Marie Lacrosse: Een Overzicht van Haar Werk en Samenvattingen van Haar Series

Marie Lacrosse is het pseudoniem van de Duitse auteur Marita Spang, geboren in 1959 in een klein plaatsje in de Hunsrück en opgegroeid in Trier. Met ouders die beiden geschiedenisdocent waren en een omgeving rijk aan historische hoogtepunten, ontwikkelde Lacrosse al vroeg een interesse in historische romans. Hoewel ze altijd al auteur wilde worden, vond ze pas de tijd hiervoor toen ze als managementconsultant minder werk had na de economische crisis. Haar pseudoniem is afgeleid van haar echte voornaam, Maria Theresia, en de achternaam werd gesuggereerd door haar man, gebaseerd op de sport lacrosse.

Lacrosse concentreert zich in haar boeken op historische romans. De thema’s die ze aansnijdt zijn divers en omvatten onder andere slechte arbeidsomstandigheden, vrouwenrechten, familie en liefde. Haar werk is vergeleken met dat van Marie Lamballe, Corina Bomann en Maria Nikolai.

De Wijngaard-serie

De Wijngaard-serie is een trilogie die zich afspeelt rond de jaren 1870 in de Elzas. Het levensverhaal van Irene vormt de rode draad door de boeken.

1. Storm boven de velden (Oorspronkelijke titel onbekend)

In 2023 werd voor het eerst een boek van Marie Lacrosse in het Nederlands uitgegeven, getiteld Storm boven de velden. De Elzas, 1870. De jonge Irene is opgegroeid in een weeshuis. Het leven is er hard, dus wanneer ze als dienstmeisje wordt ontboden in het landhuis van de rijke wijnhandelaar Wilhelm Gerban, komt dat als geroepen. De sfeer op de wijngaard is gespannen: Wilhelm is getrouwd met een Franse vrouw en het huwelijk heeft te lijden onder de groeiende politieke onrust in de Elzas. Als Irene Franz ontmoet, worden de twee hartstochtelijk verliefd, maar niet alleen klassenbarrières en familie-intriges staan hun relatie in de weg. Aan de Europese horizon pakken zich donkere wolken samen: er breekt een verschrikkelijke oorlog uit die niet alleen Duitsland en Frankrijk, maar ook de familieleden lijnrecht tegenover elkaar zet. Tegen alle verwachtingen in vechten Irene en Franz voor hun geluk.

2. Door de donkere nacht (Oorspronkelijke titel onbekend)

De Elzas, 1871. Het dienstmeisje Irene en de rijke erfgenaam Franz staan op het punt om hun liefde te bekronen met een huwelijk. Maar na een schandalige onthulling van Franz’ vader verlaat de zwangere Irene haar geliefde bruidegom zonder daar verder nog over in discussie te gaan. In haar eentje bevalt ze van haar zoontje en neemt ze een baan in een textielfabriek. De omstandigheden daar zijn wreed en Irene moet werken tot ze erbij neervalt. Maar dan ontmoet ze de charismatische vakbondsleider Josef, die haar kracht en zekerheid biedt. Hoewel ze nog steeds van Franz houdt, gaat ze een relatie aan met Josef.

Lees ook: "Zon over de Heuvels": een diepgaande blik

3. Zon over de heuvels (Oorspronkelijke titel: Sonne über den Hügeln)

De Elzas, 1877. Irene en Franz Gerban zijn gelukkig getrouwd. Toch voelt Irene zich nog steeds niet echt thuis in de hogere kringen waarin vooral Franz zich begeeft. Irene voelt zich een buitenstaander door haar eenvoudige komaf als dienstmeisje. Daarnaast wil Irene meer doen met haar tijd dan alleen voor de kinderen zorgen. Irene pakt haar grote drijfveer uit het tweede deel weer op en gaat zich actief inzetten voor de rechten van de vrouw uit de arbeidersklasse. Franz is veel op reis en de eenzaamheid steekt de kop op, waardoor Irene op zoek gaat naar een andere invulling van haar dagen. Tijdens een bijeenkomst ontmoet ze vakbondsleider Josef, haar vroegere minnaar, wat Franz razend jaloers maakt en hun huwelijk onder druk zet.

