Toernooi Organiseren ICT Stappenplan: De Toekomst van Toernooibase

Introductie

Toernooibase is een waardevol platform voor de damwereld, maar om de populariteit te behouden en nieuwe generaties aan te spreken, is het cruciaal om te blijven innoveren. Dit artikel beschrijft een stappenplan voor het organiseren van toernooien met behulp van ICT, gebaseerd op feedback van jonge dammers en een visie op de toekomstige ontwikkeling van Toernooibase. Het doel is om het platform aantrekkelijker en gebruiksvriendelijker te maken voor de doelgroep van 12-24 jaar, en om de functionaliteit uit te breiden voor een breder publiek.

1. Verbeterde Gebruikersinterface en Navigatie

Een van de belangrijkste punten van feedback was de behoefte aan een intuïtievere gebruikersinterface. Het huidige systeem vereist vaak dat gebruikers terugkeren naar het hoofdmenu voor verschillende acties, wat als omslachtig wordt ervaren.

  • Centralisatie van Acties: In plaats van via het rechtermenu diverse acties voor een toernooi uit te voeren, zou het beter zijn om één keer naar het toernooi te navigeren en van daaruit alle acties/wijzigingen uit te kunnen voeren in een menu bij dat toernooi.
  • Lint-interface: Een lint bovenaan het scherm, vergelijkbaar met Microsoft Office, zou de navigatie aanzienlijk verbeteren. Zodra men ingelogd is, kan een lint bovenaan (zoals we gewend zijn vanuit Microsoft) worden geplaatst, waarbij toernooien kunnen worden opgevraagd en de mogelijkheden die de gebruiker heeft (afhankelijk van zijn/haar rechten bij het desbetreffende toernooi) uitgegrijsd worden weergegeven: opvragen, invoeren, wijzigen, verwijderen van bepaalde zaken.
  • Gestroomlijnde Systematiek: Hoewel de huidige systematiek (seizoen, provincie, selecteer toernooi) vastigheid biedt, kan deze worden geïntegreerd in de nieuwe interface voor een consistentere ervaring.

2. Interactieve Partijanalyse en Leermiddelen

Om jonge dammers te boeien, is het essentieel om interactieve leermiddelen aan te bieden die aansluiten bij hun belevingswereld.

  • Applet-gebaseerde Partijanalyse: Alles afspeelbaar vanaf één applet (partij- en analysevarianten). Uiteraard kan dan weer met (analyse)opmerkingen op zo’n partij-analyse gereageerd worden. Daarbij zoekmethoden op standen, motieven, belangrijkste slag en andere criteria (medium waar in gepubliceerd is/wordt, componist etc.). Ook afhankelijk van hoever Bert Tuyt komt met zijn DQL-services.
  • Open Methode voor Partijanalyse: Het ontwikkelen van een open methode waarbij een opname (en eventueel gelijktijdige uitzending) gemaakt worden van een partijanalyse op applet met daarbij gelijktijdige de analysator in beeld en geluid (via bijv.). Dan zouden er trainingsvideo’s gemaakt kunnen worden via de Oerterp-applet.
  • Digitale Publicaties: Als punten 1 t/m 3 gerealiseerd zijn, kunnen er digitale boeken/tijdschriften/cursussen/rubrieken gepubliceerd worden met allerlei afspeelbare applets op Internet, maar ook bijv. op DVD door partijanalyses, fragmenten, videos slim in te sluiten tussen teksten van auteurs.

3. Digitale Teamopstellingen en Uitslagendienst

Het digitaliseren van teamopstellingen en uitslagen kan de efficiëntie van toernooien aanzienlijk verbeteren.

  • Digitale Teamopstellingen: Er zit al geruime tijd een mogelijkheid tot het digitaal doorgeven van teamopstellingen in Toernooibase…. Deze digitale mogelijkheid zou ik willen uitbreiden door vooraf door clubbeheerders t/m bijv. vrijdagavond al teamopstellingen in Toernooibase in te geven. Het is te programmeren om dan exact om 11.55 uur op zaterdag in 1x alle teamopstellingen zichtbaar te maken (en eerder niet).
  • Beperkte Uitslagendienst: De uitslagendienst kan dan veel beperkter gebeld worden (alleen met wijzigingen in opstellingen, bijv. door ziekte/verslapen e.d.), waarna alleen deze wijzigingen doorgevoerd hoeven te worden. En wanneer er geen internet aanwezig is in speelzaal kunnen uitslagen ook makkelijk daarna via mobiel (Tijn heeft dit gisteren heel eenvoudig gedaan) ingebracht worden.
  • Real-time Zichtbaarheid: In 1x om twaalf uur voor iedereen zichtbaar welke partijen er gespeeld worden.

4. Vereenvoudigde Toernooi-aanmelding en Bestandsbeheer

Het aanmeldingsproces voor toernooien en het beheer van bestanden kan worden vereenvoudigd door middel van digitale oplossingen.

