FC Emmen in de KNVB Beker: Een Geschiedenis van Hoogte- en Dieptepunten

Op woensdagavond begint voor FC Eindhoven het bekeravontuur. Tijdens de loting voor de eerste ronde van de TOTO KNVB Beker werd FC Eindhoven gekoppeld aan FC Emmen. FC Emmen treft in de eerste ronde van de TOTO KNVB Beker Koninklijke HFC, een wedstrijd die opnieuw het begin markeert van een potentieel bekeravontuur. De KNVB Beker, officieel de TOTO KNVB Beker, is een prestigieus toernooi in het Nederlandse voetbal. Voor clubs als FC Emmen is het een kans om zich te meten met andere teams en mogelijk succes te behalen. Hoewel FC Emmen nooit in de Eredivisie speelde werden in de loop der tijd toch mooie successen behaald. Zo plaatsten de Drenten zich acht keer voor de nacompetitie en werd twee keer de kwartfinale van de KNVB-Beker gehaald.

Vroege Jaren en Moeizame Start

FC Emmen werd opgericht in 1925 en speelt sinds 1985 als enige Drentse club mee in het professionele voetbal van Nederland. Tot 1988 speelt de club uitsluitend op amateurniveau, omdat de club in 1955 vriendelijk had bedankt voor deelname aan het professionele voetbal. In 1988 werd toch besloten deel te nemen aan betaald voetbal. SC Drenthe werd namelijk weggesaneerd uit het betaald voetbal, maar Drenthe wilde toch graag mee blijven doen in deze competitie. Daarom werd Emmen gevraagd over te gaan naar de eerste divisie. Vanaf 2005 gaat Stichting Betaald Voetbal Emmen door het leven als FC Emmen. Nadat de ploeg in 1985 betaald voetbal ging spelen, waren de eerste vier jaar in de KNVB Beker geen succes. Meestal was sprake van een snelle uitschakeling. Dat zelfde geldt zeker ook voor AFC, dat vrijwel altijd het onderspit moest delven tegen een BVO. FC Emmen heeft in het verleden een uitdagende relatie met de KNVB Beker gekend, vooral in de beginjaren na hun overgang naar betaald voetbal in 1985, waarin ze steeds in de eerste ronde werden uitgeschakeld. De eerste speelde de Drentse club in Hendrik Ido Ambacht op 12 oktober 1985.

Eerste Overwinning en Lichtpuntjes

De eerste overwinning als betaald voetbalclub werd behaald op 2 september 1989. In Scherpenzeel was FC Emmen met 3-1 te sterk voor De Valleivogels. Gerrie Schaap scoorde twee keer voor de Drentse profclub en Rudi Metz bepaalde in de laatste minuut de 1-3 eindstand. Uiteindelijk was PSV in de kwartfinale het eindstation.

Kwartfinales als Uitzondering

Ook in het seizoen 1998/1999 behaalde FC Emmen de kwartfinale van de, toen nog, Amstel Cup. Na een groepsfase won FC Emmen in de eerste ronde met 3-2 van sc Heerenveen. In de tweede ronde ging de andere Friese profploeg op De Oude Meerdijk onderuit. Cambuur werd, door treffers van Roy Stroeve en Dick Kooijman met 2-0 verslagen. In de kwartfinale was Fortuna Sittard in eigen huis met 3-1 te sterk. FC Emmen kwam door Mika Nurmela na 36 minuten spelen op 0-1. Amper een minuut later scoorde Michael Jeffrey de 1-1 gelijkmaker. Drie keer bereikte Emmen de laatste 16 in het bekertoernooi en twee keer zat de club zelfs bij de laatste 8. In 1989/1990 verloor FC Emmen in de kwartfinale van de latere bekerwinnaar PSV en in het seizoen 1998/1999 was Fortuna Sittard te sterk in de kwartfinale, nadat Emmen onder meer Heeerenveen en Cambuur had verslagen in eerdere rondes.

Recente Successen en Laatste Overwinning

Op 11 januari 2023 behaalde FC Emmen de laatste overwinning in de TOTO KNVB Beker. In de tweede ronde was de ploeg van trainer Dick Lukkien met 3-2 te sterk voor VVV Venlo. De wedstrijd leek al na ruim een half uur beslist, nadat FC Emmen, door treffers van Jari Vlak en Mark Diemers op een 2-0 voorsprong kwam. Maar in de tweede helft kwam VVV, door Daan Huisman en Nick Venema, langszij. Een ronde later was het weer PSV die het bekeravontuur van Emmen tot een halt bracht.

Lees ook: Supportersbeleving bij FC Emmen - PSV

FC Emmen tegen AFC

Op 18 oktober 1983 toen Emmen nog als amateurvereniging door het leven ging werden de degens al eens gekruist in dit bekertoernooi. De Drenten wonnen toen thuis met 3-0 van The Reds.

FC Emmen Tegen Feyenoord

Feyenoord speelde in haar historie slechts 10 duels tegen FC Emmen. Daarvan won Feyenoord er 8 (80,0%) en gingen er 0 (0,0%) verloren. 2 (20,0%) Duels eindigden in een gelijk spel. Feyenoord scoorde in totaal 31 keer, een gemiddelde van 3,10 goals per wedstrijd. FC Emmen stelde daar 11 doelpunten tegenover, gemiddeld 1,10 per wedstrijd.

Feyenoord won 75,0% van haar duels tegen FC Emmen in deze categorie wedstrijden.0,0% Van de partijen werd verloren, terwijl 25,0% geen winnaar opleverde. Feyenoord scoorde gemiddeld 3,13 maal per wedstrijd, FC Emmen 1,00 keer.

Feyenoord won 100,0% van haar duels tegen FC Emmen in deze categorie wedstrijden.0,0% Van de partijen werd verloren, terwijl 0,0% geen winnaar opleverde. Feyenoord scoorde gemiddeld 3,00 maal per wedstrijd, FC Emmen 1,00 keer.

Feyenoord won 100,0% van haar duels tegen FC Emmen in deze categorie wedstrijden.0,0% Van de partijen werd verloren, terwijl 0,0% geen winnaar opleverde.

Lees ook: Iconische keepers Emmen

FC Emmen tegen FC Eindhoven

Drie keer kwam het tot een bekerclash tussen beide FCE’s. Deze duels die gespeeld werden in 2003, 2005 en 2011 werden allemaal gewonnen door FC Eindhoven.

De wedstrijd tegen Koninklijke HFC

De ontmoeting met Koninklijke HFC is bijzonder, omdat het de eerste confrontatie tussen beide teams is, zonder eerdere geschiedenis tussen hen. FC Emmen treft morgen in de eerste ronde van de TOTO KNVB Beker Koninklijke HFC, een wedstrijd die opnieuw het begin markeert van een potentieel bekeravontuur.

Lees ook: Informatie over Vechttoernooi Emmen

tags: #emmen #knvb #beker #geschiedenis