XerxesDZB, een naam die synoniem staat voor Rotterdamse voetbalhistorie, heeft de afgelopen jaren een opmerkelijke transformatie doorgemaakt. Van successen op het veld tot persoonlijke drama's buiten het veld, de club heeft alles meegemaakt. Dit artikel duikt in de recente gebeurtenissen rondom XerxesDZB, waarbij de focus ligt op de prestaties van het Onder 23-team, de ambities van de club en de impact van tegenslagen op de betrokkenen.
Kampioenschap en promotie Onder 23
Met een voorsprong van negen punten op de nummer twee en nog één wedstrijd te spelen, heeft XerxesDZB Onder 23 de titel binnengesleept. Dit betekent promotie naar de eerste divisie, het hoogste niveau in de O23-competitie. Het bestuur van XerxesDZB feliciteerde staf en spelers met dit resultaat. Voor trainer Mustafa Taouanza, die samen met zijn beste vriend Jerry de Groot aan het roer stond, was dit seizoen extra bijzonder.
Taouanza, die zijn voetbalcarrière begon bij SIOD en jarenlang in het blauwwit van Xerxes speelde, is geen onbekende in de Rotterdamse voetbalwereld. Na avonturen bij VVOR, FC Maense en Swift Boys keerde hij terug naar Xerxes als trainer. Samen met Jerry de Groot en Kay Busser vormde hij een hecht team dat vanaf het begin een duidelijk doel voor ogen had: promoveren.
“We hebben echt vanaf het begin iets neergezet. Met Damiano, Jerry, Kay en de spelers. Alles draaide om dat ene doel: promoveren. En dat is gelukt,” aldus Taouanza. Hoewel hij op papier de hoofdtrainer is, benadrukt hij dat de samenwerking met De Groot en Busser essentieel is voor het succes.
De zwarte kant van het seizoen
Ondanks het sportieve succes kende het seizoen ook een gitzwarte kant voor Taouanza. In april 2024 werd bij zijn vrouw plotseling acute leukemie geconstateerd. Na een kort ziekbed overleed ze op 6 januari 2025, slechts drie dagen voor haar verjaardag. Taouanza en zijn vrouw waren 28 jaar samen.
Lees ook: Behandeling van kuitblessures bij voetballers
In deze moeilijke tijd vond Taouanza steun bij XerxesDZB. “Ik ben zo dankbaar voor de steun. Van spelers, staf, vrijwilligers, iedereen bij XerxesDZB. Maar vooral van Jerry, zijn vrouw en kinderen. En Damiano, wat een topper. Tevens heb ik ook echt heel veel steun aan mijn zoons!” Het voetbal gaf hem houvast, structuur, afleiding en energie.
Ambities en toekomst
Ondanks het persoonlijke drama heeft Taouanza zijn ambities niet opgeborgen. Hij wil graag zijn UEFA A-diploma halen en droomt ervan om ooit bij een BVO (Betaald Voetbal Organisatie) te werken. Voorlopig zit hij echter goed bij XerxesDZB. Een terugkeer als hoofdtrainer bij een standaardelftal sluit hij niet uit, mits het minimaal de tweede klasse betreft, met één uitzondering: FC Maense.
XerxesDZB kijkt vol vertrouwen uit naar het seizoen 2025/2026 in de Vierde Divisie B. De club is bezig met het vaststellen van het nieuwe trainingsschema en is altijd op zoek naar nieuwe talenten. Zo maakt de 33-jarige Quincy Oosterom, voormalig speler van het eerste elftal, komend seizoen de stap naar de trainersbank. Ook verwelkomt de club Bryan Richardson, een veelzijdige speler die inzetbaar is als middenvelder en verdediger. Ibo Ozbilek keert terug bij XerxesDZB. Vorig seizoen kwam hij in officiële wedstrijden tot 23 doelpunten en 12 assists.
