Dikke Buiken Toernooi Regels: Een Overzicht

Iedereen moet wel eens een spreekbeurt houden op school. Wat is er nou leuker om je spreekbeurt te houden over je lievelingssport judo! Maar waar haal je al die informatie vandaan. Naast de dingen die je allemaal over judo weet, heb je voor je spreekbeurt nog meer informatie nodig. Je kunt hier alles vinden over de regels, judotoppers, geschiedenis ect. De JBN wenst je heel veel succes met je spreekbeurt. Natuurlijk kun je de resultaten van je spreekbeurt in je digitale paspoort schrijven. Dit artikel duikt in de wereld van vechtsporten, met een speciale focus op judo, aikido en jiujitsu, en verkent de regels, technieken en filosofieën achter deze disciplines. Daarnaast wordt er ingegaan op de clubkampioenschappen van een tennisvereniging, ZTC, en een verslag van een Open Dutch toernooi.

Judo: De Zachte Weg

Judo is een Japanse verdedigingssport, ongeveer 120 jaar geleden uitgevonden door de Japanner Jigoro Kano. Hij wilde een wedstrijdsport ontwikkelen die ongevaarlijk was en ook veel plezier zou schenken. Kano verwijderde de gevaarlijke technieken zoals been- en nekklemmen en ook de schoppen en het slaan uit het jiu-jitsu en noemde het judo. Judo betekent de zachte weg. Zijn leerlingen konden door de goede spelregels veel met elkaar oefenen. Door de judotechnieken is zelfs een kleine judoka in staat een grote tegenstander te verslaan.

Het judo kwam rond 1945 naar Europa (toen jullie opa en oma klein waren). Het werd in Nederland pas populair toen Anton Geesink in 1961 wereldkampioen werd. Misschien hebben jullie ook wel gehoord van Mark Huizinga die op de Olympische Spelen in 2000 een gouden medaille heeft gewonnen.

Judo Regels en Wedstrijd

Bij een judowedstrijd moet je de tegenstander met een worp, houdgreep, armklem of verwurging proberen te overwinnen. Voordat een wedstrijd begint moet je eerst gewogen worden. Je moet namelijk tegen andere jongens of meisjes die ongeveer net zo zwaar zijn als jij. Als de wedstrijd begint moet je elkaar groeten. Dan begint de wedstrijd en probeer je de tegenstander op de grond te krijgen. Het is niet gevaarlijk want een judoka leert eerst hoe je moet vallen zonder pijn te doen. Wanneer je de judotechniek goed beheerst, kost het nauwelijks kracht om je tegenstander op zijn rug op de mat te gooien. Je moet er wel voor zorgen dat die tegenstander niet verkeerd op de judomat stuitert.

De band die een judoka draagt dient ervoor om de judogi (judojas) dicht te houden en de kleur geeft aan hoe ver je al bent met judo. Je begint met de witte band, voor elk bandexamen moet je een aantal grepen en worpen kennen. Hoe hoger je komt hoe meer worpen en grepen je moet kunnen en kennen. De grepen worden steeds moeilijker. Judoka's tot 12 jaar kunnen ook slippen halen, dit zijn tussenstapjes tot een bandexamen. Als je nog maar de helft van de grepen voor de gele band weet, krijg je de gele slip. Vanaf 4 jaar kan je al op judo en je ziet ook wel ouderen boven de 60 jaar die nog aan judo doen. Voor sommige kinderen vindt de dokter het goed dat je op judo gaat want je leert lekker met elkaar stoeien zonder elkaar pijn te doen. Daarnaast leer je goed bewegen en goed luisteren. Ook krijg je er zelfvertrouwen van en leer je wat winnen en verliezen is.

Lees ook: Informatie over het Regio Voetbal Toernooi

De JBN heeft opnames gemaakt van worpen, houdgrepen, armklemmen en verwurgingen zoals deze op de kyuposter - de weg naar de zwarte band - staan vermeld. Met deze video's willen wij gepassioneerde judoka's inspireren om nog meer aan de slag te gaan met de technieken die zij uiteindelijk moet kunnen demonstreren. Ook kan je deze video's mooi voor jouw spreekbeurt gebruiken. Klik hier voor de pagina om per band de judo technieken te raadplegen. Deze filmpjes met technieken en bijbehorende naamgeving zijn gebaseerd op de JBN richtlijnen voor de kyugraden. De filmpjes hebben niet de pretentie om een weergave te zijn van de perfecte technische uitvoering.