Lees ook: Informatie over het Regio Voetbal Toernooi

  • Digitaal Aanmeldsysteem: Het is denk ik vrij eenvoudig te realiseren om een digitaal aanmeldsysteem voor gebruikers voor toernooien in Toernooibase te maken.
  • TM-Bestandsintegratie: Zoals velen weten, zit er een uploadmogelijkheid van TM-bestanden in Toernooibase. Ook omgekeerd is mogelijk (moet de handleiding van Jan Masselink er weer eens bijpakken….). Dat is denk ik niet bekend. In combinatie met punt 6 kunnen dan digitaal aangemelde spelersbestanden vooraf naar TM downgeload worden. In TM kunnen definitieve paringen plaatsvinden en uiteindelijk kan ook weer upload van uitslagen naar Toernooibase gebeuren.

5. Lotingmodule en Standalone Applicatie

Een lotingmodule zou een waardevolle toevoeging zijn, maar de betrouwbaarheid van internetverbindingen op speellocaties is een uitdaging.

  • Lotingmodule: Uiteraard is er nog steeds een wens om een lotingmodule in Toernooibase te realiseren (dat is een hele klus), maar door de kwetsbaarheid van Internet aanwezig en werkend op speellocatie, zal ook altijd een standalone applicatie (Toernooimanager of bijv. gebaseerd op Joomla! of Drupal) waarin al deze basis-functionaliteit reeds geintegreerd is. Een toernooiorganisatie hoeft dan alleen functionalitiet aan of uit te zetten, de styling (kleuren, toernooilogo, sponsor logos e.d) aan te passen, en toernooi-specifieke artikelen (toernooiregelment, nieuwsberichten, organisatie/contact e.d.) toe te voegen. Ik heb niet uitgebreid gezocht maar volgens mij had b.v.
  • Standalone Applicatie: Een standalone applicatie kan een back-up vormen in geval van internetproblemen.

6. Scholencompetities en Laagdrempelige Toegang

Het stimuleren van dammen op scholen is essentieel voor de toekomst van de sport.

  • Scholenmenu: Op verzoek van Jan Voortman is er ook een apart menu-item Scholen ingebouwd. Daar worden de uitslagen van de halve finales en finales Schooldammen verwerkt. Dat is een al hele klus, al is het mooi dat op beamers via Toernooibase na elke ronde bijv. de stand in het speellokaal getoond kan worden.
  • Laagdrempelige Publicatie: Waar ik aan denk is de optie Scholen veel laagdrempeliger te maken. Via de nieuw ontwikkelde Toernooizaal zou iedere gebruiker van Toernooibase (na invoer van basisgegevens van Toernooi) afbeeldingen van (eind)standen (en uiteraard ook foto’s) van elk lokaal schooldamtoernooi in Toernooibase moeten publiceren (misschien moet er dan zelfs een onderverdeling onder Scholen van provincies komen).
  • Tablet-integratie: Ik denk aan de mogelijkheid om via tablet (Ipad) invoer wedstrijden te kunnen organiseren tussen scholen in het voortgezet onderwijs. Dan zitten we een beetje op het gebied van damserver, maar ja de Ipads kunnen geen Flash aan, waarop damserver op gebaseerd is. Daarnaast denk ik hierbij toch aan serieuzere langere partijen en geen gebruik van nicknames (out of the question in Toernooibase).

7. Live Weergave en Tempo-onderscheiding

De live weergave van toernooien kan worden verbeterd, en er moet een duidelijker onderscheid worden gemaakt tussen verschillende speeltempo's.

  • Live Weergave: De liveweergave van Toernooibase kan in de toekomst volgens mij ook mooi een teamwedstrijd in het geheel voor het publiek weergeven.
  • Tempo-onderscheiding: De onderverdeling tussen “normaal” en rapid- en sneldamtempo zit al een heel stuk in Toernooibase. Het is een wens, die ik regelmatig hoor. Dat is een lange termijnproject, waar ik al een heel eind in ben gevorderd.

8. Engelstalige Versie en Platformonafhankelijkheid

Om een breder publiek te bereiken, is een Engelstalige versie van Toernooibase essentieel.

  • Engelstalige Versie: Uiteindelijk wil ik ook toe naar een volledig Engelstalige versie, waar ook Engelstalige nieuwsberichten (uitgebreider) geplaatst kunnen worden door gebruikers.
  • Platformonafhankelijkheid: Ik denk dat er op termijn 1 platform komt voor het maken van Apps (nu is er Android, IOS, Windows en misschien nog wel meer). Net als bij Videobanden, CD en DVD komt er m.i. uiteindelijk een eenduidige standaard.

9. Zoekfunctie en Fotodatabase

De zoekfunctie van Toernooibase kan worden verbeterd, en een fotodatabase kan een waardevolle toevoeging zijn.