Uitbreiding jeugdvoetbal en maatschappelijke betrokkenheid
De populariteit van voetbal in Rotterdam blijft groeien, waardoor de voetbalvelden op zaterdag vol raken. Om meer kinderen de kans te geven om te voetballen, breidt XerxesDZB het jeugdvoetbal uit naar zondag. De club vindt het belangrijk dat ieder kind kan sporten en zet zich in voor een veilige sportomgeving.
Daarnaast is XerxesDZB maatschappelijk betrokken. Op woensdag 8 oktober organiseert de club in samenwerking met Golfclub Hitland Nieuwerkerk een sportief en gezellig Golf Benefiettoernooi. Ook ondersteunt de club het Jan Last voetbaltoernooi, waar mensen met een psychosociale of verstandelijke beperking samen met hun verwanten en medewerkers van Pameijer en verschillende bedrijven strijden om de winst.
Lees ook: Diepgaande analyse van Jordy Last's korfbalcarrière
Terugblik op het seizoen 2024/2025
Het seizoen 2024/2025 kende veel mooie momenten voor XerxesDZB. De club verraste vriend en vijand door met een beperkt budget en eigen jeugd uit te groeien tot een serieuze titelkandidaat in de Vierde Divisie. Trainer Damiano Vaudo gaf een interview waarin hij terugblikte op het seizoen.
Achter de schermen werd er hard gewerkt aan een sterke selectie voor het komende seizoen. Op het einde van de familiedag op 14 juni was er de gelegenheid om afscheid te nemen van de spelers van het afgelopen seizoen.
Samenwerking en sponsoring
XerxesDZB werkt samen met verschillende partners om de club verder te professionaliseren. Voetbalshop.nl zal alle kleding van Robey van XerxesDZB verkopen. Ook heeft de club verschillende Goldsponsors die hun contract hebben verlengd, waaronder Bonn & Mees, Peinemann, Newes, Schmitt Ankers en Kettingen, en Ben Housing.
Incidenten en veiligheid
Het afgelopen seizoen kende ook te veel incidenten op en rond het veld. XerxesDZB zet actief in op de basisveiligheid binnen de vereniging om een gezonde en veilige omgeving te bieden voor alle betrokkenen.
De rol van vrijwilligers
Vrijwilligers zijn onmisbaar voor XerxesDZB. Zonder hun inzet zou de club niet kunnen functioneren. Op zaterdag 16 augustus en vrijdag 29 augustus organiseerde de club klussendagen om samen met leden, ouders en vrijwilligers het sportcomplex op te knappen.
Lees ook: De rijke historie van het Jan Last Toernooi
Op zoek naar verbinding
Voetbal brengt mensen samen, zorgt voor verbinding en schept een wij-gevoel. XerxesDZB is meer dan alleen een voetbalclub; het is een gemeenschap waar iedereen welkom is. De club organiseert verschillende activiteiten om de verbinding tussen de leden te versterken, zoals de familiedag, de Swingo en de nieuwjaarsborrel.
HBS Craeyenhout
Er wordt ook informatie genoemd over HBS Craeyenhout. HBS is een andere vereniging. Er zijn veel gebeurtenissen, zoals de aanstelling van een nieuwe hoofdtrainer, Mike de Geer, de verlenging van het contract van Ramon van Steekelenburg als trainer van HBS O23, en de komst van Ferry van Heusden als nieuwe Hoofd Jeugdopleiding (HJO). Ook zijn er sportieve successen, zoals de overwinning op Halsteren en Westlandia. HBS is ook bezig met de voorbereidingen op het nieuwe seizoen, waaronder de presentatie van de nieuwe tenues en de organisatie van een familietoernooi.
RBC Roosendaal
Ook RBC Roosendaal komt aan bod. RBC heeft in de nacompetitie promotie naar de Derde Divisie afgedwongen door XerxesDZB te verslaan. De club is bezig met de voorbereidingen op het nieuwe seizoen, waaronder het vaststellen van het competitieprogramma en het aantrekken van nieuwe spelers. Ook RBC is maatschappelijk betrokken en organiseert Voetbal Herinneringen, een initiatief van Alzheimer Nederland.