Volleybal is een teamsport die techniek, snelheid, competitie en teamgeest combineert, wat het aantrekkelijk maakt voor veel mensen. In Nederland wordt volleybal georganiseerd door de Nevobo (Nederlandse Volleybal Bond), die competities organiseert voor verschillende niveaus, van de Eredivisie tot recreatieve toernooien. Dit artikel geeft een overzicht van het aantal wedstrijden per seizoen in verschillende competities en bespreekt enkele aspecten van de competitie-indeling en de pogingen om het jeugdvolleybal aantrekkelijker te maken.
De Eredivisie Volleybal
De Eredivisie is het hoogste nationale niveau in Nederland voor zowel mannen als vrouwen. Door de jaren heen zijn er verschillende maatregelen genomen om het niveau van de Eredivisie te verhogen en de sport aantrekkelijker te maken voor spelers, publiek en sponsors.
Competitieopzet door de Jaren Heen:
Seizoen 2007/08: Er werd voor het eerst in de A-League gespeeld met acht teams per competitie. Deze teams speelden vier keer per seizoen tegen elkaar (twee keer thuis en twee keer uit). De nummer laatst degradeerde naar de B-League, terwijl de nummers één en twee streden in een ‘best-of-seven’ serie om het landskampioenschap.
Seizoen 2009/10: De competitieopzet werd gewijzigd. Er werd geen dubbele competitie meer gespeeld. Na de reguliere competitie van acht teams (thuis en uit tegen elkaar), volgde een splitsing in poules met de nummers één t/m vier en vijf t/m acht. De eindstand in de poules was bepalend voor plaatsing in de play-offwedstrijden (één vs. vier, twee vs. drie, vijf vs. acht, zes vs. zeven). De eerste play-offronde werd gespeeld volgens het systeem ‘best-of-five’. De wedstrijden in de tweede ronde om de plaatsen één en twee én zeven en acht gingen ook om drie gewonnen wedstrijden. De wedstrijden voor de eindklassering drie en vier én vijf en zes werden gespeeld volgens ‘best-of-three’.
Seizoen 2010/11: De A-League werd uitgebreid van acht naar tien teams. Later kwamen hiervoor de TTPA (Talentteam Papendal Arnhem) teams in de plaats, die werden ingedeeld in de Eredivisie. Deze teams bestonden uit jongens en meisjes in de leeftijd van 14 t/m 18 jaar, met als doel hen klaar te stomen voor de wereldtop.
Lees ook: Volleybal: Alles over winnen
Seizoenen 2017/18 en 2018/19: In beide competities namen tien teams deel, bestaande uit negen clubteams en het bondsteam van TTPA. De reguliere competitie omvatte 18 wedstrijden per team, waarbij het Talent Team alleen in deze fase meedeed. In de tweede fase streden de top-6 clubteams in de kampioenspoule (10 wedstrijden per team) om twee plaatsen voor de finale om het landskampioenschap, die (nu weer) in een best-of-five serie werd gespeeld.
Huidige Situatie:
De Nevobo heeft door de jaren heen geprobeerd het niveau van de Eredivisie te behouden of te verbeteren. De focus ligt op het creëren van een aantrekkelijke competitie voor spelers, publiek en sponsors.
Competities Onder de Eredivisie
Onder de Eredivisie zijn er verschillende divisies, zoals de Topdivisie en de Eerste Divisie. De maatregelen die hier worden genomen, zijn vaak gericht op doorstroming en handhaving. Dit kan bijvoorbeeld betekenen dat teams promoveren zonder kampioen te worden of dat tweede selecties van Eredivisieteams worden opgenomen in de B-League (nu Topdivisie).
Kritiek op de Competitieopzet:
Er is kritiek op de manier waarop de Nevobo probeert het niveau te verhogen. Sommige volleybalvolgers vragen zich af of het uitdelen van gratis promoties en het creëren van extra speelplekken wel de juiste manier is. Zij stellen dat minder keuzes zouden leiden tot meer concurrentie en een hoger niveau. De verschillen tussen de Eredivisie, Topdivisie en Eerste Divisie worden steeds kleiner, waardoor het voor spelers minder uitmaakt op welk niveau ze spelen.
Recreatief Volleybal en Toernooien
Naast de competitieve competities is er ook recreatief volleybal, waarbij de nadruk ligt op het plezier van het spel en de sociale interactie. Bij Servia, een volleybalvereniging in Vianen, trainen recreatieteams eenmaal per week en spelen ze ongeveer zes toernooien per seizoen.
Lees ook: Alles over zand sokken en volleybal
Aantrekkelijker Maken van Jeugdvolleybal
Het aantal jeugdvolleyballers neemt af, en er is behoefte aan manieren om jeugdvolleybal aantrekkelijker te maken. Er zijn verschillende ideeën geopperd, waaronder:
Gamesysteem: Het spelen van games tot 10 punten volgens best-of-three, in plaats van sets tot 25 punten. Bij een 2-2 stand in sets wordt er één game gespeeld om de overwinning te bepalen.
Aparte Servicevak: Het verkleinen van het speelveld bij de opslag, bijvoorbeeld door de zevenmeterlijn te gebruiken als grens voor de opslag bij de C- en B-jeugd.
Doordraaien bij de Service: De regel van doordraaien na drie keer langer toepassen, bijvoorbeeld tot de top B-jeugd.
Vier tegen Vier: Het spelen van vier tegen vier, ook bij de C- en B-jeugd, om meer balcontacten te creëren.
Lees ook: Alles over Vrije Ruimte Volleybal
Volleybal door de Ogen van Kinderen: Het centraal stellen van de beleving van de jeugd, zoals bij Action Volley.
Data Gebruiken van Spelers: Het bepalen van de sterkte van teams door de resultaten van teams te koppelen aan de spelers die in de teams zitten, zoals de KNVB doet.
NOJK - Andere Opzet: Het organiseren van het NOJK (Nederlandse Open Jeugd Kampioenschappen) op een manier waardoor meer jeugdspelers de kans krijgen om eraan deel te nemen.
Spelregels en Officials
Spelregels zijn essentieel voor een eerlijke en sportieve wedstrijd. Officials dienen alle regels te kennen en ervoor te zorgen dat deze worden nageleefd. De Nevobo streeft ernaar om de spelregels begrijpelijker te maken en het spelplezier te vergroten.
Project 'Minder Spelregels, Meer Spelplezier!':
Binnen dit project geven spelers, trainers en officials aan welke wijzigingen volgens hen meer spelplezier zouden opleveren. Deze worden uitgebreid behandeld, getest en eventueel ingevoerd.
Eén Spelregelboekje:
Vanaf seizoen 2024-2025 is er weer één spelregelboekje voor de Eredivisie t/m Jeugd, om uitzonderingen beter weer te geven en de administratieve last te verminderen.