Spakenburg, een naam die synoniem staat voor passie, strijd en onvergetelijke momenten in het Nederlandse amateurvoetbal, heeft door de jaren heen een rijke historie opgebouwd in de KNVB Beker. Van bescheiden begin tot sensationele successen, de club heeft meer dan eens laten zien waartoe het in staat is. Dit artikel duikt in de memorabele wedstrijden en prestaties van SV Spakenburg in dit prestigieuze toernooi.
De Vroege Jaren en Opkomst (1931-1970)
Opgericht in 1931 als Stormvogels, begon SV Spakenburg als een lokale vriendenclub. Van competitievoetbal was in de beginjaren nog geen sprake van. Er werden voornamelijk vriendschappelijke wedstrijden en toernooien gespeeld. In 1935 ging de club meespelen in de competitie bij de Utrechtse Provinciale Voetbal Bond, waar ze direct ongeslagen kampioen werden in de derde klasse. Naarmate de club groeide, werden er steeds meer successen behaald.
In de jaren '40 en '50 consolideerde SV Spakenburg haar positie in de regionale competities. Een memorabel moment was in 1949, toen het team twee keer speelde tegen een jubilerend voetbalteam van Paleis Soestdijk, met Koningin Juliana en Prins Bernhard als toeschouwers. Het Spakenburgse team won de wedstrijd in eigen huis met 4-2, een gebeurtenis die de club en het dorp trots maakte. Ook in de jaren '60 werden regelmatig kampioenschappen behaald, wat de basis legde voor de successen die nog zouden komen.
De Weg naar de Top (1970-2000)
In het seizoen '71/'72 introduceerde de KNVB een eerste klasse, waarin SV Spakenburg ging spelen. Na enkele minder succesvolle seizoenen werd in '73/'74 onder leiding van Wim Kraneveldt het kampioenschap behaald in de eerste klasse B. Ondanks de verloren strijd om het zaterdagkampioenschap tegen Huizen, markeerde dit een belangrijk moment in de clubgeschiedenis.
Het duurde echter tot het seizoen 1984/1985 voordat SV Spakenburg weer een afdelingskampioenschap kon vieren, onder leiding van Piet van den Ham. Omdat de Werkendammers en de Spakenburgers gelijk eindigden, is een beslissingswedstrijd nodig. Op het veld van Huizen wordt een historische wedstrijd gespeeld. Spakenburg wint op de valreep met 3-2, na een onderbreking van een halfuur, terwijl van beide teams twee spelers uit het veld worden gestuurd. Vervolgens wordt de strijd aangebonden tegen zondagkampioen DHC uit Delft. In Delft wordt het 2-2 zodat de wedstrijd op De Westmaat de beslissing moet brengen. Vier minuten voor tijd schiet Joop van de Groep Spakenburg via een strafschop naar 1-0. Niet veel later wil DHC-trainer Guus Haak niet meer verder spelen, na een vermeende elleboogstoot op een van zijn spelers. De officials van de KNVB dringen er bij DHC op aan om de wedstrijd te hervatten. In dit seizoen wordt Spakenburg opnieuw gekroond tot kampioen. In een competitie waarin ook buurman IJsselmeervogels is ingedeeld, trekken De Blauwen aan het langste eind. De thuiswedstrijd tegen de ‘rooien’ wordt een ware thriller. Vooraf stond iedereen bol van de spanning. Maar enkele minuten voor tijd kopt de jonge Tijmen Beekhuis Spakenburg naar de overwinning. Een week later gaat de kampioensvlag in top, na een 3-1 overwinning op Roda Boys. In de seizoenen die volgen doet Spakenburg vaak mee om de titel, maar het hoogste schavot kan pas in 2000 worden betreden. Onder leiding van Tijs Schipper behalen De Blauwen de titel in de hoofdklasse B.
