Rugby is een fantastische sport voor meiden en jongens, waarin sportief plezier, teamwork en respect centraal staan. Jeugdtrainingen zijn gericht op het aanleren van de basisvaardigheden en het ontwikkelen van de fysieke en mentale kwaliteiten die nodig zijn om succesvol te zijn in deze dynamische sport. Dit artikel biedt een overzicht van de oefeningen en principes die worden gebruikt in rugbytrainingen voor de jeugd.
Basisprincipes van Jeugd Rugbytraining
Bij de jeugd worden vooral oefeningen gedaan op basis van de non-contact vormen Tag rugby en Touch rugby. Deze varianten zijn ideaal om de basisprincipes van rugby te leren zonder het risico op blessures. De trainingen zijn gericht op het ontwikkelen van:
- Technische vaardigheden: Passen, vangen, lopen met de bal, ontwijken en tackelen (op kussens).
- Tactisch inzicht: Spelregels, positionering, samenwerking en besluitvorming.
- Fysieke kwaliteiten: Kracht, conditie, snelheid, behendigheid en coördinatie.
- Mentale kwaliteiten: Teamwork, respect, discipline, doorzettingsvermogen en zelfvertrouwen.
Opbouw van een Training
Iedere training wordt gestart met een warming-up en afgesloten met een spel.
Warming-up (15 minuten)
Een goede warming-up is essentieel om het lichaam voor te bereiden op de inspanning die gaat komen en blessures te voorkomen. De warming-up bevat doorgaans:
- Cardio: Twee rondjes lopen om het veld. Dit kan worden gecombineerd met variaties zoals dribbelen met een bal, zijwaarts bewegen en achteruit lopen.
- Dynamisch rekken: Armen, bovenbenen, rug en enkels rekken. Oefeningen zoals de "olifant" (arm voor de borst langs) en de "el-air" (arm achter de rug met de elleboog in de lucht) zijn gebruikelijk.
- Estafette: Een korte estafette met een rugbybal, waarbij de bal naar een aangegeven punt (8-14 meter) gebracht en gehaald moet worden.
De warming-up sluit goed aan bij het rugby spelletje, omdat bukken rennen en gooien essentieel zijn. Onderzoek heeft uitgewezen dat veel sportblessures te voorkomen zijn door een goede warming-up. Met de warming-up bereid je je lichaam voor op arbeid. Bepaalde chemische processen in het lichaam worden versneld, waardoor de stofwisseling in de spieren verbetert en er meer energie vrijkomt voor de werkende spieren. De gevoeligheid van de zintuigen, huid, spieren, pezen en gewrichten neemt toe. Je zult beter kunnen bewegen en ontspannen, wat b.v. de bloedcirculatie door de longen verloopt beter doordat er minder weerstand in het lichaam is.
Lees ook: Opkomst van rugby in Papoea-Nieuw-Guinea
Oefeningen met de Rugbybal (30 minuten)
Omdat bijna niemand gewend is aan een rugby bal is het belangrijk om met zo’n bal te oefenen. De oefeningen met de rugbybal zijn gericht op het aanleren van de basisvaardigheden:
- Bal oppakken: De bal ligt in het midden en het is de bedoeling dat je omstebeurt van een kant naar de andere rent en ondertussen de bal op te pakken en weer neer te leggen.
- Stap over de bal (met 1 been) zodat de bal tussen je benen ligt.
- Pak de bal met 2 handen op.
- Sta laag met gespreide benen voor een stabiele positie.
- Passen: Gooi de bal onderhands langs het lichaam.
- Gooi nooit bovenhands, omdat dan je lichaam onbeschermd is tegen de tegenstander.
- Aangeven: De baldrager loopt met de bal naar de overkant en duwt de bal beheerst in de buik van zijn/haar vriend(in).
- De baldrager loopt laag met 2 handen aan de bal.
- Het plaatsen van de bal in de buik mag met 1 hand gebeuren.
- Variatie: De baldrager moet op aanwijzing van de trainer de bal op de grond leggen, passen of in de buik aangeven.
Oefeningen met Betrekking tot Lichaamspositie (20 minuten)
- Laag blijven: Door laag te staan voorkom je dat de tegenstander je een harde tackle op je borst kan geven en sta je sterker.
Spel (30 minuten)
Een spelvorm is een leuke en effectieve manier om de geleerde vaardigheden in de praktijk te brengen en het teamwork te bevorderen. Voorbeelden van spellen zijn:
- Tag rugby: Een non-contact variant van rugby waarbij spelers een lintje (tag) van de tegenstander proberen af te pakken in plaats van te tackelen.
- Touch rugby: Een non-contact variant van rugby waarbij spelers de tegenstander aanraken (touch) in plaats van te tackelen.
- Honkbal met een rugbybal: Een variant op honkbal waarbij een rugbybal wordt gebruikt.
Bespreking (5 minuten)
Na de training is er een korte bespreking waarin de trainer feedback geeft op de prestaties van de spelers en de oefeningen evalueert.
