HSV De Zuidvogels, een begrip in Huizen en omstreken, kent een lange en bewogen geschiedenis. Oorspronkelijk opgericht als voetbalvereniging, heeft de club zich door de jaren heen ontwikkeld tot een multifaceted sportvereniging, met onder andere een bloeiende honkbaltak. Dit artikel belicht de historie van De Zuidvogels, de opkomst van het honkbal binnen de vereniging, en de huidige situatie, inclusief de uitdagingen en kansen voor de toekomst.
Van Voetbalclub tot Sportvereniging: De Geschiedenis van De Zuidvogels
De oorsprong van HSV De Zuidvogels ligt in 1928, toen een groep voetballiefhebbers uit de Zuiderbuurt van Huizen besloot een eigen club op te richten. Aangezien er in de Noorderbuurt al een voetbalvereniging bestond, Huizen (het huidige SV Huizen), werd de nieuwe club logischerwijs Zuidvogels genoemd. In de beginjaren waren de omstandigheden primitief. Kleedkamers ontbraken en de spelers waren aangewezen op een tolhuis. Ook waren er geen trainers, waardoor de trainingen in onderling overleg werden verzorgd.
In 1952 werd de naam Zuidvogels officieel gewijzigd in HSV De Zuidvogels, een naam die de club tot op de dag van vandaag met trots draagt. De club groeide gestaag en in 1962 telde men al 400 leden. Een jaar later, in 1963, werd door de leden zelf een nieuw clubhuis gebouwd, dat in de loop der jaren diverse malen is uitgebreid en gerenoveerd.
De Opkomst van Honkbal en Softbal bij De Zuidvogels
Een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van De Zuidvogels was de oprichting van een honkbal- en softbalvereniging in 1967 en 1968. Dit betekende een belangrijke uitbreiding van het sportaanbod van de club. Echter, door ruimtegebrek moesten deze afdelingen vijf jaar later noodgedwongen verhuizen naar een eigen accommodatie. Deze vereniging draagt nog steeds de naam De Zuidvogels, wat de sterke band met de moedervereniging benadrukt.
Andere Sporten binnen De Zuidvogels
Naast voetbal en honkbal kent De Zuidvogels ook andere sportieve activiteiten. In 1969 werd de afdeling bridge opgericht, die tot op heden actief is en gebruik maakt van de kantine voor de bridge-avonden. Dit toont aan dat De Zuidvogels meer is dan alleen een voetbalclub; het is een plek waar mensen samenkomen om verschillende sporten en activiteiten te beoefenen.
Lees ook: Adres en contactgegevens hockey Brasschaat
Groei en Jeugdopleiding
De bouw van de nieuwe wijk De Oostermeent zorgde voor een aanzienlijke toename van het aantal inwoners van Huizen, wat ook resulteerde in een groei van het ledenaantal van De Zuidvogels. Om deze snelle groei in goede banen te leiden, werd in 1972 een jeugdbestuur opgericht. Er werden betaalde trainers aangesteld, wat bijdroeg aan de goede reputatie van de jeugdteams van De Zuidvogels. De jeugdteams zijn in de afgelopen jaren meermaals kampioen geworden in 't Gooi en alle selectieteams spelen in de 1e/2e klasse of de hoofdklasse.
Sportieve Prestaties van het Eerste Elftal
Ook het eerste elftal van De Zuidvogels heeft in de loop der jaren mooie successen geboekt. In 1994 speelde het team nog in de 4e klasse, maar door een reeks promoties klom het team op naar de 1e klasse in 2001. In 1995 promoveerde de club naar de 3e klasse en in 1998 naar de 2e klasse. In 2006 werd promotie naar de Hoofdklasse op een haar na gemist. In de laatste seconden van de wedstrijd tegen DOS ging het mis! Uiteindelijk lukte het in het seizoen 2016-2017 om te promoveren naar de Hoofdklasse, na een overwinning in de nacompetitie op Flevo Boys.
De Zuidvogels Vandaag: Een Bloeiende Vereniging met Uitdagingen
Op dit moment telt De Zuidvogels maar liefst 73 teams, wat de populariteit en de omvang van de vereniging onderstreept. Echter, ondanks de bloeiende staat van de vereniging, zijn er ook uitdagingen. Tijdens een bezoek van de VVD Huizen aan de honk- en softbalvereniging Zuidvogels, werd duidelijk dat de vereniging behoefte heeft aan perspectief. Hoewel de velden tot de beste van de competitie behoren en het clubhuis keurig wordt onderhouden, is het clubhuis wel verouderd. De verwarming werkt en er is warm water, maar daar is ook alles mee gezegd.
De bestuursleden zijn gedreven en realistisch, maar erkennen dat de omstandigheden niet optimaal zijn. De vereniging voelt zich soms een 'kofferbak vereniging', waarbij alles uit de kofferbak moet komen. Wat de vereniging nodig heeft, is perspectief, zodat ze dit aan de huidige en potentieel nieuwe leden kunnen voorhouden. Er zijn veel ideeën over hoe de faciliteiten verbeterd kunnen worden. Een van de ideeën is om het clubhuis te delen met bijvoorbeeld een dartvereniging. Een ander idee is om velden ‘terug te geven’ aan de gemeente. De VVD Huizen is erg enthousiast over dat laatste.
Lees ook: Alle Details over Hockey Club Barendrecht
Lees ook: De opkomst van ADO Den Haag Honkbal
tags: #adres #zuidvogels #huizen #honkbal