Dit artikel biedt een uitgebreid overzicht van de overschrijvingsregels van de KNVB Zuid 1, specifiek gericht op amateurvoetballers. Het behandelt de verschillende periodes, categorieën (A en B), dispensatiemogelijkheden en procedures voor overschrijvingen.
Overschrijvingsperiodes
De KNVB hanteert twee hoofdperiodes voor overschrijvingen:
- Reguliere Overschrijvingsperiode: Deze periode loopt van de eerste zaterdag in maart tot en met 15 juni om 23.59 uur.
- Dispensatieperiode: Deze periode loopt van 16 juni tot en met de eerste vrijdag van maart het jaar erna om 23.59 uur.
Deze termijnen zijn van toepassing op alle spelers van de leeftijdscategorie O13 en ouder.
Categorie A en B
Binnen het amateurvoetbal wordt onderscheid gemaakt tussen categorie A en categorie B. De regels voor overschrijving verschillen per categorie.
Categorie A
Spelers die in het nieuwe seizoen in de categorie A willen spelen, moeten uiterlijk 15 juni een overschrijving aanvragen. Dit geldt ook voor spelers waarvan verwacht wordt dat ze in categorie A kunnen gaan spelen. Ook spelers die in de afgelopen drie jaar hebben gevoetbald en inmiddels zijn afgemeld bij hun oude vereniging, hebben een overschrijving nodig.
Lees ook: Alles Over de KNVB Overschrijving Procedure
Belangrijke punten voor Categorie A:
- Deadline: 15 juni, 23.59 uur.
- Verwerking: Verzoeken worden per 1 juli verleend, mits aan de financiële verplichtingen aan de te verlaten vereniging is voldaan.
- Dispensatieperiode: Tussen 16 juni en het eerste weekend van maart is overschrijving in de categorie A alleen mogelijk met dispensatie. De dispensatieperiode voor spelers in categorie A loopt vanaf 16 juni en sluit op de eerste vrijdag van het eerst volledige weekend van maart om 23.59 uur. Dat is vrijdag 6 maart 2026 23.59 uur.
Categorie B
Voor de categorie B gelden dezelfde regels als bij de reguliere categorie B, tenzij een team tijdens het seizoen wordt heringedeeld op een niveau waar de categorie A van toepassing is en betreffende team speelsters heeft die alleen speelgerechtigd zijn voor de categorie B. Het is ook mogelijk dat een teams al in fase 1 anders wordt ingedeeld dan het team ingeschreven is. Ook in dit geval kan het zo zijn dat een team ingedeeld is in de categorie A terwijl het team een speelster(s) heeft die alleen speelgerechtigd zijn voor de categorie B meiden.
Belangrijke punten voor Categorie B:
- Dispensatieperiode: Vanaf 16 juni tot en met de eerste vrijdag van de maand maart kan overschrijving worden aangevraagd voor categorie B. Er is geen dispensatiegrond voor nodig. De speler dient alleen aan zijn financiële verplichtingen ten opzichte van de te verlaten vereniging te hebben voldaan. Het verzoek wordt na afmelding door de te verlaten vereniging automatisch in de nacht volgend op het verzoek verleend. De overschrijvingsperiode loopt tot en met 4 februari 2025.
Heringedeelde Teams
Binnen een seizoen kunnen teams worden (her)ingedeeld van categorie B naar categorie A (en andersom). De speelsters die in de dispensatieperiode overschrijving hebben aangevraagd zonder dispensatiereden zijn dan niet speelgerechtigd voor de categorie A. Bij een herindeling van een team van categorie B naar categorie A kan de speelster door middel van een opwaardeerverzoek toch speelgerechtigd worden (alleen voor het betreffende team).
In de MO13 t/m MO20 kan een team binnen een seizoen uitkomen in zowel de categorie A als B meiden in vier verschillende fasen. Een speelster die uitsluitend speelgerechtigd is voor de categorie B meiden, kan na een herindeling van haar team naar de categorie A meiden ook voor haar eigen team uitkomen in de categorie A meiden.
