Semper Altius, een voetbalvereniging met een rijke historie, heeft een opmerkelijke reis afgelegd sinds haar bescheiden begin. Van de oprichting door een groep enthousiaste jongeren tot de successen en uitdagingen die de club door de jaren heen heeft gekend, dit artikel duikt in de geschiedenis van Semper Altius en belicht enkele van de meest memorabele momenten.
De Vroege Jaren: Van L.V.C. tot Semper Altius
De oorsprong van Semper Altius ligt in de Lutherse Jeugd Organisatie. Op 17 juli 1928 besloten een aantal leden om een voetbalvereniging op te richten onder de naam “L.V.C.” (Lutherse Voetbal Club). Frans Ehlert (voorzitter), Dick Marks (secretaris) en Simon Jansen (penningmeester) namen zitting in het bestuur. Jan Havelaar, Theo Geverdingen, Koos Beck, Jan Liplaa, Dirk de Vries, Evert de Vries, Albert van Ingen en de gebroeders Wagner waren de andere oprichters.
Na enkele wedstrijden tegen bevriende clubs, sloot L.V.C. zich aan bij de H.K.V.B. (Haagsche Kantoor Voetbal Bond) en begon in september 1928 deel te nemen aan de competities van deze Bond. Om principiële redenen speelde L.V.C. haar wedstrijden niet op zondag. In oktober 1928 vond L.V.C. een terrein bij de voetbalvereniging R.H.V. (Ruys Handels Vereeniging). In het eerste seizoen kwam L.V.C. 1 uit in de zaterdag 2e Klasse van de Haagsche Kantoor Voetbal Bond. De eerste overwinning van L.V.C. 1 volgde in september 1928.
Op 7 mei 1932 besloot het bestuur om zelfstandig te worden en werd afscheid genomen van de Lutherse jeugdvereniging. De eerste twee jaren werd er gespeeld op een terrein aan de “Laan van Poot”. Na een heel erg kort leven op een terrein aan de van Vredenburchweg werd er medio 1930 een terrein betrokken aan de Moerweg in Den Haag. Hier bleef “Steeds Hooger” spelen tot begin 1940. Het vlaggenschip van Semper Altius werd in het seizoen 1936-1937 wederom algeheel kampioen van de Haagse Kantoor Voetbal Bond.
Vlak voor het uitbreken van de oorlog in Nederland, op 27 april 1940, stapte Steeds Hoger over naar de Haagse Voetbal Bond. Omdat de KNVB de naam van Steeds Hoger niet kon registreren (er bestond al een club met deze naam in Rotterdam), moest er een nieuwe naam worden gekozen. Het bestuur schreef een prijsvraag uit voor een nieuwe naam.
Lees ook: R.V.V. Semper Altius: Toernooi informatie
Spoedig nadat het veld aan de Moerweg te Den Haag verlaten moest worden lukte het secretaris Van Katwijk om met de voetbalvereniging Clingendaal tot een overeenkomst te komen. Op zaterdag 24 augustus 1940 hield Semper Altius haar 12e jaarvergadering in Amicitia aan het Westeinde te Den Haag. Uit het jaarverslag bleek dat de vereniging 43 senioren, 15 junioren en 70 donateurs telde. Op voorstel van de heer M. Lindenburg Sr. werd het bestuur bij acclamatie herkozen, te weten: P. van der Griend (voorzitter), G.W. van Katwijk (secretaris), C,C.J. Lejour (penningmeester) en B. van Voorthuizen (commissaris). De heer J.
De Oorlogsjaren en de Overstap naar de HVB
In augustus 1940 kreeg Semper Altius de beschikking over een nieuw terrein bij Clingendael, aan de Benoordenhoutseweg naast “Filmstad”. Voorzitter Pieter van der Griend, bijgestaan door secretaris Van Katwijk en penningmeester Lejour verrichtte op 21 september 1940 officieel de openingsplechtigheid. Omdat het echter verboden was om bij de ingang van de oprijlaan van Loet C.