Het is aan te raden om de Wijngaard-serie op volgorde te lezen, omdat het levensverhaal van Irene een rode draad vormt door de boeken heen. Lacrosse schrijft in begrijpelijke taal en weet krachtige woorden te gebruiken die zowel beschrijvend zijn als emoties overbrengen. Er gebeurt veel op familiair vlak, op het gebied van het landgoed en de wijnbouw, en op politiek vlak. Het politieke deel is goed te volgen door de heldere vertaling van de waargebeurde historische feiten door Lacrosse. In dit derde deel strijdt Irene voor de rechten van de vrouw, terwijl Franz opkomt voor de deelstaat Elzas-Lotharingen.

De Weense koffiehuis-serie

De Weense koffiehuis-serie speelt zich af rond 1880 in Wenen, in de tijd van keizer Franz Joseph en keizerin Sisi. De boeken geven een inkijkje in de Weense adellijke society en hoe schandalen werden verdoezeld om de schijn op te houden. In de boeken komen personages voor die daadwerkelijk geleefd hebben, zoals keizer Franz Joseph, keizerin Sisi, kroonprins Rudolf en Mary Vetsera. Voor het verhaal zijn personages toegevoegd die verbinding leggen en het verhaal vloeiend maken.

1. Het Weense koffiehuis (Oorspronkelijke titel onbekend)

Wenen, 1880. De adellijke Sophie von Werdenfels voelt zich opgesloten in haar statige ouderlijke huis. De verstikkende atmosfeer wordt haar te veel en ze vlucht naar het koffiehuis van haar oom. Het bevalt haar daar en ze besluit dit zo vaak te doen als ze maar kan. Op een dag ontmoeten ze Richard von Löwenstein, een goede vriend van de kroonprins, Rudolf. Sophie en Richard worden al snel verliefd, maar Mary heeft haar oog op de al getrouwde kroonprins laten vallen. Hoewel Sophie haar best doet haar vriendin te weerhouden, beginnen Mary en Rudolf een affaire.

De hoofdpersonages zijn Sophie von Werdenfels en Richard van Löwenstein. Sophie komt uit een adellijke familie, maar haar vader is helaas overleden. Haar stiefvader is een moeilijke man, die zijn status erg belangrijk vindt. Sophie kan het niet goed met hem vinden en vlucht zoveel als kan naar het koffiehuis. Sophie is hierin wat tegendraads, maar in de liefde is ze een verstandige vrouw en maakt ze wijze keuzes. Richard van Löwenstein is een goede vriend van kroonprins Rudolf. Sophie heeft interesse in Richard van Löwenstein, maar uiteindelijk blijkt een liefdesromance moeilijk. Wel bouwen ze een vriendschappelijke band op.

Lees ook: De Wijngaard Trilogie: Overzicht

2. (Oorspronkelijke titel onbekend)

De jonge Sophie von Werdenfels gaat als hofdame van Sisi in dienst aan het keizerlijke hof. Maar het leven is daar niet gemakkelijk. Ze heeft moeite met alle regels en gebruiken en bovendien lijkt gravin Marie Festetics, de favoriete hofdame van Sisi, al bij de eerste ontmoeting een hekel te hebben gekregen aan Sophie. Als Sophie lijdzaam moet toekijken hoe haar grote liefde Richard met Amalie von Thurnau trouwt, en zijzelf wordt gedwongen zich te verloven met een veel oudere, adellijke man, is de maat vol. Ze ontvlucht het hof en keert terug naar haar vertrouwde koffiehuis. Maar haar oom blijkt ernstig ziek, dus nu is het aan Sophie om de leiding over het koffiehuis op zich te nemen.

Lees ook: Wijngaardachtergrond en Marie Lacrosse

tags: #marie #lacrosse #deel #3 #samenvatting