Lees ook: Historisch Overzicht Spakenburg Beker
Successen in de 21e Eeuw (2000-2022)
Na 2000 bleef SV Spakenburg een prominente rol spelen in de top van het amateurvoetbal. In de voorbereiding op het seizoen 2006/2007 weet Spakenburg een fantastische overwinning te behalen op de profs van AFC Ajax. Het kampioenschap wordt weer in het seizoen 2007/2008 behaald. In een memorabel seizoen waarin de buren tweemaal met zeer grote cijfers (uit 1-5 en thuis 7-1!) worden afgedroogd, geeft niemand vijf duels voor het einde nog een stuiver voor de kansen van De Blauwen. Na een ontluisterende 5-1 nederlaag tegen GVVV is de achterstand op koploper Sparta Nijkerk vijf punten. Daarnaast is trainer Erik Assink de week ervoor opgestapt. Desondanks weet Spakenburg onder leiding van interim-trainers Harry Hamstra en Melrik Beukers uit de resterende wedstrijden het volle pond te behalen en mede dankzij een spetterende 7-1 thuisoverwinning op IJsselmeervogels wordt de vijfde en voorlopig laatste afdelingstitel in de wacht gesleept. Men zou daarna om het zaterdagkampioenschap strijden met FC Lisse en HHC Hardenberg. Spakenburg begint met een gelijkspel thuis tegen FC Lisse (2-2) en een uitwedstrijd tegen HHC Hardenberg (1-1). FC Lisse is daarna in de uitwedstrijd te sterk (6-2) en zal later ook het algeheel kampioenschap behalen. Een hoogtepunt in het seizoen 2009/2010 is de uitschakeling van MVV in de KNVB-Beker en de derde ronde wedstrijd tegen landskampioen AZ, dat bijna op de knieën moet voor Spakenburg. Onder leiding van trainer André Paus wordt Spakenburg de troste kampioen van de Topklasse. Na een sterk eindschot blijft Spakenburg Rijnsburgse Boys nipt voor. Nadat het seizoen ervoor degradatie uit de Topklasse maar nipt kon worden afgewend, voltrekt zich in het seizoen 2013/2014 een ongelooflijk huzarenstukje. Met liefst 17 nieuwe spelers wordt gestart aan deze voetbaljaargang. Na de eerst drie wedstrijden (nul punten) moet hoofdtrainer Johan de Kock zijn biezen pakken. Zijn opvolger wordt assistent-trainer Jochem Twisker, die een frisse wind laat waaien over de spelersgroep. De punten worden vergaard, het spel steeds beter en het geloof dat er iets moois kan gebeuren met de week sterker. In een thrillerachtige competitie eindigen Spakenburg en GVVV gezamenlijk bovenaan, waardoor een beslissingswedstrijd gespeeld moet worden om uit te maken wie kampioen van de Topklasse Zaterdag wordt. Het wordt een gedenkwaardige dag in het Kras Stadion van FC Volendam, waar ruim 6.000 fans een van de mooiste wedstrijden uit het amateurvoetbal beleven. Mark de Loor zet Spakenburg op 1-0, waarna Simon Brouwer voor rust nog gelijkmaakt. Vervolgens wacht nog een gevecht met AFC, de Amsterdamse vereniging die winnaar is geworden van de Topklasse Zondag. Op de Westmaat laat Spakenburg geen spaan heel van de Amsterdammers en overklassen de zondagkampioen: 4-1. Doelpuntenmakers: Kees Tol, Edwin Dekkers, Mark de Loor en Niels Buijtenhuis. De return in Amsterdam een week later is een formaliteit.
