Voetbal is de populairste sport in Qatar, gevolgd door cricket. De introductie van voetbal in Qatar vond plaats kort na de Tweede Wereldoorlog. Ondanks de populariteit van de sport, worden de stadions niet altijd gevuld.
Geschiedenis en Ontwikkeling van het Voetbal in Qatar
In de jaren zeventig en tachtig maakte het Qatarese voetbal een sterke opmars. Internationale ambities werden gekoesterd, mede door de bouw van het Khalifa International Stadium in 1976. Een mijlpaal was het jaar 1981. Aan het begin van dit millennium trokken de oliesjeiks buitenlandse spelers aan, wat de populariteit van de sport verder verhoogde.
De Qatar Stars League
De Qatar Stars League (QSL) is de hoogste voetbalcompetitie in Qatar. De competitie werd opgericht in 1972 en telt momenteel 12 teams die strijden om de landstitel. Het niveau van de QSL is te vergelijken met de Nederlandse Eredivisie. Opmerkelijk is dat bijna alle clubs gevestigd zijn in de hoofdstad Doha. Enkele bekende clubs in de Qatar Stars League zijn Al-Sadd, Al-Ahli, Qatar SC en Al-Rayyan.
De competitie draait al een tijdje mee en kent een rijke geschiedenis. De Qatar Stars League is de hoogste voetbalcompetitie in Qatar. Er nemen twaalf teams aan deel, en ongeveer één op de vijf spelers is niet van Qatarese afkomst.
Gokwetten en de Qatar Stars League
In Qatar gelden strenge gokwetten, waardoor de competities van dit land niet vaak worden aangeboden bij bookmakers. Ook legale Nederlandse bookmakers bieden geen weddenschappen aan op de Qatar Stars League.
Lees ook: KNVB kaarten WK Qatar: Zo doe je het
Internationale Spelers in Qatar
In het verleden hebben veel bekende Nederlandse voetballers in Qatar gespeeld, waaronder Frank en Ronald de Boer, Wesley Sneijder en Nigel de Jong. Ook spelers uit andere landen hebben de weg gevonden naar het Midden-Oosten vanwege het klimaat en het financiële aspect.
Nederlandse Spelers in de Qatar Stars League (2024/2025)
In het seizoen 2024/2025 spelen er drie Nederlandse voetballers in de Qatar Stars League:
- Pelle van Amersfoort: Geboren op 1 april 1996 in Heemskerk. Hij speelde in de jeugdopleiding van sc Heerenveen en debuteerde in 2014 in het eerste elftal. Na periodes bij Almere City en Cracovia Kraków keerde hij in 2022 terug naar Heerenveen.
- Sven van Beek: Geboren op 28 juli 1994 in Gouda. Hij speelde tussen 2005 en 2013 in de jeugdopleiding van Feyenoord en debuteerde in 2013 in het betaalde voetbal. Na 116 wedstrijden voor Feyenoord en periodes bij Willem II en sc Heerenveen, koos hij voor een buitenlands avontuur bij Al-Shahaniya SC.
- Mohamed Taabouni: Geboren op 29 maart 2002 in Haarlem. Hij speelde tussen 2013 en 2019 in de jeugdopleiding van AZ. Na 96 wedstrijden voor Jong AZ en 3 duels in het eerste elftal, vertrok hij transfervrij naar Feyenoord in 2022. Na een minder succesvolle periode bij Feyenoord speelt hij sinds 2024 op huurbasis voor Qatar SC.
Het Nationale Elftal van Qatar
Het nationale elftal van Qatar staat voor een uitdaging vanwege het relatief kleine aantal Qatarese staatsburgers. Van de ongeveer drie miljoen inwoners zijn er 2,7 miljoen arbeidsmigranten met een andere nationaliteit. Het is dan ook niet eenvoudig om uit slechts driehonderdduizend inwoners een nationaal elftal samen te stellen. In het verleden probeerden sjeiks buitenlandse spelers tegen betaling de Qatarese nationaliteit aan te bieden.