Het jaar 1940 werd een bijzonder jaar. Er was besloten om in plaats van in de HKVB te gaan spelen in de Zaterdagmiddagcompetitie van de HVB (Haagsche Voetbalbond). Het eerste seizoen in de HVB bracht onmiddellijk succes want in een nek-aan-nek-race met de v.v. Nillmij eindigde uiteindelijk zowel Semper Altius als Nillmij met 23 punten op de bovenste plaats van de ranglijst. Semper Altius wist van de 14 competitiewedstrijden er 10 te winnen, 3 gelijk te spelen en werd er slechts 1 maal verloren. Met 23 punten, en een doelsaldo van 63 voor en 19 tegen, eindigde de mannen van trainer J. Walhain dus zoals gezegd op een gedeelde eerste positie waardoor er een beslissingswedstrijd tegen Nillmij om het kampioenschap van de 1e Klasse B volgde.
Semper Altius 1 kampioen op 14 mei 1941 van de zaterdag 1e Klasse B van de HVB. Staand v.l.n.r: J. Walhain (trainer), F. Bontje, C. Lejour, D. Rombout, G.M. van Katwijk, P. van de Griend, A. van Dreumel, W. Dijkman, J. van Spronsen, J. Christerius, P. Breebaart en in het midden gehurkt J. Poley. Zittend v.l.n.r: L. Jordaan, C. in ‘t Hout, Ch. in ‘t Hout, F, Grumbkow en M. In de strijd om het algemeen kampioenschap werd verloren van Die Haghe (kampioen 1e Klasse A).
In “De Poort van Kleef” herdacht Semper Altius op 19 januari 1941 het feit dat men 12,5 jaar geleden het levenslicht zag. Ter gelegenheid van dit koperen feest werd een verenigingsschets 1928-1941 opgevoerd door de auteurs Fred Bontje en J. Op de melodie van “Ferme Jongens, Stoere Knapen” ; tekst van F.A. Dat het hard kan gaan bewijzen de volgende zinnen uit de Sportkroniek van 4 augustus 1941: Wie heeft er een veld voor de voetbalvereniging Semper Altius? Deze club, welke uitsluitend in de zaterdagmiddagcompetitie uitkomt, heeft voor haar 5 elftallen, waaronder een jeugdteam, niet genoeg aan het Clingendaelterrein. Uiteindelijk kon men een tweede veld huren bij de v.v.
Lees ook: Passie en Kritiek NAC Breda Ultras
Onder grote belangstelling vond er op zaterdagmiddag 23 augustus 1941 de jaarvergadering van Semper Altius plaats. Hierin werd o.a. Het bestuur werd op deze ALV als volgt samengesteld: P. van der Griend (voorzitter), G.W. van Katwijk (secretaris), C,C.J. Lejour (penningmeester), Jac. van Werkhoven (2e voorzitter), F. Bontje (2e secretaris), D. Rombouts (2e penningmeester) en B.
De Jaren '40: Landelijke Competitie en Kampioenschap
In 1941 besloot de Nederlandse Voetbal Bond om ook voor de zaterdagverenigingen een landelijke competitie te starten. Vanuit Den Haag namen SVGEB, Die Haghe, Ornas, Semper Altius en BZW deel en uit de omgeving van Leiden Quick Boys, Noordwijk en ARC. Het eerste jaar kon Semper Altius zich handhaven in deze klasse. Van de 14 competitiewedstrijden werden er 5 gewonnen, 1 gelijk gespeeld en 8 verloren. Met 11 punten, en een doelsaldo van 42 voor en 50 tegen, eindigde Semper Altius op de vijfde positie van de ranglijst.