Het Historische Bekerseizoen 2022/2023
Het seizoen 2022/2023 markeerde een absoluut hoogtepunt in de bekerhistorie van SV Spakenburg. Het begon allemaal op 20 september 2022 met een 0-1 overwinning op DOVO in de tweede voorronde, dankzij een doelpunt van Floris van der Linden. In de eerste hoofdronde werd TEC met 2-1 verslagen. Vervolgens wachtte in de tweede ronde Eredivisionist FC Groningen in de Euroborg. Spakenburg speelde brutaal en won met 2-3, dankzij doelpunten van Youri Koelewijn en Floris van der Linden (2x). In de achtste finale werd competitiegenoot Katwijk op een kolkende Westmaat ontvangen. Na een 1-1 gelijkspel werd Spakenburg-keeper Alessandro Damen de held in de penaltyserie.
De Sensatie tegen FC Utrecht
In de kwartfinale lootte Spakenburg FC Utrecht. Wat er op 28 februari 2023 in een uitverkocht stadion Galgenwaard gebeurde, was regelrechte voetbalsensatie: 1-4. Doelpuntenmakers waren Wimilio Vink, Luuk Admiraal, Masies Artien en Floris van der Linden. De Spakenburgers konden na het laatste fluitsignaal hun geluk niet op, vreugdetranen vloeiden rijkelijk. De weg terug naar het dorp was een zegetocht, met onnoemelijk veel mensen die de supporters en spelers onder luid applaus onthaalden, waarna een groots feest losbarstte op de Westmaat.
De Halve Finale tegen PSV
De halve finale tegen PSV op de Westmaat werd een avond in een Europacup-sfeer. Na een 0-2 achterstand kwam Spakenburg terug tot 1-2 via een prachtig doelpunt van Dwayne Green, maar de gelijkmaker bleef uit. Ondanks de nipte nederlaag nam SV Spakenburg met trots en luid applaus afscheid van het bekertoernooi.
Het Kampioenschap in de Tweede Divisie 2023/2024
In het seizoen na het memorabele bekeravontuur, liet SV Spakenburg zien dat het niet alleen in de beker kon presteren. Onder leiding van trainersduo Chris de Graaf en Jorg Hartog werd de club op overtuigende wijze kampioen van de Tweede Divisie. Met dominant voetbal en een reeks van 19 ongeslagen competitiewedstrijden vestigde Spakenburg een nieuw record in de Tweede Divisie. De 8-0 overwinning op Noordwijk was de grootste competitieoverwinning ooit voor SV Spakenburg en tevens de grootste uitslag ooit in de Tweede Divisie. Ahmed El Azzouti werd met 25 doelpunten topscorer van de Tweede Divisie.
Lees ook: Terugblik op de KNVB Bekerstunts van Spakenburg
Trainersduo Chris de Graaf en Jorg Hartog
De successen van SV Spakenburg zijn onlosmakelijk verbonden met het trainersduo Chris de Graaf en Jorg Hartog. De twee boezemvrienden, die al vanaf de pupillen samen spelen, runnen naast het trainerschap ook nog vier ondernemingen. De rolverdeling tussen de twee is complementair: Chris is temperamentvol en direct, terwijl Jorg een goed inlevingsvermogen heeft en de boel relativeert.
IJsselmeervogels: Een Vergelijkbare Bekerhistorie
Het is onmogelijk om de bekerhistorie van Spakenburg te bespreken zonder de prestaties van dorpsgenoot en rivaal IJsselmeervogels te noemen. In het seizoen 1975/76 schreef IJsselmeervogels geschiedenis door als eerste amateurclub de halve finales van de KNVB-beker te bereiken. Ze versloegen AZ’67, de voorloper van het huidige AZ, na strafschoppen. In de halve finale was FC Twente echter te sterk.
IJsselmeervogels heeft in haar bestaan vele prijzen gewonnen en mag zich recordkampioen noemen met zeven behaalde titels als beste amateurclub van Nederland. Het eerste decennium van de 21e eeuw was de meest succesvolle periode in de historie van IJsselmeervogels, met maar liefst 13 gewonnen prijzen.
Lees ook: Spakenburg's memorabele momenten in de KNVB Beker.
tags: #spakenburg #knvb #beker #historie