Sinds de oprichting van FC Meppel in 1930 is de geschiedenis van de club zorgvuldig vastgelegd. Elk jaar is er een verslag geschreven over het seizoen, dat begon met een enkele regel en is uitgegroeid tot korte verslagen. De resultaten van het eerste team staan hierin centraal, maar ook andere belangrijke gebeurtenissen worden vermeld. Helaas zijn er in de loop der jaren gegevens verloren gegaan die niet meer te achterhalen zijn.
Vroege jaren en de Tweede Wereldoorlog
In de beginjaren speelde Alcides op een primitief terrein aan de Ezingerweg, nabij de boerderij van de familie Pol. Dit terrein had een dichtgegooide sloot die bij nat weer problemen veroorzaakte. Later werd een voetbalveld aangelegd op het 'schiereiland' tussen het Meppelerdiep en de Binnenhaven als werkverschaffingsproject in 1930. Dit terrein, "De Bult" genoemd, werd gerealiseerd door zand op te spuiten en gras in te zaaien. Alcides speelde hier tussen 1930 en 1950, waarna het terrein verder werd ingericht als industriegebied.
De Tweede Wereldoorlog had een grote impact op de Nederlandse voetbalwereld, en ook op FC Meppel. Veel voetballers keerden niet terug, waaronder ook leden van MSC. Een tragisch verhaal is dat van MSC-doelman Willem Kel, die vrijwillig met zijn Joodse verloofde Carla de Leeuw naar Westerbork en uiteindelijk Auschwitz ging, waar hij om het leven kwam.
Na de oorlog: Sportpark Ezinge en successen
Na de oorlog verhuisde Alcides naar het gemeentelijk sportterrein aan de Weerdstraat, een eenvoudig maar gezellig terrein aan de rand van Meppel. In augustus 1950 werd het sportpark "de Ezinge" geopend met een wedstrijd tegen Sneek, die door meer dan 3000 toeschouwers werd bijgewoond. In seizoen 1952-1953 speelde Alcides in de oostelijke afdeling. In augustus 1953 maakte Alcides de eerste buitenlandse reis naar Duitsland.
In 1968 werd de voetbalvereniging op initiatief van voorzitter Henk Meppelink omgevormd tot een sportvereniging, waardoor korfbal, basketbal, schaken, handbal en tafeltennis als afdelingen bij SV Alcides kwamen.
Lees ook: Alles wat je moet weten over Zaalvoetbal Competitie Meppel
Wisselende successen en sportieve uitdagingen
De jaren tachtig werden gekenmerkt door een afwisseling van periodes in de tweede en eerste klasse. In november 1982 werd het 75-jarig bestaan groots gevierd. De supportersvereniging organiseerde een sponsorloop die zoveel geld opleverde dat een lichtinstallatie kon worden aangebracht rondom het hoofdveld. In deze periode speelde Alcides tegen grote profclubs zoals Feyenoord, Ajax en PSV, waarbij ook Johan Cruyff zijn opwachting maakte.
In de negentiger jaren volgde een terugval van de eerste naar de derde klasse. In de nacompetitie van seizoen 2007-2008 bereikte Alcides opnieuw de finale, waarin het tegen Sc Erica speelde op het veld van vv Hoogeveen.
FC Meppel kende in het seizoen 2000-2001 een moeilijke start onder leiding van een nieuw trainersduo. Versterkingen werden aangetrokken, maar in de bekercompetitie werd geen tweede ronde bereikt. De resultaten in de competitie waren wisselvallig, met zowel overwinningen als nederlagen. Na de winterstop ging het minder goed en kwam de club in degradatiegevaar. Uiteindelijk wist FC Meppel zich te handhaven en won het het Beltona U21 toernooi.
Het seizoen 2001-2002 begon met twee trainers uit eigen gelederen. Een overwinning op Groen Geel bleek achteraf cruciaal. De resultaten bleven echter wisselvallig en de trainers werden ontslagen. Richard Moes en John van 't Westeinde namen de taak op zich om FC Meppel voor de tweede klasse te behouden. Er werden nieuwe spelers aangetrokken en de ploeg ging anders spelen, met resultaat. Degradatie werd voorkomen.
In het seizoen 2002-2003 werd een nieuwe start gemaakt. In de bekercompetitie werd verloren van Alcides, maar er waren ook overwinningen. In de competitie waren de resultaten wisselend. Voorzitter Hans ter Voorde kreeg groen licht voor een nieuwe bestuursperiode.
Lees ook: Blue Devils Meppel: Honkbal in Meppel
FC Meppel speelde in het seizoen 2003-2004 in de tweede klasse J (Drenthe/Groningen). De bekercompetitie verliep niet goed en de eerste competitiewedstrijd werd verloren. Er volgden wisselende resultaten, met degradatiegevaar tot gevolg. Bernard Koning keerde terug als assistent-trainer. Uiteindelijk wist FC Meppel zich te handhaven.
