Het amateurvoetbal in Nederland kent een rijke traditie, en de KNVB Beker is een belangrijk onderdeel van het seizoen. Om ervoor te zorgen dat alles eerlijk en volgens de regels verloopt, zijn er specifieke regels vastgesteld voor de KNVB Beker voor amateurs. Dit artikel geeft een overzicht van deze regels, inclusief de regels omtrent uitsluitingen, verantwoordelijkheden en aansprakelijkheid.
Uitsluitingen: Wat je moet weten
Een belangrijk aspect van de KNVB Beker regels zijn de regels omtrent uitsluitingen. Deze regels bepalen wanneer een speler niet mag deelnemen aan een wedstrijd, en hoe deze uitsluitingen worden overgedragen van het ene seizoen naar het andere.
Gele Kaarten en Uitsluitingen
Iedereen in het amateurvoetbal begint het seizoen 2025/’26 weer met nul gele kaarten, zowel in de beker als reguliere competitie. Echter, uitsluitingen na ontvangst van meerdere gele kaarten, zoals 2 keer geel in één wedstrijd, de 5e/7e/9e en elke volgende gele kaart in de competitie en de 2e /4e en elke volgende gele kaart in de beker, zijn gekoppeld aan de desbetreffende competitie (competitie óf beker). Heb je na vorig seizoen nog een uitsluiting open staan, dan moet je deze uitsluiting dus óf in de beker óf in de competitie uitzitten. Als een team geen beker speelt, maar wel een speler heeft die nog een bekeruitsluiting heeft staan, dan wordt deze meegenomen naar het eerstvolgende seizoen waarin de speler met het team wél is ingeschreven voor het bekertoernooi.
Voor de JO13 en ouder geldt de eerste fase als beker. Spelers die nog een uitsluiting na gele kaarten vanuit de competitie van het vorige seizoen hebben staan, mogen in de eerste fase spelen. Zij zijn wel uitgesloten voor de eerste wedstrijd van fase 2. Andersom zijn spelers die nog een uitsluiting hebben vanuit de beker van vorig seizoen de eerste wedstrijd van de eerste fase uitgesloten van deelname. Dit geldt alleen voor de JO, de MO speelt geen beker. Het is van belang dat de straf wordt uitgezeten bij het team waar de straf is opgelopen.
Rode Kaarten en Uitsluitingen
Wie nog een uitsluiting heeft staan vanuit een rode kaart uit vorig seizoen, mag in de eerste wedstrijd(en) van het nieuwe seizoen 2025/'26 niet meedoen. Het maakt hierbij niet uit of de rode kaart in een beker- of competitiewedstrijd is gegeven. Een uitsluiting na een directe rode kaart geldt voor alle bindende wedstrijden. Dit zijn alle officiële (na)competitie- en bekerwedstrijden. Wanneer iemand nog een uitsluiting van het vorige seizoen heeft staan, wordt deze meegenomen naar het komende voetbaljaar.
Lees ook: Maatschappelijke betrokkenheid in het amateurvoetbal: een onderzoek.
Functieontzegging Team Official
Een teamofficial die in de laatste competitiewedstrijd een gele kaart met een wedstrijd functieontzegging tot gevolg heeft gekregen, neemt die mee naar komend seizoen en mag de eerste bindende wedstrijd zijn/haar functie niet uitoefenen, ongeacht of dit een beker- of competitiewedstrijd is.
Veldvoetbal versus Futsal
Uitsluitingen in het veldvoetbal zijn niet van toepassing op futsal en omgekeerd, tenzij het tuchtrechtelijk orgaan gelet op de ernst van de overtreding anders beslist. Dit staat dan specifiek benoemd bij de opgelegde staf in de toegezonden brief van de afdeling tuchtzaken.
Openstaande Uitsluitingen Bekijken
Een vereniging kan openstaande uitsluitingen van spelers in Sportlink Club nakijken onder het tabblad ‘Uitsluitingen en Schorsingen’. Let op dat je het juiste seizoen selecteert. Het is belangrijk om het seizoen in te stellen op 2024/’25 en niet op 2025/’26. Ook straffen van spelers die zijn overgeschreven van een andere vereniging zijn te zien in Sportlink Club.
Verantwoordelijkheid en Aansprakelijkheid
Naast de spelregels zijn er ook regels omtrent verantwoordelijkheid en aansprakelijkheid tijdens KNVB Beker wedstrijden.
De thuis-, uit- en de eventueel derde organiserende vereniging zijn allemaal verantwoordelijk voor de nakoming van de richtlijnen. Bij het niet nakomen van de richtlijnen kunnen ze verantwoordelijk worden gesteld. De organiserende vereniging is verantwoordelijk voor het toezien op en het handhaven van de ordemaatregelen. Bij wedstrijden op neutraal terrein moeten zowel de organiserende vereniging als de twee verenigingen die de wedstrijd spelen een wedstrijdcoördinator aanwijzen. De wedstrijdcoördinator van de organiserende vereniging geeft leiding aan de maatregelen die moeten worden genomen.
Lees ook: KNVB-overschrijvingen: Een complete gids
De KNVB is niet aansprakelijk voor eventuele schade of nadelige gevolgen. Elke amateurvereniging dient een eigen aansprakelijkheidsverzekering te hebben. Alleen als bij een claim blijkt dat een vereniging geen eigen aansprakelijkheidsverzekering heeft, kan een beroep worden gedaan op de aansprakelijkheidsverzekering van de KNVB.