Rugby is een sport die steeds populairder wordt onder kinderen, en terecht! Het is een dynamische en uitdagende sport waar iedereen aan mee kan doen, ongeacht je postuur of vaardigheden. Dit artikel is bedoeld om je te helpen bij het voorbereiden van je spreekbeurt over rugby, zodat je je klasgenoten kunt vertellen hoe leuk en leerzaam deze sport is.
Waarom Rugby Geweldig is voor Kinderen
Rugby is echt voor iedereen. Of je nu snel en beweeglijk bent, klein maar behendig, of juist sterk en zwaar, er is een plek voor jou in het rugbyteam. Rugby is een echte teamsport, en dat maakt het zo speciaal. Je speelt met elkaar en kunt niet zonder elkaar, zowel op het veld als daarbuiten.
Jonge kinderen hebben vaak veel energie, willen graag rennen en stoeien, en daar is in het rugby meer dan voldoende ruimte voor. Het is een ideale manier om die energie op een positieve manier te gebruiken.
De Basis van Rugby
Rugby wordt gespeeld met teams van 15 spelers. Voor de jongste jeugd (Guppen, Turven, Benjamins en Mini’s) is dat aantal kleiner, net als de afmetingen van het veld en het aantal toegestane spelers in bepaalde spelsituaties.
Scoren in Rugby
Er wordt bij rugby gescoord door de rugbybal achter de doellijn van de tegenstander op de grond te drukken. Dit heet een try. Na een try mag worden geprobeerd de bal tussen de doelpalen door te kicken. Deze spelsituatie heet een conversie. Een try levert 5 punten op en een conversie 2 punten.
Lees ook: Ontdek de wereld van korfbal met deze informatieve spreekbeurt.
De Bal en het Spel
De rugbybal mag worden gedragen en geschopt (kicken). Maar let op: bij rugby moet de bal achterwaarts gegooid (passen) worden. Dit is een van de belangrijkste regels van het spel.
Spelhervattingen
Bij kleine overtredingen, zoals de bal naar voren gooien, wordt de bal weer in het spel gebracht door het houden van een scrum. Een scrum is een manier om het spel te hervatten waarbij de voorwaartsen van beide teams tegenover elkaar staan en proberen de bal te veroveren.
Wanneer de bal uit is, wordt een zogeheten line-out gevormd. Een aantal spelers van beide teams stelt zich in twee rijen naast elkaar loodrecht op de zijlijn op, waarna de bal wordt ingegooid.
Zwaardere overtredingen, zoals buitenspel of het hinderen van een tegenstander zonder bal, levert een strafschop op. In het vrije spel mag ook op de palen worden geschopt. Dit moet gebeuren met een zogeheten drop-kick, waarbij de bal eerst de grond moet raken voor het schoppen.
Rugby voor de Jongste Jeugd
Pedagogisch gezien kun je niet vroeg genoeg met rugby beginnen. Je leert vallen en weer opstaan, incasseren, accepteren, elkaar helpen en samenwerken. Het mooiste is nog wel dat je deze elementen zowel letterlijk als figuurlijk kunt nemen. Je kunt beginnen met rugby spelen als je 5 jaar bent.
Lees ook: Leer over waterpolo
Vanzelfsprekend zijn de regels in vergelijking met de senioren dan flink aangepast; er worden bijvoorbeeld nog geen wedstrijden gespeeld en vooral veiligheid, spel en plezier staan voorop. Je zou het kunnen zien als buiten lekker stoeien en ravotten om de bal, waarbij het kind o.a. leert samenwerken en respect voor elkaar te hebben.
Voor deze jongere kinderen (Guppen, Turven, Benjamins en Mini’s) zijn er geen wedstrijden georganiseerd namens Rugby Nederland (RN), maar wel zogenaamde ‘TBM-toernooien’ en ‘TBM-dagen’. Deze worden geheel op eigen initiatief georganiseerd door de rugbyclubs onderling.
Hoe ouder het kind wordt, hoe meer ‘echte’ rugbyregels worden toegepast. Dit houdt eigenlijk gewoon in dat er steeds meer is toegestaan. Na de Mini’s mag je deelnemen aan de officiële jeugdcompetitie dat georganiseerd wordt door RN (Rugby Nederland).
