De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) staat de laatste tijd zwaar onder druk door een opeenstapeling van incidenten en de reacties daarop. Van racisme op de velden tot vermeende incompetentie van scheidsrechters en onvrede over het beleid, de KNVB heeft het zwaar te verduren.
Racisme in het voetbal: de Cambuur-affaire
Een recent voorbeeld van de problemen waar de KNVB mee te kampen heeft, is het racistische incident tijdens de wedstrijd SC Cambuur tegen Willem II. Na een wissel van Willem II-speler Samuel Bamba klonken er racistische spreekkoren vanuit het Cambuur-publiek. SC Cambuur reageerde verontwaardigd en distantieerde zich van het gedrag, maar het incident wierp een donkere schaduw over de wedstrijd en het Nederlandse voetbal in het algemeen. Bamba zelf reageerde boos en verdrietig op Instagram.
De KNVB heeft aangegeven het incident te onderzoeken en maatregelen te nemen tegen de daders. Dergelijk gedrag past absoluut niet bij SC Cambuur en mag geen enkele plaats hebben binnen het voetbal of de samenleving.
Geweld in het amateurvoetbal
Naast racisme is geweld een hardnekkig probleem in het amateurvoetbal. Directeur Jan-Dirk van der Zee van de KNVB uitte in Nieuwsuur zijn zorgen over de toenemende agressie op de velden. Hij stelde dat het normaal lijkt te worden om vals te spelen, scheidsrechters te bedreigen of aan te vallen. Om geweld terug te dringen, overwoog de KNVB stadsmariniers, reservisten en voormalige agenten in te zetten bij risicowedstrijden.
Het overlijden van grensrechter Richard Nieuwenhuizen zes jaar geleden, na mishandeling op een voetbalveld, staat nog vers in het geheugen gegrift. Vooral in de lagere klassen van het amateurvoetbal is er weinig toezicht op geweldsincidenten. Van de dertigduizend wedstrijden die elke week in deze categorie plaatsvinden, wordt van naar schatting twintig procent van de incidenten geen melding gedaan bij de KNVB.
Lees ook: Maatschappelijke betrokkenheid in het amateurvoetbal: een onderzoek.
Controversiële beslissingen en communicatie
De KNVB wordt ook bekritiseerd om vermeende fouten in de selectie van spelers voor nationale elftallen en de communicatie hierover. Valentijn Driessen hekelde in De Telegraaf het feit dat Sem Steijn en Mexx Meerdink niet werden opgeroepen voor respectievelijk Oranje en Jong Oranje. Hij noemde het "belachelijk" dat de topscorer van de Eredivisie en het grootste spitsentalent van Nederland op vakantie werden gestuurd.
Driessen bekritiseerde ook de communicatie binnen de KNVB, waarbij Koeman op televisie moest vernemen waarom Meerdink was afgeserveerd voor Jong Oranje. Hij ziet dit als een teken van disfunctioneren van directeur topvoetbal Nigel de Jong.
Staking tijdens De Klassieker
De Nederlandse Politiebond reageerde verbaasd op de reactie van de KNVB op de aangekondigde staking tijdens De Klassieker. De politiebonden wilden actievoeren voor een verbeterd vroegpensioen, maar de KNVB reageerde teleurgesteld. De politiebondvoorzitter Nine Kooiman vond dit opmerkelijk, gezien de grote inzet van de politie bij voetbalwedstrijden.
Invloed van harde kern bij PEC Zwolle
Een onderzoek van Trouw onthulde dat de harde kern van PEC Zwolle door middel van geweld, chantage en intimidatie de dienst uitmaakt bij de club. De KNVB maakt zich hier ook zorgen over. Supporters zouden clubmedewerkers bedreigen en veiligheidspersoneel mishandelen.
Uit gegevens van de KNVB blijkt dat PEC Zwolle de afgelopen drie seizoenen de meeste boetes voor supportersmisdragingen ontving van alle Nederlandse profclubs. De harde kern zou zelfs beschikken over gevoelige informatie van bestuursleden en hen daarmee chanteren.
Lees ook: KNVB-overschrijvingen: Een complete gids
Blunders van scheidsrechters
Een ander punt van kritiek op de KNVB betreft de vele blunders van scheidsrechters in de Eredivisie. Ondanks de beschikbare technologieën en een strakke scheidsrechterscommissie, blijven gigantische fouten voorkomen. Zo was er de dubieuze rode kaart die scheidsrechter Sander van Eijk gaf tijdens de wedstrijd FC Utrecht - Go Ahead Eagles.
Paul Bosvelt, technisch directeur van Go Ahead Eagles, uitte zijn woede op sociale media, terwijl algemeen directeur Jan Willem van Dop zijn functies bij de KNVB neerlegde. De KNVB zou zich diep moeten schamen.
Preventie en aanpak van incidenten
De KNVB staat voor de enorme uitdaging om incidenten op en rond de voetbalvelden te voorkomen en aan te pakken. Er zijn verschillende maatregelen die genomen kunnen worden, zoals:
- Strengere straffen: Teams die over de schreef gaan, kunnen bijvoorbeeld twee weken op het strafbankje worden gezet.
- Verbeterplannen: Verenigingen kunnen verplicht worden om verbeterplannen in te dienen waarin staat hoe ze dergelijke incidenten in de toekomst willen voorkomen.
- Aanspreken van ongewenst gedrag: Mensen zouden elkaar moeten aanspreken als ze ongewenst gedrag zien.
- Protocol tegen verbaal geweld: Clubs kunnen een protocol tegen verbaal geweld invoeren en uitvoeren.
- Meer macht voor de VAR: De VAR zou meer macht moeten krijgen om in te grijpen bij cruciale beslissingen, los van de druk van het publiek.
Werving van scheidsrechters
De KNVB moet ook serieuzer omgaan met de werving van nieuwe scheidsrechters. Nieuwe scheidsrechters zouden een ervaren scheidsrechter als mentor toegewezen moeten krijgen.
Lees ook: Scheidsrechter niet aanwezig? Dit zijn de stappen
tags: #knvb #maakt #zich #belachelijk #incidenten