Houffalize, een pittoreske stad met meer dan 5000 inwoners, gelegen in de Belgische Ardennen, staat bekend als de "bloemenstad". De stad ligt aan de rivier de Ourthe, te midden van het uitgestrekte Natuurpark van de Twee Ourthes. Deze prachtige ligging en het heuvelachtige landschap hebben Houffalize tot de Ardense hoofdstad van het mountainbiken gemaakt.
Een Paradijs voor Mountainbikers
In de directe omgeving van Houffalize liggen schitterende mountainbikeroutes. De stad is uitgegroeid tot een waar mekka voor mountainbikers, met jaarlijks terugkerende wereldbekerwedstrijden en regelmatig georganiseerde downhill wedstrijden. Liefhebbers van mountainbiken kunnen hier hun hart ophalen, want er starten maar liefst zes routes direct vanuit de stad.
Houffalize staat bekend als het MTB mekka van Europa. Het ligt in een dal in de Ardennen en welke kant je ook opgaat, klimmen zul je. De XCO World Cup was hier jarenlang vaste gast en hier werden de eerste radicalere parcours gemaakt. Berucht is ‘de tuin’, een middellange afdaling die wisselend verloopt. Vroeger spectaculair, voor de huidige generatie renners een makkie.
Mountainbike Routes in Houffalize
In Houffalize zijn 6 Mountainbike routes uitgezet, die je allemaal afzonderlijk kunt rijden en / of kunt combineren. De start en finish van alle zes Mountainbike routes zijn midden in Houffalize; tegenover de VVV. Ze variëren zowel in fysieke als in technische moeilijkheid. Groen staat voor gemakkelijk, blauw voor moeilijk en rood voor zwaar. Alle routes zijn gemarkeerd met het internationale MTB-teken in combinatie met de kleur en het nummer van de betreffende route. Zeker voor de blauwe en rode routes dien je over voldoende MTB ervaring en een goede conditie te beschikken. Ook je MTB zelf krijgt het zwaar te verduren. Zorg er dus voor dat deze tiptop in orde is. Het merendeel van de Mountainbike routes is onverhard. Voor de rest is het zeer veel klimmen en dalen met een steeds wisselende ondergrond: leisteen, stenen, bospaden, boomwortels, zand en asfalt. Je rijdt veel door de velden, naaldbossen en over boerenlandweggetjes tussen de glooiende landerijen door. Het is een schitterende omgeving met een prachtige natuur. Ondanks het feit dat de bewegwijzering goed is, kan het zijn dat je door begroeiing een bordje mist. Dit kan (rijdend zonder GPS) vervelend uitpakken kan ik uit ervaring melden.
Bij de VVV (Office du Tourisme) die midden in het centrum van Houffalize zit, kun je een speciale Carte VTT kopen (kost je een kleine 7 euro) waarop de Mountainbike routes allemaal vermeld staan. Tevens staan op de kaart de plekken vermeld waar een MTB markering + baken (het rode getal) staat.
Lees ook: Europa League Play-offs: Utrecht - Zenit
Voorbereiding op een MTB-Wedstrijd in Houffalize
Om goed voorbereid aan de start te staan waren de meeste renners al redelijk vroeg aanwezig. Het parcours dat aangelegd was, leek veel op vorige jaar en kenmerkte zich door lange klimmen en afdalingen met veel technische elementen en verschillende lijnen. Zoals vaker dit jaar, zou ook het weer van invloed zijn.
Ervaringen van Mountainbikers
Ruben had veel zin in de wedstrijd omdat hij het rondje geweldig vind, hij er vorig jaar tweede werd maar ook omdat zijn vorm aan het groeien is. Na een goede verkenning en voorbereiding wist hij na de startklim de leiding te pakken en als eerste de afdalingen in te gaan. In de afdalingen pakte hij overal de snelste lijnen en na de eerste ronde kwam hij ruim aan de leiding door. Door focus te houden op de afdaling en op andere plekken ontspanning te pakken wilde hij de wedstrijd zo uitrijden. Helaas ging het mis op een relatief eenvoudig deel, zijn voorwiel gleed weg en hij belandde in de netten en met zijn heup op een rotsblok. Hoewel hij het nog probeerde bleek dit uiteindelijk einde wedstrijd voor hem.
Gezien de bouw van Yvar is Houffalize iets minder geschikt voor hem. Yvar is groot en torst daardoor ook veel kracht en gewicht met zich mee en dat is op veel plekken goed maar hier niet. Toch wist hij zich er prima doorheen te slaan.
