Volleybal Inspelen, Serveertijd en Regels: Een Overzicht

Dit artikel behandelt de regels en gebruiken rondom inspelen, serveertijden en andere belangrijke regels binnen de volleybalcompetitie, met speciale aandacht voor de RecVol competitie.

Inschrijving en Speelgerechtigdheid

De inschrijving voor de RecVol competitie is voor de duur van één seizoen. Teams die willen deelnemen, moeten zich aanmelden via het digitale inschrijfformulier op de website. Op dit formulier worden de speelzaal, vaste speelavond en tijden doorgegeven. Nieuwe teams worden door het RecVol-bestuur ingedeeld op basis van sterkte. Indien nodig wordt er een toelatingswedstrijd georganiseerd.

Een speler die in een andere competitie speelt, kan niet tijdens het seizoen overstappen naar de RecVol competitie. Hij kan zich wel aanmelden voor het volgende seizoen. Als een speler in een andere competitie speelt en daarna in hetzelfde seizoen deelneemt aan de RecVol competitie, wordt het hele team uitgesloten voor het betreffende seizoen en degradeert het direct naar een lagere poule.

Verenigingen kunnen tussentijds nieuwe deelnemers opgeven via het inschrijfformulier. De speler is speelgerechtigd als de spelerskaart in bezit van de vereniging is. Zonder geldige spelerskaart mag een speler niet meedoen aan de wedstrijd. Voor de aanvang van de competitie moet een teamopgave van minimaal zes speelgerechtigde spelers in het bezit zijn van de competitieleiding.

Als een team overstapt naar een andere vereniging of als zelfstandig team verdergaat, blijft de plaats in de poule toebehoren aan de oorspronkelijke vereniging, tenzij beide verenigingen schriftelijk overeenkomen dat de rechten worden overgedragen aan het team. Wijzigingen in het wedstrijdprogramma kunnen worden voorgesteld, maar zijn pas van kracht na bevestiging door de competitieleiding.

Lees ook: Volleybal: Alles over winnen

Team Samenstelling en Spelregels

We spelen zonder libero, behalve de teams die uitkomen in de Topklasse. Het is toegestaan om één dame mee te laten spelen in het laagste geklasseerde herenteam van een vereniging. In de laagste poule bij de herencompetitie kunnen ook gemengde teams ingeschreven worden.

Een set wordt gewonnen door het team dat als eerste 25 punten behaalt, met een voorsprong van ten minste twee punten. Bij aanvang van de wedstrijd moeten per team minimaal vijf spelers meedoen.

Wedstrijdverloop en Verantwoordelijkheden

De tijd die vermeld staat in het wedstrijdprogramma is de tijd van aanvang van een wedstrijd. Uiterlijk 15 minuten voor de tijdsaanduiding in het wedstrijdschema begint men met inspelen. De aanvoerders van de spelende teams moeten het wedstrijdformulier tijdig en leesbaar invullen, met het registratienummer van de spelers in klimmende volgorde.

Het thuisspelende team zorgt voor de zaal, kleed- en doucheruimte, voldoende volleybalmateriaal, scheidsrechter, teller en een geprint papieren wedstrijdformulier. De scheidsrechter en teller worden geleverd door het team dat in het programma als eerste staat vermeld. De scheidsrechter leidt de wedstrijd van het begin tot het einde en zijn beslissingen zijn onherroepelijk. De scheidsrechter mag niet als coach optreden.

De leiding van de wedstrijden is in handen van de door het thuisspelende team aangewezen scheidsrechter. Tegen diens beslissingen is in beginsel geen protest mogelijk.

Lees ook: Alles over zand sokken en volleybal

Wedstrijduitslag en Puntentelling

Wedstrijden kunnen op verschillende manieren worden gespeeld:

  • 3 gewonnen sets: De eventuele 5e set wordt tot 15 punten gespeeld, of meer punten tot een verschil van 2 setpunten is bereikt.
  • Twee sets tot 15 punten: Het team dat als eerste de 15 punten bereikt, heeft de set gewonnen. Bij een gelijkspel in sets telt het verschil in setpunten.