Dit is van toepassing op:
- Speelster heeft overschrijving aangevraagd in de dispensatieperiode voor de categorie B meiden en gekregen (dispensatieperiode van 16 juni 2023 t/m 1 maart 2024).
- Speelster mag bij de nieuwe vereniging enkel uitkomen in categorie B meiden.
- Wordt haar team gedurende het seizoen heringedeeld naar de categorie A meiden dan is de speelster alleen voor dit team speelgerechtigd in categorie A meiden als er een opwaardeerverzoek is aangevraagd en goedgekeurd.
Gewijzigde Competitie-omstandigheden
Een speelster die speelgerechtigd is voor enkel categorie B meiden, krijgt na een herindeling van haar team naar de categorie A meiden dispensatie om enkel voor dat team in deze fasen uit te komen in de categorie A meiden. Bekijk het proces van aanvraag voor een opwaardeerverzoek en toekenning van deze dispensatie.
Lees ook: Alles over KNVB overschrijvingen
Dispensatie
Buiten de reguliere overschrijvingsperiode is overschrijving alleen mogelijk met dispensatie. Dit geldt in de volgende situaties:
- Overschrijving naar categorie A: De speler is verhuisd of kan vanwege gewijzigde werk-, studie- of andere omstandigheden niet meer uitkomen in bindende wedstrijden bij de oude club.
- Overschrijving naar categorie B: Vanaf 16 juni tot en met de eerste vrijdag van de maand maart kan overschrijving worden aangevraagd voor categorie B. Er is geen dispensatiegrond voor nodig. De speler dient alleen aan zijn financiële verplichtingen ten opzichte van de te verlaten vereniging te hebben voldaan. Het verzoek wordt na afmelding door de te verlaten vereniging automatisch in de nacht volgend op het verzoek verleend.
Redenen voor dispensatie
- Verhuizing:
- Jeugd jongens: De nieuwe woonplaats ligt 10 kilometer of meer van de huidige woonplaats. De nieuwe club is gevestigd binnen 20 kilometer van de nieuwe woonplaats.
- Senior mannen: De nieuwe woonplaats ligt 30 kilometer of meer van de huidige woonplaats. De nieuwe club is gevestigd binnen 20 kilometer van de nieuwe woonplaats (voor futsal moet de nieuwe club zijn gevestigd binnen 40 kilometer van de nieuwe woonplaats).
- Jeugd meisjes: De nieuwe woonplaats ligt 10 kilometer of meer van de huidige woonplaats. De nieuwe club is gevestigd binnen 40 kilometer van de nieuwe woonplaats.
- Senior vrouwen: De nieuwe woonplaats ligt 30 kilometer of meer van de huidige woonplaats. De nieuwe club is gevestigd binnen 40 kilometer van de nieuwe woonplaats.
- Gewijzigde werkomstandigheden:
- Functiewijziging bij dezelfde werkgever: Kopie van het (nieuwe) arbeidscontract (incl. ingangsdatum en contractduur), kopie van de meest recente salarisstrook, ondertekende verklaring van werkgever op briefpapier waaruit blijkt dat voetballen op dezelfde dag onmogelijk is geworden.
- Nieuwe werkgever: Kopie van het (nieuwe) arbeidscontract (incl. ingangsdatum en contractduur), kopie van de meest recente salarisstrook, ondertekende verklaring van werkgever op briefpapier waaruit blijkt dat voetballen op dezelfde dag onmogelijk is geworden.