Bij de nieuwelingen stonden Gijs, Thomas en Steijn zenuwachtig maar ook vol zin aan de start. Gijs was de weken ervoor niet fit maar wilde toch graag starten. De technische passages gingen prima en hier wist hij de basis te leggen voor een solide optreden. De fietstukken gingen wat minder ook al omdat hij zich van de arts niet op mocht blazen. Thomas kende een wat mindere dag. Vooraf voelde hij zich erg goed en hij had er ook veel zin aan. Tijdens de wedstrijd leek het erop dat de hitte hem wat te veel werd en hij daardoor minder vertrouwen had dan vooraf. Hij kon hierdoor de lijnen die hij eerder reed, niet rijden en moest meerdere keren afstappen hetgeen veel tijd koste. Steijn had de ronde net als de anderen goed en meerdere malen verkend. Zijn credo aan het eind: ‘wat is dit een geweldig parcours’ laat zijn MTB-hart zien. In de startklim besloot hij met het pact mee te gaan en hij schoof een tiental plekken op. Helaas moest hij dit wel wat bekopen in de rest van de wedstrijd. De technische afdalingen bleven goed lopen maar in de klimmen verloor hij plekken.
Op zondag was het de beurt aan Lars. Zoals eerder gesteld had het geregend en was het glad. En laat Lars hier nu net van houden. De startklim verliep in de basis prima tot aan de helft . Vlak voor hem ging iemand onderuit waardoor Lars in de remmen moest en veel plekken prijs moest geven. In de eerst afdaling ging het vervolgens weer mis, Lars kwam hard ten val maar gelukkig ‘zonder erg’. Hij kon daarna weer opstappen en het vervolg van de wedstrijd ging prima en hij kon veel mensen inhalen.
Lees ook: Voetbalregels verenigingswissel
Alternatieven voor Mountainbiken
Niet alleen voor mountainbikers is er genoeg te beleven. Kajakken op de Ourthe is een populaire activiteit. Daarnaast is een bezoek aan de Bastogne Barracks, een museum met een grote collectie voertuigen uit de Tweede Wereldoorlog, zeker de moeite waard. Het Stuwmeer van Nisramont, gevoed door de Ourthe, is 's avonds sfeervol verlicht en biedt een prachtig uitzicht.
Rust en Natuur
In tegenstelling tot drukkere plaatsen als Durbuy en La Roche-en-Ardenne, biedt Houffalize een verademing voor wie op zoek is naar rust en natuur. Het is de ideale bestemming om te ontsnappen aan de drukte van het dagelijks leven.
Voorzieningen in Houffalize
Houffalize beschikt over voldoende hotels, supermarkten, winkels en restaurants. Een bekend hotel is het Vayamundo Houffalize. In het centrum van de stad is het prettig wandelen. Op de Place Roi Albert staat een Duitse Pantertank uit de Tweede Wereldoorlog. Op een regenachtige dag is het stadsmuseum een goede optie. Hier is een verzameling opgezette dieren en een archeologische collectie te bewonderen.
Omgeving van Houffalize
Ook de omgeving van Houffalize heeft veel te bieden. Breid de stadswandeling uit en ga naar het nabijgelegen Tavigny. Hier kunt u de resten van een 16de-eeuws kasteel bewonderen. Bij het naburige dorpje Nadrin kunt u de Rocher du Hérou bewonderen, een rotsplateau met een uitkijkpost, vanwaar u de Six Ourthes kunt zien liggen.
Bereikbaarheid
De stad is vanuit Nederland goed bereikbaar. Vanaf Utrecht is het 275 km en als het verkeer mee zit, zult u er 3 uur over doen. Er zijn 2 routes die u kunt volgen. Allereerst de route via Maastricht en Luik. Dit is de mooiste route en vaak ook de snelste route. U rijdt meer kilometers over Nederlandse snelwegen en kunt vaker stoppen bij tankstations. Vervolgens is de andere optie de route over Antwerpen en Hasselt of Antwerpen en Brussel. U rijdt meer kilometers over de Belgische snelwegen en de kans is heel groot dat u bij deze twee grote steden vast loopt in het verkeer.
Lees ook: KNGU Broekjesregels Uitgelegd
Parkeren in Houffalize
Alle mountainbike routes beginnen op de Place de l’Eglise bij het VVV-kantoor. U hoeft dan ook niet te verwachten dat er nog een plekje is als u aankomt. Proberen kan natuurlijk altijd! Een goed alternatief, maar niet zo netjes, is om te parkeren bij de SPAR.
