau, dan gelden deze uitgangspunten ook, maar zijn ze minder belangrijk. Cruciaal is dan dat een voetbaltraining veel plezier biedt. Zorg voor vormen waarin de volgende dingen terugkomen:

  • Veel balcontacten per minuut voor iedere speler (kleine vormen)
  • Weinig stilstaan (geen rijtjes, maar doorlopende vormen)
  • Veel scoren (dat vindt elke speler leuk, op welk niveau dan ook)
  • Korte uitleg (leren door te doen, niet door te luisteren)

Verschillende typen trainingsvormen

Tijdens wedstrijden wordt er 11:11 gespeeld. Of, bij de jongere jeugd, in kleinere aantallen. Om variatie aan te brengen, en ook om de belasting wat lager te houden, is het een goed idee om tijdens de voetbaltraining niet alleen maar partijspelen te doen. Andere vormen bieden variatie én zorgen voor meer herhalingen per speler. Hieronder staan wat verschillende typen trainingsvormen genoemd.

Warming-up

Begin een voetbaltraining altijd met een goede warming-up. Sommige trainers doen dit in uitgebreide loopvormen, andere in vormen met bal waarin de belasting niet direct te hoog ligt, zoals een rondo of een korte passvorm.

Lees ook: Leer de perfecte hockey push

Funvormen

In funvormen staat plezier maken centraal. Ze kunnen ook goed als verlengde warming-up worden gebruikt, om de spieren beter op te warmen en tegelijkertijd de teamsfeer te verbeteren en het enthousiasme van de groep aan te wakkeren.

Passvormen en afwerkvormen

Een voordeel van het toevoegen van een passvorm aan de voetbaltraining is dat spelers veel balcontacten per minuut hebben. Door de bal vaak aan de te nemen en te passen, worden ze hierin nauwkeuriger. Een nadeel is wel dat ze niet of nauwelijks keuzes hoeven te maken, waardoor ze in tactisch opzicht weinig leren. Een (geïsoleerde) afwerkvorm vormt in feite een uitbreiding van een passvorm. Zo’n oefening begint met passes en mondt dan uit in een schot.

Positiespelen

Het doel van een positiespel is de bal in bezit houden. Helemaal wedstrijdecht is dat niet, want in wedstrijden staat doelpunten maken en voorkomen centraal. Toch kan een positiespel nuttig zijn om in een relatief kleine ruimte tot veel handelingen te komen, onder weerstand van tegenstanders. Vrijlopen, om je heen kijken, aannemen, passen en doorbewegen zit allemaal in de vorm, net als verdedigende aspecten zoals drukzetten en een passlijn blokkeren.

Aanvalsvormen

In aanvalsvormen is er meestal sprake van een overtal en een ondertal. Een voorbeeld is een aanvalsvorm 3:2 + K, waarbij drie aanvallers op twee verdedigers afstormen en proberen om tot scoren te komen. Een ander voorbeeld is 6:5 + K op een half speelveld. Het zestal (drie middenvelders en drie aanvallers) proberen te scoren bij het vijftal plus keeper (vier verdedigers en één middenvelder). Een aanvalsvorm is een ideale manier om de voetbaltraining te voorzien van een leuke én leerzame vorm.

Partijspelen

Een partijspel komt het dichtst bij de wedstrijd, maar is ook behoorlijk intensief. Met partijspelen wordt een training meestal afgesloten. Dit kan variëren van groot (zoals 9:9 of 11:11) tot klein (zoals 4:4 of 5:5). Die variatie is goed, omdat dit een andere belasting oplevert. Grote vormen verbeteren vooral de duurconditie, terwijl kleine partijvormen (in kortere series en met meer rust) vooral intervalconditie opbouwen.

Lees ook: Volleybal Training Filmpjes

Hoe bereid je een voetbaltraining voor?

Om de kwaliteit van de training die je geeft te verhogen, is het belangrijk om een training goed voor te bereiden. Dat zit hem in verschillende dingen.