- Gewijzigde studieomstandigheden:
- Nieuwe studie: Documenten van de nieuwe en oude school waaruit expliciet blijkt dat het voor de speler in kwestie vanwege studieomstandigheden onmogelijk is geworden bij zijn huidige club op de desbetreffende dag te spelen. Voor studenten die een nieuwe studie beginnen in een plaats die ten minste 30 kilometer vanaf hun huidige woonplaats ligt, geldt de mogelijkheid tot de start van de competitie (19 september 2025, 23.59 uur) te worden overgeschreven naar een andere vereniging. De vereniging moet gevestigd zijn binnen 20 kilometer van de plaats van de nieuwe studie Voorts geldt dat zij niet in bindende wedstrijden voor de te verlaten vereniging mogen zijn uitgekomen in de periode 1 juli t/m 19 september 2025.
- Slechte studieresultaten: De studieresultaten op moment van het verzoek om dispensatie aldus zijn, dat de speler in kwestie bij gelijkblijvende resultaten aan het einde van het schooljaar niet wordt bevorderd/overgaat.
- Gewijzigde medische omstandigheden: Documenten van een onafhankelijk arts, fysiotherapeut, psycholoog etc. waaruit expliciet blijkt dat het voor de speler in kwestie vanwege medische omstandigheden onmogelijk is geworden bij zijn huidige club op de desbetreffende dagen te spelen en/of te trainen.
- Terugtrekken elftal: In het geval dat de vereniging na het terugtrekken van het elftal geen elftal meer heeft dat in de categorie A uitkomt en het terugtrekken van het elftal niet verwijtbaar is aan de speler die dispensatie verzoekt, kan dispensatie voor de categorie A worden verleend. Het verzoek tot overschrijving moet binnen één kalendermaand na de datum van terugtrekking van het elftal worden ingediend.
Procedure voor dispensatie
Dispensatieverzoeken verlopen via Sportlink Club en worden getoetst door de afdeling overschrijvingen. Een verzoek tot overschrijving op grond van langer dan een jaar niet te zijn uitgekomen in een bindende wedstrijd wordt automatisch verleend als de speler heeft voldaan aan zijn financiële verplichtingen en de speler door de te verlaten vereniging wordt afgemeld.
Procedure voor Overschrijving
Speler
- Meld je uiterlijk 15 juni aan bij de nieuwe vereniging. De nieuwe vereniging heeft hiervoor jouw KNVB-relatiecode nodig.
- Meld uiterlijk 15 juni bij je huidige vereniging dat je naar een andere vereniging gaat. Voorwaarde is wel dat je aan alle financiële verplichtingen hebt voldaan.
- De nieuwe vereniging verwerkt de aanmelding in Sportlink Club. Ook dit dient uiterlijk 15 juni te gebeuren.
- In de Voetbal.nl app of in de Wedstrijdzaken-app kun je de status van je overschrijving volgen.
Verenigingen
- Wanneer de nieuwe vereniging de aanmelding van de speler ontvangt, inclusief de KNVB-relatiecode, kan de overschrijving worden aangevraagd via Sportlink Club.
- De vereniging waarvan de speler vertrekt, wordt geadviseerd de speler niet af te melden. De afmelding gebeurt namelijk automatisch in Sportlink Club, zodra de speler wordt overgeschreven.
- Als de overschrijving op correcte wijze is aangevraagd verschijnt in Sportlink Club altijd de melding: 'Er is een overschrijvingsverzoek aanwezig'.
- De KNVB verwerkt de overschrijvingsaanvragen per 1 juli.
KNVB-Relatiecode
Je KNVB-relatiecode (bestaat uit letters en cijfers) kan je vinden als je inlogt op Voetbal.nl. De relatiecode staat onder je foto in het persoonlijk profiel. Je kunt de relatiecode ook vinden in de Wedstrijdzaken-app. Daar staat de relatiecode onder je digitale spelerspas. Heb je geen Voetbal.nl-account of Wedstrijdzaken-app en wil je toch je relatiecode weten, neem dan contact op met je vereniging of anders met KNVB Contact onder vermelding van je naam, geboortedatum en naam van je (laatste) vereniging.