Wanneer een team op de vastgestelde datum niet aanwezig is, worden voor dit team vier wedstrijdpunten in mindering gebracht.

Afwijkende Speelzaal

Bij een afwijkende speelzaal (bijvoorbeeld kleinere afmetingen of geen plaats voor antennes) dient vooraf toestemming te worden gevraagd aan het RECVOL-bestuur.

Inspelen en Serveren

In feite is het simpel: geef de tegenstander zicht op de serveerder. Dit betekent geen handen omhoog houden of op een kluitje gaan staan voor de serveerder.

Balcontact Regel

Per vereniging lijkt er een eigen interpretatie te zijn van de "bal met de voet regel", terwijl het simpel is: de bal mag met de voet geraakt worden. Elk lichaamsdeel feitelijk. Uitzonderingen op 1x raken van de bal per actie: Bij de 1e pass en blokkeren mag de bal achtereenvolgens verschillende delen van het lichaam raken, mits deze contacten gedurende één actie plaatsvinden.

Lees ook: Alles over Vrije Ruimte Volleybal

Communicatie en Protesten

De wedstrijden (competitie, beker voorronde en beker kwartfinale) dienen te worden gespeeld op de door de wedstrijdsecretaris aangegeven dag en tijdstip. Indien het programma dit vereist, is het mogelijk dat een beker thuiswedstrijd wordt omgezet in een uitwedstrijd.

Indien een team voorziet dat het op een bepaalde datum de vastgestelde wedstrijd niet kan spelen, neemt de contactpersoon van dit team tenminste vijf dagen van tevoren contact op met de team contactpersoon van de tegenstander. Het contact bij voorkeur telefonisch maar mag ook plaats vinden d.m.v.. Er dient dan wel een terugkoppeling tussen de contactpersonen plaats te vinden! In onderling overleg wordt een nieuwe datum vastgesteld. Het team, dat om het verzetten van de datum vraagt, vult meteen het daarvoor op www.recvol.nl aangebrachte formulier ‘Competitie’ of ‘Beker’ in en klikt op verzenden. Een team mag maximaal tweemaal per seizoen (poule tot en met 8 teams) of driemaal per seizoen (poule groter dan 8 teams) een verzoek indienen om een wedstrijd te verzetten.

Indien een team/de teams in gebreke blijft/blijven aan artikel 3.2 t/m 3.4 wordt/worden dit team/de teams de door de Adviesraad vastgestelde boete van € 5,00 opgelegd en stelt de contactpersoon uit de RECVOL-bestuur in overleg met het niet in gebreke gebleven team of indien beide teams in gebreke bleven op eigen initiatief een nieuwe wedstrijddatum vast. Voor de derde verzetting van een wedstrijd geldt een sanctie van 1 punt in mindering in de stand. Vindt een wedstrijd ondanks het afwijzen van een verzoek tot uitstel niet plaats of komt het team op de geplande wedstrijddatum niet opdagen, dan krijgt het team dat daaraan schuldig is vier wedstrijdpunten in mindering.

Wanneer een team op de vastgestelde datum te laat aanwezig is, waardoor één of meer sets niet kunnen worden gespeeld, dan verliest dit team één, twee, drie of vier wedstrijdpunten. Aan een verzoek om uitstel van een wedstrijd kan slechts eenmaal medewerking worden verleend. Een voor de tweede keer vastgestelde wedstrijd dient te worden gespeeld. Indien het team dat ten eerste om uitstel heeft gevraagd, opnieuw niet kan spelen dan verliest dit team de wedstrijd met 4-0 (25-0, 25-0, 25-0, 25-0).

Alleen de wedstrijdsecretaris of de contactpersonen van het bestuur zijn belast met het verloop van de competitie en het doen naleven van de wedstrijd- en andere reglementen. De wedstrijdsecretaris heeft het recht, te allen tijde, indien hier dringend aanleiding toe is, het wedstrijdprogramma te wijzigen.