Streekproducten
In de gehele Ardennen kunt u de lekkerste streekproducten vinden, zo ook hier. Een goede plek om te beginnen is bij Slagerij Philippe aan de Rue du Pont nummer 7. Allereerst hebben ze hier de lekkerste worsten van de streek. Maar natuurlijk ook veel vlees van echte Ardense koeien. Ook voor de BBQ hebben ze alles in huis, van spare ribs tot sateetjes! In de zomer kan het flink warm worden in de Ardennen. Dan is er niks lekkerder dan een ijsje. Aan de rue Ville Basse nummer 3 wordt ambachtelijk gemaakt ijs verkocht. Echt lekker! In dezelfde straat zit ook een bakkerij. Broodjes, zoete hapjes en gebakjes.
Winkelen
Als u echt uitgebreid wilt winkelen, dan moet u niet naar Houffalize komen. Natuurlijk zijn er wel winkels te vinden, maar dat aanbod is op 2 handen te tellen. Als u op een zaterdag in de stad bent, dan kunt u de markt bezoeken op de Place Janvier 45. Deze wordt om de twee weken gehouden en duurt tot 13.00.
Vittoria 3 Nations Cup
Belgian Cycling, de KNWU en Radsport Verband organiseren in 2025 opnieuw de aansprekende Vittoria 3 Nations Cup! De cup bestaat uit 8 wedstrijden, het maximum dat de UCI toestaat in een wedstrijdserie, in België, Nederland en Duitsland. Het doel van de 3 Nations MTB Cup is om mountainbikers een platform te geven om te presteren op een niveau tussen de Nationale Races en de World Cups. Jong talent kan zich naar de top werken, tussendoor kunnen de wereldbeker pro’s meedoen om scherp te blijven en UCI punten te verzamelen. Net als in 2023 is Vittoria is ook in 2024 naamgevend partner van de 3 Nations Cup mountainbike wedstrijden. De serie, waarin jonge internationale talenten en profs de strijd aangaan in de Olympische Cross Country discipline kijkt terug op een erg succesvol jaar. In 2023 stonden er weer vollere velden met jeugdige en ambitieuze mountainbikers aan de start. Het bereik in de media, op diverse platforms en op socials is ook weer verder gegroeid. Toch wel trots maakt Alex Schuttert van Exventure Sports & Events bekend in overleg met de lokale organisatoren ook voor 2024 weer een mooie kalender te kunnen presenteren. De locatie’s zijn dezelfde als afgelopen jaar met een diversiteit aan uitdagende parcoursen.
Belgisch Kampioenschap XCO in Houffalize
Dat het oude wereldbekercircuit van Houffalize opnieuw het strijdtoneel zou worden van een wedstrijd van belang, wisten we al langer. Deze zomer strijken de beste Belgische renners immers neer in Houffalize voor de nationale titelstrijd. Vojo trok naar het charmante stadje diep in de Ardennen om er samen met de organisatie en de Belgische Wielerbond het parkoers van het komende Belgische kampioenschap crosscountry te verkennen. Voor de laatste grote internationale wedstrijd in Houffalize moeten we ondertussen zeven jaar terug in de tijd. In 2012 palmde het kruim van de MTB-wereld voor het laatst de flanken van de Sertomont in voor een wereldbekermanche. Voor de laatste strijd om de tricolore trui op het grondgebied van Houffalize moeten we zelfs al een kwarteeuw terug in de tijd, naar 1994! Benny Heylen won toen voor het tweede jaar op rij de nationale kampioenschappen MTB. Hier en daar op het parkoers herinneren restanten als stille getuigen aan dit glorieuze verleden. Om die tijden van weleer weer tot leven te wekken, steken het gemeentebestuur van Houffalize en het Team 123VTT onder leiding van Rémy Docquier dit jaar de handen uit de mouwen. Samen ontvangen zij op 20 en 21 juli 2019 de 32ste editie van de Belgische kampioenschappen XCO.
Nieuwigheden op het Parcours
We vallen meteen met de deur in huis met de grootste nieuwigheid, de aankomstzone. Die verhuist naar de top van de Sertomont, daar waar ooit de start gates van de 4X naar beneden ploften. De provisorische kalklijn die de finish aanduidt, is de start van onze verkenning. Dat het de organisatie onder leiding van Rémy Docquier menens is, bewijst de aanpak van dit BK. Alles wordt tot in de puntjes voorbereid als ware het een wereldbeker MTB en daar is een goede reden voor, maar meer daarover later. Naast de aankomstzone (daar waar de auto’s staan) wordt een deel van het struikgewas verwijderd (op de voorgrond op de foto) om er een grote VIP-tent te kunnen neerpoten. Het 360 graden zicht op het circuit zal inbegrepen zijn.
