Mark Flekken: Van blunder naar Bundesliga-droom

Plotseling was Mark Flekken wereldberoemd. De doelman van MSV Duisburg viste net een bidon uit het doelnet toen een speler van dichtbij scoorde. Een moment dat viral ging op social media en symbool staat voor de opmerkelijke carrière van de 24-jarige Limburger. Gestopte strafschoppen, scoren in de slotminuut en een kampioenschap, maar ook een faillissement en een kruisbandoperatie. Bij SC Freiburg gaat komend seizoen zijn Bundesliga-droom in vervulling.

De bewuste blunder tegen Ingolstadt

Voor het moment dat op social media viral ging, moeten we terug naar 24 februari van dit jaar. MSV Duisburg tegen Ingolstadt 04. Na ruim een kwartier leek de thuisclub op 2-0 te komen. Leek, want dertig seconden later stond Stefan Kutschke plotseling voor een leeg doel en tikte de 1-1 binnen. Flekken viste juist een bidon uit de netten.

“Ik leg het nog één keer uit," begint Flekken. “Op de beelden is duidelijk te zien dat alle spelers juichten en de scheidsrechter naar de middenstip wees. De goaltune klonk. Ik draaide me met gebalde vuisten om naar de supporters, 2-0 voor, yes! Ik dacht een slokje water te kunnen nemen. Plotseling wezen stewards in paniek. Ik keek achterom en zag een aanvaller voor mijn neus staan. Toen stopte de goaltune pas. Ik heb nooit meegekregen dat onze goal werd geannuleerd.”

Het nadeel van keeper zijn, zo ervoer Flekken. Een foutje is direct fataal en voor iedereen zichtbaar. Vooral in de eerste dagen ontving hij veel reacties. “Zelfs vrienden van mijn broer uit Japan en de Verenigde Staten vertelden dat ik daar te zien was.” Niet de gestopte penalty, de 2-1 zege op concurrent Ingolstadt of een geweldige redding, maar de drinkende doelman ging de wereld over.

De veiling van de bidon voor het goede doel

De bidon, waaruit hij een slok nam toen Stefan Kutschke van dichtbij de 1-1 scoorde, is geveild. “Heeft 1.600 euro opgebracht”, vervolgt Flekken, geboren in Kerkrade en opgegroeid in Bocholtz. “Het geld gaat naar een stichting, die kinderen in Duisburg en omgeving ondersteunt die het financieel moeilijk hebben.” De opbrengst van die waterfles gaat naar het goede doel Zebrakids, dat zich inzet voor kansarme kinderen, meldt De Telegraaf.

Lees ook: De blunder van Sangaré

Flekken had enkele minuten eerder een strafschop van diezelfde Kutschke gestopt. De doelman kon uiteindelijk toch lachen om zijn kolderieke blunder, want Duisburg won met 2-1. ,,De volgende keer leg ik de bidon niet meer in mijn doel.''

Nuchterheid en de droom van de Bundesliga

De Limburger lijkt nog nauwelijks te beseffen wat hem is overkomen nu hij in een van de grootste competities ter wereld gaat keepen. “Ik ben nuchter. In alle opzichten. Laat het maar op me afkomen. Een droom komt uit, dat klopt. De Derde Liga was mooi, de Tweede Bundesliga mooier en de Bundesliga is weer een stap groter. Of ik eerste doelman word, weet ik nog niet."

Flekken over zijn bidon-blunder: ,,Iedereen juichte en de muziek die altijd wordt gedraaid bij een doelpunt klonk ook door het stadion'', zei Flekken. ,,Ik heb me daarom omgedraaid om wat te drinken uit mijn bidon. Ineens lag de bal in mijn doel.''

Nu, dertien dagen later, is de storm overgewaaid. “Maar eigenlijk bleef het ook in de dagen na het doelpunt rustig”, vertelt de 24-jarige Limburgse sluitpost van de Tweede Bundesligaclub tegenover ELF Voetbal. “Ik kende het geluk dat we het duel met 2-1 wonnen. Nu kon iedereen er na afloop mee leven en om lachen.”

Teamgeest als succesfactor bij MSV Duisburg

“Onze teamgeest maakt het verschil," aldus Flekken. Toen Duisburg in 2016 uit de Tweede Bundesliga degradeerde, gaf de club direct aan terug te willen. De club wist dat team voor het grootste deel bij elkaar te houden. Dat had veel voordelen. De jongens kenden elkaar, wisten wat ze aan elkaar hadden. De nieuwelingen, onder wie ik, werden direct in het team opgenomen. Dat geldt ook voor de nieuwe spelers afgelopen zomer.