De strijd om de titel in de 4e Klasse B ging dit seizoen tussen Semper Altius en Quick Boys. Zaterdag 10 april 1943 werd dus een historische dag van Semper Altius want door het 2-2 gelijke spel tegen Quick Boys kon de kampioensvlag in top. Van de 14 competitiewedstrijden werden er 10 gewonnen en 4 gelijk gespeeld. In de strijd om het algemeen kampioenschap moest Semper Altius de meerdere erkennen in Oranje Wit uit Dordrecht. Dit goede resultaat kon het seizoen erna niet meer geprolongeerd worden. Opnieuw werd Quick Boys kampioen.
Op zaterdag 21 augustus 1943 hield Semper Altius haar jaarvergadering in “het Paviljoen” aan het Rijswijkseplein. Na de gebeurtenissen in Nederland op 6 september 1944, beter bekend als “Dolle Dinsdag”, kon ondermeer de voetbalcompetitie wel worden vergeten. Op 5 mei 1945 kwam dan eindelijk de onvergetelijke Bevrijdingsdag, de dag die voor allen, die hem bewust beleefden, nimmer zal worden vergeten.
Wederopbouw na de Oorlog
Op zaterdag 16 juni 1945 vond er binnen de club een ‘Generaal-Appel’ plaats in Kuys Witsenburg aan de Haagweg 86 te Rijswijk. Semper Altius bleek na de Tweede Wereldoorlog toch een gevoelig verlies te hebben geleden toen werd vernomen dat de drie gebroeders Breebaart waren overleden. Op zaterdag 21 juli 1945 werd Gerrit van Katwijk door de voorzitter van de N.V.B, dhr. Lotsy, in de bloemetjes gezet.
Lees ook: Kleding en benodigdheden Uganda
Toen in 1945 de voetbalactiviteiten weer langzaam werden opgenomen kwam Semper Altius opnieuw uit in de zaterdag 4e Klasse. Er werden in dit seizoen vier Afdelingen geformeerd waarbij zoveel mogelijk alle elftallen uit stad of naaste omgeving bij elkaar waren ondergebracht. Het eerste elftal van Semper Altius werd ingedeeld in de 4e Klasse C van de N.V.B. met daarin als tegenstanders: C.S.V.D.
Op woensdagavond 6 november 1946 had Semper Altius een contactavond georganiseerd in de grote zaal van Kuys Witsenburg aan de Haagweg te Rijswijk. Het vlaggenschip van Semper Altius kende een redelijk seizoen. Van de 16 competitiewedstrijden werden er 7 gewonnen, 2 gelijk gespeeld en 7 verloren. Met 16 punten, en de doelcijfers 48-55, eindigde men op de vijfde positie van de ranglijst van de 4e Klasse B.
Het 20-jarig Bestaan en Nieuwe Uitdagingen
Op zaterdag 30 augustus 1947 vond er onder grote belangstelling de jaarvergadering van Semper Altius plaats. Hierin werd o.a. een mededeling gedaan over de plannen van de feestviering van het 20-jarig bestaan van de vereniging in mei 1948. Het bestuur van Semper Altius werd tijdens deze vergadering als volgt samengesteld: P. van der Griend (voorzitter), G.W. van Katwijk (secretaris), C.C.J. Lejour (penningmeester), J. van Werkhoven (2e voorzitter), M. Lindeijer (2e secretaris), J. Knoester (2e penningmeester) en de commissarissen D. Rombout en J.
Semper Altius telde bij aanvang van het seizoen 1947-1948 in totaal 130 leden en 120 donateurs. Er werden voor dit seizoen 5 seniorenelftallen ingeschreven bij de KNVB voor de zaterdagcompetitie. Dankzij de fantastische medewerking van de voetbalvereniging Rijswijk mocht, na het eerste elftal en de jeugdelftallen, vanaf dit seizoen ook het tweede elftal van Semper Altius op het complex van de Rvv Rijswijk haar thuiswedstrijden spelen. Het eerste elftal van Semper Altius kende een moeizaam seizoen in de 4e Klasse. Van de uiteindelijk 18 competitiewedstrijden wist men er 6 in winst om te zetten, speelde 3 x gelijk en er werd 9 x verloren. Het vierde elftal van Semper Altius werd dit seizoen kampioen in de 3e Klasse C van de HVB.