Het Parcours Verkend
Vooraleer je kunt finishen, moet je natuurlijk starten. Dat gebeurt niet in het gezellige centrum van Houffalize, maar wel hier in de Rue de la Roche, aan de Moulin Bock. Van de Moulin Bock gaat het richting het centrum om bij de brandweerkazerne links de Sertomont op te sprinten. Via een lange en steile klim gaat het een eerste keer richting de aankomst, waar nog x-aantal rondes zullen wachten op de renners. Al snel volgt de eerste singletrack …… en het wordt nog spectaculairder met de halsbrekende duik naar de spuitgasten van Houffalize. Via de 4X-piste gaat het terug naar boven, waarna het parkoers eerst een ommetje maakt langs de Ourthe om daarna als een slang over de Sertomont slingeren. Hier en daar zijn er nog aanpassingen gepland zodat het publiek vlot van punt a naar punt b kan wandelen. Of dat publiek kan ook beslissen om op een en dezelfde plaats te blijven, want op meerdere plaatsen zul je de renners meerdere keren kunnen aanmoedigen. Zoals hier bijvoorbeeld, waar de renners eerst onder de brug doorrijden om wat later via de brug naar beneden te komen en rechts het bos in te duiken. Ook de houten modules werden keurig onder de loep genomen. Op deze plaats werkt men aan een nieuwe drop. Bedoeling is om bovenop de boomstam die er al ligt, er nog eentje toe te voegen. Verkijk je niet op deze foto, want deze klim is steiler dan je denkt. De laatste afdaling van het circuit is niet de minste. Via tal van haarspeldbochten, waar op heel wat plaatsen de rotsen vervaarlijk dicht bij de pedalen komen, gaat het opnieuw naar de Moulin Bock. We naderen het einde. Wanneer je opnieuw de finish passeert heb je er een lus van 4690 meter en 217 hoogtemeters opgezitten. Op voorwaarde natuurlijk dat de aanwezige delegatie van de wielerbond dit circuit goedkeurt.
Terugkeer van de Wereldbeker?
Naar een wereldbeker in 2022? Keert de wereldbeker MTB ooit terug naar Houffalize? Ook die vraag brandde op onze lippen tijdens de persconferentie. Als het van de organisatie en het gemeentebestuur afhangt wel! “Eerst gaan we echter de violen stemmen tijdens de organisatie van dit BK”, aldus burgemeester Marc Caprasse. “Als alles goed gaat, zullen we ook in 2020 en 2021 gastheer zijn van de Belgische kampioenschappen MTB. In 2022 volgt dan misschien een nieuwe wereldbekermanche.” “Maar niet tegen elke prijs”, zijn schepen van sport Marc Knoden en de burgemeester het unaniem eens. “Iedereen heeft goede herinneringen aan Houffalize en de sleutel tot succes is er in ieder geval. Vroeger was er een financieel struikelblok wegens de te hoge eisen, maar we gaan de handschoen opnemen en kijken wat het lastenboek van de UCI inhoudt. Pas dan volgt de beslissing.”
Samenwerking voor de Toekomst
Moest het zover komen, dan zal het huidige team rond Rémy Docquier er niet alleen voor staan. “Onze club 123VTT is duidelijk te klein voor zo’n evenement”, aldus Rémy. “Moest het ooit zover komen, dan zullen we samen met Golazo, de organisatie achter de Roc Marathon, de handen in elkaar slaan.” De mountainbikes worden nog lang niet aan de haak gehangen in Houffalize, zoveel is na afloop van deze verkenning wel duidelijk. De eerste aanzet voor een succesvol Belgisch kampioenschap XC, na de gemengde reacties na afloop van het BK in Westouter vorig jaar, is alvast gegeven. En met de gratis inkom valt ook dat excuus weg om tijdens het weekend van 20 en 21 juli 2019 niet naar Houffalize af te zakken.
MTB-en in Houffalize: Het Hele Jaar Door
MTB-en in Houffalize kan uiteraard het gehele jaar door. Let wel, dat vanaf oktober je van te voren nagaat of er geen routes afgesloten zijn i.v.m. het jachtseizoen. Ook is het handig om vooraf te controleren of er geen wedstijden worden gereden. De Ardennen blijft altijd een beetje een gok qua weer. De divese keren dat ik in Houffalize ben geweest heb ik veel geluk gehad met het weer. Hierdoor waren alle Mountainbike routes steeds zeer goed te rijden.
Overnachtingsmogelijkheden
Houffalize bied vele onvernachtingsmogelijkheden in de vorm van bed & breakfasts, hotels, pensions etc. waar je voor schappelijke prijzen kunt overnachten. Ik verbleef een aantal keren op camping C&P Buitensport en tevens een keer bij Houffagites. Vele overnachtingslocaties hebben een opslag voor je MTB.
Houffa Bike
Houffa Bike heeft een ruim assortiment met MTB onderdelen en kunnen ook reparaties uitvoeren.
tags: #mtb #wedstrijd #houffalize #informatie