Judo Regels: Veiligheid en Respect

  • Alleen zonder pijn is het fijn. Alles wat pijn kan doen is verboden
  • Stop is stop. Je moet direct stoppen als er wordt afgeklopt. Dat mag niet in het gezicht want….. Niet in het gezicht verplicht.
  • Je mag niet met je hand(en) of voet(en) in het gezicht van de andere judoka komen.
  • Geen hoofd wordt geroofd. Je mag nooit alleen maar het hoofd vasthouden van de ander. Beter aaien dan klemmen of verdraaien. De grepen en worpen die het minst veilig zijn, mag je alleen leren gebruiken als je lang genoeg op judo zit.
  • Judo doe je alleen op de judomat. Niet op straat dus.
  • Je moet schoon zijn en niets dragen of doen wat gevaarlijk kan zijn voor jezelf of voor anderen. Houd de band zo voor je buik, dat beide uiteinden rechts en links even lang zijn. Breng beide uiteinden naar achteren om je rug en weer terug naar voren. Kruis de uiteinde voor je buik links over rechts, het bovenste linkeruiteinde gaat nu onder beide windingen door. Beide uiteinden worden weer kruislinks gelegd maar nu rechts over links, en je maakt een platte knoop. Beide uiteinden vallen nu mooi ieder naar een kant.

Hoe beter je wordt in judo, hoe donkerder je band wordt. Dat gebeurt natuurlijk niet zomaar. Je moet daarvoor trainen en examens afleggen. Je leraar schrijft het resultaat in je jeugdpaspoort. Alleen dan is het geldig. Je kunt ook kleine stukjes judoband behalen op ieder examen tot de bruine band, dat zijn judoslippen.

De JBN is aangesloten bij de Europese Judo Unie (EJU) en de Internationale Judo Federatie (IJF). De judobonden van alle aangesloten landen werken goed samen en overleggen regelmatig hoe het judo nog veiliger, mooier en spannender kan worden gemaakt. Het bondsbureau van de JBN is gevestigd in Nieuwegein. De Nederlandse selectie traint in de Ruskahal op Sportcentrum Papendal.