Financiële Verplichtingen
Een financiële blokkade wordt door de vereniging ingesteld als je de contributie nog niet hebt betaald of als je nog openstaande boetes hebt. Zolang je niet aan je financiële verplichtingen hebt voldaan, wordt je overschrijving niet verleend. Let op: Ondanks de financiële blokkade moet de overschrijving wel uiterlijk op 15 juni zijn aangevraagd.
Opwaardeerverzoek
Als je verzoek tot overschrijving is aangevraagd en verleend voor categorie B, dan is het niet mogelijk om in categorie A uit te komen. Je kan de verleende overschrijving (voor categorie B) wel laten opwaarderen naar categorie A. Hiervoor geldt dan wel dat je moet voldoen aan één van de dispensatiegronden (gewijzigde woon-, werk- of studieomstandigheden) of je bent 365 dagen niet uitgekomen in een bindende wedstrijd. Het opwaardeerverzoek kan door de nieuwe vereniging via Sportlink Club worden aangevraagd.
Lees ook: Jeugdvoetbal Overschrijving Regels
Wanneer kan ik een opwaardeerverzoek aanvragen?
Als je bent overgeschreven naar een nieuwe vereniging en je door deze overschrijving, bij de nieuwe vereniging, enkel mag uitkomen in categorie B. Je kan dan een opwaardeerverzoek met dispensatiereden (werk-woon of studieomstandigheden) doen om toch uit te mogen komen in categorie A. De nieuwe vereniging dient dit via Sportlink te verzoeken.
365 Dagen Regel
Bij aanvraag overschrijving: Ja, dat is mogelijk, maar alleen in de dispensatieperiode (16 juni tot en met de 1e vrijdag van de maand maart daaropvolgend). Je kan via de nieuwe vereniging een verzoek tot overschrijving aanvragen. Je hoeft hiervoor geen bewijsstukken aan te leveren. Sportlink controleert of je daadwerkelijk langer dan 365 dagen niet bent uitgekomen in een bindende wedstrijd.
Bij opwaardeerverzoek: Als je al bent overgeschreven naar de nieuwe vereniging voor categorie B en je bent nog niet uitgekomen in een bindende wedstrijd, en je laatste bindende wedstrijd is meer dan een jaar geleden geweest, dan kan je nieuwe vereniging een opwaardeerverzoek van categorie B naar categorie A indienen. De nieuwe vereniging voegt aan het verzoek een Word-document toe met daarin de tekst: 'Speler is 365 dagen niet meer in bindende wedstrijden uitgekomen'. Let op: je mag tijdens de behandeling van het verzoek ook niet uitkomen voor de nieuwe vereniging in wedstrijden in categorie B.
Bindende wedstrijden
- Alle wedstrijden categorie B
- Alle wedstrijden categorie A
- Alle bekerwedstrijden
- Alle toernooien die door de KNVB zijn georganiseerd
Intrekken van een Overschrijving
Het is mogelijk om in de overschrijvingsperiode (tot uiterlijk 15 juni), je overschrijvingsverzoek te laten intrekken. Je kan dan in dezelfde overschrijvingsperiode nog één keer een nieuw verzoek tot overschrijving aanvragen bij een nieuwe vereniging. Het intrekken van een tweede verzoek is ook nog mogelijk, in dat geval kan je alleen nog voor de oude vereniging uitkomen, waarvoor je in het voorgaande seizoen speelgerechtigd was. Het overschrijvingsverzoek kan alleen door de nieuwe vereniging worden ingetrokken. Na 1 juli van ieder jaar kan een overschrijving niet meer door de nieuwe vereniging worden ingetrokken, omdat je overschrijvingsverzoek automatisch in Sportlink is verleend.