Wie zijn er aanwezig?

Om vormen uit te denken, is het nuttig om te weten hoeveel spelers (en hoeveel keepers) je tot je beschikking hebt. Geef bijvoorbeeld aan dat iedereen zich maximaal tot twee uur voor de training kan afmelden. Houd in de planning rekening met uitvallers tijdens de training.

Over welke faciliteiten beschik je?

Zorg dat je voorafgaand aan de voetbaltraining weet welk stuk veld je tot je beschikking hebt, hoeveel doeltjes je kunt gebruiken, waar de sleutel van de lichtmasten te vinden is, hoe laat een ander team op hetzelfde stuk veld komt trainen, enzovoort. Zo hoef je vlak voor de training minder te improviseren.

Welke vormen wil je doen?

Denk na over de vormen die je wilt geven. Beïnvloedende factoren zijn onder meer het aantal spelers dat aanwezig is, de belangrijkste verbeterpunten voor het team, de eerstvolgende tegenstander en de gewenste belasting (in relatie tot de belastbaarheid). Door de oefenvormen binnen de voetbaltraining vooraf uit te tekenen, en daarbij op te schrijven welke materialen je nodig hebt, creëer je meer overzicht.

Voorbeelden van leuke oefeningen voor de jeugd

Hieronder een aantal oefeningen die je kunt gebruiken om je trainingen leuk en leerzaam te maken voor de jeugd.

Warming-up oefeningen

  • Voetbal Lijn passing: Voetbal warming-up met twee teams in lijnen die snel naar elkaar overspelen om balgevoel te krijgen op te warmen voor een wedstrijd of voetbaltraining. Stel je team op in 2 lijnen (4-5 per lijn max) - slechts 1 bal nodig.
  • Passing in numerieke volgorde warming-up: Voor deze warming up zet je een gebied uit van 30 bij 40 meter. Geef elke speler een nummer. Spelers passen in numerieke volgorde: # 1 naar # 2 naar # 3 etc.
  • Passing warming-up: Deze eenvoudig passing warming-up is een geweldige voetbal oefening voor je team. Stel je spelers op in groepen van twee met de bal er tussenin. Maak groepen van 2 voor deze passing warming-up, met 1 bal per groep van 2.
  • Warming up met sprintjes: Voor deze leuke en interactieve voetbal warming up maak laat je de spelers een cirkel om je heen maken, zo’n 15 meter van je af. Zelf sta je dus in het midden van de cirkel.
  • Warming-up met drie teams: Splits je spelers in 3 teams met 1 bal per team. “volg je pass” voetbal warming-up Deze eenvoudige “volg je pass” voetbal warming-up is een goede manier voor teams om aan het begin van de training balgevoel te krijgen en zich lichtjes op te warmen.
  • Warming-up met de bal: Voor deze voetbaltraining krijgen elke 2 spelers één bal. Ze staan ongeveer vijf meter van elkaar vandaan.
  • Warming-up op drie lijnen: Laat je aanvoerder de verschillende oefeningen roepen. Maak drie lijnen met elk vier tot vijf spelers Maak met pionnen een start eind eindpunt op zo’n 10 tot 15 meter van elkaar verwijderd. Laat je aanvoerder deze oefening leiden.
  • Warming-up op twee lijnen: Dit is een veelgebruikte team warming-up waarin het team zich opwarmt als een eenheid, in een goed georganiseerde manier.
  • Voetbal warming-up in vierkant of rechthoek: Snel en efficiënt balvaardigheid trainen in deze voetbal warming-up. Met deze trainingen krijgen de spelers veel balcontacten om ze goed voor te bereiden op een training of wedstrijd. Maak een vierkant van 20 bij 20 meter.
  • Warming-up voetbaltraining in cirkelvorm: In deze voetbaloefening, heb je 1 bal en 1 tot 2 spelers in het midden van een cirkel bestaande uit spelers.
  • Een snelle warming-up met dribbelen: Deze eenvoudige dribbel warming-up is een efficiënte manier om met al je spelers een gezamenlijke warming up te doen. Iedereen dribbelt in een klein vierkant en ze dribbelen totdat de trainer roept welke actie ze uit moeten voeren.

