De beste Portugese aanvoerders aller tijden: een historisch overzicht

Het Portugese voetbal kent een rijke geschiedenis met vele hoogtepunten. In dit artikel duiken we in de namen van de aanvoerders die het Portugese voetbalelftal hebben geleid en stellen we een "beste ooit" elftal samen, waarbij we de legendarische spelers uit de Portugese voetbalgeschiedenis belichten.

De "Beste Ooit" Elftal van Portugal

Het samenstellen van een "beste ooit" elftal is natuurlijk subjectief, maar we hebben geprobeerd een selectie te maken die de grootsheid van het Portugese voetbal vertegenwoordigt.

  • Keeper: Vítor Baía
  • Verdediging: Pepe, Ricardo Carvalho, João Pinto
  • Middenveld: Deco, Luís Figo, Mario Coluna, Rui Costa
  • Aanval: Fernando Peyroteo, Cristiano Ronaldo, Eusebio

Laten we nu eens nader bekijken wat deze spelers zo speciaal maakt.

De Keeper: Vítor Baía

Vítor Baía, de doelman van dit droomelftal, speelde gedurende zijn carrière slechts voor twee clubs: FC Porto en FC Barcelona. Bij Porto won hij maar liefst 26 prijzen en in 2004 bereikte hij het hoogtepunt van zijn carrière. Hij won de Champions League, UEFA Cup en de Cup Winners' Cup. Met FC Porto won hij tien landstitels. Baía werd in 1989 en 1991 uitgeroepen tot Portugees voetballer van het jaar.

Hij maakte in 1990 zijn debuut voor Portugal en speelde in totaal 80 interlands, waaronder alle wedstrijden op de EK's van 1996 en 2000 en het WK van 2002. Op het EK van 2000 stopte hij een penalty tegen Turkije in de kwartfinales.

Lees ook: Wat maakt een voetbalelftal het beste ooit?

Een andere kanshebber voor deze positie was Manuel Bento, die tussen 1976 en 1986 63 keer voor Portugal uitkwam.

De Verdediging: Pepe, Ricardo Carvalho en João Pinto

  • Pepe: Pepe maakte in 2002 zijn debuut voor Marítimo. Na twee seizoenen werd hij weggekocht door FC Porto. Later won hij met Real Madrid drie landstitels en drie keer de Champions League. Hij vormde jarenlang een sterk duo met Sergio Ramos. Pepe heeft momenteel 134 interlands voor Portugal gespeeld en werd uitgeroepen tot man van de wedstrijd in de EK-finale van 2016.
  • Ricardo Carvalho: Ricardo Carvalho debuteerde in 1997 als jeugdspeler bij FC Porto. In 2004 speelde hij alle wedstrijden mee in de Champions League-overwinning van zijn club. Vervolgens ging hij met coach José Mourinho mee naar Chelsea en later naar Real Madrid. Carvalho speelde 89 interlands voor Portugal.
  • João Pinto: Rechtsback João Pinto kwam in 1976 bij FC Porto in de jeugdopleiding terecht en speelde tot 1996 voor de club. Hij stond bekend om zijn enorme loopvermogen. Tussen 1983 en 1996 speelde João Pinto zeventig interlands voor Portugal.

Het Middenveld: Deco, Luís Figo, Mario Coluna en Rui Costa

Portugal heeft een rijke traditie van geweldige middenvelders met flair, techniek en passie.

