Sportparken zijn vaak meer dan alleen plekken waar gesport wordt; ze zijn dragers van geschiedenis en gemeenschapszin. Sportpark Naarden, in het bijzonder, kent een boeiend verhaal dat teruggaat tot de vroege 20e eeuw. Dit artikel belicht de rugbyfaciliteiten op Sportpark Naarden en duikt in de rijke historie van deze locatie, van militair bolwerk tot geliefde sportaccommodatie.
Van Militair Terrein tot Sportpark
De geschiedenis van Sportpark Naarden is nauw verbonden met de vesting Naarden en de omliggende forten. In de 19e eeuw werden vijf forten gebouwd om de vesting te beschermen. Vanwege militaire redenen mocht er rondom de vesting en deze forten niet gebouwd worden, wat de ontwikkeling van Naarden en Bussum belemmerde.
In 1925 verloor de vesting Naarden haar functie als verdedigingswerk, wat een opluchting was voor de lokale gemeenschappen. Het Rijk verkocht de vijf voorwerken rond Bussum, waarvan de gemeente Bussum er in 1930 drie aankocht. Op het voorterrein van fort Werk IV werd in 1933 Sportpark Zuid aangelegd.
Sportpark Zuid: Meer dan alleen Rugby
Sportpark Zuid was in eerste instantie bedoeld als accommodatie voor plaatselijke sportverenigingen, maar vooral voor het jaarlijkse concours hippique, dat landelijke bekendheid genoot. Er werden drie tribunes gebouwd met uitzicht op het voorterrein en het fort. Om het fort in het parcours van de jachtrit op te nemen, werd een deel van de ringmuur rond fort Werk IV afgebroken.
Het concours hippique was een belangrijk evenement voor Bussum, zo blijkt uit een artikel in het Handelsblad van 5 juni 1934. Burgemeester De Bordes ontving persvertegenwoordigers op het terrein om de vorderingen van de accommodatie te laten zien. Er was een overdekte tribune gebouwd en er waren recordaantallen inschrijvingen voor de verschillende disciplines. De verwachtingen voor de toekomst van het concours hippique waren hooggespannen.
Lees ook: Gemeenschapsleven rond Sportpark Lottum
In de periode van 1933 tot 1956 werd Sportpark Zuid gebruikt voor diverse evenementen, zoals veetentoonstellingen, muziekuitvoeringen, openluchttheater, kerstboomverbranding, geitententoonstellingen, wandelmarsen, circusvoorstellingen, Koninginnedagvieringen en zangconcoursen.
RC 't Gooi en de Rugbygeschiedenis
Een belangrijke periode in de geschiedenis van Sportpark Zuid is de aanwezigheid van rugbyclub RC 't Gooi. Nadat de club in 1943 of 1944 haar terrein bij de Bussumse watertoren was kwijtgeraakt aan de Duitse bezetters, kon RC 't Gooi vanaf 1 mei 1944 op Sportpark Zuid spelen.
Sportpark Zuid werd in die tijd wel "het Nederlandse Twickenham" genoemd. RC 't Gooi speelde er ongeveer 12 jaar, tot 1956. Veel rugbyfoto's uit die tijd zijn op Sportpark Zuid genomen. Bekende namen uit die tijd zijn onder meer Werner Büchner, Jan Brakhoven en Coen Schols.
Huidige Functie en Voorzieningen
Nadat RC 't Gooi vertrokken was, speelde voetbalclub SDO tot 1971 op Sportpark Zuid. Tegenwoordig is Sportpark Zuid de vaste locatie van atletiekvereniging AV Tempo en beschikbaar voor de buitenwedstrijden van de korfballers van DOC en de handballers van BHC. De voorzieningen voor de gebruikers zijn gemoderniseerd, maar het concours hippique wordt er niet meer gehouden.
Lees ook: Sportpark Ookmeer: Een terugblik op de honkbaltraditie in Amsterdam.
Lees ook: Honkbalhistorie in Deventer
tags: #sportpark #naarden #rugby #faciliteiten