Lees ook: Essentiële keepersuitrusting

“Vanaf het begin van het seizoen gaven we aan te gaan voor klassenbehoud. Zo snel mogelijk veertig punten proberen te pakken. Dat zou voldoende moeten zijn. Nog één overwinning hebben we nu nodig. Als we dat doel hebben bereikt, dan kan de clubleiding aangeven wat ze nog verder wil. Maar we blijven het van week tot week en wedstrijd tot wedstrijd te bekijken. We kunnen zelfs drie vliegen in één klap slaan. We zouden dan ons doel van veertig punten halen, de aartsrivaal verslaan en we blijven bovenin meedraaien.

Van jeugdopleiding tot profvoetbal

Flekken zat vier jaar in de jeugd van Roda JC. Daarvoor anderhalf jaar in het talentenplan, keepte hij zijn wedstrijden bij VV WDZ in Bocholtz. Op zijn zestiende werd hun keeperstrainer doorgeschoven naar het eerste elftal. Daar leed de jeugd wel een klein beetje onder. Alemannia Aachen zocht tegelijk een keeper voor de Onder 17. Met Roda en Alemannia voerde hij meerdere gesprekken.

“Ik was negentien. Voor de club betekende het juist een mindere periode met een faillissement, maar voor mij een prachtige kans om in de Derde Liga te laten zien wat ik kon. Ik had geluk dat ik één van de weinige spelers was die daarna een stapje naar boven mocht maken. Greuther Fürth was net gedegradeerd uit de Bundesliga, een mooie kans. Fürth ligt op 480 kilometer van Kerkrade. Voor mij ook de eerste keer dat ik op mezelf ging wonen. Gelukkig steunde mijn vriendin me in die stap.

“Mijn havo-diploma heb ik in Heerlen behaald. In mijn tijd bij Aachen startte ik nog twee opleidingen op, zowel hbo als mbo. Maar ik ben niet het type dat graag dagelijks in de schoolbanken zit. De combinatie met voetbal was ook lastig. Toen zei ik tegen mijn ouders dat ik volledig voor het voetbal ging.

In zijn laatste jaar bij SpVgg Greuther Fürth zat hij op de bank of de tribune. Hij keepte alleen in het tweede elftal. Duisburg zocht op dat moment een jonge keeper voor haar promotiemissie. Hij stond al via via in contact met hun keeperstrainer. Parallel stond zijn zaakwaarnemer ook in verbinding met de club, terwijl ze dat niet van elkaar wisten. Uiteindelijk besloten ze die kans te pakken. Dat ze afgelopen zomer promoveerden, nu bovenin meespelen en hij eerste keeper is, had niemand vooraf durven voorspellen.

Lees ook: Humphrey Mijnals in Oranje

“In drie jaar tijd heb ik Greuther Fürth niet superveel gespeeld. In het tweede seizoen liep ik ook nog een gescheurde kruisband op. Ik kon daardoor niets laten zien aan andere clubs.

Scoren in de slotminuut

“Ik had natuurlijk nog nooit in een wedstrijd gescoord. In de jeugd wel eens voor de fun in de laatste vijf minuten als spits ingevallen. Dat is heel wat anders. Nu was het ook belangrijk. Na de 1-0 winst op de eerste speeldag, leken we in de eerste uitwedstrijd direct puntenverlies te lijden. In de laatste minuut gaf ik een signaal. ‘Is het goed dat ik mee naar voren ga?’. Bij 0-1 achter mocht dat. Het heeft zich geloond. Het was ontzettend genieten die week. Mocht die situatie nog eens voordoen, dan wil ik best opnieuw naar voren.

Privéleven in Duisburg

“Ik woon samen met mijn vriendin uit Margraten in Duisburg. Ze is zelfstandige, heeft een eigen bedrijfje bij haar ouders thuis. Ze rijdt daar drie tot vier dagen in de week naar toe. Een bedrijfje in vrouwendingen, met wenkbrauwen, semi-permanente make-up, maar dat kan zij beter vertellen.

Toekomstplannen

“Ik zou best graag een keer in Nederland uitkomen, maar dan moet er iets leuks op mijn pad komen. Voorlopig zit ik goed bij Duisburg. Mijn contract loopt nog tot medio 2019.

“Helaas mochten we aan het gebouw, waar we wonen, geen satelliet ophangen. Daardoor kan ik geen wedstrijden uit de Eredivisie bekijken. Maar als ik thuis ben bij mijn ouders, dan probeer ik wel zoveel mogelijk te zien.

tags: #keeper #Mark #Flekken #blunder