Op zaterdag 22 mei 1948 vierde Semper Altius haar 20-jarig bestaan in de grote zaal van Cinema “Excelsior” aan de Zeestraat 57-59 te ‘s Gravenhage. In een geheel uitverkochte zaal (250 man) werd het een grandioze avond met optredens van een cabaret revue onder de titel ‘Cheerio Holland’ en de bekende conferencier Willy Vervoort.
Veranderingen in de Jaren '50
Vanaf het seizoen 1948-1949 kon Semper Altius geen gebruik meer maken van het Rvv Rijswijk terrein en werd er door de Rijswijkse Sportcommissie de terreinen van het Hoornpark, Jan Thijssenweg 3 (langs de Vliet) te Rijswijk toegewezen. Wederom schreef het bestuur van Semper Altius 5 seniorenelftallen in bij de KNVB voor de zaterdagcompetitie. Op de jaarlijkse Algemene Ledenvergadering van maandag 18 juli 1949 stelde penningmeester C.C.J. Lejour zich niet meer herkiesbaar en werd zijn functie opgevolgd door J. van Vliet. P. van der Griend (voorzitter), G.W. van Katwijk (secretaris) en G.
Op verzoek van de Junior-Commissie keurde het bestuur het plan goed om vanaf het seizoen 1949-1950 te starten met een Pupillen-afdeling. Hiervoor kwamen voetballertjes van 9 t/m 11 jaar in aanmerking. Het werd een zeer moeizaam seizoen voor Semper Altius 1 want van de 16 competitiewedstrijden wist men er slechts 2 in winst om te zetten, werd er 1x gelijk gespeeld en maar liefst 13x verloren. Met 5 punten, en een doelgemiddelde van 21 voor en 42 tegen , Semper Altius op de achtste en voorlaatste positie van de ranglijst. Voor het eerst sinds Semper Altius vanaf 1940 in de grote Bond (KNVB) speelde was een kampioenschap bij de jeugdafdeling een feit.
Op de Algemene Ledenvergadering van 4 september 1950 stond in het teken van het afscheid van voorzitter Pieter van de Griend. “Pa” van de Griend stond in het middelpunt van de belangstelling, waarbij hem bij monde van de secretaris, namens de hele vereniging het Ere-voorzitterschap werd aangeboden vergezeld van een fraaie oorkonde en een polshorloge met inscriptie. Tot nieuwe voorzitter werd vervolgens gekozen de heer Theo Kwak. Oud bestuurslid D.M. De samenstelling van het nieuwe bestuur van Semper Altius zag er nu als volgt uit: T. Kwak (voorzitter), G.W. van Katwijk (secretaris), F. v.d. Berg (penningmeester), J. v. Vliet (vice-voorzitter) en de commissarissen A. Dane, A. Delfos, B.
Voor het seizoen 1950-1951 schreef Semper Altius 5 seniorenelftallen in voor de zaterdagcompetitie. Een poule met 10 clubs dus dat betekende 18 competitiewedstrijden. Van die 18 competitiewedstrijden wist Semper Altius er 6 in winst om te zetten, speelde 2 x gelijk en er werd 10 x verloren. Wederom schreef Semper Altius dit seizoen 5 seniorenelftallen voor de zaterdagcompetitie in. Bij de jeugdafdeling was het allemaal passen en meten wat de elftallen betreft want vlak voor aanvang van de competitie beschikte de juniorenafdeling over ‘slechts’ 34 jongens. Dit hield in dat er een A1-, B1- en C1-team werden ingeschreven met als resultaat dat ieder team slechts één reservespeler bezat. Het jeugdbestuur van Semper Altius was dus druk op zoek naar nieuwe junioreleden.