Bekende Nederlandse Judoka's

  • Anton Geesink: Deze Utrechtse judoka was werkzaam in de bouw en trainde in zijn vrije tijd bij een Utrechtse Sportschool. Al snel werd duidelijk dat Geesink één van de beste judoka’s aller tijden zou worden. In 1961 werd Anton Geesink in Parijs wereldkampioen. Voor het eerst in de geschiedenis wist iemand van de Japanners te winnen. Hij won van de Japanner Koji Sone in de finale. Het judo was daarna nooit meer zoals het was. Op de Olympische Spelen van 1964 in Tokyo (Japan) haalde Anton Geesink de gouden plak voor Nederland binnen. Hij won, onder toeziend oog van de Japanse keizer en een handvol Nederlandse supporters, van de Japanner Akio Kaminaga met een houdgreep. Anton Geesink is een van de meest bekende topsporters in de wereld en was lid van het Internationaal Olympisch Comité. Ook toen hij geen topjudoka meer was, had Geesink vele ideeën die de judosport vooruit zouden helpen. Zo is de komst van de blauwe judopakken, vroeger waren er alleen maar witte judogi’s, een idee van Anton Geesink. Omdat Geesink zoveel voor het judo heeft gedaan, heeft hij de tiende Dan ontvangen.
  • Willem Ruska: Willem Ruska is de enige Nederlandse judoka die maar liefst twee gouden medailles heeft gewonnen op de Olympische Spelen. In 1972 in München (Duitsland) won de Amsterdammer goud in het zwaargewicht en in de open klasse, een unieke prestatie! Hij versloeg in het zwaargewicht zijn eeuwige rivaal Klaus Glahn uit West-Duitsland. Naast zijn Olympische medailles werd Ruska ook twee keer wereldkampioen en won hij meerdere Europese titels. Ruska stond bekend als een enorm sterke judoka en werd daarom ook wel de ‘Tarzan van de tatami’ genoemd. Tegenstanders werden regelmatig alle kanten op geworpen.
  • Mark Huizinga: Naast Anton Geesink en Willem Ruska is Mark Huizinga de derde Nederlandse Olympisch kampioen judo. De geboren Vlaardinger wist als op maar liefst drie Olympische Spelen een medaille te behalen. In 1996 won hij brons in Atlanta evenals in 2004, in Athene. In Griekenland was Huizinga ook vlaggendrager van de Nederlandse ploeg. Maar in 2000 was Huizinga de allerbeste en won hij goud op de Olympische Spelen in Sydney. Hij versloeg in de finale de Braziliaan Carlos Honorato met een spetterende ippon. Voor het eerst in 28 jaarhad Nederland weer een Olympisch kampioen judo. Huizinga werkte toen al bij Defensie, waar hij nu luchtmachtofficier is. Toen de Nederlandse ploeg terug vloog uit Australië werd de Olympisch kampioen opgewacht met drie F-16 gevechtsvliegtuigen. Mark Huizinga werd eenmaal derde van de wereld en meerdere keren Europees kampioen. In zijn laatste jaar als topjudoka was hij zelfs voor de vijfde keer de beste judoka van Europa.
  • Dennis van der Geest: Eén van de meest opvallende judotoppers van de laatste jaren is Dennis van der Geest. De Haarlemmer kent een uitgebreide erelijst. Hoogtepunt in zijn carrière was het behalen van de wereldtitel in 2005. In Caïro was het zwaargewicht de sterkste in de open klasse. Naast de beste van de wereld was Dennis ook twee keer de beste van Europa. In 2000 bij de Olympische Spelen in Sydney werd Dennis van der Geest al vroegtijdig uitgeschakeld. Daarentegen behaalde hij 4 jaar later in Athene de bronzen medaille bij de zwaargewichten. In 2008 tijdens de Olympische Spelen in Beijing werd hij in de eerste ronde uitgeschakeld waarbij hij een blessure aan de rechterelleboog opliep.
  • Ruben Houkes: Ruben Houkes is geboren in Schagen op 8 juni 1979. Hij komt uit voor de club Kenamju uit Haarlem. Houkes is een lichtgewicht, dat wil zeggen dat hij in de klasse onder 60 kg uitkomt. Op het WK 2007 in Rio de Janeiro werd hij wereldkampioen. In de finale versloeg hij Nestor Khergiani uit Georgie. Daarmee werd hij de eerste Nederlandse wereldkampioen in zijn gewichtsklasse. Door deze prestatie verzekerde hij zich ook van een ticket voor de Olympische Spelen 2008 in Peking. Daar behaalde hij de bronzen medaille. Op Europese kampioenschappen won Houkes tot nu toe tweemaal brons, in 2005 en 2006. Eind 2009 zette de Haarlemmer een punt achter zijn carrière. In het dagelijks leven is hij directeur van een sportmarketingbureau.
  • Henk Grol: Henk Grol werd op 14 april 1985 geboren in Veendam. Hij begon op 5-jarige leeftijd met judo. Ondanks dat Henk Grol ook heel goed kon voetballen, koos hij uiteindelijk toch voor het judo. En inmiddels is hij niet meer weg te denken als één van de beste judoka’s ter wereld. Grol werd in 2003 Europees kampioen bij de junioren, in de gewichtsklasse -81 kg. Na zijn overstap naar de senioren en naar de gewichtsklasse -100 kg won Grol vele medailles. In 2008 werd de judoka van Kenamju op overtuigende wijze kampioen van Europa. Een paar maanden later veroverde Grol menig sporthart door in Beijing vol voor de winst te gaan, waar defensiever judo wellicht meer had kunnen opleveren. Het leverde hem toch brons en vele judofans op. De aanvallende en spectaculaire stijl van judo leverde in 2009 een WK-medaille op, zilver. Als debutant bereikte Grol voor een uitverkocht Ahoy de finale, ondanks een gescheurde knieband. De komende jaren staan in het teken van het behalen van de wereldtitel en Olympisch goud in Londen, 2012. In 2010 zette Grol vast een stap in de goede richting, hij werd tweede op de Europees kampioenschappen.
  • Marhinde Verkerk: Op 21 november 1985 werd in Rotterdam Marhinde Verkerk geboren. Na een succesvolle juniorenperiode maakte ze in 2005 de overstap naar de senioren. En met succes. In 2006 werd de Rotterdamse in Moskou Europees kampioen -23. En er volgde nog vele medailles in de gewichtsklasse -78 kg. De pupil van Chris de Korte brak in 2009 echt door als internationaal topjudoka. Het judoseizoen startte met een knappe zilveren medaille op het ‘Tournoi de Paris’ en in haar eigen stad werd ze glorieus wereldkampioen in de klasse -78 kg. Ze was op de tatami van een uitverkocht Ahoy duidelijk de beste judoka van de wereld. In 2010 boekte Verkerk opnieuw een groot succes. Ze werd tweede op de Europese kampioenschappen judo in Wenen. Alleen een Olympische medaille ontbreekt nog op de erelijst van Verkerk, die in 2012 haar debuut kan maken op Olympisch niveau.