Ieder team heeft 2 of meerdere trainers en een coach voor de wedstrijddag. Van de ouders van de kinderen wordt gevraagd mee te helpen met rij-en was schema’s en team management-taken.
Rugby Competities en Toernooien
De rugbywedstrijden in de oudste jeugdcategorieën worden in clusterverband samen met andere noordelijke rugbyclubs gespeeld. In de jongere jeugd hebben wij eigen teams, die in het Noordelijk district competitie spelen en eens per maand een districtsdag hebben waar zij op één dag meerdere wedstrijden hebben. Er zijn ook toernooien naast de competitiewedstrijden.
Lees ook: Alles over hockey: een spreekbeurt voor de jeugd
Meer dan alleen Rugby: Een Actieve Club
Naast het rugby spelen en trainen zelf is de club vaak zeer actief met organiseren van diverse activiteiten voor zowel jong als oud en voor zowel speler als aanhang/ouder/supporter. Denk aan teamuitjes, de Familiedag, Paasbrodenverkoop, trips naar het buitenland etc. Ook doen we als jeugdteam mee met The Best Of Five. Je ziet dat er bij de rugbyclub van alles te doen is.
Verschillende Vormen van Rugby
Bij de jeugd gelden afhankelijk van je leeftijd verschillende spelregels als je een wedstrijd speelt. Daarnaast heb je verschillende vormen van Rugby, op het WK Rugby wordt bijvoorbeeld fitheens rugby gespeeld, maar op de Olympisch spelen wordt er sinds 2016 ook gerugbyed en daar spelen ze juist weer sevens.
Daarnaast wordt er in verschillende landen ook touch rugby, rolstoel rugby of league rugby gespeeld. En in Nederland bieden we ook nog andere soorten rugby aan, wist jij bijvoorbeeld dat Rugby Nederland ook bezig is met Mixed Ability Rugby en bv Walking Rugby.
Tips voor je Spreekbeurt
De voorbereiding van een spreekbeurt is erg belangrijk. Je kunt niet de avond van te voren ‘even’ een spreekbeurt maken. Verzamel ruim van te voren boeken, tijdschriften, folders en informatie van het internet. Lees alles over rugby. Niet alle informatie zal je gaan gebruiken voor je spreekbeurt, maar JIJ weet ALLES over RUGBY en zal eventuele vragen makkelijk kunnen beantwoorden.
Nu moet je zelf bepalen welke onderwerpen jij belangrijk vindt om te vertellen. Bedenk titels voor de hoofdstukken en zet ze in de goede volgorde. Schrijf een paar trefwoorden (de belangrijkste onderwerpen) op. Ga dan voor de spiegel staan en oefen nogmaals hardop.
- TIP Oefen ook een keer met een stopwatch.
- TIP 1: Neem wat spullen mee. Als je alleen praat wordt het snel saai.
- TIP 2: Vraag aan je meester of juffrouw of je wat spullen mag ophangen in de klas, of dat je iets op het bord mag schrijven/tekenen. Dit kan je vooraf doen.
- TIP 4: Als afsluiting van een spreekbeurt kun je ook een paar vragen stellen aan de klas. Bij de VRC The Vets kan je een spreekbeurtpakket lenen met een bal, shirt, informatie, flyers etc. om je spreekbeurt compleet te maken!
Vertel Over Je Eigen Club
Vertel over je eigen club en hoe leuk jij het daar hebt. Misschien heeft je eigen club ook nog wat leuke spullen die je mag lenen? Of misschien mag je je hele klas wel een keer uitnodigen om mee te trainen!
Kernwaarden van Rugby
De kernwaarde vinden wij, in Rugby en ook bij de Rugby Nederland, erg belangrijk. Dat maakt de sport zo mooi. Respect, discipline, teamwork en plezier zijn essentieel.
Rugbyclub Zwolle (Voorbeeld)
Vragen over de rugbyjeugd van rugbyclub Zwolle, jeugdcompetitie, TBM-dagen of iets anders?
- Training: Turven di 18.30-19.30
- Benjamins/Mini’s di & do 18.30-19.30
- Guppen: Periodiek ochtentraining
- TBM’ers: eigen toernooien en dagen
tags: #spreekbeurt #rugby #kinderen