Het WK 2022 in Qatar: Controverses en Impact
De toewijzing van het WK 2022 aan Qatar kwam voor veel voetballiefhebbers als een verrassing. Critici wezen op het gebrek aan voetbaltraditie in het land, evenals zorgen over mensenrechten en arbeidsomstandigheden.
Controverses rondom de toewijzing
De beslissing van de FIFA om het WK 2022 aan Qatar toe te wijzen, stuitte op veel kritiek. Ondanks dat Qatar momenteel het rijkste land ter wereld is, stond het niet bekend als een grote voetbalnatie.
Lees ook: Waarom Krul en Cillessen Qatar misten
Mensenrechten en Arbeidsomstandigheden
De KNVB was destijds niet voor een WK in Qatar, maar ziet de plaatsing van het toernooi daar in 2022 als een gegeven. De KNVB kijkt niet weg van de maatschappelijke problemen van het gastland en wil sociaal verantwoord deelnemen aan het toernooi. Rapporten van mensenrechtenorganisaties en internationale vakbondkoepels worden gezien als waardevol. De KNVB is actief op het gebied van mensenrechten, ook binnen het voetbal. De KNVB was een van de initiatiefnemers om de FIFA te bewegen tot meer aandacht voor mensenrechten in landen die een WK willen organiseren. Er is op dit gebied duidelijk progressie geboekt: bidprocedures voor komende WK’s kennen nu een mensenrechtenparagraaf. Hoewel deze er nog niet was bij de keuze voor Qatar, is de situatie van gastarbeiders in Qatar dankzij de aandacht voor het WK gesignaleerd, besproken en op een aantal punten verbeterd, volgens rapporten.
Nederland is onderdeel van de internationale voetbalwereld en alle FIFA-leden hebben zich verplicht om deel te nemen aan kwalificatiereeksen en het WK. Sinds de Tweede Wereldoorlog is geen enkel WK-eindtoernooi om politieke redenen geboycot. Een boycot is dus geen gangbaar middel. Juist vanwege het WK staat de situatie in Qatar, die breder gaat dan alleen het WK, bij velen op de radar. Dankzij alle aandacht hiervoor en de diplomatieke inspanningen wordt er vooruitgang geboekt in de situatie van de arbeiders in Qatar. Een sportieve boycot zou deze vooruitgang niet helpen, dat geven ook mensenrechtenorganisaties aan.
De KNVB staat in nauw contact met de FIFA, de Nederlandse ambassade in Qatar, mensenrechtenorganisaties, de International Labour Organisation en het Ministerie van Buitenlandse Zaken.
Impact op de Eredivisie
Door het WK voetbal in Qatar lag de Eredivisie en de Eerste Divisie stil tussen 13 november en 6 januari. Het WK duurde bijna een maand en werd in de winter gespeeld, omdat het anders te warm is in de Golfstaat. Dit had invloed op de speeldagenkalender van het seizoen 2022/2023.
Toekomstperspectief
De Qatar Stars League blijft zich ontwikkelen en professionaliseren. Met de aanhoudende investeringen en de aantrekkingskracht van internationale spelers, blijft de competitie een interessante bestemming voor voetballers van over de hele wereld. De aandacht voor mensenrechten en arbeidsomstandigheden, mede door de impact van het WK 2022, draagt bij aan een positieve ontwikkeling van het voetbal in Qatar.
Lees ook: Passie en Kritiek NAC Breda Ultras
Live Voetbal: Qatar SC tegen Al Sailiya
Volg de live voetbalwedstrijd van de Qatar Stars League 2025-2026 tussen Qatar SC en Al Sailiya op Eurosport. De wedstrijd begint om 17:30 op 21 augustus 2025. Ontdek het laatste nieuws over Qatar SC en Al Sailiya en zoek actuele standen, resultaten, topscorers en voorgaande winnaars van de Qatar Stars League 2025-2026. Blijf op de hoogte van het laatste voetbalnieuws, interviews en commentaar van experts.
tags: #qatar #voetbal #competitie #informatie