Inschrijvingen en Publicaties
Belangrijke Datums
- 16 juni 2025: Start inschrijven teams seizoen 2025/'26
- 25 juni 2025: Sluitingsdatum inschrijven teams
- 4 juli 2025: Publicatie indeling landelijk mannen 2e t/m 4e divisie
- 11 juli 2025: Publicatie poule-indelingen senioren + divisies jeugd categorie A veldvoetbal
- 1 augustus 2025: Publicatie bekerindelingen
- 2 augustus 2025: Publicatie wedstrijdprogramma bekercompetitie
- 8 augustus 2025: Publicatie overige klasse-indelingen (o.a. de hoofdklassen JO)
- 9 augustus 2024: Publicatie wedstrijdprogramma (bron: KNVB)
- 1 juli 2025: Publicatie klasse-indeling categorie B (met uitzondering van de JO13 t/m JO19 en MO-competities)
- 6 juli 2025: Uiterste reactiedatum klasse-indelingen cat. B (met uitzondering van de JO13 t/m JO19 en MO-competities)
- 8 augustus 2025: Publicatie competitie-indelingen senioren
- 8 augustus 2025: Publicatie competitie-indeling jeugd O7 t/m O19 en MO13 t/m MO20
- 8 augustus 2025: Publicatie bekerindelingen seniorenvoetbal
- 9 augustus 2025: Publicatie wedstrijdprogramma reguliere competities senioren
- 9 augustus 2025: Publicatie wedstrijdprogramma jeugd O7 t/m O19
- 9 augustus 2025: Publicatie wedstrijdprogramma bekercompetitie seniorenvoetbal
Start Competities
- 16/17 augustus 2025: Start Tweede en Derde Divisie mannen
- 23/24 augustus 2025: Start Vierde Divisie mannen
- 30/31 augustus 2025: Start bekercompetitie categorie A en B
- 30 augustus 2025: Start fasevoetbal jeugd
- 20/21 september 2025: Start competitie categorie A en B
Terugkeren naar Oude Vereniging
Jeugdspeler
Een jeugdspeler die verzoekt om overschrijving van zijn huidige vereniging naar de vereniging waarvoor de speler, in het vorige seizoen en direct voorafgaand aan zijn huidige club speelgerechtigd is geweest, moet voldoen aan de volgende voorwaarden:
- Huidige vereniging heeft geen bezwaar tegen de overstap.
- De speler moet aan zijn financiële verplichtingen, tegenover de te verlaten vereniging hebben voldaan.
- De reden van het verzoek om overschrijving vereist geen verdere toetsing.
Senior
Een senior die wil terugkeer naar zijn of haar oude vereniging moet voldoen aan de volgende voorwaarden:
- Speler is niet uitgekomen in bindende wedstrijden zoals beker- en competitiewedstrijden voor de nieuwe vereniging.
- Huidige vereniging heeft geen bezwaar tegen de overstap.
- De speler moet aan zijn financiële verplichtingen, tegenover de te verlaten vereniging hebben voldaan.
Internationale Overschrijvingen en Contractspelers
Voor internationale overschrijvingen en overschrijvingen van contractspelers gelden afwijkende regels. Er is in de winter een overschrijvingsperiode voor internationale overschrijvingen en overschrijvingen voor bij de KNVB geregistreerde contractspelers (dus van contract naar contract). De overschrijvingsperiode loopt tot en met 4 februari 2025, 23.59 uur.
Contractspeler
Een contractspeler is een natuurlijk persoon van 15 jaar of ouder, die met een club of met een aan de amateurvereniging gelieerde stichting die is erkend en geregistreerd door het bestuur amateurvoetbal, een spelerscontract als bedoeld in artikel 34 van het Reglement Amateurvoetbal of artikel 53 van het Reglement Betaald Voetbal heeft afgesloten, krachtens welke hij een geldelijke vergoeding ontvangt voor zijn deelname aan wedstrijden en/of trainingen. De arbeidsomvang moet in een spelerscontract in het amateurvoetbal zijn opgenomen.
tags: #overschrijving #regels #knvb #zuid #1