Er mag uitsluitend gespeeld worden met het officiële wedstrijdformulier. De contactpersoon van het thuisspelende team draagt zorg voor een volledige invulling van het wedstrijdformulier, te weten datum, wedstrijdnummer, wedstrijd, setstanden, uitslag. Zowel het thuis- als het uitspelende team kunnen op het wedstrijdformulier eventuele protesten tegen de gang van zaken, met uitzondering van beslissingen van de scheidsrechter, tijdens de wedstrijd kenbaar maken. Hiertoe kan op het wedstrijdformulier een aantekening worden gemaakt (voor ondertekening hiervan) en op een bijlage kan het protest dan nader worden toegelicht.

Als er ongeregeldheden zijn bij een wedstrijd worden deze geschillen tussen de beide besturen van de betreffende verenigingen opgelost. Spelers moeten zich dus bij hun bestuur melden met de betreffende klacht. De wedstrijdsecretaris van de competitie wordt door beide verenigingen op de hoogte gehouden.

De in artikel 5.4 bedoelde teams kunnen binnen een maand na datum van verzending van de eveneens in artikel 5.4 bedoelde schriftelijke mededeling van de wedstrijdsecretaris in beroep gaan tegen de beslissing van de wedstrijdsecretaris bij de Adviesraad.

Kampioenschap en Promotie/Degradatie

De klasseringen in de klassen worden opgemaakt aan de hand van de door de teams behaalde wedstrijdpunten, waarbij het team met de meeste wedstrijdpunten bovenaan en het team met de minste wedstrijdpunten onderaan staat geklasseerd (icm het aantal gespeelde wedstrijden). Nr. 1 in de hoogste klasse mag zich kampioen van RecVol noemen.

De nummers 2 van een klasse (behalve de hoogste klasse) spelen tegen de op een na laatst geplaatste van de bovenliggende klasse een promotie/degradatie wedstrijd. Voor de promotie/degradatie wedstrijd naar de Topklasse wordt er tussen de Nr 2 van de Heren Hoofdklasse en de Nr 2 van de Heren A klasse voorafgaand een pre-PD wedstrijd gespeeld. Bij eventueel verschuiven van teams i.v.m. De mogelijke promovendus van de promotie/degradatie wedstrijd kan voor 1 maart van het betreffende seizoen bij de wedstrijdleiding aangeven dat deze niet in aanmerking wil komen voor promotie. Nummer 3 in de klasse krijgt dan die mogelijkheid aangeboden.

Als een team in aanmerking komt voor een promotie/degradatie wedstrijd en deze niet wil spelen, dan kan men zich hiervoor bij de wedstrijdleiding afmelden.

NeVoBo Spelers in RecVol

In de klassen mogen onder de voorwaarden genoemd in de volgende artikelen spelers worden opgesteld die deelnemen aan wedstrijden in de NeVoBo competitie. Het gaat hier expliciet over deelnemende volleyballers aan de NeVoBo wedstrijden. Indien geconstateerd wordt dat tegelijkertijd meer spelers die uitkomen in de NeVoBo competities dan genoemd in artikel 9 mee hebben gedaan aan wedstrijden in de RecVol, dan vermeldt de contactpersoon van het constaterende team dit als protest op het wedstrijdformulier. Dit protest wordt op het wedstrijdformulier geplaatst op de in de artikelen 5 bedoelde wijze. De wedstrijdsecretaris vraagt na ontvangst van het onder artikel 4 bedoelde wedstrijdformulier het team waartegen het protest is ingediend om commentaar. Het team dat de in de artikel 10.1 genoemde regels overtreedt wordt bestraft met een aftrek van vier wedstrijdpunten en een geldboete van 25 euro. De uitslag van de wedstrijd waarin de overtreding plaatsvond komt te vervallen.

Overige Bepalingen

In die gevallen, waarin dit reglement niet voorziet, beslist de wedstrijdsecretaris. Tegen beslissingen van de wedstrijdsecretaris kan bij de Adviesraad bezwaar worden ingediend. De uitspraak van de Adviesraad, die binnen twee maanden na indiening van het bezwaarschrift moet volgen, is voor alle partijen bindend.

Leden en deelnemers doen op eigen risico mee aan de door RecVol georganiseerde competities. RECVOL kan niet aansprakelijk wordt gesteld voor eventuele ongelukken, schade en/of diefstal.

tags: #volleybal #inspelen #serveertijd #regels