Aikido: De Weg van Harmonie

Aikido is een sierlijke Japanse vechtkunst. Als je begint met aikido leer je eerst om goed te rollen en te vallen. Hierdoor kun je goed meebewegen als je samen met een partner de technieken gaat leren. Aikido is vooral samen leren, samen bewegen en samen plezier hebben. Aikido kent geen wedstrijden. Tijdens de trainingen leer je de regels en afspraken kennen, waarbinnen er veilig en goed met elkaar getraind kan worden.

Aanvalsvormen (manieren om iemand aan te vallen) zijn bijvoorbeeld: polspakkingen, stoten, dubbelhandige pakkingen, en verschillende slagen naar het hoofd. De technieken bestaan uit controletechnieken. De verdediger maakt gebruik van de kracht en richting van het lichaam van de aanvaller. Het spel van aanval en verdediging wordt aandachtig beoefend zonder dat er iemand hoeft te winnen. Aikido zoekt de weg van de harmonie (harmonie ontstaat als je zó samenwerkt dat alles klopt en dus goed gaat).

Lees ook: Informatie over het Volleybal Jeugd Toernooi in Vaassen

Aikido kent een oude oosterse traditie. Aikido is ontwikkeld door Morehei Ueshiba (1883-1969). Deze Japanse leraar heeft veel andere vechtkunsten bestudeerd, voordat hij de principes ontdekte waarop hij het aikido baseerde. De technieken (controle- en werptechnieken) zijn beter te begrijpen vanuit het gebruik van wapens. Aikido kent daarom ook het gebruik van tanto (houten mes), jo (houten stok) en boken (houten zwaard).

De prachtige en slimme bewegingen bij Aikido zou je enigszins kunnen vergelijken met de bewegingen van een stierenvechter. Je zou iets kunnen vertellen over bewegingen die een stierenvechter maakt om de draaiende aikidobewegingen duidelijk te maken. Dus: de aanvaller kun je vergelijken met de stier en de verdediger met een toreador. De stierenvechter wil niet geraakt worden door de horens van de stier. Hij maakt vloeiende, draaiende bewegingen tijdens zijn gevecht met de stier. Dat kan bij mensen ook. Als iemand op je af komt lopen om je aan te vallen kun je die door een draaiende beweging langs je heen krijgen en op de grond laten vallen.

Jiu-Jitsu: De Kunst van Zelfverdediging

Veel vechtsporten zijn geschikt om je zelf te verdedigen. Bij jiujitsu leer je jezelf te verdedigen. Denk daarbij aan bevrijdingstechnieken op bijvoorbeeld: wurgingen, omvattingen, pakkingen en gewapende aanvallen met mes en stok. Ook verdedigingen tegen schoppen en stoten behoren tot de jiujitsutechnieken. Niet alleen het verdedigen maar ook het toepassen van de genoemde technieken op een tegenstander zijn een onderdeel van jiujitsu.

Uit de geschiedenis blijkt dat men zich altijd weerbaar maakt door lichaam en geest te trainen. De mens krijgt daarbij hulp van middelen zoals zwaard, boog, mes en later vuurwapens. Wij mogen nu gelukkig geen wapens meer dragen, toch merken wij dat er nog steeds sprake is van veel geweld op straat. In deze tijd zijn wij minder bang voor de natuur en het dier, dan voor onze medemens.

Turnen: Een Individueel Verhaal

Robine deelt haar ervaringen in de turnwereld, vanaf haar vroege begin tot aan haar seniorencarrière. Ze beschrijft haar selectie voor de eredivisie, een periode die ze als te zwaar ervoer, en haar terugkeer naar de recreatiegroep. Een elleboogblessure in 2011, opgelopen tijdens een gymles, leek een einde te maken aan haar turncarrière, maar ze herstelde en keerde terug in de wedstrijden.

Lees ook: Padelclubs en toernooien Rijswijk

Haar carrière kende hoogte- en dieptepunten, met successen op de toestelkampioenschappen vloer en sprong, en de introductie van de n- en d-niveaus. Vanaf 2015 begon ze beter te presteren, met medailles en deelname aan het NK. In 2018 behaalde ze de eerste plaats in een voorronde en werd ze Nederlands Kampioen op brug. Ze sloot haar carrière in de 2e divisie af met de Ahoy Cup C.