  • Deco: Deco, geboren in Brazilië, speelde uiteindelijk 75 interlands voor Portugal. Hij kwam in 1997 bij Benfica terecht, maar brak door bij FC Porto. Deco was de drijvende kracht achter het Porto dat de Champions League won in 2004. Later won hij met Barcelona opnieuw de Champions League. Bij zijn debuut voor Portugal scoorde hij tegen Brazilië. Uiteindelijk maakte Deco vijf doelpunten voor de nationale ploeg.
  • Luís Figo: Sporting CP, FC Barcelona, Real Madrid, Inter Milan: Luís Figo heeft een indrukwekkende lijst clubs op zijn naam staan. Hij was een voetballer met een geweldige techniek en een geniale pass. In 2000 won Figo de Ballon d'Or en in 2002 de Champions League met Real Madrid. Voor Portugal speelde hij in totaal 127 interlands, waarin hij 32 keer scoorde.
  • Mario Coluna: Mario Coluna maakte in 1954 zijn debuut bij Benfica. Met die ploeg won hij tien landstitels, zes bekers en twee keer de Europacup 1. Voor Portugal speelde Coluna 57 interlands, waarin hij acht doelpunten maakte. Hij was aanvoerder van de ploeg die derde werd op het WK van 1966.
  • Rui Costa: Na dertien jaar in de opleiding van Benfica, maakte Rui Costa in 1990 zijn debuut voor de club. Na het winnen van de landstitel in 1994, vertrok de middenvelder naar Fiorentina en later naar AC Milan, waar hij de Champions League won in 2003. In totaal speelde Rui Costa 94 interlands voor Portugal, waarin hij 26 doelpunten maakte.

De Aanval: Fernando Peyroteo, Cristiano Ronaldo en Eusebio

Portugal heeft twee aanvallers voortgebracht die tot de beste aller tijden behoren: Eusebio en Cristiano Ronaldo.

  • Fernando Peyroteo: Fernando Peyroteo was in de jaren '30 en '40 een geweldige aanvaller die zijn gehele carrière bij Sporting speelde. In 197 competitiewedstrijden maakte hij maar liefst 332 goals, een gemiddelde van 1,68 doelpunten per wedstrijd. Met Sporting werd hij vijf keer landskampioen. Voor Portugal speelde Peyroteo twintig interlands, waarin hij veertien doelpunten maakte.
  • Cristiano Ronaldo: Cristiano Ronaldo wordt altijd genoemd in de discussie om de beste speler aller tijden. Hij brak door bij Sporting, vertrok naar Manchester United en was op zijn best bij Real Madrid. In Spanje won hij vier keer de Champions League. Ronaldo won in totaal vijf keer de Ballon d'Or en was zeven keer topscorer van de Champions League. Op het moment van schrijven heeft CR7 205 interlands gespeeld en daarin 128 goals gemaakt.
  • Eusebio: In Portugal is Eusebio een heilige. Hij maakte 317 goals in 301 competitiewedstrijden voor Benfica en won elf landstitels en de Champions League in 1962. In 1965 won hij de Ballon d'Or. Tussen 1961 en 1973 speelde Eusebio 64 keer voor Portugal. Eusebio speelde een grote rol toen Portugal derde werd op het WK van 1966, waar hij vier keer scoorde in de kwartfinale tegen Noord-Korea.

Het EK 2024

De Portugese bondscoach Roberto Martínez heeft de selectie voor Portugal op het EK 2024 bekend gemaakt. Cristiano Ronaldo is geselecteerd en kan zich opmaken voor zijn zesde EK voetbal. Hij zal tijdens het EK 2024 records breken en aanscherpen. Portugal is ingedeeld in Poule F en neemt het op tegen Turkije, Georgië en Tsjechië.

Op het EK van 2024 speelde Portugal met een B-elftal tegen Georgië, nadat ze de groepswinst al op zak hadden. Aanvoerder Cristiano Ronaldo, doelman Diogo Costa en middenvelder João Palhinha behielden hun basisplaats ten opzichte van het tweede groepsduel met Turkije. Portugal verloor de wedstrijd met 2-0, waardoor Georgië de achtste finales bereikte.

Lees ook: Rode Kaarten en Voetbalregels Uitgelegd

Lees ook: Een diepgaande blik op de prestaties van het Moldavisch voetbalelftal door de jaren heen.

tags: #aanvoerder #portugees #voetbalelftal #namen