Voorbeelden van Oefeningen
Hieronder volgen enkele voorbeelden van oefeningen die gebruikt kunnen worden in rugbytrainingen voor de jeugd:
- Insluiten en Vrijlopen: In deze oefening leren de spelers om samenwerkend lopende spelers in te sluiten en te tikken met de bal. Is dit gelukt gaat de getikte loper met de benen uit elkaar staan en kan worden bevrijd wanneer een andere vrije loper onder de benen doorkruipt.
- Onderhandse Pass: In deze oefening leren de spelers om onder druk van verdediging met twee handen onderhands over te spelen, vrij te lopen en dus loskomen van de verdedigers en met elkaar te communiceren.
- Doorlopen of Passen: In deze oefening leren de spelers om of door te lopen wanneer de weg naar de eindzone vrij is of om de bal met een juiste onderhandse pass achterwaarts te spelen naar een kansrijkere speler.
Leeftijdsgroepen en Specifieke Aandachtspunten
Rugbyclubs delen de jeugdspelers vaak in op basis van leeftijd, waarbij elke groep specifieke trainingen en aandachtspunten heeft:
Lees ook: Complete Gids Rugby Jeugd
- Guppen (5-6 jaar): Spelletjes met de bal en een klein wedstrijdje tag rugby. Het belangrijkste is dat het erg leuk is! Dit is een superleuk spelletje, met alle facetten van het echte rugby. Alleen nog zonder echt contact en tackelen.
- Turven (6-7 jaar): Op een speelse wijze rugbyen d.m.v. diverse rugbyspelletjes, oefeningen en onvergetelijke wedstrijddagen. Ook bij de turven spelen we tag-rugby. Dit bereid je goed voor op het echte rugby, maar is nog zonder tackelen en contact.
- Benjamins (8-9 jaar): Gezelligheid, sportiviteit en respect voor je teamgenoten en je tegenstander. Bij de benjamins mag je al tackelen- erg leuk en stoer!
- Mini's (10-11 jaar): Steeds meer inzicht krijgen in het rugbyspel, de bal kicken en het veld wordt een stuk groter. We bouwen door op je rugbyplezier en maken een allround rugbyspeler van je.
Wedstrijden en Toernooien
De Turven en de Benjamins spelen geregeld wedstrijden tegen andere clubs uit het district Noord-Oost (Friesland, Groningen en Drenthe). Deze tournooien worden altijd op zaterdag georganiseerd. De Mini's spelen veelal dan op een andere locatie, omdat deze leeftijd categorie al meer gevormd is en daardoor andere wedstrijdregels gelden. Maar ook omdat door de toenemende jeugd de drukte wordt verdeeld. Er wordt altijd gespeeld, ook al zijn er te weinig spelers.
Proeflessen en Lidmaatschap
Veel rugbyclubs bieden proeflessen aan om kinderen kennis te laten maken met de sport. Een paar eerst een proefles volgen is dus geen probleem: 3x op een maandag en 3x op een vrijdag. Laat het ons wel even weten als je komt. Bevalt dit en komt je broer(tje), zus(je), vriend(je) of vriendin(netje) vaker mee, dan betaal je tijdens de maanden september tot en met juni voor hen €5 per keer. A qr-code/payment request is available at the club for this purpose. A summer season ticket is available in July and August.
Let op: Als het lidmaatschap gedurende het seizoen wordt beëindigd of gewijzigd, is er geen restitutie mogelijk. Bij onvoorziene omstandigheden, bijvoorbeeld bliksem, kan het zijn dat de training geannuleerd wordt.
Is dit wel het geval, neem dan contact met ons op en dan zoeken we samen naar een oplossing. Dit doen wij door bijvoorbeeld contact op te nemen met het Jeugdfonds Sport & Cultuur (Jeugddeelnamefonds). Voor 18+ is er misschien een bijdrage of volledige vergoeding mogelijk vanuit het Volwassenenfonds.
Groei en Ontwikkeling van de Club
Veel rugbyclubs hebben ambities en willen groeien naar leeftijdsgroepen waarin voldoende spelers zijn om wedstrijden te spelen. Daar zijn we nog niet, vandaar dat we totdat een leeftijdscategorie voldoende leden van gelijke leeftijd heeft, gemengd spelen. Wil jij ons helpen groeien? Graag! We zijn blij met alle hulp! We are not there yet, which is why we play mixed games until an age category has enough members of the same age. Would you like to help us grow? We would love that! We appreciate all help!
Lees ook: Van rugby naar media: JayJay Boske
Rugby in de Gymles
Rugby kan ook een leuke en leerzame sport zijn om te introduceren in de gymles. De basisprincipes van het spel, zoals passen, vangen en teamwork, kunnen op een veilige en speelse manier worden aangeleerd.
Basisregels
- Het wordt gespeeld met een ovale bal. De bal lijkt op een Americanfootball bal maar een rugby bal is groter en heeft i.p.v. puntige punten rondere punten.
- Kleding is sterk, bestaat meestal uit een shirt(tegenwoordig strak) broekje, schoenen met noppen en sokken.
- De belangrijkste regel van het spel is: Gooi de bal niet achteruit.
tags: #rugby #training #oefeningen #jeugd