Funvormen

  • Volleyspel: In deze vorm van VfL Wolfsburg staat scoren vanuit een volley centraal. De speler naast het doel speelt de bal vanuit zijn handen door de lucht naar zijn teamgenoot in het oranje vierkant. Die neemt de bal ineens vanuit de lucht.
  • Hooghouden richting doel (3:1 + K): In deze vorm spelen drie aanvallers tegen één verdediger en een keeper. Het drietal brengt de bal in de lucht en gaat al hooghoudend richting het doel van de tegenstander. Zij moeten vanuit de lucht scoren. Gaat de bal uit of raakt de bal de grond, dan start het andere team in tegenovergestelde richting.
  • Tafelvoetvolley: In deze vorm spelen twee duo’s tegen elkaar. Elk individu moet direct spelen (1x raken) en een team heeft maximaal drie balcontacten voordat de bal de (bovenkant van de) tafel moet raken. Er zijn geen vakken, dus alle vier spelers bewegen rondom de tafel.
  • Rondo 3:1 in de lucht: In deze vorm van Manchester City-trainer Pep Guardiola wordt een rondo gespeeld, maar dan door de lucht. Een vak is niet per se nodig: als het drietal de onderlinge afstanden vergroot, hebben ze minder verdedigende weerstand maar wordt overspelen en aannemen (allebei in de lucht) moeilijker.
  • Pizzaspel PSV: Dit funspel wordt gespeeld in de middencirkel, met vier teams. Elk team probeert te voorkomen dat de bal die in het midden ligt over hun (ronde) achterlijn wordt gespeeld.

Oefeningen voor F-Pupillen

  • Partijvorm vier tegen vier op twee pupillendoelen: Partijvorm voor E-Pupillen en F-Pupillen Organisatie Niveau: E-Pupillen en F-Pupillen Aantal spelers: 8 tot 10 Veldafmetingen: 20 bij 40 meter. In deze voetbaltraining maak je twee partijen van vier spelers of twee partijen van vijf spelers.
  • Afwerkvorm 13: Speler blauw speelt de bal in de voeten van rood. Rood neemt aan en speelt de bal met de binnenkant voet achter pion 1.
  • Afwerkvorm 12: Elke speler heeft een 1 bal. De speler dribbelt met de bal aan de voet naar voren.
  • Afwerkvorm 11: De rode spelers hebben allemaal een bal. De blauwe speler maakt een vooractie. Hij loopt naar de achterste gele pion en draait zich vervolgens om en vraagt om de bal.
  • Afwerkvorm 10: Iedere speler heeft een bal. De speler speelt de bal met binnenkant voet rechts naar de trainer. De trainer gooit de bal op en de speler komt inlopen.
  • Afwerkvorm 9: Er zijn twee teams. De speler blauw speelt een klein wedstrijdje tegen de speler rood.
  • Afwerkvorm 8: De speler speelt de bal met de binnenkant voet naar de trainer. Die speelt de bal tussen de twee gele pionnen.

Belang van plezier en veiligheid

Zorg altijd dat tijdens een training plezier en voorzichtigheid voorop staan. Ook jonge spelers kunnen geblesseerd raken, wees daarom alert op signalen en neem deze ook serieus. Wordt nooit boos maar wees gematigd streng. Kinderen moeten het leuk vinden om de volgende keer weer op de training te komen. Een dolletje tussendoor moet kunnen! In tegenstelling tot ouderen en profs is conditietraining bij de lagere jeugd minder belangrijk. Ze doen al conditie op tijdens een warming-up en tijdens alle trainingsvormen. Of gewoon tijdens het buitenspelen. Sluit je training altijd af met een partijtje.

tags: #leuke #voetbal #oefeningen #jeugd