Waarom hebben we slechte keepers? Een analyse van recente prestaties

De prestaties van keepers zijn de laatste tijd een veelbesproken onderwerp in de voetbalwereld. Van Eredivisie tot internationale competities, de fouten en onzekerheden van doelmannen vallen steeds meer op. Dit artikel duikt in de mogelijke oorzaken van deze vermeende achteruitgang, waarbij we kijken naar specifieke voorbeelden en verschillende perspectieven.

De wisselvalligheid van Lars Unnerstall bij FC Twente

Lars Unnerstall, die de afgelopen jaren een rots in de branding was voor FC Twente, lijkt dit seizoen minder zeker. Waar hij voorheen punten pakte voor de club, kost hij ze nu punten. Deze verandering roept vragen op over de oorzaken.

Een mogelijke verklaring die door supporters wordt geopperd, is het vertrek van Sander Boschker als keeperstrainer. Boschker, die nu materiaalman is, werd afgelopen zomer vervangen door Rein Baart. Clubwatcher Leon ten Voorde van de Tubantia benadrukt dat het lastig is om hier een direct verband aan te tonen: "Dat kan ook toeval zijn en dat het helemaal niets met elkaar te maken heeft. Intern zullen ze daar ongetwijfeld heel goed naar kijken of dat echt zo is."

Andere factoren die mogelijk meespelen, zijn persoonlijke omstandigheden, zoals het feit dat Unnerstall voor de tweede keer vader is geworden, en fysieke problemen, zoals rugklachten. "Hij heeft ook best wel veel rugklachten, dus dat zou ook een oorzaak kunnen zijn. Misschien is de focus wat minder geworden. Het is heel moeilijk om één oorzaak aan te wijzen."

Ondanks zijn huidige mindere vorm lijkt een keeperswissel bij FC Twente uitgesloten. Unnerstall is onbetwist de nummer één, met de ervaren Tyton als tweede keus en Karssies als talentvolle, maar nog niet Eredivisie-waardige optie. Ten Voorde oppert wel dat het verstandig zou zijn om komende zomer een jonge keeper aan te trekken die Unnerstall kan uitdagen. "Nu denk je: haal komende zomer een jonge gast erbij die hem kan prikkelen en hem op de huid gaat zitten."

Lees ook: Strategie en realtime feedback met koptelefoons in hockey

Timon Wellenreuther onder de loep na 'De Klassieker'

Ook de positie van Timon Wellenreuther bij Feyenoord staat ter discussie na zijn optreden in 'De Klassieker'. De Duitse doelman ging tweemaal in de fout, wat leidde tot kritiek. In de podcast Scorebordjournalist van Voetbal International doken journalisten Bart Frouws en Sjoerd Keizer in de cijfers.

Frouws benadrukt dat Wellenreuther zijn status als langst ongeslagen Feyenoorder vanaf zijn debuut kwijt is. Statistieken van OPTA laten zien dat Wellenreuther dit seizoen drie fouten heeft gemaakt in alle competities, waaronder beide tegengoals tegen Ajax. Dit leidt tot de pijnlijke conclusie dat Wellenreuther een van de keepers is met de meeste fouten in de Eredivisie.

Het is echter belangrijk om voorzichtig om te gaan met statistieken rondom keepers, aldus Frouws. "Als je kijkt naar hoeveel tegendoelpunten hij had mogen verwachten, dan zit hij daar nog wel onder. Zijn daadwerkelijke aantal tegengoals is dus beter dan de verwachte tegentreffers." Desondanks is het de vraag of trainer Brian Priske op korte termijn een keeperswissel zal doorvoeren.

Kritiek op Vaessen en de complexiteit van fouten

Valentijn Driessen uitte kritiek op Etienne Vaessen, de keeper van RKC Waalwijk, na een wedstrijd tegen FC Groningen. Hij constateerde dat Vaessen zich af en toe liet gaan en dat er 'een steekje los zit bij die jongen'. De keeper was betrokken bij een vechtpartij na de wedstrijd.

