Voetbal is in Nederland een sport die diep in de samenleving is geworteld. Het is een bron van vreugde, passie en nationale trots. Echter, achter de schermen van dit populaire spel schuilen er uitdagingen en problematieken die aandacht verdienen. Recente films en documentaires werpen een licht op deze onderwerpen, variërend van racisme en discriminatie tot de emancipatiestrijd in het vrouwenvoetbal. Deze producties bieden een platform voor gesprekken en reflectie over de huidige stand van zaken en de noodzakelijke stappen voor een inclusievere toekomst.
Allemaal Gelijk?: Racisme en Discriminatie in het Voetbal
Op 9 november is de film ‘Allemaal Gelijk?’ uitgekomen, een project waarin Humberto Tan racisme en discriminatie in zowel het amateur- als betaald voetbal onderzoekt. De film brengt de problematiek vanuit verschillende perspectieven in beeld. In het nieuws zien we regelmatig dat deze problematiek nog altijd plaatsvindt in voetbal en dat intimidatie en pestgedrag zeker niet onbekend zijn op het voetbalveld. De film stelt cruciale vragen over de consequenties voor spelers en supporters die hiermee te maken hebben en onderzoekt hoe we stappen kunnen zetten om dit in de toekomst te veranderen.
Humberto Tan voert gesprekken met (oud-)voetballers, supporters, trainers en wetenschappers om antwoorden te vinden. Dit bleek geen eenvoudige opgave, aangezien niet iedereen, van amateur tot professional, bereid was om over dit onderwerp te praten. Dit gegeven onderstreept hoe problematisch de situatie nog altijd is. Desondanks hebben sommigen hun verhaal willen delen, wat heeft geresulteerd in een film die de impact van racisme en discriminatie op individuen laat zien.
Een van de aangrijpende verhalen is dat van Davy, die in gesprek met zijn vader, tevens oud-voetbaltrainer, vertelt over zijn ervaringen op de club. Als homoseksuele jongen werd hij geconfronteerd met het genormaliseerde, masculine gedrag op het voetbalveld. In zijn ervaring werd alles wat niet ‘hetero’ was, bewust of onbewust als minder benadrukt. Dit was voor hem reden om te stoppen met voetbal, ondanks dat hij nog altijd genoot van de sport. Ook de houding van voetbalsupporters ten opzichte van racisme en discriminatie tijdens een oranjewedstrijd komt in beeld.
Naast het vastleggen van persoonlijke ervaringen op en rondom het veld, belicht de film ook het probleem van het juridisch aanvechten van discriminatie, evenals de significante kloof tussen het mannen- en vrouwenvoetbal. Humberto Tan is voorzitter van de commissie Mijnals, een organisatie die racisme en discriminatie in het voetbal aankaart en aanpakt. ‘Allemaal Gelijk?’ is gratis te bekijken op www.veiligewedstrijd.nl.
Lees ook: Composition Dutch Team World Championship
De Emancipatiestrijd in het Vrouwenvoetbal: Op Weg naar de Top
Voetbal is onder meisjes en vrouwen de snelst groeiende sport in Nederland. Velen dromen van een glansrijke carrière aan de top, dat is lang niet altijd vanzelfsprekend geweest. De vierdelige documentaireserie ‘Op Weg naar de Top’, gemaakt door filmmaker Mildred Roethof/Human Nature Films, biedt een unieke blik op de emancipatiestrijd van het Nederlands vrouwenvoetbal.
De serie geeft een indringende inkijk in het Nederlandse vrouwenvoetbal. Dicht op de huid volgt de filmmaker oud-spelers, OranjeLeeuwinnen, jonge beloftes, coaches, analisten en andere voetbalfanaten. We zien emotie, gedrevenheid, passie, focus, winst en verlies in het leven van de spelers.
Lees ook: Nederlandse voetballers en hun vermogen
Lees ook: Koninklijke Korfbal Bond: 75-jarig Jubileum
tags: #nederlandse #voetbal #films #documentaire