Het eerste elftal van Semper Altius begon dramatisch aan de competitie want van de eerste zeven competitiewedstrijden werd er slechts eenmaal gewonnen en alle andere gingen verloren. Het was dus niet verrassend dat Semper helemaal onderaan de ranglijst stond. Het bestuur van Semper Altius besloot, vanwege de slechte resultaten van het vlaggenschip, om voor vrijdag 26 oktober 1951 een Algemene Ledenvergadering in te lassen. Op deze ALV werd besloten om de Elftalcommissie te wijzigen. De heren P. Beijnenveld en W. Rotteveel werden vervangen door J. Christerus en G. van Katwijk. De resultaten van Semper Altius 1 werden beter en na een grandioze eindspurt kon men zich op zaterdag 26 april 1952, in de laatste competitiewedstrijd tegen concurrent VVOR, in veilige haven spelen. Met andere woorden, de winnaar van Semper Altius - VVOR bleef behouden voor de 4e Klasse KNVB, de verliezer zou naar de onderafdeling (HVB) worden teruggewezen. Alles wat Semper Altius-bloed bezat was op het Hoornpark aanwezig, zo ook de vroegere voorzitters Van der Griend, Nieuwenhuizen en Veeren. Van de 18 competitiewedstrijden won Semper Altius er 4, speelde 4 keer gelijk en werd er 10 maal verloren. Met 10 punten (2 punten in mindering), en de doelcijfers 20-44, eindigde men op de achtste positie van de 4e Klasse B. Het ging sowieso slecht met de resultaten van Semper Altius want het tweede elftal degradeerde naar de onderafdeling en het derde elftal wist zich op de laatste wedstrijddag ternauwerhand te handhaven.
De Algemene Ledenvergadering van woensdag 3 juli 1952 had een rustig en prettig verloop. Het bestuur bleef in dezelfde formatie, behoudens J. van Vliet die wegens drukke werkzaamheden afscheid moest nemen als vice-voorzitter. In zijn plaats werd E.N. In het 25e seizoen van Semper Altius startte de club, net als vorig seizoen, met 5 seniorenelftallen aan de competitie. Het probleem was echter dat bij de 5 elftallen slechts 4 reserves waren, dus met andere woorden Semper Altius begon op zaterdag 13 september 1952 aan de competitie met in ieder geval een elftal zonder reserve speler. Het eerste elftal van Semper Altius presteerde beter dan in het vorige seizoen. Van de 18 competitiewedstrijden wist men er uiteindelijk 7 te winnen, 3 gelijk te spelen en werd er 10 keer verloren. Op zaterdag 17 oktober 1953 werd het 25-jarig bestaan van Semper Altius officieel gevierd met een grote feestavond in …
Semper Altius Vandaag: Een Bloeiende Vereniging
In 2025 floreert de jeugdafdeling van Semper Altius als nooit tevoren. De Rijswijkse 5e klasser heeft momenteel haar handen vol om de steeds maar groeiende jeugdafdeling in sportieve banen te leiden. Met ingang van het seizoen 2025-2026 zijn de voorlopige teamindelingen voor de bovenbouw jeugd bekend.
De club kijkt ook vooruit naar de toekomst. Op 17 juli 2028 bestaat Semper Altius 100 jaar! Een bijzondere mijlpaal die niet ongemerkt voorbij zal gaan. Er wordt al volop nagedacht over een feestelijke viering. Een groep toegewijde Semper Altianen is al geruime tijd bezig met de voorbereiding van een jubileumboek.
Recentelijk heeft Semper Altius een samenwerking aangekondigd met Fysiotherapie RijswijkBuiten, met als doel spelers fit, sterk en blessurevrij op het veld te houden.
Semper Altius organiseert ook diverse evenementen, zoals het jaarlijkse jeugdkamp. Het jeugdkamp van 2025 was een grandioos succes, vol voetbal, plezier en gezelligheid. Met bijna 140 kinderen en een groot aantal vrijwilligers was het een weekend om nooit te vergeten.
tags: #semper #altius #voetbal #geschiedenis