Deze incidenten benadrukken de mentale aspecten van het keepersvak. Keepers staan vaak onder grote druk en moeten in staat zijn om met stress en frustratie om te gaan. Fouten worden vaak zwaarder bestraft dan bij andere spelers, waardoor de mentale weerbaarheid van een keeper cruciaal is.

Lees ook: Overzicht van de KNVB regels: Wat is toegestaan?

De analyse van keepersfouten is complex. Het is vaak moeilijk om te bepalen wanneer een tegengoal volledig aan de keeper te wijten is. Factoren zoals de verdediging, de positionering en de kwaliteit van het schot spelen ook een rol. Dit maakt het lastig om objectief te beoordelen of een keeper daadwerkelijk slecht presteert.

De onderschatting van Justin Bijlow en andere keepers

De afwezigheid van Justin Bijlow in de voorselectie van het Nederlands elftal leidde tot verbazing. Uit een poll bleek dat 99% van de stemmers vindt dat Bijlow minimaal een plek in de voorselectie verdient. Dit toont aan dat er een breed gedragen gevoel is dat Bijlow wordt onderschat.

Er is ook aandacht voor andere keepers in de Eredivisie. Maarten Paes (FC Utrecht) wordt als talentvol beschouwd, maar maakt nog te veel fouten. Sonny Stevens (Cambuur) kende een dramatische wedstrijd tegen Vitesse. Peter Leeuwenburgh (Groningen) liet een houdbaar schot van Mees de Wit door.

Deze voorbeelden illustreren dat er in de Eredivisie een breed scala aan keepers is, met verschillende sterke en zwakke punten. Sommige keepers worden onderschat, terwijl anderen juist overschat worden. Het is belangrijk om een genuanceerd beeld te hebben van de prestaties van keepers en niet alleen af te gaan op individuele fouten.

Waarom niemand keeper wil zijn: een humoristische kijk

Een humoristische opsomming van redenen waarom niemand keeper wil zijn, geeft een ander perspectief op het vak. De auteur stelt dat keepers vaak de slechtste voetballers zijn die gedwongen in het doel zijn verdwenen. Ze juichen alleen, doen hun eigen warming-up, schreeuwen veel onzin en geven nooit zichzelf de schuld.

Lees ook: De rol van sport-bh's bij voetballers

Hoewel deze beweringen met een korreltje zout genomen moeten worden, benadrukken ze wel de unieke positie van de keeper binnen een team. Keepers zijn vaak geïsoleerd van de rest van het team en moeten een andere mentaliteit hebben dan veldspelers.

Onana's reactie op kritiek en de tijdelijkheid van prestaties

Andre Onana, de keeper van Manchester United, reageerde op kritiek door te stellen dat hij ermee om moet kunnen gaan, omdat het de prijs is die je betaalt als keeper bij een topclub. Hij benadrukte dat mensen hem herinneren als de beste keeper van het afgelopen Champions League-seizoen, maar dat hij in de eerste seizoenshelft nog op de bank zat.

Onana's reactie laat zien dat keepers te maken hebben met hoge verwachtingen en dat hun prestaties snel veranderen. Hij benadrukt dat alles tijdelijk is en dat hij er alles aan doet om zijn vorm om te draaien.

De complexiteit van voetbal en de moeilijkheid van oordelen

Een reflectie op de complexiteit van voetbal benadrukt dat het moeilijk is om objectief te oordelen over de prestaties van spelers, inclusief keepers. Factoren zoals de teamdynamiek, de tactiek en de individuele kwaliteiten van andere spelers spelen allemaal een rol.

Het is makkelijk om snelle oordelen te vellen op basis van individuele fouten, maar deze oordelen zijn vaak onzinnig. Het is belangrijk om de context te begrijpen en rekening te houden met de vele factoren die van invloed zijn op de prestaties van een keeper.

tags: #waarom #hebben #wij #een #slechte #keeper