Het seizoen 2004-2005 bracht een overstap naar de Friese tweede klasse. De start was goed, maar na de winterstop werden er minder punten behaald. Het lukte net niet om een periode te pakken.
Recente ontwikkelingen
In de recente jaren heeft FC Meppel te maken gehad met wisselende sportieve prestaties en uitdagingen. Er zijn pogingen gedaan om te promoveren naar hogere klassen, maar ook periodes van degradatiezorgen. De club blijft echter een belangrijke rol spelen in de Meppeler gemeenschap en investeert in de jeugdopleiding.
FC Meppel, MSC en Alcides zijn een samenwerking gestart met de KNVB voor een mini divisie voor 5-jarigen, wat een gezonde samenwerking is.
FC Meppel in de Eerste Klasse
Het ene seizoen dat MSC uitkomt in de 1e klasse speelt het op een veld aan de Ezingerweg, nabij de boerderij van de familie Pol. Het betreft een primitief terrein. Dwars over het veld loopt een dichtgegooide sloot, die bij nat weer voor problemen zorgt.
Lees ook: Alles wat je moet weten over het Jan Bralten Futsal Toernooi Meppel.
In het seizoen 2015-2016 speelde FC Meppel onder leiding van een nieuwe trainer. De resultaten waren wisselend, met zowel goede als slechte wedstrijden.
Na het openingstoernooi en het bekertoernooi begon de competitie met een uitwedstrijd tegen Drenthina, die met 1-3 werd gewonnen. Er volgden een overwinning thuis tegen Trynwalden (3-2) en een ruime overwinning uit tegen Holwierde (2-6). Na drie wedstrijden was FC Meppel koploper in de eerste klasse. De ploeg speelde fris en aanvallend voetbal.
In de eerste periode bleef FC Meppel het goed doen, met een nederlaag thuis tegen Buitenpost (1-2), winst thuis tegen Grijpskerk (2-0) en verlies bij medekoploper Oeverzwaluwen (3-1).
Na de thuisnederlaag tegen LTC was FC Meppel weer middenmoter. Het wisselvallige spel zette zich voort, met winst, verlies en gelijkspel. Veel blessures zorgden voor jonge spelers in het eerste team. Na de 4-1 thuis overwinning op Holwierde was FC Meppel bijna veilig, met een gelijkspel tegen LTC en HZVV uit. Thuis tegen Viboa werd met 2-4 verloren, maar na de uitnederlaag bij Buitenpost (1-0) volgde een prima thuis overwinning op CVVB (3-1), waardoor FC Meppel veilig was.
Met 26-35 behaalde FC Meppel een zevende plaats en speelde het weer een jaar in de eerste klasse.
FC Meppel Amslod
Sinds 1 juli 2017 is voor een periode van drie jaar de naam Amslod aan de verenigingsnaam verbonden.
In de Meppel Cup werd verdienstelijk 2-2 gespeeld tegen Alcides en 4-1 verloren van MSC. In de eerste competitiewedstrijd thuis tegen de Weide werd met 0-2 verloren. Daarna volgde winst op SCN en Aduard. De eerste stadsderby tegen SVN leverde een 3-2 nederlaag op. FC Meppel speelde de kater van de nederlaag weg tegen VEV (7-0) en stond tweede na 5 wedstrijden.
Na winst op SJS en Loppersum en een gelijkspel tegen Rouveen werd verloren van VEV (1-0) maar wel gewonnen van Bant (2-1) en de Weide (0-5). FC Meppel werd kampioen na een 8-0 overwinning op Eems Boys, omdat Rouveen wederom een punt verspeelde.
Onder leiding van Jacob Botter werd een nieuwe poging ondernomen richting de eerste klasse. Er werd met 5-2 verloren in de beker tegen Noordscheschut. De competitie begon met een 2-1 nederlaag tegen Olympia.
Toekomst
De onderhandelingen over de toekomst van het sportpark duren lang, clubs gaan voor drie kunstgrasvelden.
In de nacompetitie werd gewonnen van ât Fean (uit 0-2, thuis 3-1) en Blauwwit â34 (uit 3-4, thuis 1-0). De finalewedstrijd tegen Olympia â28 in Zwartsluis werd met 4-0 gewonnen, wat promotie betekende.
De trainer is Bert Bosman. Tijdens de Meppel Cup werd verloren van Alcides (0-1) en gelijkgespeeld tegen SVN (1-1).
Het seizoen begon op 16 augustus met een nederlaag tegen Alcides (0-7) in de Meppel Cup, maar er was wel een overwinning op CVVB als competitiestart. Het bestuur werd uitgebreid na een nieuwe structuur met drie leden. Ere-lid Henk Troost kwam te overlijden (29-9-2006).
tags: #msc #meppel #voetbal #geschiedenis