In haar eerste jaar als senior in de 1e divisie ondervond ze moeilijkheden met haar trainster en een achillespeesblessure. Het seizoen 2019/2020 verliep anders dan verwacht, met trainingen die minder leuk waren en een blessure die haar belemmerde. Ondanks de tegenslagen bleef ze doorzetten en meedoen aan wedstrijden.

Denksport en Fysieke Fitheid

Het artikel belicht de verrassende link tussen denksporten zoals dammen en fysieke fitheid. Topdammers bereiden zich voor op het WK dammen door te trainen in de sportschool. Lange partijen vereisen urenlange concentratie, wat fysiek uitputtend kan zijn. Door fit te zijn, kunnen dammers langer scherp blijven en betere prestaties leveren.

Jan Groenendijk, de als nummer één geplaatste dammer op het WK, benadrukt het belang van details en het conditioneel beter volhouden van lange toernooien. Martijn van IJzendoorn, de als nummer twee geplaatste dammer, gelooft in een gezond lichaam en een gezonde geest.

Clubkampioenschappen Tennis: Plezier en Competitie

Het artikel geeft een verslag van de clubkampioenschappen van tennisvereniging ZTC. Het toernooi is bedoeld voor alle leden, van beginners tot gevorderden. Naast de wedstrijden is er ook ruimte voor gezelligheid, met een hapje en een drankje. Dit jaar staat het toernooi in het thema van 1001 nacht, met een feestavond met DJ Johan.

Er worden anekdotes gedeeld over wedstrijden, blessures, en de rol van de wedstrijdleiding. De sfeer is gemoedelijk en er is ruimte voor humor en sportiviteit. De clubkampioenschappen zijn een belangrijk evenement voor de vereniging, waarbij leden samenkomen om te tennissen, lol te hebben en elkaar aan te moedigen.

Open Dutch Toernooi: Een Europees Platform

Het artikel geeft een verslag van de Open Dutch, een Europees platform voor vechtsporters. Het toernooi kenmerkt zich door de aanwezigheid van vele masters. Door het grote aantal deelnemers wordt er gebruik gemaakt van 2 zalen. Zo was er een zaal A (categorie DAN klasse) en zaal B (gekleurde banders). Een strakke planning en de complete informatie is daags vooraf door de organisatie op internet gezet.

Er wordt kritiek geuit op de organisatie, met name op de vertragingen, het digitale systeem en de communicatie. Ondanks de organisatorische problemen kunnen de deelnemers terugkijken op een goed resultaat. De coaches proberen individueel en publiekelijk wat resultaten en opbouwend commentaar te geven zo goed als het kan.

Voetbaltrainer

Het artikel beschrijft de verschillende soorten voetbaltrainers die er zijn. Zo zijn er hele stille en vreselijk opgewonden standjes. Op het veld dan welteverstaan, want die laatste categorie lijkt een allergie voor een groen veld met een witte lijnen eromheen te hebben. De ‘stille’ krijgt vaak commentaar van de vijfde colonne: ‘je hoort hem nooit’, wanneer trekt ie zijn bek ’s open’ of ‘kan ie eigenlijk wel praten?’ Terwijl die ‘stille’ gewoon alles al gezegd heeft. Tijdens de training, in de technische bespreking of hij sluit eerst de deur, als ie in de rust losgaat in de kleedkamer. Dat maakt de man niet minder fanatiek, dat maakt niet dat de ‘stille’ niet wil winnen. Vreselijke opgewonden standjes gooien met plastic stoelen, reageren op het publiek achter zich, noemen de scheidsrechter een pannenkoek en maken hun eigen spelers uit voor achterlijke gebakjes. En ik, ik vind het fijn als het me lukt ze niet met stoelen te laten gooien, gewoon omdat ik voor de wedstrijd even tegen ze zeg, dat wij nog niet aan nieuw meubilair toe zijn. Er tussenin zit nog de ideale schoonzoon, het grote voorbeeld van de club, het mooie visitekaartje. Charisma. In de bollenstreek heb ik een favoriet. Zijn warming-up alleen is al een genot om naar te kijken, middenin zijn groep, grote motivator en in zijn vak immer netjes maar ook bloedfanatiek. In de divisies is het tegenwoordig in om een overhemd, met club-logo, een lichtgrijze trui, met club-logo en daarboven een donkerblauw colbert, met logo te dragen. Ik kan deze man altijd alleen maar betrappen op het witte overhemd dat uit zijn broek, net onder die grijze trui vandaan komt. Neemt niet weg dat ik onder de standjes ook favorieten heb, gewoon omdat ze zo voorspelbaar zijn en ze mij aan het lachen maken.

tags: #dikke #buiken #toernooi #regels