Lees ook: Informatie over het Volleybal Jeugd Toernooi in Vaassen

  • Verbeterde Zoekfunctie: Discussie over het zoeken met of zonder google leidt de aandacht af van het feit dat je geen zoekknop hebt in toernooibase. Ik zie dat zelf als een gemis, als ik wil weten of een persoon heeft meegedaan in een (al dan niet jaarlijks) toernooi en in welke jaren dan is dat niet mogelijk.
  • Fotodatabase: Zou kunnen. Er is nu al een zeer primitieve mogelijkheid om foto’s bij toernooien of spelers te zetten (formulier moet aanmerkelijk geoptimaliseerd worden). Pasfoto’s plaatsen werkt m.i. Echter er zijn momenteel zoveel online fotodatabases, dat het m.i. bijna beter lijkt om daar naar toe te linken.

10. Clubsites en Gebruiksvriendelijkheid

Het aanbieden van clubsites binnen Toernooibase kan de betrokkenheid van clubs vergroten.

  • Clubsite: Clubsite in Toernooibase maken. Heb er nog nooit een vraag naar gehad. Zouden meer gebruikers dit willen? Zou in dezelfde opzet als Toernooizaal/Tournamentroom een Clubsite/Clubroom kunnen maken, alleen toegankelijk (wijzigen/toevoegen/verwijderen) voor clubbeheerder(s) en clubleden.
  • Gebruiksvriendelijkheid voor Beginners: Denken vanuit een gebruiker die voor het eerst op toernooibase komt zou een manier zijn om voor jezelf om anders tegen de zaken aan te kijken. Misschien is het voor ervaren gebruikers wel goed zo zoals het nu is, voor beginners is m.i.

11. Spelerprofielen en Resultaten

Het toevoegen van spelerprofielen met toernooiresultaten kan de interesse in individuele prestaties vergroten.

  • Spelerprofielen: Zelf heb ik ook nog een aantal suggesties. 1) Bij het spelers profiel toernooiresultaten toevoegen; bijvoorbeeld Henk Visser, HF NK 2009, 6/12. 2) Ieder lid een persoonlijk profiel laten krijgen. Als ik bijvoorbeeld een profiel heb zou ik graag alle uitslagen van EDC'ers in mijn 'feed' willen krijgen, plus allerlei reacties op applets. ook zou ik graag in mijn feed de resultaten van het Nederlands kampioenschap willen en de partijen van Jan van Dijk bijvoorbeeld. Ik heb echter geen behoefte om de onderlinge competitie van Damclub X te zien.

12. Open Source en Samenwerking

Het openstellen van Toernooibase voor andere ontwikkelaars kan de innovatie versnellen.

  • Open Source: Om al je goede ideeën te realiseren zou het misschien ook goed zijn om het Toernoobase-project voor andere ontwikkelaars open te stellen. Hopelijk zijn er onder de dammers nog wat goede programmeurs die bepaalde nieuwe onderdelen voor hun rekening zouden willen nemen. Jouw idee voor een template voor een toernooisite zal Geb Kos aanspreken. Hij heeft dit in het verleden geopperd. Voor NK’s en NK’vrouwen heeft hij vrijwel altijd wel een zelfde Joomla template/opzet gebruikt.
  • KNDB ICT-commissie: Mijn mening is dat er een actieve KNDB ICT-commissie moet komen. Een aantal enthousiastelingen werkt losstaand aan concepten, programma’s (al is een soort collega/concurrentie niet verkeerd), maar enige coördinatie/afstemming is wel nodig (met het stellen van doelen, agenda).

TossToernooiPlanner: Een Praktisch Voorbeeld van ICT in Toernooi Organisatie

De TossToernooiPlanner is een uitstekend voorbeeld van hoe ICT kan worden ingezet om gezelligheidstoernooien te organiseren. Het is een online tool (met een Excel-variant) die het mogelijk maakt om toss-toernooien te plannen, waarbij spelers zich online kunnen aanmelden, hun speelschema kunnen inzien en hun uitslagen kunnen opvoeren.

Functionaliteiten van TossToernooiPlanner:

  • Online Aanmelding: Spelers kunnen zichzelf online aanmelden.
  • Speelschema Inzien: Spelers kunnen hun speelschema inzien.
  • Uitslagen Opvoeren: Spelers kunnen hun uitslagen opvoeren.
  • Flexibele Spelvormen: Ondersteuning voor enkelspel, vaste dubbels en wisselende dubbels.
  • Automatische Planning: Automatische planning van tossavonden op basis van begin- en eindtijd.
  • Spelersterkte: Mogelijkheid om spelersterktes op te geven voor evenwichtige partijen.
  • Live Stand: Actuele stand op basis van de opgevoerde uitslagen.
  • Versiebeheer: Teruggaan naar een eerdere versie van de toernooiplanning.
  • Deel-functie: Linkjes/QR-code die je kan verspreiden, zodat spelers hun schema kunnen bekijken en uitslagen kunnen opvoeren.

Lees ook: Padelclubs en toernooien Rijswijk

tags: #toernooi #organiseren #ict #stappenplan